Krzyżacy w Ziemi Świętej, 1190–1291

Okładka książki Krzyżacy w Ziemi Świętej, 1190–1291
Nicholas Morton Wydawnictwo: Astra historia
460 str. 7 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Teutonic Knights in the Holy Land, 1190-1291
Wydawnictwo:
Astra
Data wydania:
2018-04-11
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-11
Liczba stron:
460
Czas czytania
7 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365280404
Tłumacz:
Natalia Rataj, Mateusz Józefowicz
Tagi:
historia lewant bliski wschód ziemia święta zakon krzyżacki
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
9
5

Na półkach:

Ciekawie napisana. Sporo źródeł niechętnie cytowanych przez polskich historyków. Polecam

Ciekawie napisana. Sporo źródeł niechętnie cytowanych przez polskich historyków. Polecam

Pokaż mimo to

4
avatar
5
4

Na półkach:

Bardzo interesująca i fachowo napisana. Polecam.

Bardzo interesująca i fachowo napisana. Polecam.

Pokaż mimo to

0
avatar
249
183

Na półkach: ,

Zarówno same krucjaty, jak i Krzyżacy, to tematy dość kontrowersyjne wśród szerokiej publiczności, więc warto zawsze poznawać różne punkty widzenia poza stereotypowym. Ten przedstawiony przez Mortona jest mało "polskocentryczny" - autor jest mediewistą specjalizującym się w tematyce krucjat, więc patrzy na zakon krzyżacki z tego punktu widzenia. Przedstawia m.in. samo kształtowanie się tej organizacji, jej założenia początkowe i systematyczne od nich odchodzenie, a także relacje z ważnymi siłami politycznymi ówczesnego świata, cesarzem i papieżem. Dla polskiego czytelnika może być nieco irytujące czytanie o "dobrych" Krzyżakach, warto jednak pamiętać, że początkowym celem powstania tego zakonu rycerskiego była opieka nad pielgrzymami przybywającymi do Ziemi Świętej (co w ówczesnych czasach musiało wiązać się także z kwestiami obronnymi, jako że chrześcijanie byli tam nieustannie w sytuacji zagrożenia - i to było też jedną z przyczyn krucjat). Warto zauważyć, że zgodnie z tytułem koncentruje się głównie na działalności Krzyżaków w Ziemi Świętej, ich działania na Północy Europy traktując troszkę po łebkach i nie wychodząc poza XIII w. Nie będzie tam więc o polsko-krzyżackiej epopei. Na pewno jest to książka dla osób, które oczekują bazy historycznej, nie fabularyzowanego dokumentu.
Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Zarówno same krucjaty, jak i Krzyżacy, to tematy dość kontrowersyjne wśród szerokiej publiczności, więc warto zawsze poznawać różne punkty widzenia poza stereotypowym. Ten przedstawiony przez Mortona jest mało "polskocentryczny" - autor jest mediewistą specjalizującym się w tematyce krucjat, więc patrzy na zakon krzyżacki z tego punktu widzenia. Przedstawia m.in. samo...

więcej Pokaż mimo to

5
Reklama
avatar
114
91

Na półkach:

hm.. książka "Krzyżący w Ziemi Świętej"- mnie nie przekonała a i tytuł chyba jest lekko mylący.
Po tej książce oczekiwałem uzupełnienie wiedzy nt. działań tego zakonu w Lewancie i w pewnym stopniu ta książka spełniał te oczekiwania. Jest jednak sporo "ale".
Po pierwsze jest bardzo szeroki kontekst opisywanych wydarzeń i autor b. dużo czasu poświęca na relacjach miedzy Papierzem a Cesarzem Niemieckim - mam wrażenie że to jest gł. wątek tej książki.
Po drugie autor tak dużo poświęca miejsca (chyba ze sto stron - nie liczyłem:-)) na rozważania rożnych dokumentów w relacjach między Papierzem a Cesarzem, że do bólu zanudza, chyba że jest się pasjonatem - można powiedzieć że rozdziela włos na czworo.
Po trzecie mało jest informacji z tytułu książki, to w zasadzie tyczy się do punktu drugiego i pierwszego. O samych działaniach w Krzyżaków w Ziemi Świętej jest niewiele i zdawkowo, nawet w pierwszej części chronologicznej. Np. praktycznie nic nie ma o przyczynach i kontekście klęski pod La Forbie z 1244 roku, mimo że z kilkuset Krzyżaków bitwę przeżyło trzech. W tym wypadku Autor nie stosuje tak szerokiej perspektywy do opisania zdarzeń w Łacińskim Wschodzi a przecież po te klęsce Łacinnicy stracili po raz drugi Jerozolimę i od tego momentu była to już równia pochyła do upadku Państw Krzyżowych. To samo dotyczy wypraw krucjatowych do Egiptu.
I po czwarte chyba najważniejsze dla Polskiego odbiorcy. Autor wykazuje się dużą ignorancją na dzieje Europy Środkowo-Wschodniej. Przytoczę tylko trzy wybrane cytaty, które dotyczą działań Krzyżaków w Prusach,
pierwszy:
"Następca Innocentego, Aleksander IV, kontynuował tę politykę i mianował Krzyżaków przywódcami krucjaty przeciw Mongołom."...."W ten sposób Zakon stał się tarczą chroniącą chrześcijaństwo od Wschodu...",
drugi:
"Zakonnicy starli się z Mongołami w roku 1241, a w 1260 uznano ich za przywódców krucjat przeciw Mongołom w Prusach"
i trzeci:
"Po pierwszym najeździe Mongolskim, w 1241 roku, papiestwo i Krzyżacy wspólnie starali się odbudować siły zachodniego chrześcijaństwa, zanim nastąpią kolejne ataki. Priorytetem było odzyskanie kontroli nad terytoriami w Prusach i Inflantach....".
Jak Prusy i Inflanty miały stać się tarczą przed najazdem Mongolskim z 1241 na Polskę i Węgry czy tym z 1260 na Małopolskę?....Krzyżacy raczej byli beneficjentami osłabienia Książąt Polskich przez najazdy tatarskie bo dzięki temu mogli się rozwiać, zajmować nowe tereny i dzięki temu uniknęli losu zakonu na Węgrzech skąd zostali przepędzeni po 20 latach, jak się okazało, że nie chcą się podporządkowywać władzy centralnej, od której wcześniej przyjęli zaproszenie i zobowiązali się do "obrony chrześcijaństwa".
Nawet nie chce głębiej komentować tych cytatów, niech każdy sam oceni co autor maił na myśli, ale wg. świadczy to braku podstawowej wiedzy z geografii i historii tamtego okresu.
Niestety takich cytatów nad którymi musiałem się dłużnej zatrzymać, w tej Książce jest sporo więcej.
Podsumowując autor chyba za dużo spędza na analizie poszczególnych dokumentów relacji Papiesto-Cesarz, a bardzo zdawkowo interesuje się innymi dokumentami, które rzucały by światło na pozostałe relacje Krzyżaków z innymi Państwami i społecznościami. Według mnie to bardzo wypacza obraz Krzyżaków w tej publikacji. Można przeczytać ale trzeba uważać na narracje autora i raczej ta pozycja powinna być do uzupełnienia wiedzy o Krzyżakach a nie jej "biblią". Amen:-) Trochę się rozpisałem :-)

hm.. książka "Krzyżący w Ziemi Świętej"- mnie nie przekonała a i tytuł chyba jest lekko mylący.
Po tej książce oczekiwałem uzupełnienie wiedzy nt. działań tego zakonu w Lewancie i w pewnym stopniu ta książka spełniał te oczekiwania. Jest jednak sporo "ale".
Po pierwsze jest bardzo szeroki kontekst opisywanych wydarzeń i autor b. dużo czasu poświęca na relacjach miedzy...

więcej Pokaż mimo to

7
avatar
785
671

Na półkach:

Mamy już sporo pozycji o Szpitalnikach i Templariuszach, więc w końcu nadszedł czas na książkę o trzecim zakonie i jego pozycji w Ziemi Świętej. Zasadniczo książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to chronologiczne studium polityczne, dyplomatyczne i militarne na temat Krzyżaków. Druga część skupia się już na organizacji wewnętrznej oraz strukturze zakonu. Autor umieścił Krzyżaków na szerokim tle politycznym, stąd też dużo miejsca poświęcono stosunkom zakonu z cesarstwem i papiestwem oraz roli Krzyżaków w kształtowaniu tych relacji. Sporo jest również porównań w stosunku do innych zakonów rycerskich działających w Outremer. Jeśli chodzi o odczucia z lektury, to nie mam większych zastrzeżeń, chociaż kilka razy musiałem się zatrzymać na dłuższą chwilę. Przykładowo autor (chociaż podejrzewam, że to raczej nieścisłość w tłumaczeniu) pisze, że Fryderyk I Barbarossa zginął w Armenii. W zasadzie tak, ale chodzi o Armenię Cylicyjską. Niby głupstwo, ale zmusza do myślenia. Sporą zaletą książki są niezwykle ciekawe dodatki, zawierające mapę posiadłości Zakonu Krzyżackiego w Ziemi Świętej czy spisy mistrzów, marszałków i wielkich komturów Krzyżaków. Książka zawiera również kilka zdjęć, tabel oraz indeks.

Mamy już sporo pozycji o Szpitalnikach i Templariuszach, więc w końcu nadszedł czas na książkę o trzecim zakonie i jego pozycji w Ziemi Świętej. Zasadniczo książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to chronologiczne studium polityczne, dyplomatyczne i militarne na temat Krzyżaków. Druga część skupia się już na organizacji wewnętrznej oraz strukturze zakonu....

więcej Pokaż mimo to

31

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krzyżacy w Ziemi Świętej, 1190–1291


Reklama

Ciekawostki historyczne

Od końca lutego obserwujemy, jak Ukraińcy walczą z Rosjanami. Dziś tworzą jedność. Czy zatem mowa o dwóch Ukrainach: Wschodniej i...
awatar
Piotr Janczarek
Czytaj więcej
Na jaki okres datowalibyście początek przemysłu wydobywczego w Ameryce Północnej? Ostatnie badania archeologiczne wskazują na to,...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-24
Belgica. Polarny survival
W 1897 roku statek Belgica wypłynął na ekspedycję naukowo-badawczą na Antarktydę. Dziś doświadczenia jego załogi przydają się w…...
awatar
Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Czytaj więcej
Niepełnosprawne dzieci wywożono do lasów pod pozorem „wycieczek”. Dorosłych mordowano drewnianymi pałkami lub strzałem w tył głowy....
awatar
Dariusz Kaliński
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
awatar
Anna Baron-Jaworska
Czytaj więcej
zgłoś błąd