Ciężko być najmłodszym

Okładka książki Ciężko być najmłodszym
Ksenia BasztowaWiktoria Iwanowa Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Książę Ciemności (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2017-10-18
Ewa Białołęcka

Okładka książki Siła złego na jednego Ksenia Basztowa, Wiktoria Iwanowa
Ocena 6,8
Siła złego na ... Ksenia Basztowa, Wi...
Okładka książki Что выросло, то выросло Ksenia Basztowa, Wiktoria Iwanowa
Ocena 7,8
Что выросло, т... Ksenia Basztowa, Wi...

Super, bardzo przyjemny styl z dużą dawką humoru - czyli coś co uwielbiam :D

Super, bardzo przyjemny styl z dużą dawką humoru - czyli coś co uwielbiam :D

Świetna książka z kategorii lekkich. Z początku wydawała się zbyt lekka. Później jednak akcja się zagęściła i czytałem ją z wielką przyjemnością i wciągnąłem się tak, że odrywałem się od książki tylko na złapanie oddechu;)

Lekka, momentami śmieszna historia. Nic ambitnego, ale czyta się przyjemnie.

Lekka, momentami śmieszna historia. Nic ambitnego, ale czyta się przyjemnie.

Bardzo fajna książka o młodym księciu wyruszający w podróż, gdzie poznaje samego siebie, a także zdobywa przyjaciół. Książkę czytało się szybko.
Podobało mi się jak zostało opisana droga do zaufania i lojalności między bohaterami.

Ogólnie dobrze się czytało. Szybko. Wciagajaco. Historia ciekawa i wciągająca. Też zaskakująca. Humorystyczna.

Książka bardzo mi się spodobała. Ze względu na dużą dawkę zawartego humoru z przyjemnością do niej wracam. Idealny antydepresant bez recepty.

1940
1937

Mile spędzone popołudnie w towarzystwie gadatliwego, siedemnastoletniego Księcia Ciemności. Paple co prawda jak dziewczyna, ale ponieważ jest w swoich wypowiedziach sarkastyczny, to mu gadulstwo wybaczam. Drużyna też jest. I cel. Trochę dziwaczny, ponieważ młodzian nawiewa z domu, aby pójść do szkoły. No, kto by się spodziewał. Może warto być nadopiekuńczym rodzicem, to dzieci same będą się do szkoły wyrywać? Hmm… Drużyna też ma cel. Chce zgładzić ojca Doriana. Czy im się uda te zamierzenia zrealizować i pogodzić? Tak na marginesie dodam, że Dorian, to rzeczony Książę i bardzo kocha swego tatę. Lektura miła, lekka i przyjemna. Świetna rozrywka. Już się nie mogę doczekać kolejnego tomu. Ukłony dla tłumaczki, pani Ewy Białołęckiej, która jak zwykle świetnie się spisała. Polecam.

Jedna z książek, które potrafią wyciągnąć z czytelniczego dołka. Ostatnio mocno wybrzydzam przy wyborze nowej powieści, ale ta książka przebiła wszystko. Jest słaba, ale naprawdę świetna.
"Ciężko być najmłodszym" nie jest dobrze zorganizowaną książką. Na początku można się nieźle pogubić, masa postaci przyprawia o zawrót głowy, a kot, który pogryzł mi okładkę, wyciągnął ze mnie samego Władcę.
Ale to nieważne. Serio. Nawet luki logiczne mi nie przeszkadzały. Humor w tej książce i płynność akcji nie pozwalały zastanawiać się nad tymi - z pozoru - kluczowymi częściami każdej powieści.
Główny bohater to gość, z którym sama wyruszyłabym chętnie w podróż. Jego "towarzysze" to największe *&%$& jakie widziałam, nie mogłam wyrobić ze śmiechu. Biedy Diren.
Przy tej książce nie sposób się nudzić, a co dopiero odkładać ją na dłużej. Nie ma mowy, nawet w pracy czytałam przyczajona, bo musiałam ją dokończyć. Gorąco polecam! Szczególnie tym którzy cierpią na czytelniczy zastój!

Krótka recenzja:
„Ciężko być najmłodszym” jest pozycją jedyną w swoim rodzaju. Nie kojarzę innej tak słabej książki, przy której tak dobrze się bawiłem. Powiedziałbym nawet, że czytało mi się ją przyjemniej od niejednej lepszej książki. Więcej w długiej recenzji.

Długa recenzja:
Przede wszystkim nie wiedziałem, że książkę napisały dwie Rosjanki. Gdyby ktoś mi powiedział, że to jest debiut polskiego nastolatka kochającego high fantasy, to bym mu uwierzył. Czuć tutaj bardzo „klasyczne” podejście do kobiet z fantastyki, bo dostaniemy tu łuczniczkę, dworki, służące, nałożnice i kapłankę. W powieści ewidentnie dominują postacie męskie i wypadają w niej lepiej. Wiem, że dużo czytelniczek lubi silne i wyraziste bohaterki, których tutaj zwyczajnie brakuje. Od razu zaznaczam, żeby z tego powodu nie przekreślać książki. Wręcz zachęcam czytelniczki, szczególnie te młodsze, do zapoznania się z „Ciężko być najmłodszym”.
Głównym motorem napędowym książki jest humor. Gra on tutaj gigantyczną rolę i dzięki niemu przez lekturę da się przebrnąć. Pewnie, nie wszystkie żarty są trafione, ale ogólny poziom humoru stoi całkiem wysoko. Mam tutaj skojarzenia z „Rodzinką Adamsów”, w której to „ci źli” mają swoje dość normalne podejście do życia (jak na władców przystało). Pojawia się kilka kontrastów względem „tych dobrych”, ale w trakcie podróży wychodzą głównie podobieństwa pomiędzy obiema stronami. Sporą zasługę ma tutaj Diran, główny bohater, który wypada naprawdę dobrze
Na tym kończą się pozytywy. O ile Diran wypada dobrze, tak reszta bohaterów jest nijaka do tego stopnia, że nie kojarzyłem, kto jest kim przez większość czasu spędzonego z książką. Praktycznie do każdego pasuje jeden konkretny archetyp i na tym się kończy cała barwność postaci.
Fabuła też jest nijaka. Podsumuje to tak: Diran jedzie do szkoły, a wszystko inne zdarza się jedynie przy okazji. Chciałbym opowiedzieć o fabule więcej, ale jej tu praktycznie nie ma. W takim wypadku dałbym książce 7,5/10, podobnie jak w przypadku „Szamanki od umarlaków”, bo cierpią na identyczne bolączki.
Z wyjątkiem jednej. „Ciężko być najmłodszym” jest napisane zwyczajnie okropnie. Do jego czytania trzeba się mocno przestawić. Narracja dzieli się na dwa typy: rzadszą z 3. osoby i główną z perspektywy Dirana. Czegoś tak źle napisanego nie widziałem dawno. Książce nie pomaga fakt, że ekspozycję świata prowadzi przez przypisy dolne, których znajdziemy aż 43 (słownie czterdzieści trzy), średnio jeden na dziesięć stron. Strasznie to wybija z czytania i często wydaje się zbędne. Autorki mogły wrzucić do opowieści zwyczajną krowę, a nie cholera marguła czy coś w ten deseń.

Podsumowanie:
„Ciężko być najmłodszym” dostaje 6/10. Fatalnie napisana książka (aczkolwiek da się czytać, po przestawieniu się na styl autorek), nudna fabularnie, pełna bezbarwnych postaci, ale znacząco nadrabiająca humorem. Polecam ludziom, którzy lubią fantasy na wesoło, ale odradzam fanom ambitniejszych i dopracowanych pozycji.

Krótka recenzja:

Długa recenzja: