Fizjonomika

Okładka książki Fizjonomika Jeffrey Ford
Okładka książki Fizjonomika
Jeffrey Ford Wydawnictwo: Solaris Cykl: Cley (tom 1) Seria: Rubieże fantasy, science fiction
Cley (tom 1)
Rubieże
Physiognomy
Solaris
2007-09-20
2007-09-20
Iwona Michałowska-Gabrych

Okładka książki Christmas and Other Horrors: An Anthology of Solstice Horror Nadia Bulkin, Terry Dowling, Tananarive Due, Jeffrey Ford, Christopher Golden, Glen Hirshberg, Stephen Graham Jones, Richard Kadrey, Alma Katsu, Cassandra Khaw, John Langan, Josh Malerman, Nick Mamatas, Garth Nix, Benjamin Percy, M. Rickert, Kaaron Warren
Christmas and ... Nadia Bulkin, Terry...
Okładka książki Nowa Fantastyka 476 (05/2022) Wołodymyr Arieniew, Krystyna Chodorowska, Omar El Akkad, Jeffrey Ford, Agnieszka Fulińska, Ołeksij Gedeonow, Mychajło Nazarenko, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Agnieszka Rogowska
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Nowa Fantastyka 451 (04/2020) Jeffrey Ford, Scott Sigler, Istvan Vizvary, Charles Yu, Wojciech Zembaty
Nowa Fantastyk... Jeffrey Ford, Scott...

Niezwykle oryginalny pomysł wyjściowy jednak ostatecznie powieść niezapewniająca pełnej satysfakcji. Opisy niekiedy pobieżne, bardzo wiele trzeba sobie dopowiadać (ale nie w dobrym tego słowa znaczeniu),motywacja bohatera nieodgadniona, wątek "miłości" mdły, świat skondensowany i niesprecyzowany w swoich najciekawszych elementach, dużo wątków urywanych, wiele pytań, mało odpowiedzi lub lakoniczne, z pozoru nieistotne. Postacie są czarno-biało a historia z intrygującego początku przeistacza się w trochę jednolity środek (aczkolwiek ładnie napisany) oraz okropnie nużące i fabularnie niesatysfakcjonujące zakończenie. "Dlaczego to się dzieje" pojawi się w waszej głowie również kilka razy. Bez odpowiedzi lub śladu podpowiedzi.

Dlaczego więc 6? Powieści zdecydowanie nie można odmówić oryginalności, garstki ciekawych pomysłów i konkretnego języka, ciekawego klimatu new-weird. Niestety czysto fabularnie nie robi wielkiego wrażenia. Dodatkowo w trakcie podróży przez tekst natkniemy się na wiele otwartych wątków , które chcielibyśmy bardziej wyeksplorować, ale nigdy nie jest nam to dane.

Szkoda, ale dam szansę tomowi drugiemu. Ponadto czyta się bardzo szybko i lekko z nutką umiarkowanego zainteresowania. Można również powiedzieć, że książka posiada pewną warstwę metaforyczną, sam miałem pewną interpretację (elita - tu w postaci Nadolnego i jego świty - usprawiedliwiająca - przy pomocy pseudo-nauki - swoje prawo do podporządkowywania sobie pewnych grup etnicznych i społecznych) ale im dalej w las tym zacząłem podejrzewać, iż jest to po prostu historia bez drugiego dna. Kto wie?

Nie mogę polecić tej książki jako pierwszy wybór ale jeśli znajdziecie gdzieś za 2zł tak jak ja, to warto się zaopatrzyć i wziąć ze sobą do plecaka w podróż.

Jeżeli chodzi o new weird to nie ma sensu zastanawiać się dlaczego, jak i po co. Tutaj główny bohater przechodzi toporną (baśniową! alegoryczną!) metamorfozę w świecie którym rządzi Elon Musk - coś bardziej jak zinstytucjonalizowany dystopijny koszmar z Thomasa Ligotti niż dziwactwa Chiny Miéville'a albo Jeffa VanderMeera.

Książkę czyta się dość szybko, dość ciekawa fabuła, ale od pewnego momentu nie mogłam się doczekać aż ją skończę. Może winą tego jest to, że w pewnym momencie miałam wrażenie, że autor tak jakby trochę opadł z weny. Nie było piorunów ;)

To co mi się jedno podoba w tej książce to wątek dystopijny.Poza tym typowe fantastyczne czytadło, jakich wiele.

Co to ma być? Narracja okropna - opis rzeczywistych wydarzeń miesza się z tym, co główny bohater widzi na narkotykowym haju. Nic nie można odróżnić czasami. A sam wspomniany bohater to kompletny buc, jego działań i motywów nie sposób pojąć. Całość jest dziwaczna, niezrozumiała i odechciewa się czytać. To zdecydowanie nie dla mnie lektura.

Wyobraźmy sobie miasto stworzone przez szaleńca... gdzie obowiązują absurdalne i brutalne reguły. Bycie "kimś" w takim miejscu, jak to oznacza poddanie się zasadom, lub może nawet gorzej - wiara w to że są właściwe... Taki właśnie jest Cley - Fizjonomista Klasy Pierwszej... Ponieważ jednak nawet najbardziej absurdalna rzeczywistość lubi sobie drwić z ludzi i on przekonuje się, że nie wszystko wygląda tak, jak by sobie tego życzył. "Fizjonomista" to opowieść o doskonale skonstruowanym mieście, pełna niezwykłych osobowości i fantastycznych przygód na tle pejzaży rubieży. Stworzona przez Jeffreya Ford'a historia jest brutalna, ale również przenika gdzieś do naszej wyobraźni i w jakiś niezwykły sposób sprawia, że pragniemy tę podróż przedłużyć. Choćby o kolejny jej tom... "W Labiryncie Pamięci". Szczerze polecam pierwszy tom. Bowiem drugiego już nie muszę...

Niezwykle ciekawa powieść, chociaż dziwaczna i pokręcona, to rewelacja sama w sobie. Masa groteski, sporo odjazdów i szczypta grozy. Zazwyczaj nie lubię takiej mało realistycznej fabuły, mieszanki fantasy, baśni i fantastyki naukowej, ale sposób napisania tej powieści , wartka akcja i ciekawość tego nowatorskiego świata, nie pozwala nie dokończyć czytania. Dziwne i zaskakujące to było, dlatego uznałem, że książka jest rewelacyjna.

Nieźle się zaczyna, ja przynajmniej uległam złudzeniu że pomysł będzie skomplikowany. Niestety to jednowymiarowa historia; płaska, prosta, przewidywalna; czytadło dla zagorzałych fanów sf albo młodego początkującego wielbiciela fantastyki.

7,5/10

7,5/10

Zdecydowanie najlepsza część trylogii. Zdecydowanie warta przeczytania. Jeżeli komuś nie do końca spodobał się pomysł to nie musi czytać pozostałych dwóch części i moze zakończyć na tej. Trzecia część jest już momentami męcząca.

• Science Fiction
  • Może