Jamnik z Kluskami

Okładka książki Jamnik z Kluskami Ola Trzeciecka
Okładka książki Jamnik z Kluskami
Ola Trzeciecka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Wszystkie oblicza kobiety literatura piękna
Wszystkie oblicza kobiety
Prószyński i S-ka
2016-10-05
2016-10-05

Na początku książka mnie wciągnęła. Nie mogłam się od niej oderwać, nie wiedząc co będzie dalej. Lecz z każdą następną stroną główna bohaterka powoli zaczęła mnie irytować swoim zachowaniem. Przypominało mi to troche zabawę swoim życiem pomimo wieku, brak było u niej zachowania powagi. Historia jako w sobie była ciekawie opisana. Do dziś dnia nie mogę pojąć po co wchodziła w układ małżeński wiedząc już od samego początku, że w zestawie oprócz męża lekarza dostanie też i jego mamę (gdzie jego stosunki z nią wyglądały jak nieodcięta pępowina). W tym opowiadaniu brakowało mi momentami takiego polotu w tym wszystkim. Nie twierdzę oczywiście, że książka nie jest fajna, bo jest ma swój sposób. Na nudne wieczory jak najbardziej można po nią sięgnąć. Czyta się szybko ze zrozumiałym przekazem :)

1964

Co musi się zdarzyć, by dwoje zupełnie obcych sobie ludzi, którzy trwając w - zawartym z rozsądku - związku małżeńskim, żyją obok siebie, zdecydowało się na zmianę status quo? Czy konieczna jest taka sytuacja, jakiej doświadcza Anka? Wielu upokorzeń, oziębłości męża, uszczypliwości teściowej, a w końcu odnalezienia podczas przedświątecznych porządków „seksownego” prezentu, tyle, że przeznaczonego nie dla niej, choć schowanego w jej sypialni… Dobrze, że może liczyć na jamnika Zaworka i przyjaciółkę Magdę.
To głównie dzięki nim oraz własnemu dystansowi do sytuacji, w której się znalazła, Anka jest w stanie stawić czoła rodzinie Klusków, a czytelnik może być biernym, ale chwilami – dobrze się bawiącym” uczestnikiem przedstawionych tu sytuacji, mając na uwadze fakt, że są one raczej mało prawdopodobne.

Takiego badziewia dawno nie czytałam. A czytam dość sporo. Główna bohaterka irytująca do granic możliwości. Razem ze swoją psiapsiółką spędzają życie na nabijaniu się z innych i podkreślaniu swojej własnej wyższości . One dwie tylko mądre, wykształcone, inteligentne i piękne. Reszta według nich to dno. Np. narzeczony \mąż jest chirurgiem, no i nie zna na pamięć cytatów z literatury!!! Toż to szok, jak można nie znać cytatów i uważać się za inteligentnego. A już to podkreślanie co chwila że on jest niski jest po prostu nie do wytrzymania !!!
Zastanawiam się kto i po co wydał tą książkę. Ani ona mądra, ani ciekawa, ani śmieszna. Beznadzieja.

"Kupuję" w całości tę komedię pomyłek.Książkę czyta się dobrze i naprawdę można się pośmiać .
Jako że nie da się dać pół gwiazdki także ocena tylko dobra i do tego + :-) .
Książka świetna na leniwe popołudnie, na urlop , na poprawę humoru też :-D

Jako że nie da się dać pół gwiazdki także ocena tylko dobra i do tego + :-) .
Książka świetna na leniwe popołudnie, na urlop , na poprawę humoru też :-D

Sięgnęłam po tę książkę, bo przeczytałam opinię, że super komedia. Ja uważam, że raczej nie. Może czasami można się uśmiechnąć, ale nic nadzwyczajnego. Mało realna, przekoloryzowana. Można powiedzieć, że trochę "głupiutka". Jak dla mnie bez znaczących treści.

Przeczytałam opis i zachęcona nim, sięgnęłam po książkę spodziewając się lekkiej komedii. O, jakże się srodze zawiodłam. Bohaterowie są tak przerysowani i irytujący, że naprawdę ciężko się czyta ich losy. Główna bohaterka widzi od razu jakim bagnem jest rodzina Klusków, a mimo to, z własnej inicjatywy dąży do ślubu. Czemu potem się dziwi, że małżeństwo nie jest udane? Fabuła koszmarna.
Druga rzecz, która sprawiła, że nie przebrnęłam do końca- fatalny język. Dużo za dużo zdań o podniesionym ładunku emocjonalnym. Dialogi durnowate.
Szczerze odradzam lekturę, lepiej sięgnąć po coś lepszego. Nie marnujcie czasu, życie jest za krótkie ;)

Książka w połowie śmieszna i straszna. Śmieszna ,bo autorce udało się wykreować parę bohaterów,którzy zdają się być niespełna rozumni ,a ich reakcje na sytuacje życiowe zadziwiają do głębi.Straszna natomiast dlatego ,że być może takie sytuacje się zdarzają w rzeczywistości.I niech niebiosa nas chronią przed lekarzami -bufonami typu Adaś i doktorantami nieudacznikami-Anka.
Pozytywem jest to,że czyta się bez wysiłku.

Na półkach: , , , , , ,

Na początku książka wydawała mi się śmieszna i lekka. Później to, że na każdej stronie było coś śmiesznego, zaczęło być nudne i denerwujące. Wszystko było wyśmiewane i wyolbrzymione, a wydarzenia bardzo nierzeczywiste. Niestety nie dałam rady dokończyć.

Śmieszna...czyta się na luzie. Nie trzeba się skupiać.

Śmieszna...czyta się na luzie. Nie trzeba się skupiać.

Szukałam pozycji z jamnikiem w tle na prezent urodzinowy dla koleżanki, która uwielbia jamniki. "Jamnik z kluskami" był tym tytułem, który wypluł wujek google. Od razu poszukałam recenzji, by zapoznać się z opiniami czytelników. Były bardzo, baaaaardzo różne, odmienne, dlatego postanowiła sprawdzić sama. Wypożyczyłam książkę z biblioteki i po setnej stronie odetchnęłam z ulgą, że nie dokonałam jej zakupu.

Książka jest dla mnie próbą pisania, a nie literaturą, jakiej bym się spodziewała. Bohaterki skupiają się głównie na obrażaniu innych osób, ich wyszydzaniu i wyśmiewaniu. Obydwie mają wyższe wykształcenie, co uwłacza godności wielu absolwentom szkół wyższych, ze względu na język, jaki używają oraz na wyniosły sposób patrzenia na świat. Bohaterki zachowują się jak nieogarnięte i niewyżyte seksualnie podlotki. Czytając, do pewnego momentu dawałam szansę autorce i jej bohaterkom mając nadzieję na nieoczekiwaną zmianę stylu, ale niestety mocno się zawiodłam. Język książki jest bardzo, bardzo prosty, a dialogi płytkie. Dwukrotnie sprawdzałam nazwę wydawcy zastanawiając się, dlaczego ta książka została wydana. Na szczęście autorka "nie popełniła" żadnej innej książki. Postanowiłam nie katować się tą książką i dla oczyszczenia sięgnęłam po literaturę wartościową.

"-Jesteś obrzydliwa!" (str. 101 książki) To zdanie dokładnie oddaje moje odczucia wobec książki. Zdecydowanie nie polecam!

Dwie rzeczy wzbudziły moją sympatię: jamnik Zaworek oraz urocze zdjęcie okładki, dlatego przyznaję książce dwa punkty.

• Ebooki
  • 2015