rozwiń zwiń

Okładka książki Mamo, chcę kupę! Jak skutecznie nauczyć malucha robić siku i kupę tam, gdzie trzeba
Jamie Glowacki Wydawnictwo: Vivante poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Oh Crap! Potty Training: Everything Modern Parents Need to Know to Do It Once and Do It Right
Vivante
2016-01-01
2016-01-01

Okładka książki Potęga obecności Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Ocena 7,7
Potęga obecności Tina Payne Bryson, ...
Okładka książki Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały Julie Adair King, Joanna Faber
Ocena 8,2
Jak mówić, żeb... Julie Adair King, J...

Książka obowiazkowa dla rodziców. Konkretny plan jak odpieluchować dziecko. Odpowiada na wiele pytań choć nie wszystkie. Trochę denerwujących powtórzeń, bo książka dedykowana na rynek amerykański. Trochę humoru i rad ogólnych. Polecam, nam udało sie w 2 tygodnie.

Polecam książkę nie tylko rodzicom, którzy już mają problem odpieluchowania, ale zanim w ogóle się do tego zabiorą, bo niektóre rzeczy z tej książki gdybym wiedziała wcześniej, to bym mogła zapobiec. Sporo praktycznych rad i temat omówiony dosyć obszernie.

Trudno mi ocenić tę książkę, bo nie do końca sprawdziła się u mnie zaproponowana w książce metoda. Oczekiwałam jakiegoś konkretnego algorytmu, ale autorka prezentuje swoją metodę w sposób dość rozmyty, mało konkretny. Po lekturze odniosłam wrażenie, że to wszystko jest jakieś niejasne, niewyraźne. Sama książka wielokrotnie powtarza te same treści. Męczyła mnie też pewna maniera stylu pisania autorki. Czasami odnosiłam wrażenie, że w metodzie chodzi o trochę o tresurę dziecka, a nie faktyczne usamodzielnienie go w kwestiach toaletowych. Być może to jednak wina nie samej metody, a mojego podejścia do tych spraw. Znalazłam też informację, że niektóre ze stwierdzeń autorki nie zgadzają się z aktualną wiedzą naukową na temat rozwoju układu moczowego dzieci.
Chyba dla siebie muszę poszukać innej metody.

dałbym nawet i 3 albo 4 ale rozdział o "dziecku z piekła rodem" jest wręcz szkodliwy społecznie. Unikajcie tej książki, a zamiast tego przeczytajcie np. Kompetentne dziecko J. Juula i przełóżcie tamte spostrzeżenia (fachowca a nie samozwańczego coniecomisięwydajeżewiemocochodzi) na temat wypróżniania.

Poza tym autorka sama sobie zaprzecza, powtarza to samo, treść dałoby się zamknąć w kilku stronach. Szybko czytam ale 50 stron przeczytałem w 30 minut o czymś to świadczy :/ dramat, ale niestety takie czasy dyletantów

Poza tym autorka sama sobie zaprzecza, powtarza to samo, treść dałoby...

Jeżeli temat z jakiegoś powodu jest Wam bliski 😉 to zachęcam do przeczytania. W pewien sposób jest pomocna :)

Bardzo fajna książka, rzucająca nieco światła na wcale nie taki prosty proces odpieluchowania dziecka.
Pełna konkretnych wskazówek, przykładów i przestróg przed tym, czego nie powinno się robić.
Autorka przy tym nie kreuje się na jedyny autorytet, wielokrotnie mówi, żeby się zastanowić, jeśli coś komuś nie pasuje, ale też nie waha się przed wskazaniem błędnego podejścia. Szczególnie w części "Pytania i odpowiedzi" stawia sprawy jasno, czasem wręcz obcesowo.
Jasne, można by krócej, bo autorka po kilka razy powtarza pewne rzeczy, ale to nie jest jakiś wielki problem - w końcu my, ludzie, uczymy się przez powtarzanie.
Trzeba też wziąć poprawkę na niektóre braki merytoryczne (tak, mleko matki nawet po 5 latach nie staje się wodą...), ale braki te dotyczą rzeczy zupełnie pobocznych, a nie głównego tematu.
Polecam i tym rodzicom, którzy dopiero myślą o zmierzeniu się z wyzwaniem, jak i tym, którym coś "nie pykło".

Nie wiem o co chodzi... przeraza mnie ta ksiazka, choc nic co ludzkie nie jest mi obce.

Książka pomogła mi odpieluchować córkę w krótkim czasie. Fakt że można było całość napisać bardziej zwięźle ale najważniejsze że działa :)

300 stron pitu pitu i przechwałek szanownej pani autorki jaka to ona jest genialna.
Wielka szkoda, że w dzisiejszych czasach każdy może nazwać się specjalistą od czegokolwiek i wydać sobie książkę.
Gdyby pani była: pedagogiem, psychologiem, lekarzem, pielęgniarką, położna itp. i miała wiedzę na temat fizjologii wszystko byłoby inaczej. Niestety tak nie jest.

I oczywiście w tej książce jest kilka w sumie cennych rad.
Jednak jest okraszone nieaktualnymi bzdurami, potwierdzeniem braku wiedzy i edukacji. Takie smaczki jak karaj dziecko jak zrobi przypadkiem kupę na dywan i zabierz mu natychmiast zabawkę, bo to sprawi magicznie , że nie będzie złośliwe, a zwieracze zaczną być przyjacielem rodziców. Albo to, że pisze, że w jej odczuciu mleko matki, to nie sama woda: wprost genialne i jakie odkrywcze....
Dodatkowym minusem tej publikacji jest fakt, że jest głęboko zakorzeniona w amerykańskiej rzeczywistości, przez co nie do końca wpisuje się w naszą rzeczywistrość. Autorka podaje przykłady rodziców, którzy w czasie odpieluchowywania nie są w stanie wytrzymać siedzenia w domu z dzieckiem przez 2 dni. To bardzo przykre. Miło, że poleca zwolnić szalone tempo życia. Szczególnie dziś, w czasie pandemii cenna uwaga.

Żeby jednak wytłumaczyć się z gwiazdek przyznam, że kilka cennych uwag znalazłam. I choć moje dziecko samo zrezygnowało z pieluch zanim książka dotarła do mnie z księgarni do końca, to jednak nie porzuciłam lektury szukając inspiracji jak porzucić pieluchy w nocy.
Nie zgadzam się z pomysłem wybudzania dzieci w nocy celem posadzenia na nocnik, jednak może to u niektórych działa. Nierobienie wielkiego halo z defekacji: wielki plus. Stopniowe zmienianie przyzwyczajeń malucha: ekstra: szczególnie, że kroki są sensownie wymyślone i opisane.

Poza tym oczywiście litery duże, kartki grube i wszytko powtórzone 10 razy, jednak czemu się ty dziwić: w końcu nikt nie chce kupować dziś broszurek.

I oczywiście w...

Poradnik dla rodziców, którzy chcą odpieluchować swoje dziecko. Konkretny plan na tydzień z behawioralnymi wskazówkami, co mówić, co robić, a czego nie, z szacunkiem do dziecka i rodzica. Przekonał mnie i wzbudził zaufanie. Miłym dodatkiem jest spora dawka humoru i zdrowego dystansu, tak potrzebnego żeby nie oszaleć przy tym wymagającym temacie.