Sleeping Giants

Okładka książki Sleeping Giants Sylvain Neuvel
Okładka książki Sleeping Giants
Sylvain Neuvel Wydawnictwo: Penguin Books Cykl: Archiwa Temidy (tom 1) fantasy, science fiction
Archiwa Temidy (tom 1)
Penguin Books
2016-04-21
2016-04-21
Inne

Bardzo ciekawy sposób narracji, mimo stylizowania na wszelkie dokumenty i wywiady, nie jest ona nudna ani męcząca. Bohaterowie dają się polubić i są charakterystyczni a sama fabuła wciągająca i wystarczająco naukowa by nie śmieszyć. Na pewno sięgnę po kolejne części

właśnie skończyłam; bardzo mi się spodobała, drugą połowę czytało mi się sprawniej, być może ze względu na większą ilość akcji
dodatkowym atutem jest to, że pisana jest w stylu wywiadów, pierwszy raz się z czymś takim spotkałam

Przeczytałem ją cztery lata temu, nie zapadła w pamięć. Chaotyczna i rwana historia, bez wyróżniającego się pomysłu. Dla przykładu w tym samym czasie miałem w rękach "Problem Trzech Ciał" i tu mógłbym nawet teraz opowiedzieć ją ze szczegółami..

Pierwszy raz spotykam się z książką napisaną w formacie wywiadów. I chyba nie zawiodłem się.
Bardzo ciekawa fabuła, fajni bohaterowie. Ale czy przypomina World War Z? Dla mnie bardziej zalatuje "Niepamięć"
Czekam na dalsze tomy..
Ciekawe jakby z tego film wyszedł..?
Ja bardzo polecam

Czekam na dalsze tomy..
Ciekawe jakby z tego film wyszedł..?
Ja bardzo polecam

Długo się zabierałam żeby ją przeczytać.
Nie zawiodłam się. Trzyma w napięciu, dużo się dzieje, ciekawe postacie i super forma.
Zobaczymy jak będzie dalej...

Długo się zabierałam żeby ją przeczytać.
Zobaczymy jak będzie dalej...

Nie przepadam za fabułą pisaną w formie krótkich wywiadów ale ta książka (i cały cykl) daje czytelnikowi to co, co obiecuje jej stopka redakcyjna. „…nikt nie podejrzewa, że to zwiastun wydarzeń, które pchną losy ludzkości na nowe tory…” – I rzeczywiście, bez niedomówień, bez zwalniania zaczyna się jazda bez trzymanki, a każdy kolejny fragment zadziwia inwencją autora. Dialogi są znakomite, cięte, inteligentne, zaskakujące. Przygnębiająca jest część trzecia, mówiąca o ludzkiej podłości ale wynagradza to jej, zaskakująco zaskakujące zakończenie. Jedna z lepszych powieści twardego S-F.

Poprawne science fiction, napisane w konwencji podobnej do "World War Z", czyli zbiotu wywiadów, fragmentów dzienników pisanych przez bohaterów itd. Pomysł na fabułę ciekawy, a książkę czyta się gładko, ale niestety nie ma tutaj napięcia. Zapewne dlatego, że fabuła zmierza do przodu jak po prostej linii, bez zmyłek czy przystanków, w powolnym, jednostajnym tempie. I to właśnie to jednostajne tempo sprawia, że nie ma przyjemności z odkrywania sekretu tytułowych "Śpiących gigantów". Zresztą zakończenie jest mocno przeciętne - autor niby wszystko wyjaśnia, ale trochę się to kupy nie trzyma, a sequel hook zarzucony w epilogu jest niezbyt ciekawy. Do tego książka wyjątkowo prymitywnie oddaje wątki polityki międzynarodowej - widać brak wiedzy lub doświadczenia autora z tej tematyki.

Mimo wszystko, tak jak już pisałem, czytało się przyjemnie, a książka jest bardzo lekka, co jest jej główną zaletą. Jak ktoś szuka ciekawego, ambitnego science fiction o pierwszym kontakcie, to zdecydowanie nie tutaj. Na szczęście miałem dużo niższe oczekiwania, więc było OK. Tylko zastanawiam się, czy sięgnąć po drugą i trzecią część...

Ciekawy pomysł na sci-fi, szybko się czyta, nawet wciąga. Pierwsza część jest wprowadzeniem do kolejnych, które mogą się ciekawie rozwinąć. Czyta się jak tajne dokumenty. Spodobała mi się postać faceta - spin doctora, który ogarnia wszystkie wydarzenia. Czytam drugą cześć zobaczymy czy warto...

Powieść łącząca w sobie elementy przygodowe, science-fiction, oraz dramatu. Wszystko się zaczyna w momencie, gdy mała dziewczynka przypadkowo odkrywa część ogromnego robota zakopanego w ziemi. Jego wiek szacuje się na kilka tysięcy lat, a niedługo później odkrywane zostają jego kolejne elementy.
Skąd robot się tam wziął? Kto i po co go ukrył? Na te i inne pytania odpowiedź stara się znaleźć już dorosła Rose, która trafia do zespołu badawczego. Zaczyna się robić niebezpiecznie, gdy znaleziskiem zaczyna się interesować wojsko amerykańskie.
Ciekawa i lekka powieść, na 2-3 wieczory.

Ciekawy pomysł narracji, fabuła super, jedyny minus - wątek miłosny. Polecam miłośnikom kosmicznych artefaktów.

Sylvain Neuvel Śpiący giganci Zobacz więcej
Sylvain Neuvel Śpiący giganci Zobacz więcej