Matrioszka od środka czyli rosyjskie klimaty

Okładka książki Matrioszka od środka czyli rosyjskie klimaty Wojciech Grzelak
Okładka książki Matrioszka od środka czyli rosyjskie klimaty
Wojciech Grzelak Wydawnictwo: Wektory reportaż
reportaż
Wektory
2016-01-01
2016-01-01
rosja

Bardzo dobra, skutecznie uzupełnia wiedzę o Rosji. Dużo czytam o tym kraju, ale nie wiedziałem np., jakie komedie są w Rosji kultowe i w które dni najmocniej Rosjanie świętują. Pan Grzelak ma poza tym świetne pióro i przytacza ciekawe anegdoty.

2027

Jak zapewne wielu użytkowników sieci wie, Rosja to nie tylko państwo.. to również stan umysłu, który dla innych ludzi jest kompletnie niepojęty. Jeśli więc ktoś chciałby lepiej zrozumieć mentalność mieszkańców wschodu, powinien zainteresować się książką Matrioszka od środka czyli rosyjskie klimaty.

Autorem publikacji jest Wojciech Grzelak człowiek, który kilka ładnych lat spędził na „wschodzie” i starał się zrozumieć fenomen jego mieszkańców. Już kilkukrotnie podejmował się on pisania książek na temat Rosji, starając się w nich przedstawić ten kraj takim, jakim jest naprawdę (bez skrajnie negatywnych lub pozytywnych ocen, co jest dużym atutem jego książek). Tym razem jego praca nie dotyczy samej Federacji Rosyjskie i jej funkcjonowania, a skupia się mocno na ludziach i aspektach społecznych zamieszkiwania tej części świata.

Tytuł Matrioszka od środka, doskonale oddaje to, co można znaleźć w kolejnych rozdziałach publikacji. Autor decyduje się tutaj rozkładać na kolejne „części” przeróżne aspekty życia codziennego w Rosji, które nie zawsze jest łatwe i ma ogromny wpływ na umysł jego mieszkańców. Duże spektrum tematów sprawia, że czytelnik ma tutaj okazję samemu „ocenić” mentalność tamtejszych ludzi i być może nawet ich trochę zrozumieć.

Pośród rozdziałów znaleźć można między innymi tematykę przeróżnych świąt (zarówno religijnych, jak i państwowych) oraz sposobów ich obchodzenia; odniesień do „kosmicznych” ambicji kraju; filmu, sztuki i ogólnie szeroko pojętej kultury; dość nietypowej kultury jazdy i przestrzegania przepisów drogowych; czy spędzania wolnego czasu na wakacjach. Wszystko to stanowi tylko część poruszonych tutaj tematów, które dotykają naprawdę wielu elementów codziennego „normalnego” życia. Nie należy się jednak spodziewać, mocno dogłębnego zajęcia się każdą tematyką. Twórca po wielu poruszonych kwestiach jedynie się „prześlizguje” dając ogólny obraz tego, jak wygląda życie na wschodzie. W wielu momentach autor odnosi się tutaj do bliżej lub dalszej przeszłości tego kraju, która miała i ciągle ma ogromny wpływ na współczesność. Nie można mówić o Rosji nie pamiętając o jej komunistycznych korzeniach, które tak mocno odcisnęły piętno na ludziach, że niektórzy nie są, tam wstanie myśleć racjonalnie. Grzelak sporą część swojej publikacji poświęca również na zaprezentowanie tożsamości narodowej Rosjan i ich światopoglądu (przez który dla wielu mieszkańców zachodu wydają się oni „dziwni”).

Cała recenzja na:

Autorem publikacji jest Wojciech Grzelak człowiek, który kilka ładnych lat...

Jeśli zdarza nam się czytać o zwyczajach mieszkańców z dalekich krain jak Azja, Australia, Afryka to warto zdać sobie sprawę, że blisko nas znajduje się jeden z mniej poznanych krajów, który mimo słowiańskiego kuzynostwa jest zupełnie inni niż Polska. Jak wyglądają rosyjskie święta, czego śmieją się Rosjanie i kto miał być pierwszym kosmicznym podróżnikiem, tego i jak innych ciekawych rzeczy dowiemy się z udanej książki Pana Grzelaka. Warto potraktować tą książkę jako podróżniczą, bo kto wie w jakie strony zaprowadzi nas następna wyprawa.

Nasz cudowny słowiański kuzyn który to zachował tradycje i kultywuje naszą kulturę <3 Polska mogłaby się od nich uczyć

• Rosja
  • Reportaż
  • Rosja/Związek Radziecki
  • Podróżnicze
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia
  • Social & Political
  • ! BŚ

Dodaj cytat z książki Matrioszka od środka czyli rosyjskie klimaty