Obsesja

Edipresse
2016-10-12
2016-10-12
Emilia Skowrońska
dzieciństwo zbrodnia przeszłość wspomnienia pasja miłość uczucia tajemnice strach prześladowca

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo ciekawa i porywająca już od pierwszych stron. Niestety zakończenie było dla mnie dość przewidywalne, za to niższa ocena.

Książka miała intrygujący początek.
Środek natomiast...pani Roberts mogła skrócić książkę o 200 stron i wyszłoby pewnie lepiej. Nie mam nic przeciwko stopniowemu rozbudowywaniu romansu między głównymi bohaterami, ale wszystko się tak wlekło, że jedyny wniosek jaki mi się pojawił w głowie to taki, że autorka chciała przez te opisy sprawić, aby czytelnicy pokochali ten dom i jego okolice i mieli do tego jakiś sentyment.
Wyczekiwany moment zbyt szybko i zbyt łatwo się zakończył.

Książka miała intrygujący początek.

Naomi ma za sobą niezbyt szczęśliwe dzieciństwo. W wieku 12 lat przez przypadek odkrywa, że jej ojciec jest seryjnym mordercą. Ocala życie jego ostatniej ofierze - Ashley, jednak nigdy nie czuje się bohaterką.
Przeprowadza się wraz z bratem i mamą do wujka, który pomaga im normalizować życie, co niestety nie okazuje się łatwe, w szczególności dla pani Bowes, która popełnia samobójstwo.
(Choć to dopiero początek historii, to moim zdaniem ten wątek powinien zostać o wiele bardziej rozbudowany. Fabuły wystarczyłoby spokojnie na osobną książkę.)
Naomi w końcu dorasta, poświęca się w zupełności swojej pasji, jaką jest fotografia. Kupuje dom w małym miasteczku, nawiązuje kontakty z miejscowymi ludźmi i choć nie do końca zdaje sobie z tego sprawę - zakotwicza się tam i poznaje prawdziwą miłość.
Gdy wszystko wydaje się układać, w miasteczku zaczyna grasować porywacz inspirujący się zbrodniami dokonanymi przez pana Bowesa. Jak wiele kobiet uda mu się zabić zanim zostanie powstrzymany? I czy wśród tych kobiet znajdzie się również Naomi?

Na początek dostajesz cholernie mocne uderzenie- zdarzenia, których świadkiem nigdy nie powinien być nikt, a już najmniej dwunastolatka. Tatuś zafundował jej traumę na całe życie. Dzięki Bogu w życiu dorosłym próbuje się podnieść. I otworzyć na zupełnie inne życie bez obciążeń. Ma siłę, ma talent i trafia w dobre miejsce. Ale przeszłość ma to do siebie, że wraca. Pod różnymi postaciami, ale jednak.

To wszystko zależy dlaczego sięgasz po tą książkę. Jeśli dla thrillerowych przeżyć- nie uraczysz ich za dużo- poza mocnym początkiem i w miarę mocnym zakończeniem. Jeśli dla historii obyczajowej z tłem lekko kryminalnym i miłosnym, to znalazłaś odpowiednią lekturę.

Pierwszy raz sięgnęłam po książkę Nory Roberts. Wiedziałam, że to literatura typowo kobieca i taka też jest. Mimo ponad pięciuset stron i fragmentów, w których nie dzieje się nic, czyta się dosyć szybko. Nie wymaga ani zbędnej analizy, ani ponadprzeciętnego skupienia. Ot taka jesienna lektura pod kocykiem. Takie też są od czasu do czasu potrzebne, aby odpocząć.

Ostatnio sięgam głównie po thrillery i muszę przyznać, że towarzyszy mi przy tym uczucie pochłaniania pustych kalorii. Książka Roberts to wyjątek od tej reguły. Może akcja nie jest zbyt wartka, ale za to bohaterowie wykreowani na miarę prawdziwych ludzi. ich relacje, przyjaźnie to opowieść interesującą sama w sobie. Przeciwstawione są złu (można się przyczepić, że to zło jest mało skomplikowane, antagonista jednowymiarowy, ale pozostałe postacie nadrabiają to z nawiązką). Coś za coś. Miło spędzony czas.

To jest książka którą zmęczyłam, bardzo długa i rozpisane bardzo mało istotne szczegóły które nie wiele wnoszą do całości i ogólnej fabuły, cały czas czekałam na jakiś rozwój mroczniejszych akcji ale niestety to nie w tej książce.
Polecała mi tę książkę moją przyjaciółka dlatego zdecydowałam się dać jej szansę, ale jak napisałam na początku dosłownie już nie mogłam doczekać się zakończenia, które było przewidywalne.
Dla mnie za łagodna ale jeśli ktoś lubi coś delikatnego z malutkim dreszczykiem to będzie idealna posieść.

iezmiennie zapewniam o mojej miłości do obyczajowych powieści Nory Roberts. Mało jest jej książek w Legimi. Może ktoś wznowi te starsze, albo też pojawi się więcej tym nowszych. Ale nim to się stanie udało mi się znaleźć taką, której nie czytałam. Historia Noemi Carson, którą jako dziecko dotknęła wielką trauma. Wraz z bratem wiele zawdzięczają wujkowi i jego partnerowi, którzy ich wychowali i obdarzyli miłością. Ona została znaną fotografką, on profilerem FBI. Noemi przemierza Stany, by robić zdjęcia. To także forma ucieczki, unika bliskości, przyjaźni, trwałych związków. Ale podczas jednej z podróży znajduje wymarzony dom, w którym pragnie osiąść. To małe miasteczko, szybko więc nawiązuje znajomości, bez wysiłku zdobywa przyjaciół. W jej życiu pojawiają się pies i mężczyzna. Tylko ta tajemnica, ona jest jak strzelba, z której musi paść strzał. Książka wpisuje się w fabularne schematy autorki. Jest silna kobieta po przejściach, prowincjonalna życzliwa zżyta społeczność, która daje jej wsparcie. Piękne widoki i pies, i miłość. I jeszcze facet, taki na którym może polegać. Pozornie wydaje się, że do siebie nie powinni pasować, jednak to on jest tym jedynym. Wątek kryminalny, nie pierwszoplanowy, buduje napięcie
Nic się nie dzieje, ale czujemy coś wisi w powietrzu. Bez wątpienia Nora jest królową literatury kobiecej

Trochę trzyma w napięciu ale jest bardzo oczywista. Czytelnik sam domyśla się kto zabija. Oczekiwałabym trochę mniej oczywistego zakończenia

Trzyma w napięciu i wciąga tak, że nie można się oderwać. Przeczytana w kilka godzin.

Od pierwszych stron wciąga i najchętniej siedziałabym przy niej, żeby z jednej strony dowiedzieć się, jak się zakończy, a z drugiej strony wolałabym się nią delektować. Wieczór spędzony z "Obsesją" nie był wieczorem straconym. Pomimo tematyki, która nie należy do najłatwiejszych, podobał mi się sposób w jaki została przedstawiona główna bohaterka, Naomi. Z lekkością i szybkością przeczytałam książkę. :)