Rozdroże proroków

Okładka książki Rozdroże proroków Jocelyne Janho Awad
Okładka książki Rozdroże proroków
Jocelyne Janho Awad Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Spojrzenia literatura piękna
Spojrzenia
Carrefour des Prophetes
Państwowy Instytut Wydawniczy
2005-01-01
2005-01-01
Beata Biały
literatura arabska literatura libańska

Książka opisuje perypetie Ta’ana, młodego poety pracującego w charakterze przewodnika belgijskiej wycieczki. Spragnieni egzotyki Belgowie wyruszyli w podróż-pielgrzymkę w czasie Świąt Wielkiejnocy przez Liban, Syrię i przede wszystkim Jerozolimę. Ani uczestnicy, ani pracodawca Ta’ana nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich autokar ma posłużyć w wykonaniu przemytniczej akcji wszechczasów – wypełniony haszyszem prześlizguje się przez granice państw pragnących zachęcić do siebie turystów. Sam główny bohater nie jest zachwycony rolą, jaka przypadła mu w udziale. Dodatkowo zamiast koncentrować się na powierzonym mu zadaniu, myślami jest przy jednej z turystek, Lei, przepięknej kobiecie o tajemniczej przeszłości.

„Rozdroże proroków” to niewielka książeczka, którą spokojnie przeczytać można w jeden wieczór. Choć jest to opowieść wielowątkowa i poruszająca niezwykle ciekawe tematy, jak choćby konflikt arabsko-żydowski, miałam zbliżone do nieszczęsnych turystów odczucia – autorka ślizga się po różnych zagadnieniach, ale książka pozostawia mocne uczucie niedosytu. Czyta się przyjemnie, ale ciężko oprzeć się wrażeniu, że to dopiero szkic, sam pomysł, który można dopiero rozwinąć w niezwykle ciekawą powieść. Gdyby Awad dopieściła akcję i rozbudowała trochę bohaterów, „Rozdroże proroków” wiele by zyskało. Niestety, nawet sensacyjny wątek przemytu gdzieś się rozmywa po drodze i zamiast trzymać w napięciu, skwitować go można wzruszeniem ramion. Wątek miłosny nie przemówił do mnie ani trochę, może dlatego, że nie przepadam za bohaterkami w typie Lei – młodymi niezależnymi kobietami, z niezwykle cynicznym i zimnym podejściem do świata, skrywającymi w sobie wielkie zagubienie i samotność. Nie twierdzę, że nie jest to psychologicznie wiarygodny portret, ale taki typ bohaterki trzeba naprawdę umieć opisać. Niestety, Lea nie ma w sobie wiele fascynującego, chwilami jest po prostu odpychająca. Ta’an wypada trochę ciekawiej – młody człowiek, który po latach ślepoty odzyskuje wzrok, ale ma świadomość, że w każdej chwili może go znowu stracić, ale i jemu zabrakło głębszej charakteryzacji. Szkoda.

Jeśli kogoś interesuje Bliski Wschód, to może „Rozdroże proroków” przeczytać, bo nie jest ono stratą czasu. Jednak niech nie nastawia się na bogate opisy przeżyć bohaterów, wartką akcję czy rozbudowanie wątków.

Bardzo poetycka książka - nawet główny bohater jest tutaj poetą - dzięki czemu w trakcie czytania nie opuszczało mnie poczucie pewnej dozy mistycyzmu, tajemniczości, która zdaje się towarzyszyć wszystkiemu na Bliskim Wschodzie. Nastrój powieści zupełnie nie przypomina europejskich książek - mogłabym go opisać chyba tylko przymiotnikiem "orientalny", co jest niezwykle odświeżające. I sama fabuła - zaskakująca i interesująco poprowadzona. Czytanie "Rozdroży..." sprawiło mi ogromną przyjemność.

2041

Temat ważny, postacie ciekawe, a jednak czegoś tej książce brak. Momentami ciągnie się bardzo, wręcz nudzi.

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Maghreb, Misr, Mashrek, Turcja, Azja Mn., Iran, Afganistan
  • Proza zagraniczna
  • Poszukuję w bibliotekach
  • Wymienione
  • Lata 2013-2015

Dodaj cytat z książki Rozdroże proroków