Rok w lesie. Niedźwiedź

Okładka książki Rok w lesie. Niedźwiedź Emilia Dziubak, Katarzyna Piętka
Okładka książki Rok w lesie. Niedźwiedź
Emilia DziubakKatarzyna Piętka Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Rok w lesie opowieści dla młodszych dzieci
28 str. 28 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Rok w lesie
Nasza Księgarnia
2022-03-23
2022-03-23
28 min.

Okładka książki Rok w lesie. Zasypianka Emilia Dziubak, Tomasz Plebański
Rok w lesie. Z... Emilia Dziubak, Tom...
Okładka książki Szpinakowa Staruszka Emilia Dziubak, Emma Karinsdotter, Martin Widmark
Szpinakowa Sta... Emilia Dziubak, Emm...
Okładka książki Dinks Emilia Dziubak, Martin Widmark
Dinks Emilia Dziubak, Mar...

Okładka książki Gdzie się zwierzę spać wybierze? Marcin Brykczyński, Daniel Włodarski
Gdzie się zwie... Marcin Brykczyński,...
Okładka książki Pola i Piotruś. Plama Camilla Reid, Axel Scheffler
Pola i Piotruś... Camilla Reid, Axel ...
Okładka książki Przytulozaur Rachel Bright, Chris Chatterton
Przytulozaur Rachel Bright, Chri...
Okładka książki Rok w lesie. Borsuk Emilia Dziubak, Katarzyna Piętka
Rok w lesie. B... Emilia Dziubak, Kat...

Rok z misiem i ruchowymi zabawami. Niezłe.

Rok z misiem i ruchowymi zabawami. Niezłe.

Seria ,,Rok w lesie’’ poświęcona jest małym szkrabom, w wieku żłobkowym.
Jest to edukacyjna książeczka z bardzo ładnymi ilustracjami, które przyciągają uwagę dziecka.
W poprzedniej części bawiliśmy się już z naszymi dziećmi i z wiewióreczką.
Przyszedł czas na grubego zwierza czyli niedźwiedzia.

Niewątpliwie książeczka nie jest tylko do czytania, ale również do zabawy z dzieckiem.
Opisuje migawki z życia niedźwiedzia w lesie w poszczególnych porach roku np.
zimowy sen, szukanie pokarmu na wiosnę po przebudzeniu, samotny tryb życia latem ,przygotowywanie gawry jesienią. Wszystko udokumentowane ilustracjami.
W trakcie czytania bawimy się z maluchem w ten sposób, w jaki nakłaniają nas polecenia do wykonania w książeczce. Podaję przykładowo.
Pomagamy wraz z dzieckiem niedźwiadkowi zasnąć, gdy budzą go rozwrzeszczane sroki. Klaszczemy więc, żeby odpędzić niegrzeczne ptaki, a potem śpiewamy misiowi kołysankę do snu.
Stukamy w pień drzewa ,by wypłoszyć pyszne larwy na niedźwiedzie śniadanie.
I wiele innych podobnych czynności. Korzystamy też z podanych wyrazów dźwiękonaśladowczych. I nawet robimy pa! pa! niedźwiadkowi ,gdy jest senny przed kolejną zimą.
W ten sposób poprzez zabawę uczymy malucha i przekazujemy najprostszą wiedzę o zwierzętach i całej przyrodzie.

Zachęcam do zabawy z dzieckiem, do lektury. Czeka was spora przyjemność.
Książeczka małego formatu, w sam raz do małych rączek dziecka. Twarda kartonowa oprawa, o zaokrąglonych brzegach.

Pamiętajcie, spotkanych w lesie dzikich zwierząt nie wolno dotykać, ani zaczepiać!

Seria ,,Rok w lesie’’ poświęcona jest małym szkrabom, w wieku żłobkowym.
W poprzedniej części bawiliśmy się już z naszymi dziećmi i z wiewióreczką.
Przyszedł czas na grubego zwierza czyli niedźwiedzia.

Niewątpliwie książeczka nie jest tylko do czytania, ale również do zabawy z...

Bardzo mi się podoba fakt, że powstają te małe książeczki z bohaterami Roku w lesie
Mamy wszystkie pozostałe i każda jest inna, mimo że bazują na takiej samej zasadzie (dotknij, powiedz, i tak dalej)

Z tej o niedźwiedziu możemy dowiedzieć się, co robić gdybyśmy go spotkali - cieszę się, że nawet w takich maleństwach są treści edukacyjne. A poza tym książkę po prostu świetnie się czyta. Duże, ładne obrazki, zadania do wykonania przez dziecko i krótki, prosty tekst - u nas działa :)

Zachęcam Was do spojrzenia na całą serię.

Rok w lesie. To już niemalże kultowa książka, nie znam chyba czytającego Rodzica, który by o niej chociażby nie słyszał. Chociaż muszę też przyznać, że nasza droga z nią była wyboista i kręta, długo to ja byłam pod jej dużo większym urokiem niż mój Skrzat 😉.

Ilustracje Emilii Dziubak w połączeniu z tekstem Katarzyny Piętka zapewniają nie tylko doskonałą czytelniczą przygodę, ale i zabawę połączoną z całym mnóstwem ciekawostek oraz aktywności. Mały Czytelnik będzie musiał bowiem zaangażować się i pomóc zwierzętom. Będzie klaskanie, śpiewanie, wołanie, potrząsanie książką czy wydawanie przeróżnych odgłosów - jednym słowem dobra zabawa.

W części o Niedźwiedziu - niesforne, kłótliwe sroki zbudziły przedwcześnie Misia z zimowego snu. Maluch musi przegonić ptaki i pomóc uśpić futrzaka, a wraz z nadejściem wiosny pomóc znaleźć mu coś do jedzenia. Mijają kolejne pory roku i Niedźwiedź powoli szykuje się do kolejnego snu, a Maluch angażując się w te przygotowania dowiaduje się co nieco o zwyczajach tych zwierząt. Taka nauka przez zabawę.

Mały format, zaokrąglone rogi oraz grube kartonowe strony sprawiają, że książeczki sprawdzą się idealnie jako prezent już dla najmłodszych dzieci, a i Starszaki będą miały trochę frajdy z zadań do wykonania.

Ale nie da się ukryć, że leśni bohaterowie spod kreski pani Emilii potrafią zawładnąć uwagą i serduszkami dzieci....

Poznajcie nowe książeczki z serii " Rok w lesie" Tym razem mamy niedźwiedzia oraz bobra.

Książki mają mały format, są w twardej oprawie i świetnie sprawdzą się jako pierwsze książeczki dla malucha.

Wielobarwne, urocze ilustracje sprawią przyjemność nie tylko dziecku, ale także dorosłym.

Książeczki stawiają nie tylko na zabawę, ale także na rozwój i pobudzenie wyobraźni. Dziecko podczas czytania bierze aktywy udział. Maluch np. poproszony jest o pogłaskanie się po brzuszku lub popchnięcie drzewa. Poznaje zwyczaje dzikich zwierząt np. gdzie śpi niedźwiedź, jak bóbr dba o swoje futerko, co jedzą zwierzątka.

" Rok w lesie " to przepiękna wydana seria kartonowych książeczek dla najmłodszych.

Nie ma w naszym domu serii, która odniosłaby większy sukces niż „Rok w”, a wśród książeczek „Rok w lesie”. Ilość zwierząt, różnorodność zajęć w czasie różnych pór roku, żywotność zwierząt i niesamowite bogactwo gatunków zamieszkujących lasy skutecznie przyciągnęło uwagę córki. Szybko nauczyła się nazw wszystkich zwierząt, zapoznała się z miesiącami, odkryła różnice między porami roku. To sprawiło, że na każdą nowość związaną z tą publikacją czekamy z niecierpliwością. Pojawienie się memo i puzzli było strzałem w dziesiątkę. Do tego małe publikacje z różnymi bohaterami pozwalają na kolejne przenoszenie w świat przygód ulubionych bohaterów. Zwykle tym czytaniu towarzyszą zabawy z pluszakami przedstawiającymi bohaterów. I tu te małe publikacje okazały się bardzo pomocne, bo zamiast zabierać na spacer wszystkie łosie, zające, i inne borsuki czy wiewiórki, żeby pochodziły z książką mamy teraz małe publikacje z jednym bohaterem, więc idzie z nami jeden pluszak. Chyba każda matka wie, jaka to różnica wziąć na spacer całą armię zbójów, a iść tylko z jednym. Takie ułatwienie mamy już od roku i od tego czasu lepiej poznajemy poszczególnych bohaterów. Na pierwszy ogień poszedł borsuk i wiewiórka, czyli dwa zwierzaki prowadzące całkowicie odmienny tryb życia, a przez to przy okazji uświadamiający, że różnorodność i odmienność w przyrodzie to norma. Teraz w sprzedaży pojawiły się opowieści o bobrze i niedźwiedziu.
Książeczki są małe, poręczne, tekturowe i bardzo dobrze klejone, co przy młodszych czytelnikach ma wielkie znaczenie. Do tego zawierają ilustracje znanej czytelnikom Emilii Dziubak uzupełnione tekstem Katarzyny Piętki. O ile „Rok w lesie” na ilustracji i dziecięcej spostrzegawczości tu mamy też i czytankę, ale nie jest to nudna opowieść o życiu głównych bohaterów poszczególnych publikacji tylko czytanki zachęcające do aktywnego udziału, wykonywania ćwiczeń. I w ten sposób w czasie lektury możemy zaobserwować, czy nasze dziecko rozumie polecenia, potrafi je wykonać oraz pokażemy, że wchodzenie w świat liter to nie tylko nudne siedzenie, bo czasami trzeba rozgarnąć liście, pogłaskać stronę lub dmuchać, coś powiedzieć, klasnąć w dłonie, stuknąć w pniak i tak dalej. A przy okazji poznajemy życie zwierząt w porze roku, która nam obecnie towarzyszy. Wchodzimy w las pełen kolorów i smakołyków dla zwierząt, których główna aktywność toczy się wokół gromadzenia zapasów: jedne muszą je zakopać, a inne zebrać w sobie. Każdy sposób na przetrwanie jest dobry, jeśli dostosowany jest do określonego gatunku.
W świat niedźwiedzia wchodzimy, kiedy jeszcze jest zimno, dookoła śnieg, a skrzeczące sroki budzą go. Trzeba zasnąć, aby przespać całą zimę. Kiedy już to nastąpi udamy się z nim na poszukiwania. I nie będą to pierwsze ślady wiosny tylko smakołyki. Niedźwiedź przekąsi larwy, ryby. Z czasem ta dieta będzie bogatsza i bardziej urozmaicona.
Z opowieści dowiemy się, w jaki sposób ostrzegać niedźwiedzie o naszej obecności (żebyśmy sobie wzajemnie nie wchodzili w drogę),co robić, żeby lasy były dla nich bezpieczne. Poznamy owoce leśne, zwyczaje tych zwierząt. Młodzi czytelnicy mają tu całkiem sporo ćwiczeń, sprawiających, że czytanie będzie miłą zabawą.
W naszym domu wszystkie te małe, krótkie opowieści zostały bardzo dobrze przyjęte. Do tego córka wyciągnęła z nich wnioski i już nie ciągnie swojego pluszowego borsuka w dzień na spacer. On ląduje w łóżku i ma spać, a na spacer idzie wiewiórka, która tak jak bohaterka książki zbiera orzechy, przykrywa je liśćmi, gromadzi małe i duże zapasy kasztanów, żołędzi. Daje też odpocząć niedźwiedziowi i śpiewa mu, żeby mógł sobie pójść, gdyby nie chciał towarzystwa. A bóbr przynosi sobie gałązki na żeremie.
Jak widzicie te publikacje mogą zainspirować dzieci do zabawy, ale też zachęcić do podglądania przyrody, uświadomić, dlaczego jedne zwierzaki można bez problemu spotkać w dzień w lesie, a innych nie. Ruch w czasie lektury jest ważnym elementem terapeutycznym: z jednej strony oswajamy dzieci z czytaniem i dłuższym utrzymywaniem koncentracji, a z drugiej uczymy wykonywania poleceń, sprawdzamy ich poziom rozumienia tekstu, umiejętności wykonania określonych ruchów. Jest to bardzo ważna umiejętność, którą warto rozwinąć w dziecku przed pójściem do przedszkola. W przypadku dzieci z deficytami, problemami z mówieniem i czytaniem niedługi tekst skutecznie zachęci do samodzielnego czytania, a same ilustracje będą świetną inspiracją do tworzenia portretów tych zwierząt i ćwiczenia przez młodych rysowników ręki. Zdecydowanie polecam!

Bardzo ciekawa propozycja dla młodszych dzieci. Pozwala poznać zwyczaje niedźwiedzi, dodatkowym plusem są piękne ilustracje.

• Dziecięce
  • Przeczytane w 2023