Gady

Gady
Państwowy Instytut Wydawniczy
2007-08-01
1989-01-01

Narkomania w bloku wschodnim to fascynujący ale niestety trudny do złowienia temat. Największe wrażenie z tej półki zrobił na mnie reportaż "My, dzieci z dworca Zoo" rzeczywiście przytłaczający duszną atmosferą szarych wieżowców i opresyjnej rzeczywistości, od której iluzoryczną ucieczką dla zgnębionej młodzieży stawały się muzyka i używki. Rodzimy "Pamiętnik narkomanki" żadnym dziełem nie był, ale uczciwie i po chłopsku mierzył się z tematem, no i ciężko znaleźć cokolwiek lepszego w tej niszy.

Najmniej z tej trójki znane "Gady" (już niewznawiane i trudno dostępne, ja swoją używkę kupiłam na aukcji internetowej za mnóstwo simoleonów),to w wielu aspektach ciekawe świadectwo epoki, ale powiedzmy sobie szczerze: koło literatury ten tekst nawet nie stał. Zamysłem wydawnictwa są wyznania naturszczyka, rzekomo brutalnie szczere, tyle że nie. Autor nie ma warsztatu, a szczerość mąci warstwa pretensji i pewna wyczuwalna niechęć do wyznań prawdziwie osobistych. Dialogi - główną objętość książki - określiłabym jako nieporadne. Opisywane zdarzenia kręcą się przede wszystkim wokół "produkcji", transakcji kupna-sprzedaży i utarczek z MO, ale sposób ich ujęcia trąci tanią sensacyjką. Autor vel główny bohater-narrator przeżywa wydarzenia dramatyczne, ale kompletnie nie umie przekazać ich doniosłości ani wpływu, jaki na niego, o ile w ogóle, wywierają. Może zresztą ta płytkość stanowi prawdziwy autentyzm tej pozycji, chociaż na dostrzeżenie tego autorowi nie starcza samoświadomości. Tak więc, niestety, nie jest to żadna porażająca autentyzmem i szczerością wyznań spowiedź przedwcześnie zgasłego geniusza, tylko tekst grający na sensacji i swoistej pozie.

Najciekawsze z publikacji są wyrażenia slangowe, nigdzie zresztą niewyjaśniane (można się bawić domyślając się z kontekstu) oraz pojęcia i zjawiska charakterystyczne dla epoki. Autor słucha płyt z Mr. Hita, dyskutuje z "prawdziwym hipem" oraz spotyka na prywatce punkówę Grażynę.

Dla koneserów tematu z zasobniejszym portfelem.

Dla mnie chyba najlepsza książka dotykająca problemów narkomani. Czytałem z 30 lat temu i mam ją w głowie, jak bym przeczytał ją wczoraj.

Gady, to książka, w której czytelnik potrafi odczuć ból młodych ludzi bardzo uzależnionych od narkotyków oraz innych używek. Ogromny problem, z którego nie jest łatwo wyjść. Chodź wielu twierdzi, że potrafiłoby rzucić z dnia na dzień jakby chciało. Książka przedstawiam prawdziwe oblicze narkomani. A koniec historii poruszył mnie do łez.

Książka ta wywarła na mnie spore wrażenie. Cenie ją za to w jaki sposób jasno pokazuje co heroina robi z człowiekiem. Bardzo szkoda mi bohatera, a jednocześnie autora tego dzieła. Był to niewątpliwie człowiek inteligentny, szczery, wrażliwy, bystry i posiadający poczucie humor nawet w najtrudniejszych momentach życia. Pogubił się w tym wszystkim i wpadł w nałóg, który go zabił. Poruszyła mnie mocno, również relacja z Agnieszką i jej tragiczny finał. Myślę, że autor nigdy nie wybaczył sobie tego co się stało.

Opis Warszawy i jej klimat też zasługuje na uznanie i mógłby ją porównać do tego jak cudnie przedstawił to Tyrmand w "Złym". Tutaj jednak nie ma szczęśliwego finału. Polecam tę pozycję każdemu to interesuje się tematyką narkotyków i chce z bliższej perspektywy zobaczyć jak to jest być heroinistą.

Szukam tej książki niemal wszedzie antykwariaty wszystkie obdzwonilem w większych miastach, księgarnie i do wydawnictwa.
W wydawnictwie powiedzieli, że już nie drukują tej książki,bo jest za stara.
Ale bzdura.

W wydawnictwie powiedzieli, że już nie drukują tej książki,bo jest za stara.
Ale bzdura.

Po raz pierwszy "Gady" przeczytałam w liceum. Minęło sporo czasu i właśnie skończyłam swoją trzecią lekturę tej książki. To unikat, do którego na pewno wrócę jeszcze nie raz w swoim życiu.
Studium nałogu, lekcja psychologii, ale też znakomicie pokazana Warszawa za czasów PRL. Żałuję, że więcej ludzi nie zna tej książki, bo żadne "Dzieci z dworca Zoo" nie mogą jej dorównać.
Z jej zakończeniem trudno się pogodzić, za każdym razem wywołuje we mnie ogromny smutek.

Bardzo emocjonalna książka, którą ciężko odłożyć na półkę. Kawał historii narkomanów w Polsce. Jeśli lubisz tą tematykę - to nie przejdziesz obojętnie obok "Gadów".

Pokrywa szarą codzienność tęczą barw, wypełnia pustkę egzystencji i dostarcza sensu życia. Nie zechcesz jej nigdy porzucić, będzie ci stale towarzyszyć tęsknota za nią, strach przed jej utratą, pragnienie więcej i więcej. Prosty sposób, by zasmakować Nieba jeszcze za życia. Problem w tym, że powrót z tej wyprawy często okazuje się niemożliwy, a to, co początkowo zdawało się rajem, odkrywa swoje piekielne oblicze. Dla tej okrutnej kochanki zrobisz wszystko: zdradzisz przyjaciół i siebie samego, będziesz kradł, żebrał i oszukiwał. Od pierwszego razu poprzysięgniesz jej miłość na wyłączność. Zazwyczaj dosłownie dozgonną.
Najlepsza książka o narkomanii jaką czytałam.

Czytałam sporo książek o tematyce uzależnień, ta wstrząsnęła mną najbardziej i to nie dlatego, że była pierwszą książką tego typu jaką miałam okazję przeczytać jako bardzo młoda osoba przeszło dwadzieścia lat temu, ale dlatego, że pokazuje całą beznadzieję i dramat tego co nałóg robi z człowiekiem w czasach gdy życie samo w sobie było ciężkie. Napisana z brutalnym realizmem, bez szczęśliwego zakończenia. Jedyna książka o zmaganiu się z uzależnieniem od narkotyków do której wracałam już kilka razy i po której popularna "my dzieci z dworca zoo" nie zaskoczyła mnie, nie zaszowowała i po prostu nie wywarła na mnie wielkiego wrażenia.

Książka ku przestrodze.

Książka ku przestrodze.