Krew z krwi

2016-07-19
2016-07-19
Olga Niziołek

Na półkach: , , , ,

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o powieści zagranicznej, która jest połączeniem historii sensacyjnej z elementami kryminału oraz thrillera. Książka „Krew z krwi” Pietera Barta Korthuisa, bo o niej właśnie mowa ukazała się na polskim rynku wydawniczym w roku 2016 nakładem Wydawnictwa Replika.

Poznajemy w niej losy Carmen van Walraven - de Rue oraz jej dzieci. Kobieta po tym jak jej mąż został zamordowany musi zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych, gdyż ich egzystencja toczy się w cieniu holenderskiego półświatka, a Frans van Walraven był w nim znacznie bardziej „umoczony” niż zdawała sobie z tego sprawę jego żona.

Autor przybliża czytelnikom mroczny świat holenderskiej mafii wraz z panującymi w nim układami i zawiłymi zależnościami. W tak niebezpiecznej i zagmatwanej od różnego rodzaju mechanizmów rzeczywistości Carmen próbuje stworzyć jak najbardziej normalny dom dla swoich dzieci oraz odnaleźć się w roli nagle owdowiałej samotnej matki.

Jednocześnie kobieta stara się odkryć, kto i dlaczego zastrzelił jej męża, który jak się okazuje zamierzał rozpocząć współpracę z policją…

Książkę tę czyta się dosyć szybko, a jej akcja nieustannie trzyma czytelnika w napięciu. Śledząc perypetie Carmen sami ciągle dywagujemy nad tym, kto tak naprawdę jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Jest to bardzo emocjonująca opowieść o życiu w nieustannym zagrożeniu, a także o żmudnym dochodzeniu do często bardzo zaskakującej i nie zawsze wygodnej prawdy. Jej bohaterowie zmagają się z różnego rodzaju traumami, które rzutują na życie ich samych oraz ich wzajemne relacje i zależności.

Jeśli macie ochotę na opowieść, która z pewnością podniesie poziom waszej adrenaliny oraz taką, w której nic nie jest proste ani oczywiste to myślę, iż „Krew z krwi” spełni Wasze oczekiwania.

Chcecie dowiedzieć się, czy Carmen odkryje prawdę i czy wraz z rodziną wyjdzie na prostą? Odpowiedź na te i wiele innych poprzedzających je pytań znajdziecie na kartach tej książki.

A doskonałym uzupełnieniem lektury jest rodzimy serial o tym samym tytule, ponieważ książka Pietera Barta Korthuisa jest pierwowzorem tej serialowej adaptacji.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Jej mąż był przestępcą. Teraz ona musi wejść w tę rolę, aby ochronić swoją rodzinę. Choć doskonale orientuje się w środowisku amsterdamskiej mafii, to pragnie, aby przyszłość jej dzieci wyglądała inaczej. Kiedy Carmen van Walraven-de Rue odkrywa, że jej mąż odgrywa w tym półświatku większą rolę, niż odważała się przyznać przed samą sobą, zmusza go, aby z nim zerwał. W chwili, gdy wydaje się, że ich życie zaczyna wychodzić na prostą, mąż Carmen zostaje zamordowany na oczach ich najmłodszego syna. Jakby tego było mało, wszędzie pojawiają się dłużnicy, ktoś szantażuje Carmen, a wymiar sprawiedliwości przypiera ją do muru. Carmen decyduje się stawić im czoła, tak aby nikt więcej nie odważył się atakować ani jej, ani dzieci.

Kobieta nie wie już, komu może zaufać, a granice między dobrem i złem ulegają zatarciu. Przenikliwy obraz świata holenderskiej mafii, gdzie podejmuje się bezkompromisowe wybory między rodziną, lojalnością a pieniędzmi spotkał się z na tyle dużym odzewem widzów, by historią Carmen zainteresowali się również twórcy amerykańscy i polscy. Stworzony w Polsce serial przez dwie serie cieszył się bardzo dużą popularnością, a na ekranie mogliśmy podziwiać czołowych polskich aktorów.

Książkę oceniam na 4

Na półkach: , , , ,

Poznajemy główną bohaterkę Carmen kobiety mąż jest przestępcą.Żona, matki musi ochronić swoją rodzinę przed Amsterdamską mafią.
Historia podobna do Rodziny Soprano, bardzo dobra fabuła skonstruowana,ciekawe,zwroty akcji, a trzyma w napięciu.
Zaskakujący,wciągający i doskonały kryminał.

Zaskakujący,wciągający i doskonały kryminał.

Majstersztyk. Historia, w której nie ma słabego punktu. A przy okazji kamień węgielny zalewającej nas od kilku lat fali chic noir i manifest dojrzałego, konserwatywnego feminizmu. Na dodatek manifest, który powinien stać na półce pomiędzy „Ojcem Chrzestnym” a „Rodziną Soprano”. Oczywiście po uprzednim przeczytaniu, bo niewiele jest tak perfekcyjnie skonstruowanych, od początku do końca trzymających w napięciu historii. Przy okazji jest też „Krew z krwi”, choć to przeróbka scenariusza, kawałkiem znakomitej prozy użytkowej, wzorcowym wręcz przykładem na to, jak powinno się pisać dobry pop. Pieter Bart Korthuis operuje obrazami, maluje słowami sceny. Nie ma tu pustych przelotów, niepotrzebnych opisów i zbędnych słów. Bohaterowie mówią niewiele – i to nie tylko dlatego, że w prozie sensacyjnej, zwłaszcza tej o świecie gangsterskim zbyt wiele słów oznacza nieprawdę – ci ludzie mówią niewiele, bo wiedzą, iż istnieje ryzyko, że są podsłuchiwani, że jedno słowo za dużo i mogą zostać zabici. Korthuis nie stosuje też opisów mając świadomość, że o bohaterach więcej mówią gesty i czyny. Taka charakterystyka pośrednia sprawia jednocześnie, że bohaterowie stają się ludźmi a nie szeleszczącymi papierem, spasionymi literami postaciami literackimi. I stają się nam bliżsi, na kilka godzin wkraczamy do ich świata, przenosimy się do zamieszkałej przez bogaczy malej nadmorskiej miejscowości w Holandii, gdzie przypadkowy splot dwóch okoliczności sprawia, że pewna zamożna rodzina popada w poważne tarapaty, a trup zaczyna słać się gęsto.
„Krew z krwi” to emocjonujący thriller. Ale to tylko jeden poziom interpretacyjny książki Korthuis. Drugi, w sumie chyba ciekawszy, to dramat mieszczański. Korthuis po mistrzowsku portretuje środowisko wyższej klasy średniej – z jej ambicjami, nadziejami, fobiami i kompleksami, z jej emocjonalną pustką i egzystencjalną rozpaczą, zgodą na zbyt głębokie kompromisy i zaślepieniem rzeczami. Dzięki wątkom sensacyjnym widać to wszystko z dużo większą ostrością – jej dylematy są bardziej wyraziste, a wybory – dramatyczne.
Jest też „Krew z krwi” (choć pomysł uczynienia głównym bohaterem tej sensacyjnej powieści kobiety miał pewnie podtekst marketingowy – wiadomo, panie czytają i oglądają więcej) wielkim hołdem dla kobiet i kobiecości. Nic dziwnego. Dziś to one, choćby przez to, że potrafią dzielić rolę matki z karierą zawodową. Faceci w tej historii, podobnie jak i prawdziwym życiu to ciepłe kluchy i fatalni aktorzy, specjaliści od pustych, często zbyt egzaltowanych, gestów. Gatunek na wymarciu.

Bardzo ciekawa pozycja. Z pewnością zainteresuje osoby lubiące pomieszanie kryminału z odrobiną dramatu rodzinnego. Historia rodem z "Ojca chrzestnego" tylko w roli głownej postawiona zostaje kobieta. Niestety będzie ona musiała pogodzić rolę matki, wdowy, siostry, córki i przyjaciółki w gangsterskim półświatku.Świetny pomysł postawienia kobiety, jako głównej bohaterki, daje to nie tylko zupełnie inne spojrzenie na bezlitosny świat mafii, ale również pokazuje całą historię z zupełnie innej perspektywy. Mnie w całości pochłonęła i nie znudziła mnie ani na chwilę. Świetne zabiegi związane z retrospekcją i nagłe zmiany sytuacji. Polecam

Drogi Czytelniku,

Rozsiądź się wygodnie w fotelu i „zapnij pasy” bowiem zabieram Cię do gangsterskiego półświatka z którego nie tak łatwo się wykaraskać, a niespłacone długi prędzej czy później dadzą o sobie znać.

Pod fasadą normalności bohaterowie, których spotykamy w książce „Krew z krwi” kryje się głęboko skrywany sekret prowadzący do niebezpiecznej gry i walki o życie.

Morderstwo popełnione na oczach dziecka uruchamia lawinę nieprzewidzianych zdarzeń. Główna bohaterka musi stawić czoła zagrożeniu, które wymierzone jest bezpośrednio w jej rodzinę. Wszak musi pamiętać, że każde nieprzemyślane zachowanie może wiele kosztować... Czy kobiecie uda się ocalić najbliższych i raz na zawsze zerwać z przeszłością? Komu tak naprawdę może zaufać? Czy finalnie odnajdzie spokój?

Gdy rozpoczynałam lekturę nie mogłam uchwycić prawidłowego rytmu powieści. Natłok informacji i retrospekcji przytłoczył mnie powodując niemały chaos, jednakże z czasem przedstawiona historia porywała mnie do tego stopnia, że z zapartym tchem śledziłam dalsze wydarzenia.

Książka jest godnym polecenia kryminałem w którym przewijają się wątki przemocy, traumy czy oddania rodzinie. Powieść doskonale obrazuje trud jakim jest dokonanie trafnej decyzji wówczas gdy kontrolę nad umysłem przejmują skrajne emocje.

Czytelniku, myślę, że sięgając po tę książkę nie będziesz żałował, zatem szczerze Ci ją polecam!

Drogi Czytelniku,

Przeciętna gangsterska powieść. Napisana sprawnie, czyta się szybko. I równie szybko ucieknie z pamięci. Ot, przeciętne czytadło na wakacje.

Okładka
Kicz
skąd bibliopteka
moja opinia
Tu jest Holandia,i dobrze./Bo tu jest też mafia i ja się cieszę.
Nie,że jest mafia.Ale,że jest taka książka.I ona trzyma w napięciou.
Dobrze się,czyta choc.Czasami jest trudna.

Okładka
Kicz
skąd bibliopteka
moja opinia
Tu jest Holandia,i dobrze./Bo tu jest też mafia i ja się cieszę.
Nie,że jest mafia.Ale,że jest taka książka.I ona trzyma w napięciou.
Dobrze się,czyta choc.Czasami jest trudna.

Dodaj cytat z książki Krew z krwi