Alice

Okładka książki Alice Joseph Delaney
Okładka książki Alice
Joseph Delaney Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Kroniki Wardstone (tom 12) Seria: Kroniki Wardstone - nowe wydanie fantasy, science fiction
Kroniki Wardstone (tom 12)
Kroniki Wardstone - nowe wydanie
Spook's: Alice
Jaguar
2016-06-01
2015-02-25
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
stracharz fantasy kroniki wardstone

Kolejny nie potrzebny tom. Tak jak tom 9 i 11. W sumie nawet te 3 książki można pominąć i prawie nic nas nie ominie.

Powieść, na którą czekałem odkąd została wyprawa do Mroku (tutejsze Piekło, tudzież odpowiednik Świata Na Opak ze "Stranger Things") Alice została zainicjowana kilka tomów temu a potem odłożona ad acta przez autora.

I cóż, warto było czekać! Jak wspomniałem wcześniej - przy okazji opinii o "Wijcu" - świat Mroku mieści w sobie obszary, historie i postaci, które z uwagi na swoje relatywne moralnie i bezkompromisowe postępowanie, wydają się być atrakcyjniejsze dla czytelnika (choć może to z tym konkretnym czytelnikiem jest coś nie tak?).

Poza tym, w tomie tym czuć, że - świadomie, czy nieświadomie - Delaney odtworzył swoją wersję "Alicji w Krainie Czarów", tworząc "Alicję w Krainie Koszmarów" a ponadto wreszcie, dzięki ociekającym horrorem, obrzydliwością i makabrą, retrospekcjom dowiadujemy się więcej o przeszłości i trudnej drodze, jaką musiała pokonać tytułowa - i na ten moment - moja ulubiona bohaterka tej serii. Znakomity "rozbieg" przed finałem serii!

Tym razem główną bohaterką jest tutaj Alice (narracja poprowadzona w pierwszej osobie). Powieść jest wciągająca, czyta się szybko - Alice opowiada w niej o swojej wędrówce do Mroku oraz przytacza kilka opowieści ze swojej przeszłości które miały miejsce, zanim spotkała Toma Warda. Polecam :)

Przeciętna. Perspektywa Alice, wyprawa w Mrok - wydawałoby się, że może to być ciekawy fragment tego universum, a jednak nie jest. Ponad połowa książki (dosłownie) to retrospekcje - ergo autor nie miał chyba pomysłu na tą część, albo zbyt mało, żeby wyszła z tego książka, prędzej krótkie opowiadanie.

2064

Podejrzewam, że po tym tomie miałam polubić Alice, ale coś nie wyszło, bo od tej historii stała się moją najmniej ulubioną bohaterką. Jest egoistyczna, szybko zmienia stronę i totalnie nie rozumiem, co Tom w niej widzi...
W tej kwestii jestem team Stracharz.
Alice nie wolno ufać.

W tej kwestii jestem team Stracharz.
Alice nie wolno ufać.

Alice przez lata walczyła ze złem u boku Stracharza i jego ucznia, Thomasa Warda. Jednak teraz dziewczyna jest sama w mroku, a potwory, które pomagała wygnać, mogą się zemścić. Alice musi odnaleźć ostateczną broń potrzebną do zniszczenia Złego i ocalenia dobra. Jeśli zawiedzie, świat ogarnie rozpacz i ciemność. Jeśli wygra, będzie to oznaczało śmierć z rąk najdroższego przyjaciela. Tom, by pokonać demona, musi poświęcić osobę, którą kocha. Lecz czy uda się wygrać z ciemnością, nim zdąży pochłonąć wszystko?

Szkoda. Pomysł z osadzeniem akcji całego tomu serii o stracharzu w świecie Mroku z pewnością miał duży potencjał. Jest to część świata, która do tej pory nie została jeszcze czytelnikom dokładnie przedstawiona, zatem autor mógł puścić wodze fantazji i zaskoczyć czytelnika. Oczywiście, jak zazwyczaj w przypadku "Kronik Wardstone" na potencjale się kończy, a wykonanie jest słabe.
Co tym razem poszło nie tak? No cóż, przede wszystkim połowa książki to retrospekcje. Nie wnoszą one zbyt wiele, a nawet pogłębiają problem, który jest jedną z największych wad powieści. Potencjał Mroku jako miejsca akcji został koncertowo zmarnowany. Zamiast jakichś nowych, ciekawych wrogów, strasznych potworów czy niepokojącej atmosfery dostajemy powtórkę z pokonanych już we wcześniejszych tomach cyklu przeciwników. Niby autor wprowadza tu nowe zagrożenia, jednak jak się okazuje w retrospekcjach, Alice miała już z nimi do czynienia. Stawia to czytelnika w innej pozycji niż narratorkę, co sprawia, że ciężko mi było utożsamić się z jej odczuciami wobec kolejnych wyzwań.
Trochę lepiej wygląda sytuacja jeśli chodzi o bohaterów. Alice jest dla mnie najlepszą postacią w serii, więc możliwość zobaczenia kilku zdarzeń z jej perspektywy bardzo mi się podobała. Niestety, znowu za często pokazuje się tu maniera autora do manipulowania IQ postaci zależnie od sytuacji. O ile naturalnie część z nich można wytłumaczyć stresem itd, tak pewne zachowania Alice są czystą głupotą. Jest to bardzo niepodobne do wersji bohaterki z poprzednich części. I za to duży minus.
Lepiej wygląda sytuacja znanej już nam towarzyszki Alice w przemierzaniu Mroku. Jest typową postacią towarzyszącą, nie mierziła mnie ale i nie byłem nią zachwycony. W sumie w porównaniu do pozostałych postaci "Kronik Wardstone" jest to spory komplement.
Jest lepiej niż w poprzednich tomach, ale niestety nie równa się to pierwszym odsłonom cyklu. A szkoda, bo pomysł miał duży potencjał, ale trzeba było wepchnąć te niepotrzebne retrospekcje...

Są rzeczy ważne i ważniejsze, a Alice doskonale zdaje sobie z tego sprawę i jest gotowa na poświęcenie.

Czarownice, a w szczególności Alice są nieodłączną częścią tej sagi, jednak dzięki tej książce bardziej zrozumiałam "ten świat".

Pełna przygód i historii z przeszłości opowieść o tym, że nie każda czarownica musi być czarownicą ;)

Autor bardzo chciał jeszcze troche przeciągnąć tą serie i w efekcie mamy tom który tak bardzo nie ma pomysłu że połowa książki to retrospekcje które mogłby zająć pare stron w sumie jak akcja całego tomu.

Była świetna! O ile połowy treści zdecydowanie oczekiwałem, lecz bez szczegółów i cieszy mnie że miałem rację, o tyle drugiej połowy w ogóle się nie spodziewałem i uważam, że fajnie to zostało zrobione. Dużo rzeczy mnie zaskoczyło, choć odziwo zakończenia trochę się spodziewałem. Nie koniecznie, że będzie zakończeniem, ale ogólnie że właśnie to się wydarzy ;) . Ostatnia część przede mną. Nie mogę się doczekać :D

• Kroniki Wardstone
  • Joseph Delaney