Przedziwne są Twe dzieła, Panie

2016-05-01
Waldemar Gajewski

A mnie to się nie podobało. Jakaś takie to wszystko toporne

A mnie to się nie podobało. Jakaś takie to wszystko toporne

Gdy pewien urzędnik przybywa do prowincjonalnego miasteczka, aby objąć stanowisko dyrektora miejscowego muzeum, zaczynają się dziać rzeczy jak w tytule - niepojęte. Przypomina to nieco klimat Bułhakowa: dziwne postaci, dziwne sytuacje, jest zagadkowo i jest trochę zabawnie. Przy okazji kryminalnego wątku autorka szkicuje obrazki z życia małego miasteczka, które jeszcze jedną nogą zdaje się być w czasach komunizmu.
Niestety mam jeden zarzut do całości, taki sam jak do wielu kryminalnych opowieści. Nie lubię scen, w których złoczyńca cierpliwie objaśnia swojej ofierze wszystkie zagadki, zanim spróbuje ją ostatecznie skrzywdzić. Tak więc zakończenie na minus, w stylu "będę pisał, dopóki wystarczy mi pomysłów, a potem machnę jakiś finał". A byłoby osiem gwiazdek.

• Mój
  • E-BOOKi