Królowa Ciemności

Okładka książki Królowa Ciemności Anne Bishop Patronat LC
Okładka książki Królowa Ciemności
Anne Bishop Wydawnictwo: Initium Cykl: Czarne Kamienie (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Czarne Kamienie (tom 3)
Queen of the Darkness
Initium
2015-10-15
2009-10-07
Monika Wyrwas-Wiśniewska

Przyzwyczaiłam się juz do okrucieństwa, (chyba źle?) miejscami nawet było bardzo dobrze

Cóż miała być trylogia a powstała wielotomowa saga osadzona w świecie czarnych kamieni. I bardzo dobrze:)
Ja jestem zachwycona, książki skradły moje serce. Czytałam je dawno temu i powiem wam że do tej pory nie trafiłam jeszcze na nic takiego co tak głęboko zapadło by mi w pamięć, skradło serce i przesłoniło wzrok na wiele innych pozycji. Do tej pory wracam do tych książek gdy jestem znużona beznadziejnością dzisiejszych powieści, które są pisane na jedno kopyto. Nie każdemu przypadnie do gustu, Nie każdy ogarnie złożoność tego świata, ale ja go uwielbiam.
Oczywiście że są błędy, oczywiście że powieść nie jest idealna, jeżeli byśmy chcieli to możemy wypisać milion słów krytyki.
Jednak dla mnie to wszystko jest nic. Wielkie Dziękuję dla Autorki

Trylogia Krwawych w zamyśle chyba rzeczywiście miała być trylogią zanim nie zmieniła się w wielotomową sagę osadzoną w tym świecie. I dlatego ja ten tom traktuję jak zakończenie tej historii.
A zakończenie uważam za jedno z najlepszych. Nie jako jedno wielkie tąpnięcie, ale rozciągnięte na kilka rozdziałów, które szczerze mówiąc, trochę przepłakałam. Słodko-gorzkie, otwarto-zamknięte, co uważam za spore osiągnięcie. Nie ma tu do czego się przyczepić, bo kilka rozdziałów więcej i byłoby przegięcie w jedną stronę, kilka mniej a byłoby przegięcie w drugą.
Tutaj też, jak w poprzednich tomach, mam wrażenie, że Bishop dobrze oddaje naturę człowieka, ile czasu spędzamy w swoim wewnętrznym świecie, nie zawsze potrafiąc skomunikować się z drugim, gdzie relacje z innymi czasami wydają się stąpaniem po cienkim lodzie. Gdzie dobre intencje mogą być albo odebrane jak odrzucenie, albo okrucieństwo.
Nie brakowało tutaj całkiem dobrego humoru książka zawiera jednak kilka wstrząsających mocnych scen morderstwa, i dlatego uważam, że dobrze, że jest oznaczona jako książka dla dorosłych.
Trochę zabrakło mi jakiegoś ciągu dalszego lub większej rozmowy Jaenelle z Wilhelminą. W zasadzie nie do końca poczułam dlaczego zaczęła wreszcie jej szukać i czy coś z sensem z tego wynikło.
Na plus dodatkowo, że w tej części, nawet jeśli były jakieś błędy wydawnicze, to w przeciwieństwie do poprzednich tomów, żadnego nie znalazłam.

Polecam :)

Polecam :)

No przyjemne czytadło, fanfik już pełną gębą, z Marysujką, jej TruLoffem, gdzie wiadomo, że wszystko skończy się dobrze, tylko nie do końca wiadomo jak do tego dojdzie. Sympatyczne, do przeczytania,

Ciekawa, rozbudowana saga. Interesujący pierwszoplanowi bohaterzy, jak również silni i charyzmatyczni drugoplanowi. Mimo że, czasami, zbyt łatwo, zbyt prosto, dobro wygrywało ze złem, to historia dostarcza dużo emocji. Polecam.

Bardzo dobry finał głównej ścieżki fabularnej. Ale seria cięgnie się dalej rozgałęziając i uzupełniając. Moja przygoda z Czarnymi Kamieniami kończy się jednak tutaj.

Na półkach: , , , ,

Ta seria skradła moje serce do reszty i mogę się tylko nią zachwycać. I polecać wszystkim, bo zdecydowanie warto poznać świat Krwawych!

Czasem trzeba coś poświęcić by wygrać...
Czasem przyjaciel musi stać się wrogiem byśmy zrozumieli sens...

Czasem trzeba coś poświęcić by wygrać...
Czasem przyjaciel musi stać się wrogiem byśmy zrozumieli sens...

Czytanie przedostatniej części dawało zarazem poczucie wielkiej ekscytacji i bólu. Bólu rozstania. Ból przepełniał moje serce na wskroś, gdy tylko pomyślałam o fakcie kończenia się trylogii. Czytając to na przemian z mieszanymi uczuciami, tak mocno targającymi mą osobą, stwierdzam z czystym sercem, że ta trylogia na zawsze zostanie w mojej pamięci. Zostanie zapisana jako najlepsza trylogia, historia, która pochłonęła moje serce doszczętnie.

W tym tomie mamy co raz to więcej śmiesznych, ironicznych komentarzy, które są taką miłą powłoką tego, co dzieje się w Królestwie. W domu czasami zastanawiali się czemu tak głośno się śmieje, ale naprawdę miejscami nie można opanować się ze śmiechu. Bishop ma tak wspaniałą formę narracji, tak wspaniałe opisy, które rzadko spotyka się w powieściach, aż miło patrzeć. Jej dokładne opisy przeżyć wewnętrznych dawały jasny i przejrzysty obraz uczuć postaci, a przede wszystkim emocji targających nimi. Bez nutki kłamstwa powiem, że nawet (za przeproszeniem) jełop zrozumie, co się dzieje w książce. Każdy jest w stanie wyczuć historię, bohaterów i pobudki będące miarą konsekwencji ich użycia.

Ten tom pokazuje, jak żaden z poprzednich, jak Jaenelle jest zdolna do poświęceń. Jak ludzie w jej sabacie są zdolni do poświęcenia w imieniu swojej Pani. „Królowa Ciemności” daje nam pole widzenia na potęgę Czarownicy, na świat przepełniony skazą, na Krwawych (Skażonych pobudkami władzy, rządów czy panowania), na Dorothę i Hekath, odwiecznie wrogie Czarownice – dwa rozpadające się trupy, przepełnione chciwością, okrucieństwem i pychą.

Pod koniec troszeczkę zaleciało ckliwością, jednakże tak bardzo wczułam się w bohatera historii i od początku życzyłam wszystkim szczęścia, Daemon i Jaenelle zawsze byli na przodzie.

Na samym końcu, co wcale nie oznacza, że mniej ważne. Chciałabym podziękować Kalio, za pomoc w odkryciu tej trylogii oraz Pani Barbarze Jarząb z Wydawnictwa Initium, szczególnie za fakt współpracy z moim blogiem, który zaowocował w naprawdę przyjemną pracę. Dziękuję serdecznie.