Nie ma nieba

lekarz miłość pacjent

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Lekarz – zawód czy powołanie?

5759 658 421

Książka dobra ale trudna i ciężka. Pokazuje głównie aspekty pracy lekarza- te cięższe momenty, cięższe przypadki, cięższe sytuacje. Historie pacjentów lekarzy opowiedziane oczami lekarza. Raczej nie ma tu zbytnich happy endów więc jeśli ktoś szuka czegoś lekkiego to proponuję odłożyć tą książkę na inny dzień. Mimo to dobra książka.

1970

Każdy z nas był, jest lub będzie pacjentem, każdy zetknął się w swoim życiu z różnymi lekarzami - takimi, którzy jedynie "odwalają" w państwowej służbie zdrowia swój obowiązek, aby jak najszybciej zacząć przyjmować pacjentów w prywatnych przychodniach lub własnych gabinetach lekarskich. Zdarzają się jednak niekiedy lekarze z prawdziwego zdarzenia, z powołaniem, którzy potrafią słuchać, którzy są blisko swoich pacjentów, są pełni zrozumienia, empatii, współczucia. Czy ich zaangażowanie pozwala na normalne życie, czy nie powoduje wypalenia, nie rodzi często bezradności, czy nie przekłada się na życie osobiste?

Książka "Nie ma nieba" opowiada nam historię młodych lekarzy - Małgorzaty i Maćka, którzy przez lata byli nierozłączną parą oraz Roberta, umierającego na raka młodego mężczyzny. Ich zaangażowanie i przeżywanie każdego trudnego przypadku swoich pacjentów, bez uwzględnienia niszczącej mocy takich relacji, zniszczyło to, co było między nimi; nie potrafili rozmawiać o swoich emocjach, problemach, o bolączkach tego zawodu. Nie potrafili też przyjąć do serca i rozumu najważniejszej zasady, że "Nie można być przyjacielem każdego pacjenta. Nie można być kimś bliskim dla paruset ludzi. Nie można po każdym, który musiał odejść, nosić żałoby. To ich życie, nie nasze. Trzeba nauczyć się oddzielać wyraźnie ich życie od swojego.", nie nauczyli się jeszcze, że "w tej pracy trzeba być mistrzem trzymania dystansu, chronienia siebie. Każdy z nas musiał się tego nauczyć."

Czy można jednak się zdystansować od bólu, perspektywy rychłej śmierci własnego pacjenta, jego strachu i bezradności, kiedy słyszy się z jego ust, że "nie ma Pana Boga! Są tylko zostawieni na pastwę losu zagubieni i sponiewierani przez życie ludzie." Czy można zawieść zaufanie takiej osoby? Czy kiedy lekarz uświadamia sobie prawdę, kiedy wreszcie dociera do niego, że "nie potrafi zachować dystansu, przyjaźni się z pacjentami, każdą chorobę traktuje jak osobistego wroga, każde pogorszenie jak własną, osobistą porażkę, każdą śmierć pacjenta jak śmierć bliskiej osoby, że ten zawód go niszczy, okalecza, rujnuje ... zabiera mu osobowość" - czy nadal powinien pozostawać lekarzem, wypalać się do dna, zniszczyć swoje własne życie, czy po prostu zmienić zawód?

Książka bardzo dobrze napisana, pełna emocji, poruszająca bardzo ważne i trudne zagadnienia, o których często nie mamy pojęcia, bo my zawsze będziemy z tej drugiej strony, zawsze pozostaniemy pacjentami, którzy oczekują od lekarzy czasem niemożliwego. Polecam!

Na półkach: , , , , ,

Główny bohater Maciek pracuje w branży biurze podróży,kiedyś był lekarzem zajmował się leczeniem pacjentów.
W książce są historie o miłości bohaterów,jest to nieprzewidywalna opowieść o lekarzach,ich pacjentach i relacjach zachodzących między nimi o wyczerpującym poczuciu odpowiedzialności,empatii.
Mnie urzekła,poruszyła książka.
Wciągająca,cudowna i mądra lektura.

Mnie urzekła,poruszyła książka.
Wciągająca,cudowna i mądra lektura.

Nie tylko o medycynie ale i też pokazuje jaka może być skomplikowana miłość, jeśli nie ma rozmowy ani czasu dla partnera. Po przeczytaniu zrozumiałam swojego lekarza bo odzwierciedla go jedna postać z tej książki że oddziela swoje emocje i przeżycia od "bycia lekarzem".

Trochę nieprawdopodobna historia, ale może autorka chciała mocno zaakcentować, do czego może doprowadzić brak komunikacji, unikanie pewnych tematów, sekrety i brak zaufania. Tłem tej nietuzinkowej historii są medyczno-etyczne dylematy głównych bohaterów: Małgorzaty, Roberta i Maćka, z którymi -każdy na swój sposób-muszą się zmierzyć. Książka generalnie bardzo smutna, wręcz przytłaczająca emocjonalnie. Czyta się jednak szybko.

Strasznie trudna książka w sferze emocjonalnej... Musiałam ją sobie "dawkować", bo chwilami jest bardzo przygnębiająca. Oczywiście ciekawa, oczywiście napisana pięknym językiem - jak to u Jolanty Kosowskiej - ale tematy tak smutne i odzierające ze złudzeń, że można tylko potwierdzić, że "Nieba nie ma".
I taka osobista refleksja: Tą książkę powinni przeczytać wszyscy, którzy marzą o studiach medycznych i zaszczytnej pracy lekarza... Może wtedy trafialiby do tego zawodu tylo tacy ludzie, którzy naprawdę podołają. Jak sprostać wyzwaniu? Jak wyłączyć empatię? Przecież każdy kolejny pacjent, to kolejny dramat, kolejny wstrząs emocjonalny... Jak nauczyć się mówić o trudnych sprawach z cierpiącym człowiekiem, nie wylewając tony łez?
Polecam

I taka osobista refleksja: Tą książkę powinni przeczytać wszyscy, którzy...

"Nie ma nieba" to historia o dwójce młodych lekarzy.Młodzi,piękni - -Małgorzata i Maciej planowali wspólne życie ale w skutek splotów zdarzeń wszystko legło w gruzach.Dlaczego się rozstali i czy wrócą do siebie to już odpowie nam książka.W tą opowieść tych dwojga młodych autorka doskonale wplotła historie lekarzy i pacjentów,walki ze swoimi słabościami i walki ze sobą jako człowiekiem.
„Nie można być przyjacielem każdego pacjenta. Nie można być kimś bliskim dla paruset ludzi. Nie można po każdym, który musiał odejść, nosić żałoby. To ich życie”.
Książkę pochłania się w zastraszającym tempie.Jest napisana bardzo bogatym językiem,opisy może przewyższają nad dialogami ale w tym przypadku nie wpływa to źle na rozwój akcji i budowie napięcia.Ta książka sprawiła,że innym okiem spojrzałam na prace lekarzy.Przeważnie patrzy się na nich jak na ludzi,którzy bez mrugnięcia okiem są w stanie przekazać nawet najgorszą diagnozę. Wydaje się, że swoją pracę wykonują machinalnie i nie wkładają w nią głębszych uczuć.Jednak bardzo można się pomylić.Polecam powieść jak najbardziej.

Jak wiecie, albo i nie, lubię książki, w których pojawia się tematyka medyczna, niezależnie od tego, co opisuje. Czy są to relacje pacjentów, personelu, czy kogoś, kto operuje ludzi, pielęgniarki odbierającej porody, salowej, kogokolwiek. Interesuje mnie, jak wygląda szpitalne życie, więc wszelka perspektywa w której jest ukazane od razu budzi moją ciekawość, stąd wybór tej pozycji.

Z czym kojarzy się szpital? Kto by odpowiedział „z pracą zawodową człowieka”? Z zawodem, w którym ktoś się realizuje? Kto w ogóle by odpowiedział, że z człowiekiem? Dla wielu z nas zakres słowa szpital zamyka się w kilku literach – c h o r o b a. Prawda? Zazwyczaj budzi ono negatywny wydźwięk i odbiór. Bo po co ktoś zdrowy miałby tam iść, szpital jest przecież złem koniecznym, a udać się tam należy tylko wtedy, gdy dzieje się coś złego.

A kim jest dla Was lekarz? Zazwyczaj kojarzy się z kimś, kto musi coś zrobić. Jakieś badania, przypisać leki i z głowy. Lekarz musi wiedzieć wszystko, nie ma prawa zapomnieć. Przecież to automat, nie człowiek. Nie ma prawa do uczuć, do słabości. Lekarz nie może być zmęczony, nie może gorzej się czuć. Wielu z nas traktuje lekarza jako punkt informacyjny, a spróbujcie zauważyć w nim człowieka.

Bohaterami tej powieści są zarówno lekarze, jak i pacjenci. Podoba mi się, że w tej książce zostały ukazane relacje właśnie na tej płaszczyźnie.

Małgorzata oraz Maciej są znajomymi jeszcze z czasów studiów, oczywiście medycznych. Są zgodną parą, którą łączą wspólne pasje. Do czasu. Ich drogi niestety się rozchodzą, a mężczyzna dochodzi do wniosku, że pragnie zmian, nie tylko w sferze uczuciowej, ale i zawodowej. Nie czuł się dobrze w swojej pracy, czuł, że ten zawód go przerasta. Jednak przeszłość zapuka do jego drzwi.

Jolanta Kosowska jest pisarką, która ma wykształcenie medyczne, więc zna środowisko, które opisuje, co dodaje tej powieści autentyczności. Ponadto, język jakim operuje autorka nie jest typowo zawodowy, sztywny, niezrozumiały, lecz przystępny dla odbiorcy, który z owym słownictwem nie miał styczności.

Książka o kontrowersyjnym tytule „Nie ma nieba” jest powieścią romantyczną, prostą, z typowym urokiem, który autorka wplata do swoich historii. Znając pióro autorki również tym razem mogę przyznać, że ta opowieść nie jest przesłodzona. Jolanta Kosowska nie daje czytelnikom historii słodkich jak miód, lecz są one delikatne jak róża z ostrymi kolcami. Czyli dokładnie takie, jak życie.

Już po raz drugi miałam okazję przeczytać książkę Jolanty Kosowskiej. Tym razem w moje łapki wpadła książka pt Nie Ma Nieba. Jest to książka o perypetiach miłosnych i dylematach lekarzy, o ich relacjach z pacjentami, o rozterkach i poczuciu odpowiedzialności jakie ciąży na lekarzu.
Początkowo nie mogłam się przemóc aby zacząć czytać tą książkę, jakoś nie bardzo mnie wciągała ale im więcej czytałam tym bardziej nie mogłam się od niej oderwać. Książka wywołała u mnie wiele emocji raz się śmiałam, a raz płakałam i „scalałam” się z bohaterem.
Główni bohaterowie, Maciej Żmudzki i Małgorzata Karpińska, studiowali na tym samym roku medycyny, skończyli studia i rozpoczęli pracę. Bycie lekarzem to nie tylko zawód i niesienie pomocy, ale ogromna odpowiedzialność za drugiego człowieka. To w ich rękach jest nasz los kiedy się w nich znajdziemy. Zawód ten wiąże się również ze śmiercią i osoby o słabych nerwach i bardzo emocjonalni nie powinny zostawać lekarzami.
Maciej i Małgorzata byli ze sobą szczęśliwi i mieli wielkie plany, do momentu kiedy On dowiaduje się, że jego wybranka bierze ślub z innym. Ale dlaczego? Jak to? Co się stało? Niestety tego nikt nie potrafił wytłumaczyć. Dla upewnienia się, że to nie żart Maciej sprawdza w kościelnej gablocie zapowiedzi i wszystko zostaje wywrócone do góry nogami. Unosi się honorem i wycofuje. Zrywa wszelkie kontakty z Małgorzatą nie wysłuchawszy tego co Ona ma do powiedzenia na ten temat. Rzuca swoją pracę i wyjeżdża do Niemiec, gdzie pracuje w biurze podróży.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej co sie dalej działo z bohaterami ksiażki to koniecznie sie gnij po Nie Ma Nieba, bo naprawde warto :)

Myślałam, że będzie to interesująca książka o lekarzach pokroju "Małych bogów". Niestety jest to ckliwa opowieść, w której główni bohaterowie irytują. Nie polecam.