Okładka książki Bez glutenu. Bez wyrzeczeń. Natchnione przepisy dla bezglutenowców, wegetarian i całej reszty świata Weronika Madejska
Weronika Madejska Wydawnictwo: Helion kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Helion
2015-05-25
2015-05-25
gluten dieta przepisy celiakia

Mnie choroba Celiakia- nie tolerancja glutenu nie dotyczy, ale interesuje mnie temat zdrowego odżywiania.
Moim problemem jest jednak alergia pokarmowa syna na białko mleka krowiego i czekoladę a jak wiadomo to teraz jest we wszystkich produktach i trzeba się się jakoś dostosować. Stąd zainteresowanie tą pozycją. Lubię gotować i eksperymentować.

Powiem wprost, że jeszcze żadnego przepisu nie wypróbowałam, ale skoro jest to wydanie ogólnodostępne to przepisy muszą się udać. Opiszę może same wydanie. Do gotowania zachęcam. Nic tylko testować i degustować ;)

Zaczyna się spisem treści- bardzo fajnie jak jest na początku. Zawiera: chleby, śniadania, obiady, kolacje, słodkie, torty. Ewidentnie to pozycja dla wegan. Dla mnie brak mięska.
Jako wstęp jest „moja historia” czyli autorki książki. Powiem wam, że dość poruszająca, faktycznie jak na czasy kiedy spotkała się z problemem może dość mało powszechnym wtedy. Do mnie przemawiają słowa: NIE MA RZECZY NIE MOŻLIWYCH. !
Na górze strony małe wprowadzenie do przepisu- płynące prosto z serca autorki książki. Jej własne komentarze do dania. Potem standardowo składniki i jak przygotowanie. Sam opis przepisów jest fajny- jak dla mnie ładne graficzne ujęcie. A na stornie obok piękne zdjęcie potrawy :)

Tu mały podgląd książki... dosłownie kilka storn

Powiem wprost, że jeszcze...

Celiakia to choroba polegająca na nietolerancji glutenu – białka, które zawarte jest w czterech podstawowych zbożach (pszenica, jęczmień, żyto, owies) i produktach pochodnych. Jedynym sposobem jej leczenia jest dieta bezglutenowa polegająca na eliminacji z posiłków glutenu. Pamiętam smak pierwszego bezglutenowego „chleba”, który upiekłyśmy z mamą. Pamiętam smak pierwszego bezglutenowego chleba ze sklepu – wcale nie był lepszy. Pamiętam pierwsze opłakane Święta. I kolejne też, kiedy czułam zapach ciasta u babci, ale nie mogłam go zjeść, bo całe miesiące wyrzeczeń i regeneracji kosmków w jelitach poszłyby na marne. To było 10 lat temu. Pamiętam też jak trzy lata temu mój mąż pokazał mi pewien blog z ciastami bez glutenu. I moje słowa „nie łudź się, to i tak nie ma smaku”. I upiekłam pierwsze, drugie, trzecie i wiele innych ciast z przepisów stworzonych przez Natchnioną – Weronikę Madejską. Ciasta nie dość, że miały smak, to wyglądały jak glutenowe i nie wymagały wielkich nakładów finansowych jak wypieki z typowych bezglutenowych miksów. Ciasta ciastami, ale trzeba jeszcze jeść śniadania, obiady kolacje i przekąski. Marzeniem moim był przewodnik po tych posiłkach, żeby odrzucić wafle ryżowe. I tak doczekałam się, ja i wielu bezglutenowców z przymusu i wyboru książki kucharskiej „Bez glutenu. Bez wyrzeczeń”.

Książka „Bez glutenu. Bez wyrzeczeń. Natchnione przepisy dla bezglutenowców, wegetarian i całej reszty świata” jest alternatywą dla sklepowych „gotowców”. Po przejrzeniu książki odnoszę wrażenie, że jeśli zaopatrzymy się w kaszę jaglaną, soczewicę, ciecierzycę, ryż i mąkę z niego, mąkę gryczaną i ziemniaczaną, sodę zamiast proszku do pieczenia, cukier, jajka i mleko (dowolne, bo wiem z własnego doświadczenia, że i na krowim i na sojowym wypiek się uda),to jesteśmy w stanie zostać mistrzem we własnej kuchni. Wydatek jednorazowy, a porcje mączne w ciastach Natchnionej (autorka książki) nie są duże, więc zakupione kilogramy starczą na długo.

Pełna recenzja książki na:

Przepisy proste, z dostępnych składników, zawsze wychodzą i są naprawdę dobre. Jak dla mnie jedna z lepszych książek dla osób na diecie bezglutenowej.

Fantastyczna książka z przepisami bezglutenowymi. Proste, nie skomplikowane przepisy. Polecam.

• Kulinarne
  • Kuchnia