Angielskość pod lupą

Katriona Katriona
27.01.2015
Okładka książki Przejrzeć Anglików. Ukryte zasady angielskiego zachowania Kate Fox

Flegmatyczni, sarkastyczni, zamknięci w sobie, uważający herbatę za napój samych bogów – takie stereotypy o Anglikach krążą sobie w świecie. Czy można je jednak uznać za prawdziwe? Czy mieszkańcy Wysp Brytyjskich rzeczywiście boją się kontaktów z innymi osobami, uwielbiają stać w kolejkach i rzadko kiedy wyrażą na głos swoją opinię? Czy Anglicy tak bardzo różnią się od mieszkańców innych części Europy? Na te i wiele innych pytań postanowiła odpowiedzieć w swojej książce „Przejrzeć Anglików” Kate Fox. W dość obszernym dziele zawarła swoje wieloletnie obserwacje dotyczące zachowań mieszkańców Wysp Brytyjskich. Wystarczyło tylko wtopić się w tło, poodwiedzać parę pubów, pozadawać kilka niewygodnych pytań, by otrzymać pełen obraz angielskich zachowań.

A ten okazuje się bardzo ciekawy i zastanawiający. Autorka, by lepiej usystematyzować i pogrupować omawiane zagadnienia, podzieliła książkę na dwie części: pierwsza dotyczy kodów konwersacyjnych, druga kodów zachowań. Co mówią i robią Anglicy przy poszczególnych wydarzeniach? Jak wygląda rozmowa z mieszkańcem Wysp Brytyjskich? W pierwszej części czytelnik dowie się, dlaczego Anglicy tak lubią rozmawiać o pogodzie, czemu słyną z sarkazmu i ironii i poznają język pubu. Wszystko to zostało okraszone informacjami o słownictwie poszczególnych klas społecznych, regulaminami rozmów o pogodzie oraz informacjami o funkcji telefonu komórkowego.

Druga część, dotycząca zachowań, porusza tematy związane z jedzeniem, rozrywką, pracą czy ubiorem. Każdy aspekt życia zostaje poddany dokładnej analizie, by pokazać odbiorcy, co to oznacza „być angielskim”. Tutaj również autorka nie omieszka pokazać nam różnic w zachowaniu pomiędzy przedstawicielami poszczególnych klas.

Książka sama w sobie stanowi bardzo ciekawą i dobrze opracowaną pozycję, badającą różne przejawy angielskiej kultury zachowań społecznych. Niektóre ze znanych stereotypów zostają wytłumaczone, autorka wyjaśnia nam choćby, dlaczego Anglicy tak często wspominają w swoich rozmowach o pogodzie. Kate Fox w sposób jasny i przejrzysty podaje przykłady z życia codziennego, dzięki którym o wiele łatwiej zrozumieć pewne zawirowania „bycia angielskim”.

Książka ta gra rolę przewodnika po zachowaniach mieszkańców Wysp Brytyjskich. Zarówno w pracy, pubie czy domu Anglicy przyjmują inne maski, choć wszystkie są do siebie bardzo podobne. Źle się czują w towarzystwie obcych osób, nie lubią rozmawiać o pieniądzach, a chwalenie się uważają za jedną z największych zbrodni. Książka przybliża czytelnikowi świat, który jest pełen zawiłości i niepisanych zasad.

Jeżeli interesują Was badania nad ludzkim zachowaniem, stereotypami i metodami postępowania, ta pozycja na pewno przypadnie Wam do gustu. Autorka pragnie przekazać czytelnikowi swoje spostrzeżenia, przybliżyć mu „bycie angielskim” i jej się to udaje. Tłumaczy, na czym polega ten fenomen, czego należy przestrzegać, gdy chce się wtopić w tło mieszkańców Wysp Brytyjskich. Do tego dodaje swoje własne przemyślenia odnośnie zachowań rodaków.

„Przejrzeć Anglików” to kilkaset stron wyczerpujących opisów relacji wyspiarzy, ich metod postępowania i obaw. Dzięki tej pozycji czytelnik może poznać zasady zachowań w angielskim towarzystwie, dowiedzieć się, czego unikać w rozmowach z mieszkańcami Wysp Brytyjskich i co się kryje za ich ironicznym humorem. Doskonała lektura dla zapaleńców angielskiej kultury.

Monika „Katriona” Doerre