Z chłopa król

Wydawnictwo Literackie
Il re di Girgenti
literatura piękna
Monika Woźniak

Lekkie pióro, ciekawa historia i osiemnastowieczna Sycylia, w której jest osadzona powieść, sprawiają, że ta książka staje się idealną lekturą na kilka wieczorów.

2081

Bardzo dobra powieść opisująca historię prostego chłopa Zosimo , żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku na Sycylii.Dzięki nieprzeciętnej inteligencji i sprytowi udaje ma się na krótki czas zdobyć władzę.W tej niezwykłej historii zawierającej sporo mądrych spostrzeżeń, przewijają się fragmenty pełne satyry i rubasznego humoru.

Warto przeczytać !

Pierwsze odczucie: jak Camilleremu udało się napisać tak długą powieść? No, ale jak się dowiadujemy z końca książki, autor pracował nad nią 5 lat, więc objętość wytłumaczona. Całość jest pastiszem łotrzykowskich historii. Głównym bohaterem jest Zosimo oraz jego syn i ojciec. Mamy na prawie 500 stronach opowieść, która pędzi na złamanie karku. Autor bardzo sprawnie porusza...

Świetny, wciągający, ale i dający do myślenia pastisz powieści łotrzykowskiej, której głównym bohaterem jest sycylijski chłop - nadspodziewanie mądry, sprytny i inteligentny, zawsze wychodzący cało z najbardziej niebezpiecznych sytuacji (według źródeł historycznych, krótko sprawujący władzę królewską).

Poznajemy nie tylko losy Zosima, ale także burzliwe perypetie jego...

Dyskusje

• Przeczytane w 2015