Pracownia naprawiania życia

2014-09-23
2014-09-23
Monika Szymaniak
literatura francuska

„Każdy z nas może pewnego dnia zderzyć się z własną niemocą, potknąć się, upaść, a nawet zginąć, dlatego że jest słaby, a przede wszystkim samotny”.

Millie, Mariette oraz Pan Mike. Życie nie oszczędzało żadnego z nich i powoli, po kawałeczku odbierało poczucie własnej wartości, nadzieję oraz wiarę w lepsze jutro. Każde z nich boryka się z czymś trudnym i przygnębiającym. Millie jest samotna i niezauważalna przez innych, a nudna praca bez perspektyw i pochwał ze strony przełożonych sprawa, że dwudziestotrzyletnia kobieta coraz bardziej zamyka się w swoich czterech ścianach. Kiedy w jej kamienicy wybucha pożar, Millie odruchowo wyskakuje przez okno i cudem udaje się jej przeżyć. Po leczeniu do kobiety przybywa tajemniczy Jean – założyciel Pracowni, w której ludzie leczą i odbudowują swoją psychikę. Zdesperowana pacjentka postanawia za wszelką cenę zacząć życie od nowa i ucieka się do kłamstwa…

Pozornie życie Mariette jest idealne. Ma dobrą pracę, kochającego męża, pnącego się po szczeblach kariery oraz dwóch synów, z których jest bardzo dumna. Niestety kobieta wie, że w jej przypadku są to tylko pozory, a życie wcale nie jest bajką, o jakiej skrycie marzyła. Poniżana, szykanowana i roztrzęsiona Mariette w chwili słabości i złości decyduje się na krok, który może zaważyć o jej losie i cennej reputacji…

Pan Mike miał ciężko w życiu od samego początku. Porzucony przez matkę, mieszkał z babcią, a od losu doświadczał wielu nieprzyjemności. Kiedy udało mu się zostać zawodowym żołnierzem, wydawało się, że wreszcie jego życie się ułoży. Miał narzeczoną, mieszkanie oraz wizję przyszłości. Niestety mężczyzna podejmuje decyzję, która zaważa na jego szczęściu – opuszcza go narzeczona, a on traci dach nad głową. Podczas jednej z bójek Mike zostaje ciężko ranny i trafia do szpitala. Tam odwiedza go Jean, który ma dla niego propozycję nie do odrzucenia.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Bardzo podoba mi się motyw Pracowni – jest ciekawy, nowy i intrygujący. Główni bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani i przede wszystkim całkowicie od siebie różni, co bardzo mnie cieszy. Najbardziej przypadła mi do gustu historia Millie, chociaż pozostali również pozostawili za sobą interesującą, smutną przeszłość, z którą teraz muszą się zmierzyć. Mnie osobiście bardzo się podobało, choć niejednokrotnie okładałam książkę na kilka dni, aby od niej „odsapnąć”. :)

Troje ludzi - Millie, Pan Mike i Mariette stają nad życiową przepaścią, a przed skokiem w jej głębię zatrzymuje ich Jean Hart, dyrektor Pracowni. Czy uda mu się poskładać roztrzaskane na milion kawałków życia i utworzyć z nich piękną mozaikę?

Początek zapowiadał się świetnie. Czytając myślałem o tym, jak łatwo jest nam ocenić ludzi, nie znając tego, dlaczego znaleźli się w takim niekorzystnym położeniu. Bo kto z nas nie uczynił krzywdy drugiemu człowiekowi
- myślą, uczynkiem czy zaniedbaniem. I miałem nadzieję, że te (swoją drogą przedstawione sucho i surowo) historie będą czymś stricte pokrzepiającym, napawającym optymizmem. I są, tyle że zanurzone w morzu manipulacji. Niczym szczęście na zawołanie. Autorka historię kończy dobrze, choć dość przewidywalnie. Zresztą sama chyba nie chciała robić zawoalowanych sekcji fabularnych, skupiając się na dążeniu do szczęścia i życiowego spełnienia.

Lektura jest również lekką podróżą w głąb siebie. Może minimalnie powierzchowną, ale dającą nadzieję. Książka o demonach przeszłości, na które nie zaradzi żaden psychologiczny egzorcyzm, dopóki sami nie znajdziemy w sobie tyle siły, aby je pokonać i raz na zawsze z siebie wypędzić.

Troje bohaterów, każdy z nich mierzy się z własnymi "demonami" i gdy myślą, że są już na dnie trafiają do Pracowni. Tam uczą się na nowo akceptować siebie. Właściciel Pracowni starając się zagłuszyć wyrzuty sumienia i odkupić swoje winy całą swoją energię wkłada w naprawianie życia innych ludzi. Początkowo wszystko wydaje się jasne Pracownia ma pomagać ludziom w potrzebie, jednak osoba która otrzymała pomoc nie wie że jej nowe życie zostało starannie zaplanowane, a nad każdym jej krokiem "czuwa" Pracownia.
Książka pokazuje jak cienka może być granica między niesieniem pomocy bliźniemu, a próbą sterowania czyimś życiem.

Ciekawa francuska powieść, która w przewrotny sposób pokazuje, jak łatwo można manipulować czyimś życiem, a jednocześnie jak trudno zapanować nad swoim, odróżnić prawdę od fikcji.
Troje głównych bohaterów znajduje się na życiowym zakręcie. Millie, młoda dziewczyna pracująca dorywczo w biurze podczas pożaru wyskakuje przez okno z mieszkania. Traci wszystko, ale wpada na pomysł, jak ułatwić sobie nowe życie i odciąć się od traumatycznych wspomnień z przeszłości. Pan Mike – bezdomny żołnierz-dezerter po pobiciu i pobycie w szpitalu ma znów trafić na ulicę. Mariette, żona zapatrzonego w siebie polityka i nauczycielka ma dość szykan ze strony uczniów i posuwa się o krok za daleko…

W tym momencie w życiu tych trojga pojawia się tajemniczy, charyzmatyczny Jean, który proponuje im pobyt w Pracowni Naprawiania Życia. W tym specyficznym miejscu bohaterowie odzyskują równowagę psychiczną i spokój, zaczynają układać swoje życie na nowo… Gdyby jednak było to tak proste, powieść byłaby naiwna i nierealna. Okazuje się, że intencje Jeana nie są wywołane potrzebą czynienia dobra i że nie da się zbudować czyjegoś szczęścia.

Powieść jest ciekawie skonstruowana – narracja prowadzona jest w pierwszej osobie z perspektywy każdego z trojga bohaterów, dzięki czemu poznajemy rzeczywistość tak, jak oni ją widzą. Brak jest obiektywnej oceny sytuacji, co ułatwia zrozumienie zagubienia i niepewności bohaterów.

Powieść ciekawa i nietypowa. Warto przeczytać.

Książka porusza ważne tematy, problemów i sposobów radzenia sobie z nim. Mimo poważnego tematu poruszanego w książce czyta sie ją szybko i lekko.

Mamy tutaj tajemniczą pracownie i trójkę ludzi całkowicie od siebie różnych, z różnymi problemami z którymi nie dają sobie rady oraz człowieka który chcę im pomóc specyficznymi metodami.

Autor pokazuję nam, że aby rozwiązać problem musimy spojrzeć na niego obiektywnie z innej strony. najczęściej przyczyną naszych problemów jest brak pewności siebie.

Jako, że motyw psychologii jest czymś czym się interesuję, książka podobała mi się. Język autora jest raczej prosty, pozbawiony medycznej terminologii. Opowiada o zdarzeniach w sposób prosty i przystępny dla czytelnika :).

Autor pokazuję nam, że aby rozwiązać...

Niepozorna książeczka z niezbyt dużą liczbą stron i skromną okładką przyciągnęła moją uwagę na bibliotecznej półce. Skusiła mnie tym, że prawie nikt po nią nie sięgał oraz tytułem i opisem. "Pracownia naprawiania życia"...któż by nie chciał czasami, w chwilach kryzysu, pójść do takiego miejsca, gdzie ktoś magicznie sprawiłby, że życie znów nabrałoby kolorów.
Troje książkowych bohaterów dostaje taką szansę. Pan Mike - były wojskowy mieszkający na ulicy, Marriette - nauczycielka, matka i żona, poniżana zarówno w domu jak i w pracy oraz Millie - piękna dziewczyna, która pomimo młodego wieku niesie na plecach ogromny ciężar.
Wszyscy trafiają pod skrzydła Jeana, który ma pomóc im naprawić ich sytuację.
Pod idealną powłoczką Pracowni jednak kryją się brudne sekrety, a zabiegi Jeana mogą okazać się nie tak niewinne jak wszyscy myślą.

Książka jest dobrze napisana, czyta się ją szybko, nie męczy, a rozterki bohaterów są bardzo realne. Wiadomo, że takie Pracownie nie istnieją, ale przecież od tego jest fikcja literacka, by serwować nam różne pomysły autorów.
Należy się tłuściutka piąteczka - polecam.

Troje...

Mnie ta powieść wciągnęła, ma pewien urok i coś magnetycznego w sobie.
Treść poprzez historie trójki bohaterów udowadnia, że odbicie się od dna i odmiana życia wcale nie wymaga pokonania własnych demonów.
Najpierw poznajemy młodą Millie. Pracuje jako sekretarka, nie ma nikogo bliskiego, a wszystko w jej życiu jest bezbarwne. Zmienia się to, gdy jej kamienicę zaczyna pochłaniać ogień, a dziewczyna decyduje się na skok z okna...
Natomiast Mariette jest nauczycielką w gimnazjum, żoną polityka, który odnajduje przyjemność w poniżaniu jej. W pracy też nie ma lekko, jest szykanowana przez uczniów. Któregoś dnia miarka przebiera się i kobieta wybucha, z fatalnym skutkiem dla jej kariery zawodowej...
Jest też pan Mike. Kiedyś wojskowy, porzucony przez ukochaną, ląduje na ulicy. Piwo staje się jego najlepszym kumplem. Pewnego razu zostaje ofiarą pobicia...
Trzy postaci, które połączy jeden mężczyzna. Zjawia się jak grom z jasnego nieba i zaprasza do swojej Pracowni, aby odmienić ich życia. Dobra wróżka w wersji męskiej? Brzmi ciekawie, jednak czary nie istnieją, więc aby osiągnąć zamierzony cel, wszyscy zostają wciągnięci w nie do końca czystą grę.

Mnie ta powieść wciągnęła, ma pewien urok i coś magnetycznego w sobie.

Po różnego rodzaju kryminałach, thrilerrach to miła odskocznia.

Bohaterowie to trzy osoby z problemami psychicznymi, życiowymi, ogólnie desperaci i nieudacznicy. Trafiają do pewnego rodzaju placówki - i nie robi się w tym momencie horrorowato jak w większości książek o zakładach psychiatrycznych ... tutaj świat staje się piękniejszy, ludzie pomocni a umysły wracają na właściwe tory.
Nie jest jednak nudno ani za słodko, bo zdarzają się w tej idealnej Pracowni również rysy i pęknięcia (czym autorka mnie zupełnie zaskoczyła).

Fajnie czasami coś takiego poczytać, choć nie jest to literatura szczególnie wysokich lotów, ani niewiarygodnych emocji...

Po różnego rodzaju kryminałach, thrilerrach to miła odskocznia.

O trzech ( a nawet czterech) zesperowanych "ludziech", którzy są na życiowych zakrętach i dostają "pomoc", ale czy to oznacza, że już będzie dobrze, na zawsze? Polecam! Szybko się czyta.

Książka ,której dałam drugie życie .Dawno nie czytałam tak pozytywnej lektury. Napisana lekkim piórem.dobrze się czyta.Polecam .

• Biblioteka