Tajemnice średniowiecza. Sekretna historia zakonów

Okładka książki Tajemnice średniowiecza. Sekretna historia zakonów Jorge Blaschke
Okładka książki Tajemnice średniowiecza. Sekretna historia zakonów
Jorge Blaschke Wydawnictwo: Świat Książki historia
historia
El Enigma Medieval. Los Secretos De La Edad Media
Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
Marta Boberska
zakon średniowiecze Bóg klasztor zakonnicy

„Tajemnice średniowiecza. Sekretna historia zakonów”. Tytuł niezwykle ciekawy na tle wielu innych książek historycznych. Zaintrygował mnie do tego stopnia, że zapragnąłem odkryć sekrety zakonów wraz z autorem. Czy podróż okazała się satysfakcjonująca?

Nie była. Mało znane fakty historyczne o zakonach są podawane w sposób encyklopedyczny, nieangażujący czytelnika. Jorge Blaschke pragnął przytoczyć każdy aspekt istnienia zakonów, co uniemożliwiło rozwinięcie któregokolwiek z nich. Autor niekiedy pozwalał sobie na sarkastyczne komentarze względem wiary wyznawanej przez opisywane przez niego instytucje czy pojedyncze postacie. Byłoby to wskazane, gdyby w książce dążył do przedstawienia tezy. W przypadku kiedy lektura ma nam przedstawić suche fakty, wypada to nieprofesjonalnie.
„Tajemnice średniowiecza” posiadają oczywiście pozytywne strony. Jorge Blaschke przekazuje nam wiele niepopularnych informacji. Wiedzę na ich temat możemy poszerzyć z innych źródeł. Mocnym punktem publikacji jest epilog, który przedstawia sytuację, w jakiej znajdują się zakony we współczesności. Stwarza to nam możliwość porównania obecnego znaczenia zakonów do tego, jakim cieszyły się na tle zamierzchłych wieków.

„Tajemnice średniowiecza. Sekretną historię zakonów” polecam wyłącznie najzagorzalszym historykom, pasjonującym się średniowieczem z naciskiem na historię zakonów. Odradzam osobom posiadającym rozległą wiedzę na ten temat.

Czytając recenzję myślałam, że będzie ciekawsza, ale się zawiodłam. Wiele ciekawych tematów jest potraktowanych pobieżnie, również wiele nieścisłości, ale czytelnicy, którzy na temat średniowiecza wiedzą niewiele, to znajdą interesujące wątki .

Książka zdecydowanie poniżej oczekiwań.Wbrew tytułowi Blaschke nie odkrywa w "Tajemnicach średniowiecza" absolutnie niczego. Miejsce sekretnych rytuałów i zdumiewających herezji zajmują ogólnodostępne fakty, często nie wychodzące poza zawartość podręczników historii. Nawet informacje dotyczące rozwoju alchemii oraz jej poszczególnych przedstawicieli pozostawiają w czytelniku spory niedosyt, którego nie są w stanie zaspokoić gustownie dobrane ilustracje i ryciny z epoki. Całość jest zdecydowanie bliższa tematycznej kompilacji niż książce popularnonaukowej.

Bardziej praca na zaliczenie na studiach niż poważna publikacja. Nie siedzę głęboko w historii średniowiecza, a i tak nie dowiedziałam się niczego nowego. Tajemnic i sekretów też nie ma, wszystko znajdziecie w encyklopedii.

Dosyć przeciętna i niezwykle chaotyczna. Już sam tytuł sugeruje niesamowite "smaczki" dla entuzjastów spisków, Kodu Da Vinci i innych oszołomów. Niestety owych rewelacji w książce jest jak na lekarstwo a główną wadą "Tajemnic..." nie jest poszukiwanie sensacji lecz zbytnie nagromadzenie wątków historycznych i średniowiecznych tematów czyli tzw. "za dużo grzybków w barszcz". Blaschke opisuje w telegraficznym skrócie główne społeczno-obyczajowe aspekty wieków średnich, herezje, życie zakonne, historię chrześcijaństwa, ruchów zakonnych, wielkie epidemie, historię brudu, czary, templariuszy, pustelników, uff.. Te wątki spokojnie obdzieliłyby kilkanaście ciekawych monografii pióra Le Goffa czy Huizingi. Drugi minus to liczne powtórzenia i pisanie o tym samych na siłę (o fakcie zażywania przez mnichów ablucji trzy razy w roku autor wspomina chyba pięć razy SIC!). Książkę polecam raczej czytelnikom nie znającym realiów średniowiecza, nie czytającym KOMPLETNIE niczego na ten temat. Z pewnością znajdą w niej wiele rewelacji. O mnichach natomiast o wiele więcej dowiemy się z kanonicznego "Imienia Róży" Eco a o samym średniowieczu z monografii dwóch autorów, o których wspomniałem wcześniej.

• Średniowiecze
  • Historyczne
  • 2008
  • historia
  • Antropologia

Dodaj cytat z książki Tajemnice średniowiecza. Sekretna historia zakonów