Wielka deformacja, czyli jak skorumpowano amerykański kapitalizm

Okładka książki Wielka deformacja, czyli jak skorumpowano amerykański kapitalizm
David A. Stockman Wydawnictwo: Fijorr Publishing biznes, finanse
790 str. 13 godz. 10 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
The Great Deformation: The Corruption of Capitalism in America
Wydawnictwo:
Fijorr Publishing
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
790
Czas czytania
13 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364599040
Tłumacz:
Wielka deformacja, czyli jak skorumpowano amerykański kapitalizm
Tagi:
david stockman wielka deformacja fijor fijorr publishing ekonomia finanse szkoła austriacka mises rothbard hayek smith friedman giełda rachunkowość usa kapitalizm stany zjednoczone prawica wolny rynek liberalizm libertarianizm konserwatyzm
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
247
75

Na półkach:

Kiedy wziąłem do ręki egzemplarz i zobaczyłem, że nie ma przypisów, zakwalifikowałem tę książkę jako do czytania na wieczór. Szybko okazało się jednak, że moja ciekawość i potrzeba skupienia przeszkadza w zasypianiu.
To jest historia gospodarcza USA widziana oczami republikańskiego kongresmena o konserwatywnych poglądach na temat pieniądza. Autor kiedyś pracował w administracji Reagana, a ponadto siedemnaście lat spędził na Wall Street. Moim zdaniem, aby opisywaną przez autora wielką deformację w pełni dostrzec (skorzystać z tej książki) trzeba znać modele Hayeka i Friedmana, a także co nie co z Keynesa, inaczej książka będzie trochę zagmatwaną, ale jednak lekturą do poduszki. Wiedza o instrumentach finansowych i inwestowaniu pozwoli delektować się rozdziałami w części czwartej. Jak dla mnie po prostu kapitalna! Jedyne co mogę zarzucić autorowi, to częste powtarzanie się, choć z drugiej strony ma to tę zaletę, że lepiej wszystko pamiętam:)

Kiedy wziąłem do ręki egzemplarz i zobaczyłem, że nie ma przypisów, zakwalifikowałem tę książkę jako do czytania na wieczór. Szybko okazało się jednak, że moja ciekawość i potrzeba skupienia przeszkadza w zasypianiu.
To jest historia gospodarcza USA widziana oczami republikańskiego kongresmena o konserwatywnych poglądach na temat pieniądza. Autor kiedyś pracował w...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
312
3

Na półkach:

Książka daje wiele do myślenia o realiach współczesnego świata finansów. Obszerna, ale wydaje się być napisana rzetelnie, z logicznymi wywodami. Być może z nie wszystkimi opiniami i propozycjami mógłbym się w 100% zgodzić, niemniej polecam, co najmniej aby zapoznać się z przedstawionym punktem widzenia. Prawdą jest, że jest on niestety marginalizowany w mainstreamie, co tym bardziej powinno zachęcić nas do przeczytania.

Książka daje wiele do myślenia o realiach współczesnego świata finansów. Obszerna, ale wydaje się być napisana rzetelnie, z logicznymi wywodami. Być może z nie wszystkimi opiniami i propozycjami mógłbym się w 100% zgodzić, niemniej polecam, co najmniej aby zapoznać się z przedstawionym punktem widzenia. Prawdą jest, że jest on niestety marginalizowany w mainstreamie, co tym...

więcej Pokaż mimo to

4
avatar
391
7

Na półkach: ,

Książka Davida Stockmana pokazuje współczesny kryzys finansowy jako rezultat i logiczne następstwo „wielkiej deformacji”, jaka dotknęła amerykańską i światową gospodarkę. Nie jest to praca naukowa, lecz ma, jak przyznaje sam autor, charakter polemiczny, więc nie zawiera przypisów, ale na końcu zamieszczone są źródła. Stockman szukając przyczyn „wielkiej deformacji” cofa się do czasów wielkiego kryzysu i New Dealu, ale rozważania historyczne uzupełnia swoimi własnymi doświadczeniami z czasów gdy był szefem Biura Zarządzania i Budżetu w administracji Reagana, a później z pracy w Salomon Brothers, Blackstone Group i Collins and Aikman (duży producent części samochodowych).
Krytyka Stockmana przede wszystkim skupia się z jednej strony na płynnych kursach walutowych i działaniach banków centralnych, które doprowadziły do finansjalizacji gospodarki i powstawania kolejnych baniek spekulacyjnych, a z drugiej na amerykańskim państwie socjalnym i państwie wojny, którego skutkiem są deficyty budżetowe. Autor określa obecny system gospodarczy w USA jako kapitalizm polityczny, w którym Fed zajmuje się „zarządzaniem prosperity” na giełdzie z korzyścią dla Wall Street, a politycy dbając o głosy wyborców ciągle przyznają różne ulgi i subsydia rozmaitym grupom nacisku. Skutkiem tego wszystkiego jest niezasłużone bogacenie się tak zwanego najbogatszego 1% społeczeństwa ze stratą dla tak zwanego Main Street.
„Wielka deformacja” to produkt nie tylko działań polityków i Wall Street, ale również błędnych teorii ekonomistów, którzy starali się poprawić tradycyjny kapitalizm. Co ciekawe, Stockman jako zwolennik wolnego rynku krytykuje nie tylko idee Keynesa, Samuelsona i Krugmana, które stanowiły „uniwersalne uzasadnienie wydatków rządowych i fiskalnej nieodpowiedzialności”. Autor obnaża także wady monetaryzmu i szkoły podaży, gdyż teorie Friedmana zdeformowały system monetarny, a pomysły Laffera (krzywa Laffera) uzasadniały cięcie podatków bez cięcia wydatków, co doprowadziło do wielkiego zadłużenia.
Za pewną wadę pracy Stockmana można uznać nieco przydługawe omawiane szczegółów inżynierii finansowej i transakcji, co powoduje, że w części książki czytamy o tych samych modelach działania w różnych firmach. Osoby nieobeznane z tematyką finansową mogą być lekko przytłoczone pojęciami typu CDO, CDS, MBS, repo, ROE czy LBO. Irytującą cechą książki może być również czasem zbyt barwny styl pisania autora.
„Wielka deformacja” Davida Stockmana to dzieło, które warto polecić wszystkim zainteresowanym zwłaszcza kryzysem finansowym w Ameryce, historią gospodarczą oraz polityką fiskalną i monetarną. Koniecznie powinny przeczytać to osoby krytykujące finansjalizację gospodarki, działania wielkich korporacji i nierówności dochodowe. Z polskiej perspektywy interesujące mogą wnioski dotyczące polityki Fedu, zwłaszcza w kontekście nawoływań niektórych polityków do aktywniejszej roli NBP i nadchodzących zmian w składzie RPP. Lektura pracy Stockmana mogłaby zachęcić również wiele osób do ostrożniejszego podejścia do krzywej Laffera i możliwości obniżania poziomu podatków bez zmniejszania poziomu wydatków państwa.

Książka Davida Stockmana pokazuje współczesny kryzys finansowy jako rezultat i logiczne następstwo „wielkiej deformacji”, jaka dotknęła amerykańską i światową gospodarkę. Nie jest to praca naukowa, lecz ma, jak przyznaje sam autor, charakter polemiczny, więc nie zawiera przypisów, ale na końcu zamieszczone są źródła. Stockman szukając przyczyn „wielkiej deformacji” cofa się...

więcej Pokaż mimo to

4
Reklama

Cytaty

Więcej
David A. Stockman Wielka deformacja, czyli jak skorumpowano amerykański kapitalizm Zobacz więcej
David A. Stockman Wielka deformacja, czyli jak skorumpowano amerykański kapitalizm Zobacz więcej
David A. Stockman Wielka deformacja, czyli jak skorumpowano amerykański kapitalizm Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd