Globalny Minotaur. Europa, Ameryka i przyszłość światowej gospodarki

Bardzo ciekawy punkt widzenia. Daje do myślenia. 2/3 książki można potraktować jako historię kapitalizmu w XIX i XX wieku. Autor przedstawia USA jako tytułowego Minotaura od którego poczynań zależy stan globalnej gospodarki. To porównanie wydaje się trafne. Nie jestem jednak pewien czy książka nie jest zbyt jednostronna. Jak zauważył autor innej recenzji Varoufakis w zasadzie skupia się wyłącznie na krajach kapitalistycznych. A Związek Radziecki miał jednak sporo do powiedzenia w XX wieku. Zatem część działań podejmowanych przez USA była odpowiedzią na poczynania ZSSR. Nie było przecież tak, iż USA zdefiniowało swoją strategię zaraz po zakończeniu II wojny światowej i realizowało ją bez zakłóceń.

Zainteresował mnie podział kryzysów dokonowany przez autora. Ogólnie rzecz biorąc kryzysy są w kapitaliźmie nieuniknione. Yaroufakis uważa, że większość kryzysów to 'kryzysy standardowe' pisane małą literą. Jednak czasem trafia się poważny kryzys, który wymaga kreatywnej odpowiedzi od rządzących. Zaś w przypadku braku trafnej odpowiedzi ma on negatywny wpływ na świat przez długi okres czasu. Do takich poważnych Kryzysów autor zalicza ten rozpoczęty w 1929 oraz 2008. Ten drugi jest pokrótce opisany w końcowej części książki wraz z działaniami podjętymi przez polityków w USA oraz w Europie. Niestety działania te były w ocenie Yanisa wysoce niewłaściwe co niestety jest bardzo pesymistycznym prognostykiem na przyszłość.

Miałem przekonanie, że Globalny Minotaur powinien być ważną książką. Oto reprezentant rządu Grecji, czyli kraju, który wyjątkowo doświadczył konsekwencji kryzysu po 2008 roku zamierza przedstawić własną wizję tego, co wówczas się stało i jak do tego doszło. Varoufakis był również zaangażowany w negocjacje z EBC oraz MFW dotyczące tego, jak ma wyglądać pomoc Grecji. Co prawda negocjacje te były dość twardą grą w stylu “nie chcemy z wami w ogóle negocjować” i koniec końców jego kariera ministra finansów zakończyła się po sześciu miesiącach.

“Globalny Minotaur” jest metaforą reprezentującą Stany Zjednoczone, a dokładnie deficyt handlowy i budżetowy USA, który “karmi się” towarami i kapitałem z całego świata i tak prowadzi politykę gospodarczą, żeby owinąć sobie cały świat według palca. Już we wstępie Varoufakis zastrzega się, że problem z metaforami jest często taki, że naciąga się pewne tezy, aby pasowały do metafory, tak aby była ona jak najbardziej przejrzysta i dosadna. Zwraca uwagę na to, że chyba udało mu się tego uniknąć. Brutalna rzeczywistość jest jednak inna – nie udało się.

W pewnym momencie przestałem zaznaczać już na czytniku wątpliwe fragmenty i wziąłem stary dobry ołówek i kartkę, by zapisywać swoje wątpliwości i fakty do sprawdzenia. Varoufakis pogubił się w spójności własnych metafor. Jego książka jest krytyką kapitalizmu, ostrą krytyką Stanów Zjednoczonych oraz ostrą krytyką systemu finansowego. W zasadzie w porządku. Każdy z tych elementów ma swoje wady. Nie jest bez skazy, można mieć dużo wątpliwości co do wyboru pewnych działań i rozwiązań. Ale – do diabła ciężkiego – w tej krytyce, nie przesadzajmy z manipulacją.

Wyjaśniając genezę kryzysu z 2008 roku Varoufakis pisze historię na nowo. Opisuje jak jego zdaniem “wypaczył się” dwudziestowieczny amerykański kapitalizm. W jaki sposób doszło do kryzysu z 1929 roku, co było dalej i dlaczego za zło tego świata odpowiedzialne są Stany Zjednoczone.

Upraszczam? To nie ja. Do połowy książki – to jest moment, w którym przerwałem i nie mam ochoty na więcej – nie pada nawet słowo o komunizmie czy Związku Radzieckim. Varoufakis buduje historię świata w oparciu o wizję złego hegemona – USA, który poddał sobie cały świat zachodni, zaś wojnę wykorzystał do tego, by jeszcze bardziej wszystkich omamić, a z Japonii i Niemiec (czyli swoich wojennych przeciwników) stworzyć bazę do tego, żeby świat finansował amerykański deficyt.

[...]

całość:

• Ekonomia
  • Nauki społeczne
  • Naukowe (bez oceny)
  • Do zdobycia
  • Polityka

Dodaj cytat z książki Globalny Minotaur. Europa, Ameryka i przyszłość światowej gospodarki