Iwan Pietrowicz Pawłow. Nauka sowiecka w okowach stalinizmu

Okładka książki Iwan Pietrowicz Pawłow. Nauka sowiecka w okowach stalinizmu Tadeusz Nasierowski
Okładka książki Iwan Pietrowicz Pawłow. Nauka sowiecka w okowach stalinizmu
Tadeusz Nasierowski Wydawnictwo: Neriton historia
329 str. 5 godz. 29 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Neriton
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
329
Czas czytania
5 godz. 29 min.
Język:
polski
ISBN:
8388973363
Tagi:
Iwan Pawłow bolszewizm historia nauki
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 55 (09/2017) Marcin Bartnicki, Sławomir Cenckiewicz, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Krzysztof Jasiewicz, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Krzysztof Masłoń, Tadeusz Nasierowski, Jakub Ostromęcki, Peter Padfield, Maciej Rosalak, Piotr Semka, Marian Słowiński, Tomasz Stańczyk, Hipolit Statkiewicz, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 4,8
Historia Do Rz... Marcin Bartnicki, S...
Okładka książki Zagłada chorych psychicznie. Pamięć i historia Grażyna Herczyńska, Dariusz Maciej Myszka, Tadeusz Nasierowski
Ocena 6,0
Zagłada choryc... Grażyna Herczyńska,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1852
1504

Na półkach: , , , , ,

Solidnie napisana książka naukowa opisująca jak to bolszewicy rozprawili się z nauką rosyjską, której zresztą nienawidzili. Żeby być dokładnym, nienawidzili naukowców, nie znosili inteligencji. Lenin n.p. pisał, w swoim swoistym stylu, że „Intelektualne kadry robotnicze i chłopskie rosną w siłę i umacniają się w walce o obalenie burżuazji i jej popleczników, inteligencików, sługusów kapitału, uważających się za mózg narodu. W istocie rzeczy to nie mózg lecz gówno” Stosowano w walce z nauką różne metody, prowokacje polityczne, aresztowania, wyrzucanie uczonych za granicę, niszczenie ekonomiczne. W czasie tej kampanii zabito wielkich uczonych: Wawiłowa (biologia),Kondratiewa (ekonomia) czy Jegorowa (matematyka) i wielu innych.
Szczególne miejsce zajmuje w tym dziele postać Iwana Pawłowa, wybitnego fizjologa, którego bolszewicy nie ruszali, mimo tego że był jednym z najwięszych krytyków systemu. Działo się tak dlatego, że Pawłow był laueratem nagrody Nobla, poza tym jego metodyka badań, polegająca na tym, że należy człowieka i zwierzęta badać tak, jakby żadnych myśli i świadomosći u nich nie było, bardzo była zbieżna z ideologią i praktyką bolszewicką.
Autor b.ciekawie pisze, że głównym powodem dla którego wybitni uczeni, Pawłow, czy Wawiłow, zdecydowali się na współpracę z bolszewikami, było olbrzymie pragnienie poznania i zrozumienia świata. Bo byli to prawdziwi badacze, dla których nauka była wszystkim, całych ich życiem, i mieli olbrzymie poczucie misji. Dlatego, tak jak Faust, podjęli pertraktacje z siłami zła, w zamian za finansowanie ich badań, które ich zdaniem miały niezwykłe znaczenie dla rozwoju ludzkości. Pawłow na tym wygrał, Wawiłow przegrał, bo wyhodował sobie żmiję – Łysenkę, która go zniszczyła.
Pod koniec życia (a zmarł w 1936r.) Pawłow na potęgę krytykował ustrój sowiecki, każdy inny za to poszedł by do więzienia, jego tolerowano, o taki wyjątek potwierdzający regułę.
Książka ma swoje słabości. Brakuje wstępu. Układ wygląda trochę na przypadkowy. Właściwie nie wiadomo po co jest rozdział o sporze Pawłowa z Władimirem Bechterewem, sławnym psychiatrą, czyżby po to żeby pokazać trudny, apodytyczny charakter Pawłowa? Mało ciekawe są szczegółowe opisy fizjologicznych badań Pawłowa.
Mimo tych zastrzeżeń, książka jest istotnym przyczynkiem do historii bolszewizmu.

Solidnie napisana książka naukowa opisująca jak to bolszewicy rozprawili się z nauką rosyjską, której zresztą nienawidzili. Żeby być dokładnym, nienawidzili naukowców, nie znosili inteligencji. Lenin n.p. pisał, w swoim swoistym stylu, że „Intelektualne kadry robotnicze i chłopskie rosną w siłę i umacniają się w walce o obalenie burżuazji i jej popleczników, inteligencików,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    2
  • 03. Pap+
    1
  • Historia
    1
  • Stalin i stalinizm
    1
  • Papier
    1
  • Rosja/ZSRR
    1
  • Przeczytane w 2014r.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Iwan Pietrowicz Pawłow. Nauka sowiecka w okowach stalinizmu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne