Prom and Prejudice

2011-01-04
2011-01-04
duma i uprzedzenie

1973

Ciekawa koncepcja reinterpretacji "Dumy i uprzedzenia". Choć nie wyszło jakoś szczególnie super, bo nieszczególnie wyszło przepisanie na nowo najbardziej znanej powieści Austen, ale nie jest tragicznie. Raczej nie sięgnę po kolejną powieść Eulberg, jednak te dwie godziny z "Imprezą i uprzedzeniem" nie należą do najgorszych spędzonych w moim życiu.

Zabierając się do tej książki, miałam nadzieje na epicki romans, rodem z ,,Dumy i uprzedzenia", autorstwa Jane Austen. Myślałam, że wkroczę w świat sukien i balów oraz miałam nadzieje, na przeżycie bajkowej historii. A co dostałam? Bardzo okrojoną historię.

,,Prom and Prejudice", autorstwa Elizabeth Eulberg opowiada o prestiżowej szkole Longbourn, w której największym corocznym wydarzeniem jest studniówka. Wszystkie dziewczyny, zaczynają wtedy swoje polowania - na suknie od znanych projektantów (tu nie nosi się sieciówek)oraz na popularnych chłopaków z Pemberley. Główną bohaterką jest Elizabeth Bennet, która jest stypendystką, a stypendystki w tej szkole się tępi. Po piekielnym pierwszym semestrze, z domowego zacisza Lizzie wraca do szkoły, lecz ten semestr ma być inny... Z Anglii do Pemberley wraca Charles Bingley - obiekt pożądania Jane, która jest przyjaciółką i współlokatorką Lizzie. Gdy Charles zaprasza Jane na przyjęcie, przyjaciółka namawia do tego również, naszą bohaterkę. Na imprezie okazuje się, iż chłopak nie przyjechał sam tylko z tajemniczym i przystojnym przyjacielem Willem Darcy. Początkowe nadzieje lizzie, że enigmatyczny chłopak jest inny od reszty chłopców z Pemberley, szybko zostają rozwiane. Gdy chłopak dowiaduje się, iż Lizzie jest stypendystką, zaczyna zachowywać się chłodnie, co utwierdza dziewczynę, że jak pozostali jest snobistycznym dupkiem, lecz czy aby na pewno?

Podsumowując historia, miała naprawdę duży potencjał, który niestety został nie wykorzystany. Cała opowieść została drastycznie okrojona, a niektóre wątki potraktowane wyłącznie pobieżnie. Miałam wrażenie, jakby autorka, w trakcie pisania straciła zapał i chciała już wszystko czym prędzej skończyć, więc nie przykładała wagi do całości. Myślę, że gdyby napisała, choć z dziesięć stron więcej, książka byłaby o wiele lepsza, a tak mamy nie wykorzystany ciekawy pomysł i porzuconych samych sobie bohaterów, którzy byli naprawdę fajni. Plusem opowieści jest wyłącznie to, iż książkę czyta się bardzo szybko.
Polecam książkę wszystkim tym, którzy wybierają się w podróż autobusem i szukają historii, która na kilka godzin zajmie ich myśli. Od razu mogę powiedzieć, że lepiej nie nastawiać się na wiele, gdyż można się naprawdę rozczarować.

Z racji, że klasycznych romansów nie trawię (Wiem! Szok i niedowierzanie!),zdecydowałam się na kompromis. Przeczytałam książkę, która swoim tytułem i bohaterami nawiązuje do "Dumy i uprzedzenia".
Pojawia się Pan Darcy oraz panna Bennet, którzy prowadzą ze sobą cichą wojnę. Gardzą sobą nawzajem, wrastają w swoje uprzedzenia i mogłoby się wydawać, że cała ich znajomość nie skończy się pomyślnie, ale to przecież romans! (A główni bohaterowie to nastolatkowie),więc same rozumiecie.
Zamki upadają, mury kończą jako sterta gruzu, grają fortepiany, a między nimi rodzi się miłość i wyrasta impreza.
W między czasie w ich znajomości bruździ niejaki Wick, dookoła upija się kilka nastolatek, wielu mija się z prawdą, a Lizzie jest obiektem drwin i prześladowań ze strony gromady napuszonych dziewcząt.
Książka jest lekka, łatwa i przyjemna. Bardzo młodzieżowa pozycja, która nie każdemu się spodoba, choć ja polubiłam ją od pierwszych stron. Jedyne, co mnie nie usatysfakcjonowało to liczba stron, która mogłaby być większa. Z chęcią uraczyłabym też oczy kontynuacją, ale nie można mieć wszystkiego :)

Bardzo dobra książka, którą czyta się lekko i przyjemnie. Wpaja nam i przypomina jakie wartości są ważne w życiu i jacy powinniśmy być. Główna bohaterka zabawna co w połączeniu z poważnym na początku Darcym tworzyło komiczne sytuacje. Polecam na wieczorne dni. Przeczytałam na jednym wdechu :)

Niektórzy mogą się przyczepić, że jest to książka dla zdecydowanie młodszych czytelników, mam tu na myśli 14-15-latków, bo i temat książki by na to wskazywał, ale kiedy się czyta to zupełnie odbiegamy od tematu i przenosimy się do renomowanej szkoły, gdzie bogate dzieci pozbawione są hamulców, pewne są siebie i tego, co posiadają, a ludzi niższego stanu traktują jak zarazę. Tą biedną stypendystką jest nasza główna bohaterka, której wydarza się co róż jaka przykrość, ale w tym wszystkim trafiają się jakieś perełki, które są dobre i pomagają jej przetrwać.

Obyło się bez rewelacji, ale też zbyt dużych rewelacji nie oczekiwałam sięgając po tę pozycję. Była ona łatwa i lekka, tego też po niej się spodziewałam, nie zmienia to faktu, że zabrakło choć odrobiny "tego czegos" co sprawia, że książkę się zapamiętuje. Zaczęłam ją czytać z powodu wszechogarniającej nudy i potrzeby jakieś banalnej lektury oraz z powodu mojej miłości do "Dumy i uprzedzenia", właściwie najbardziej podobało mi się właśnie przypasowywanie wątków i postaci do oryginału pani Austen. Jednak było czuć w tej książce to, że jest skierowana do młodszych czytelniczek w wieku 12-14 lat. P. S. Jakby przerobić to na New Adult to całość wypadłaby nieźle. Zrobić z Darcy'ego typowego Bad Boya, dodać kilka opisów jego cudownych mięśni, wrzucić trochę więcej pożądania, większe problemy w szkole, jakiś skandal z Lydią i byłoby cacy. Mogłabym czytać ile się da.

Że ja daję taką ocenę to już skandal. Zakończenie tragiczne. Myślałam, że się trochę rozkręci, a tu nic. To już oryginalna "Duma i uprzedzenie" była lepsza. Może jestem zbyt krytyczna? Ogólnie pomysł i książka dobre, ale brakowało mi tego "czegoś".

Zapowiadala sie fajnie i mialam wielka ochote ja przeczytac, ale... No coz, mniej wiecej od polowy totalne dno. Przewidywalne, ze az boli, zaden z bohaterow sie nie wyroznil. Raczej na pewno nigdy do tej pozycji nie wroce.

1997

Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnej dziewczynie z renomowanej Akademii Longbourn brak do szczęścia tylko partnera na studniówkę.

Po zimowej przerwie dziewczęta z prestiżowej Akademii Longbourn dostają bzika na punkcie studniówki. Lizzie Bennet, która uczęszcza do Longbourn dzięki stypendium, nie jest zupełnie zainteresowana sukniami wielkich projektantów ani drogimi butami, ale jej najlepsza przyjaciółka Jane może być – zwłaszcza teraz, gdy Charles Bingley wraca z semestru w Londynie.

Lizzie cieszy się kiełkującym romansem jej najlepszej przyjaciółki, ale jest mniej pod wrażeniem przyjaciela Charlesa - Willa Darcy'ego, który jest snobistyczny i pretensjonalny. Darcy również nie wydaje się lubić Lizzie, ale wywnioskowała to z tego że jej rodzina nie ma pieniędzy. Oczywiście, Will Darcy jest nadętym palantem – więc dlaczego Lizzie coś do niego czuje?

Bardzo fajne współczesna duma i uprzedzenie szybko się czyta i wciąga strasznie polecam:)

Książka po prostu taka sobie, nic wybitnego i ambitnego. Za to mocno infantylna. Zdecydowanie dla 14-15 latek.

• Ebooki
  • Przeczytane w oryginale