Wind/ Pinball

2016-05-03
HiHi Goosen

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

To moje pierwsze zetknięcie z Murakamim, postanowiłem, że zacznę od jego debiutu i muszę powiedzieć, że było to dość ciekawe spotkanie. Styl pisania, klimat, akcja - wszystko to wydaje mi się wyróżniać na tle innych książek, które miałem okazje przeczytać wcześniej. Niektórzy nie uznają tego za komplement, ale moim zdaniem sprawienie, że pomimo świadomości, że książka jest trochę o wszystkim i o niczym, to autor potrafi pisać w taki sposób, który sprawia, iż chce się czytać tą książkę wciąż i wciąż. Chociaż nie jestem też pewien czy rzeczywiście te obie powieści były o niczym.

8 dla debiutu, "Słuchaj pieśni wiatru". Pierwsza książka Murakamiego to trzęsienie ziemi, a im pisał więcej tym uczucie suspensu było mocniejsze. Jak każdy szanowany pisarz, Murakami pisze cały czas tą samą książkę, wobec czego warto przeczytać pierwszą próbę.

Dla kogoś, kto lubi prozę Haruki Murakamiego to ciekawa kolejna książka. Dla innych może okazać się dziwna z pogranicza s-f. Osobiście uwielbiam jego styl, dziwactwa, zaskakujące opisy i "równolegle światy". Zaczytuje się w tych historiach aż nie zastanie mnie świt.

Pierwsze powieści Murakamiego pokazują, jak bardzo pisarz się rozwinął. Czytając tę książkę, składającą się z dwóch części czuć niedosyt, szczególnie, gdy znamy większość twórczości japońskiego pisarza. Wszystko to, w czym Murakami jest świetny - oniryczność, bogactwo wewnętrzne, nietypowi bohaterowie drugoplanowi i świetne połączenie zwyczajności z niesamowitością - tu jest jedynie zarysowane. Niemniej sporo tu plusów - bliźniaczki czy kobieta o czterech palcach przy jednej z dłoni, smutek i zrezygnowanie narratora, flipper. Pozycja niezła, ale są zdecydowanie lepsze. Nie wiem, czy gdybym zaczął swoją przygodę z Murakamim od tej pozycji, to bym ją kontynuował.

Przygnębiająca i smutna. Ale jednocześnie "taka sobie". Inne powieści Murakamiego są znacznie lepsze.

Derealizacja.

Derealizacja.

Lubię tego autora, ale ta pozycja nie dorównuje pozostałym. Dobra, ale tylko tyle. Przywykłam do bardziej niecodziennych doznań przy lekturze jego książek. Tutaj czegoś zabrakło..

1964

Tak, Autor potrafi zaskakiwać. Oczywiście zgadzam się z opiniami, że te dwie powieści mogą stanowić zapowiedź kierunków rozwoju warsztatu pisarza. "Słuchaj pieśni wiatru" to moje czytelnicze zawirowanie - wielość wątków, wątków przerwanych, całość chaotyczna, a jednak ma to coś w sobie. Co mnie łączy z narratorem? Zamiłowanie do słuchania opowieści o miejscach, w których nigdy nie zobaczę i miłość do zwierząt. Czym mnie zaskakuje? Wnioskami nt. osób, które spotyka na swojej drodze.

Powieści tego autora biorę w ciemno, już od pierwszych stron wiem ,że jest to proza Murakamiego – niepowtarzalna, minimalistyczna, pełna niedopowiedzeń, zaskakujących czasem absurdalnych zwrotów sytuacji. Te dwie nowele to jego pierwsze powieści – ale już na tym etapie ta maniera pisarska jest bardzo wyrazista. Jak zwykle czytałam z pełnym zaciekawieniem bo te smaczki, jakieś poukrywane treści, nawiązania często wplatane w jego utwory pojawiają się tak nieoczekiwanie, że łatwo je przegapić. Nie polecam zaczynać przygody z Murakami od tej pozycji – bo są to utwory, które doceni raczej miłośnik jego twórczości. Ja bawiłam się dobrze, i będę z wytęsknieniem czekać na kolejne powieści z pod jego pióra.

Przyjemnie spędzony czas :)
Książka o mężczyźnie - głównie jego kobietach i przyjacielu

Przyjemnie spędzony czas :)
Książka o mężczyźnie - głównie jego kobietach i przyjacielu

• Murakami