Norwegian Wood

2013-07-22
Anna Zielińska-Elliott, Dorota Marczewska
Pocket (Wyd. Muza)
Tokio Japonia współczesna proza japońska literatura japońska

Eros i Tanatos obok siebie, jak często u Murakamiego. Wiele z tu obecnych motywów pojawia się gdzie indziej u niego (np. w opowiadaniach), ale to nie przeszkadza. Aż trudno uwierzyć, że to nie są wątki autobiograficzne.

Bardzo zdziwił mnie przedstawiiny obraz Japonii lat 70 XX w. Ciekawe opisy,interesujące postacie, tylko o co chodzi z zakończeniem? Niesmak jaki zostawił ostatni rozdział będzie mi jeszcze troche towarzyszył

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Melancholijna i nostalgiczna powieść o dorastaniu. Porusza między innymi problemy samotności, wyobcowania i samobójstw wśród młodzieży. Mimo że książka napisana ponad 30 lat temu, wciąż pozostaje w wielu aspektach aktualna. Nie jest to powieść wybitna, ale warta przeczytania chociażby ze względu na specyficzny klimat, który buduje Murakami.

Niebywale melancholijna, szczera i prawdziwa powieść. Haruki Murakami wie, jak poruszyć czytelnika i zmusić go do refleksji. W trakcie czytania ma się wrażenie, jakby oglądało się wydarzenia przedstawione w książce zza szyby czy przez mgłę, niepowtarzalny styl pisania.

Jedna z nielicznych książek, które przeczytałem praktycznie jednym tchem. Powieść spełniła swoją rolę. Po jej przeczytaniu poczułem spełnienie i przez jakiś czas udzielił mi się melancholijny nastrój książki.

Książka melancholijna, momentami dołująca. Zupełnie inny styl niż ten, do którego przyzwyczaił nas Murakami.

Czytanie „Norwegian wood” Murakamiego w akompaniamencie piosenki Beatlesów o tym samym tytule można uznać za pewien specyficzny rytuał.
Opowieść o Watanabem, Naoko, Kizukim, Midori, Reiko i pozostałych zyskuje tym bardziej, gdy w tle słuchamy muzyki z „epoki”. Sama nie wiem, co do końca czuję w odniesieniu do tej książki. Jest we mnie teraz zdecydowanie za dużo emocji....

Po części romans, po części opowieść o dorastaniu. Na plus - warsztat autora i osadzenie akcji w Japonii przełomu lat 60 i 70-tych. Na minus w zasadzie cała reszta.

Całkiem miłe zaskoczenie po bezbarwnym "Bezbarwnym...". Ciekawe postacie, melancholijna i angażujące historia, ale toporny styl Murakamiego nigdy mnie nie przekona.

Naprawdę trudno mi ocenić tę książkę. Momentami rewelacyjna, w innych fragmentach średnia, a w jeszcze innych po prostu dziwna.

Na pewno warto docenić polskie tłumaczenie. Podobno siłą prozy Murakamiego są różne subtelności językowe, które trudno oddać w innym języku. Na szczęście polski jest na tyle skomplikowany, że potrafi oddać przynajmniej część tego piękna.

Dyskusje

14 001