Koci taksówkarz

Wilga
2013-08-21
2013-08-21
Bożena Kallio
literatura fińska literatura dziecięca zwierzęta Skandynawia przygoda dzieciństwo kot intryga chłopiec dziecko dziewczynka staruszka magia Liisa Kallio Bożena Kojro

Letnia i niezbyt mądra opowieść. Nie wciąga, nudzi.

Letnia i niezbyt mądra opowieść. Nie wciąga, nudzi.

Intrygujący tytuł, nieznana mi wcześniej fińska autorka i koty na okładce. Czy można się w ogóle takiej kombinacji oprzeć? Nie wiem jak wy, ale ja nawet nie próbowałam i muszę przyznać, że się z tego powodu bardzo cieszę. Historia Sari Peltoniemi okazała się bowiem jedną z tych nieprzekombinowanych, mądrych i poruszających w swojej prostocie opowieści, które przypadają do gustu zarówno dzieciom jak i rodzicom.

Fajna opowieść. Podobała mi się! :)

Fajna opowieść. Podobała mi się! :)

Piękna historia nie tylko dla dzieci. Inna od znanych z dzieciństwa bajek, ale bynajmniej jej to nie umniejsza. Są koty, są dobre dzieci i przemiła babcia, czego chcieć więcej?

Ciepła opowieść dla dzieci o kotach, które mogą mówić (jeśli chcą),o ludziach, którzy pomagają kotom i kotach, które pomagają ludziom.

Książka opowiada o dziesięcioletnim chłopcu Juho, starszej pani i jej siedmiu kotach.

O tym, co wynikło z zakradania się do ogródka i o misji, jaką Juho otrzymał od kotów. Misja ta sprawiła, że Juho stał się "kocim taksówkarzem".

Juho otrzymał od kotów wyjątkowy dar:

„I wtedy wydarzyło się coś dziwnego, czego nigdy wcześniej nie doświadczył. Był pewien, że w całym tym miauczeniu wyraźnie usłyszał kilka słów.
- My… dla ciebie… prezent… teraz – zdawały się mówić koty.
- Mówcie pojedynczo! – starał się je przekrzyczeć.
Ku jego zdumieniu koty posłuchały. Tym razem grupie przewodniczył Kauko. Juho nastawił uszu i po chwili zaczął rozumieć miauki, jakby to była ludzka mowa.
- Otrzymasz od nas językowy prezent! – oznajmił Kauko – Jesteś dobry, bo pomagasz nam i matkom. Taki prezent dostają tylko nieliczni.
- Językowy prezent? Powtórzył z niedowierzaniem Juho.
- Od tej pory będziesz rozumiał kocią mowę – rzekł uroczyście Kauko. – Ale musisz przysiąc, że nie wykorzystasz tego przeciw kotom – dodał”.

Niestety, ja nie otrzymałam językowego prezentu. A chciałabym!

Juho otrzymał od kotów wyjątkowy dar:

SSSSSUUUUUPPPPEEEERRRRRR!!!!!!!!!!

SSSSSUUUUUPPPPEEEERRRRRR!!!!!!!!!!

• Dla dzieci
  • Skandynawia
  • Chcę mieć
  • Koty
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Koci taksówkarz