Hobbit. Niezwykła podróż. Kronika 2. Sztuka tworzenia postaci

Okładka książki Hobbit. Niezwykła podróż. Kronika 2. Sztuka tworzenia postaci
Daniel Falconer Wydawnictwo: Amber Cykl: The Hobbit Chronicles / Kroniki "Hobbita" (tom 2) albumy
albumy
The Hobbit Chronicles / Kroniki "Hobbita" (tom 2)
An Unexpected Journey, Chronicles: Creatures & Characters
Amber
2013-04-16
2013-04-16
Aleksandra Jagiełowicz, Maja Kittel

Świetna encyklopedia wiedzy na temat pracy charakteryzatorów nad tym cudownym widowiskiem.

SAME FILMY NIE WYSTARCZĄ

Oto kolejny dodatek do filmowego „Hobbita” i kolejna znakomita książka, która udowadnia, że tego typu publikacje wcale nie muszą być odcinaniem kuponów od znanej marki.

Tolkiena i jego Śródziemie zna chyba każdy. Ich obecność w popkulturze trwa już od blisko osiemdziesięciu lat, rozbudzając wyobraźnię milionów czytelników. Sam autor za życia wydał jedynie cztery powieści, po śmierci wyszły jeszcze kolejne, w opracowaniu jego syna, ale tym niewielkim przecież dorobkiem, odmienił świat literatury. Filmowa adaptacja „Hobbita”, nakręcona dekadę po „Władcy pierścieni”, nie tyle przypomniała o autorze i jego dziełach – Tolkien w końcu nigdy nie zniknął ze świadomości i zainteresowania kolejnych pokoleń – ile pozwoliła na pojawienie się wielu tzw. tie-inów, w tym „Kroniki” właśnie.

Jaka jest to pozycja? Szczególnie na tle innych, podobnych, jak na przykład rewelacyjne „Przewodniki” po „Niezwykłej podróży” i „Pustkowiu Smauga”? Przecież i tam nie brakowało ciekawostek o postaciach, ich tworzeniu etc. i były to źródła zdecydowanie wyczerpujące. To prawda, ale jak się okazuje mnóstwo rzeczy pozostało jeszcze do opowiedzenia, a „Kronika 2” w niczym nie ustępuje obu w/w pozycjom.

To co w niej dostajemy to przekrój przez wszystkie znaczące postacie. O ile w „Przewodniku” były to głownie krasnoludy, tu na czytelników czeka parada wszystkich ras. Haobbici. Elfy. Krasnoludy. Orki. Czarodzieje. Gobliny. Ba! Mamy nawet Kamienne Olbrzymy i zwierzęta występujące w pierwszym filmie! Treść książki stanowią zaś wypowiedzi aktorów i wszystkich możliwych członków ekipy z Weta, ujawniających nawet najdrobniejsze szczegóły kreowania bohaterów. Strona graficzna natomiast to pełna paleta przepięknych zdjęć z filmu i planu, a nawet… gadżetów z Hobbitem związanych.

Osobny akapit muszę poświęcić też jakości wydania. Tak piękny album musiał otrzymać właściwą oprawę i zdecydowanie tak się właśnie stało. Świetny papier, znakomita jakość druku, twarda, tłoczona, przyjemna w dotyku oprawa. W środku czeka nawet rozkładówka pozwalająca porównać wzrost poszczególnych postaci. Jednym słowem: super!

I choć może moje zachwyty stają się już nudne, nic nie mogę na to poradzić. Nie będę na siłę szukał negatywnych aspektów. Szczególnie, że dzięki „Poradnikom” i „Kronice” odkryłem tak wiele rzeczy, że filmy, które dotychczas były dla mnie niestrawne, zaczęły mi się podobać. Dlatego zachęcam Was do sięgnięcia po te pozycje, a wydawnictwu Amber składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/05/18/hobbit-niezwykla-podroz-kronika-2-sztuka-tworzenia-postaci-daniel-falconer/

SAME FILMY NIE WYSTARCZĄ

Następna kronika opisująca jak powstawał film Hobbit. I muszę powiedzieć, że pierwszy był o niebo lepszy, może głównie dlatego, że w tej części było dużo powtórzeń tego co już przeczytałam w jedynce. Było tu też więcej tekstu niż obrazków, mimo to znowu można było dzięki niej wyobrazić sobie jak wiele pracy włożono w ten film. Dla zagorzałych kolekcjonerów pozycja jak najbardziej obowiązkowa, reszta z nas może sobie darować, ewentualnie pożyczyć i obejrzeć.

Wspaniały dodatek dla fanów, pięknie wydany, z mnóstwem zdjęć. Myślę, że szczególnie może spodobać się osobom interesujących się samym procesem powstawania filmu. Pokazuje ogrom pracy i zaangażowania twórców w celu powołania do życia mieszkańców Śródziemia. Gorąco polecam!

Drugi tom Kroniki o filmie "Hobbit" jest jeszcze ciekawszy (i dłuższy) niż pierwszy. Po jego przeczytaniu jestem jeszcze bardziej zadziwiony pietyzmem twórców, przejawiający się na każdym etapie - od koncepcji postaci, przez stroje, fryzury, charakteryzację aż po akcent i sposób mówienia. Czapki z głów!

Super przewodnik po filmie.Jest tam trochę o charakterze postaci oraz o robieniu protez,podkładaniu głosów,Wyrabianiu rąk itp.Polecam dla fanów filmu.

Bardzo polecam tę książkę dla fanów Hobbita a także dla osób , które chcą wiedzieć jak robi się stroje. Mi szczególnie spodobali się elfowie.Ja osobiście bardzo polecam!

Dodaj cytat z książki Hobbit. Niezwykła podróż. Kronika 2. Sztuka tworzenia postaci