Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu

Okładka książki Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu Tomasz Cichocki, Marcin Mastalerz
Okładka książki Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu
Tomasz CichockiMarcin Mastalerz Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Bieguny literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bieguny
Carta Blanca
2013-03-06
2013-03-06
rejs dookoła świata żegluga podróż

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Książka w porządku, ale mnie osobiście irytowała jedna rzecz - skłonność autora do tworzenia zbędnego dramatyzmu. Wolałbym przeczytać rzeczową relację z całego rejsu, bez tego całego podkreślania co pół strony jakie to wszystko niebezpieczne, jakie te fale olbrzymie i jak ogólnie jest ciężko. Ja rozumiem, że taki rejs to duże wyzwanie, ale opisywanie wszystkiego w takiej formie jakby to była co najmniej Odyseja Homera mnie nieco irytowało. Gdyby autor pozwolił czytelnikowi samemu wyciągać wnioski, zamiast przedstawiać mu je jak krowie na rowie - tak na wszelki wypadek jakby do kogoś nie dotarło jaki to on nie jest bohaterski i dzielny - to książka by zyskała. A tak jest raczej średnio.

Mega wciągająca historia! Oprócz niesamowitych przygód autora, pozycja była tak przyjemna do czytania również dzięki lekkiemu językowi i bardzo przyjemnej formie przedstawienia kolejnych etapów podróży.

Na półkach: , , , , ,

Wspaniała historia podróży dookoła świata. Rajd jachtem przez oceany, a dodatkowo sporo ciekawym informacji i przemyśleń autora. Zaskoczyło mnie jednak, że pod koniec książki pada deklaracja kolejnej wyprawy, a miałam wrażenie, że autor sugerował, że już wie, co w życiu jest najważniejsze i nie jest to realizowanie własnych ambicji i obsesji.

Całkiem przyjemni się czyta, jednak jeśli ktoś nie jest fanem żeglarstwa (tak jak ja) to z biegiem stron robi się trochę monotematycznie, no bo czego można się spodziewać po samym tytule ? Przygód, sztormów, awarii sprzętu i rozmyślań nad życiem...

Nie udało mi się przebrnąć nawet do połowy. Lanie wody szerokim strumieniem (kartka z kalendarza na pół rozdziału? serio?),czerstwe żarty, wymuszone proste filozoficzne wywody, masa opowieści zupełnie niezwiązana z główną historią. To nie dla mnie.

W części traktującej o rejsie - bardzo dobry kawał literatury marynistycznej. Pędziłem przez jej strony z olbrzymią ciekawością bez względu czy o sztormie czy flaucie opowiadały.
I oceniłbym tę książkę jeszcze wyżej , gdyby nie....te irytujące mnie wtręty, o tym jakie potrawy przygotowuje się na Wigilię u autora , która ciotka robi taką, a która inną - choć równie doskonałą sałatkę czy zupę...
W ogóle te dygresje nie związane z głównym wątkiem - rodzinne, wakacyjne, sylwestrowe - są zbędnym balastem i denerwowały mnie jak reklamy przerywające ulubiony program.
Mimo tych zastrzeżeń polecam tę książkę, również z szacunku dla tego - czego i w jakich okolicznościach dokonał kpt. Cichocki.

„Niebo było makrelowe, a przylądek Horn na wyciągnięcie ręki.”

Tak wyszukany komplement - na temat barwy nieba - paść może jedynie z ust kapitana. ; ) Fantastyczna opowieść, nie tylko o żeglarstwie, także - a może przede wszystkim - o przypływach i odpływach wiary, wiary w siebie i swoje umiejętności.

Żeglarska epopeja o woli walki z przeciwnościami losu, reportaż o wytrwałości i zniechęceniu, sile charakteru i samotności wielkiej, jak u Hemingwaya. Rejestr trudnych momentów walki z żywiołem i krótkich chwil szczęścia na oceanach.

Także podziw dla wszystkiego, co w człowieku wielkie i wspaniałe. Znakomity węgierski pisarz, Sándor Márai, pisał tak: „jedna coś opisuje, inna coś wyjaśnia, rzadkością jest książka, która pozwala coś przeżyć.”

„Niebo było makrelowe, a przylądek Horn na wyciągnięcie ręki.”

Żeglarska epopeja o woli walki z przeciwnościami losu, reportaż o...

Genialna historia świetnie opowiedziana. Autor opisuje swój samotny rejs dookoła świata. Dramatyczne zdarzenia, nieustanna walka z żywiołami i własnymi słabościami jest przedstawiona przez Pana Cichockiego w sposób mocno humorystyczny. Lektura książki nieustannie powodowała u mnie niekontrolowane salwy śmiechu. W związku z tym jej czytanie jest mocno relaksujące.

Bardzo ciekawa lektura o samotnym rejsie dookoła świata. Świetna wersja audiobookowa, słuchanie było przyjemnością (a to w przypadku audiobooków nie jest częste). Cała książka pochłonięta została przeze mnie w dwa dni. Aż szkoda, że tak szybko się kończy - czytelnik ma wrażenie jakby opowieść się nagle urwała i pozostaje z lekkim niedosytem. Czekam na dalsze "szalone" pomysły kapitana Tomasza Cichockiego. Bardzo zgrabnie przekazywana merytoryczna wiedza o żeglarstwie. Wcześniej nie wiedziałam o nim nic, teraz aż sama mam ochotę zrobić patent.

Uwielbiam takie książki, opisujące nietypowe marzenia, ich realizację oraz przepełnione pasją. Polecam.

• Podróżnicze
  • Audiobooki