Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu

Okładka książki Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu Tomasz Cichocki, Marcin Mastalerz
Okładka książki Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu
Tomasz CichockiMarcin Mastalerz Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Bieguny literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bieguny
Carta Blanca
2013-03-06
2013-03-06
rejs dookoła świata żegluga podróż

Książka w porządku, ale mnie osobiście irytowała jedna rzecz - skłonność autora do tworzenia zbędnego dramatyzmu. Wolałbym przeczytać rzeczową relację z całego rejsu, bez tego całego podkreślania co pół strony jakie to wszystko niebezpieczne, jakie te fale olbrzymie i jak ogólnie jest ciężko. Ja rozumiem, że taki rejs to duże wyzwanie, ale opisywanie wszystkiego w takiej formie jakby to była co najmniej Odyseja Homera mnie nieco irytowało. Gdyby autor pozwolił czytelnikowi samemu wyciągać wnioski, zamiast przedstawiać mu je jak krowie na rowie - tak na wszelki wypadek jakby do kogoś nie dotarło jaki to on nie jest bohaterski i dzielny - to książka by zyskała. A tak jest raczej średnio.

Mega wciągająca historia! Oprócz niesamowitych przygód autora, pozycja była tak przyjemna do czytania również dzięki lekkiemu językowi i bardzo przyjemnej formie przedstawienia kolejnych etapów podróży.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wspaniała historia podróży dookoła świata. Rajd jachtem przez oceany, a dodatkowo sporo ciekawym informacji i przemyśleń autora. Zaskoczyło mnie jednak, że pod koniec książki pada deklaracja kolejnej wyprawy, a miałam wrażenie, że autor sugerował, że już wie, co w życiu jest najważniejsze i nie jest to realizowanie własnych ambicji i obsesji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W części traktującej o rejsie - bardzo dobry kawał literatury marynistycznej. Pędziłem przez jej strony z olbrzymią ciekawością bez względu czy o sztormie czy flaucie opowiadały.
I oceniłbym tę książkę jeszcze wyżej , gdyby nie....te irytujące mnie wtręty, o tym jakie potrawy przygotowuje się na Wigilię u autora , która ciotka robi taką, a która inną - choć równie doskonałą sałatkę czy zupę...
W ogóle te dygresje nie związane z głównym wątkiem - rodzinne, wakacyjne, sylwestrowe - są zbędnym balastem i denerwowały mnie jak reklamy przerywające ulubiony program.
Mimo tych zastrzeżeń polecam tę książkę, również z szacunku dla tego - czego i w jakich okolicznościach dokonał kpt. Cichocki.

„Niebo było makrelowe, a przylądek Horn na wyciągnięcie ręki.”

Tak wyszukany komplement - na temat barwy nieba - paść może jedynie z ust kapitana. ; ) Fantastyczna opowieść, nie tylko o żeglarstwie, także - a może przede wszystkim - o przypływach i odpływach wiary, wiary w siebie i swoje umiejętności.

Żeglarska epopeja o woli walki z przeciwnościami losu, reportaż o wytrwałości i zniechęceniu, sile charakteru i samotności wielkiej, jak u Hemingwaya. Rejestr trudnych momentów walki z żywiołem i krótkich chwil szczęścia na oceanach.

Także podziw dla wszystkiego, co w człowieku wielkie i wspaniałe. Znakomity węgierski pisarz, Sándor Márai, pisał tak: „jedna coś opisuje, inna coś wyjaśnia, rzadkością jest książka, która pozwala coś przeżyć.”

„Niebo było makrelowe, a przylądek Horn na wyciągnięcie ręki.”

Żeglarska epopeja o woli walki z przeciwnościami losu, reportaż o...

Genialna historia świetnie opowiedziana. Autor opisuje swój samotny rejs dookoła świata. Dramatyczne zdarzenia, nieustanna walka z żywiołami i własnymi słabościami jest przedstawiona przez Pana Cichockiego w sposób mocno humorystyczny. Lektura książki nieustannie powodowała u mnie niekontrolowane salwy śmiechu. W związku z tym jej czytanie jest mocno relaksujące.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawa lektura o samotnym rejsie dookoła świata. Świetna wersja audiobookowa, słuchanie było przyjemnością (a to w przypadku audiobooków nie jest częste). Cała książka pochłonięta została przeze mnie w dwa dni. Aż szkoda, że tak szybko się kończy - czytelnik ma wrażenie jakby opowieść się nagle urwała i pozostaje z lekkim niedosytem. Czekam na dalsze "szalone" pomysły kapitana Tomasza Cichockiego. Bardzo zgrabnie przekazywana merytoryczna wiedza o żeglarstwie. Wcześniej nie wiedziałam o nim nic, teraz aż sama mam ochotę zrobić patent.

Uwielbiam takie książki, opisujące nietypowe marzenia, ich realizację oraz przepełnione pasją. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie udało mi się przebrnąć nawet do połowy. Lanie wody szerokim strumieniem (kartka z kalendarza na pół rozdziału? serio?),czerstwe żarty, wymuszone proste filozoficzne wywody, masa opowieści zupełnie niezwiązana z główną historią. To nie dla mnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Całkiem przyjemni się czyta, jednak jeśli ktoś nie jest fanem żeglarstwa (tak jak ja) to z biegiem stron robi się trochę monotematycznie, no bo czego można się spodziewać po samym tytule ? Przygód, sztormów, awarii sprzętu i rozmyślań nad życiem...

• Podróżnicze
  • Audiobooki