Edmund de Waal Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
Poza serią
wspomnienia kolekcje
Inne

Oficjalne recenzje i

Silva rerum, czyli dzieje osobliwego spadku

[ 9 ] Link do recenzji

Znakomita książka. Autor, potomek żydowskiej, arystokratycznej rodziny Ephrussich, przedstawia ich losy. Spoiwem przedstawionych miejsc, wydarzeń i postaci jest kolekcja netsuke. Jest to książka o wybitnym uroku, pełna erudycji i estetyki. Rozdziały o Wiedniu i Paryżu są najlepsze, bogate językowo, pełne dywagacji o kulturze, historii i nie tylko.

Książka pięknie napisana. Autor znalazł idealny balans miedzy melancholią i akcją, opisem, i ruchem, przeszłością i współczesnością.
Tematyka niby nie moja, bo ani historia Żydów, ani historia XIX wieku to nie „moje” tematy, a jednak potrafiła mnie zachwycić.
Niby reportaż, ale również piękna literatura piękna.
Polecam.

Erudycyjna i intelektualna, a jednocześnie wciągająca.
Super balans między historią rodziny a tłem epoki, z błyskotliwymi anegdotami. Jest świetny warsztat reporterski i jest poetyckość.
Bardzo wyśmienita rzecz!

Bardzo dobra. Fragment historii Europy opowiedziany z perspektywy jednej rodziny.Czyta się jak ciekawą powieść.
Wydawnictwo "Czarne"jak zwykle mnie nie zawiodło.

Świetnie się czyta.

Nie wyobrażam sobie lepszego połączenia ksiazki historycznej, reportażu o genealogii, szkicu o rękodziele i eseju o kulturze Japonii. Trudno się było oderwać. Napisana z klasą, pazurem, przytupem.

264. Dokładnie tyle japońskich figurek z kości słoniowej, zwanych netsuke, staje się osią główną ,,Zająca o bursztynowych oczach. Historii wielkiej rodziny zamkniętej w małym przedmiocie” Edmunda de Waal.
Pozornie jest to dokumentalna saga rodziny Ephrussich. Cała historia zaczyna się w Berdyczowie, skąd Karol Ephrussi wysyła synów do Wiednia i Paryża. Jeden z nich,...

"Dotyk mówi to, co trzeba wiedzieć, ale przede wszystkim mowi o tobie samym. Edmond de Goncourt tak to ujął: <<oto - w nawiązaniu do subtelności, delikatności, pewnej sztywności, że tak powiem, przedmiotów doskonałych, które bierzemy do ręki - aforyzm: dotyk to doznanie, które pozwala amatorowi odkryć samego siebie. Człowiek, który obraca przedmiot w obojętnych palcach,...

Niesamowita historia opowiedziana w piękny sposób. Czytało się z przyjemnością.

Dyskusje

• E-book
  • 2019
  • Chcę w prezencie
  • 2020
  • Literatura faktu

Edmund de Waal Zając o bursztynowych oczach. Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie Zobacz więcej