Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce

Okładka książki Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce
Agata RzędowskaJerzy Rzędowski Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2009-01-01
2009-01-01
przemówienie przemówienia dykcja wypowiadanie się

Okładka książki Mistrzowskie prezentacje. Slajdowy poradnik mówcy doskonałego. Wydanie 2 Agata Rzędowska, Jerzy Rzędowski
Ocena 4,3
Mistrzowskie p... Agata Rzędowska, Je...
Okładka książki Wystąpienia publiczne w biznesie. Kurs video Agata Rzędowska, Jerzy Rzędowski
Ocena 0,0
Wystąpienia pu... Agata Rzędowska, Je...
Okładka książki Mistrzowskie prezentacje - slajdowy poradnik mówcy doskonałego Agata Rzędowska, Jerzy Rzędowski
Ocena 7,1
Mistrzowskie p... Agata Rzędowska, Je...

Dla zupełnych żółtodziobów ta książka to dobry wstęp do dalszego zgłębiania tematu i stawania się coraz lepszym mówcą. Dla bardziej doświadczonych to z kolei rodzaj szybkiej powtórki, aby uniknąć niepotrzebnych błędów, które mogą być skutkiem pewnego rodzaju rutyny albo tego przysłowiowego zaćmienia umysłu. Tym bardziej że format książki sprzyja temu, aby mieć ją wszędzie ze sobą i móc zerknąć sobie na nią w trakcie przygotowań do wystąpienia.
Na plus z pewnością sporo konkretnych przykładów, popartych różnego rodzaju poradami. Szkoda może tylko, że całość jest skupiona przede wszystkim wokół przemów o charakterze biznesowym (prezentacje, krótkie szkolenia itd.) - fajnie, gdyby autorzy w trochę większym wymiarze odnieśli się do innego typu wystąpień, których też w naszym życiu przecież nie brakuje.

Każdy z nas od czasu do czasu musi wystąpić mniej lub bardziej publicznie. Ja także. Prowadzę wykłady i prelekcje średnio kilka razy do roku dla grup o różnej wielkości, od kilku do kilkuset osób. Postanowiłam więc trochę podszkolić teorię i sprawdzić, co piszą o tym w książkach. Zaczęłam od pozycji Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce autorstwa Jana i Agaty Rzędowskich. Generalnie mam momentami mieszane uczucia co do jej zawartości, ale po kolei.

PODRĘCZNIK Z TEORIĄ PRZEMAWIANIA PUBLICZNEGO

Mówca doskonały jest kompleksowym kompendium zagadnień związanych z mówieniem publicznym. Zawiera dość szczegółowe porady o tym co mówić, dlaczego oraz jak. Opisane są tam cztery style wystąpień - dyktator, misjonarz, profesor i luzak oraz podane przykłady sytuacji w jakich te style będą odpowiednie. Rzędowscy poruszają także takie zagadnienia techniczne jak praca głosem, oddech czy zasady dbania o gardło. Mamy tu także opisy grup słuchaczy oraz najlepsze sposoby dotarcia do nich. Autorzy często zwracają uwagę na to, że forma jest równie ważna co treść, choć zawsze trzeba być autentycznym, bo “aktorzenie” w przypadku prelekcji tylko mówcy szkodzi.

Widać, że Rzędowscy są praktykami z dużym doświadczeniem. Wskazuje na to choćby to, że w swojej książce omawiają właściwie wszystkie sytuacje, jakie się mogą przydarzyć podczas prelekcji. Także te z przeszkadzającymi uczestnikami, który pod przykrywką zadania pytania próbują przedstawiać swoje teorie.

Jest też trochę o tremie, z czego się bierze i dlaczego jest ważna oraz jak ją umiejętnie wykorzystać. Autorzy omawiają storytelling, jego składowe i jak opowiadać, żeby wzbudzać emocje i słuchacze się wczuwali w historię. Książka zawiera także wiele tricków na radzenie sobie łatwo z przygotowaniem rozpoczęcia czy zakończenia oraz czegoś, co mnie kiedyś najbardziej przerażało, czyli odpowiadania na pytania z publiczności. Może gdybym wcześniej to wiedziała, to lepiej umiałabym sobie poradzić z różnymi sytuacjami. W szczególności z jedną: po pewnej prelekcji na dość trudny temat, którą wygłaszałam dwa lata temu, prowadzący konferencję nie zrozumiał kompletnie o czym mówię, ale pytanie zadał, tylko tak bardzo z du...y, że mi zabrakło słów. Wręcz wmurowało mnie w ziemię. Coś tam odpowiedziałam, ale wiem, że to nie zabrzmiało profesjonalnie. Cóż. Uczymy się na błędach.

BUDOWA KSIĄŻKI I JEJ PRZYDATNOŚĆ

Mówca doskonały składa się z wielu krótkich rozdziałów, a każdy z nich przedstawia jedno zagadnienie. Jest to fajne, bo książkę można traktować jako podręcznik do przypominania sobie szczegółów, które lubią szybko uciekać z pamięci. Jest to też wygodne ponieważ spis treści jest hasłowy i szybko można znaleźć odpowiednią treść.

Generalnie większość z tych rad i sugestii jest całkiem przydatna. Niektóre już znałam, niektóre dopiero poznałam. Część jest super jak ta, żeby argumenty podawać od najsłabszego do najsilniejszego. Z innymi się nie zgadzam np. z tym, żeby używać zbyt potocznego języka lub tym, że w niektórych sytuacjach (np. kryzysowych), w mowach skierowanych do grup używać liczby pojedynczej. Pierwsze wydaje mi się nieeleganckie, a drugie zbyt sztuczne.

Książka zawiera także kontrowersyjne tematy, a są to elementy psychologii, którą autorzy w kilku miejscach wyjaśniają. Przez to w niektórych recenzjach zarzuca się jej wprowadzanie “taniego NLP”. Nie zgadzam się z takimi opiniami. Bo po co w ogóle mówi się publicznie? Po to, żeby wywierać jakiś wpływ, osiągać jakieś cele, a żeby to zrobić, trzeba wiedzieć przynajmniej szczątkowo, co ludziom w głowach siedzi. Dlatego dobrze, że książka porusza także tę tematykę, choć oczywiście stosować tego typu praktyki trzeba ostrożnie i z dużym wyczuciem.

Choć widzę w tej książce kilka minusów, np. nie do końca rozumiem po co w ebooku miejsce na notatki (że niby mam pisać po czytniku?) oraz wprowadziłabym kilka poprawek redaktorskich, żeby czytało się łatwiej, to ogólnie książka jest niezła i dość przydatna. Oczywiście ci, którzy mają mniejsze doświadczenie w mówieniu do ludzi “wyciągną” z niej o wiele więcej nauk, niż Ci doświadczeni, ale i tym drugim też może się ona przydać. Tak jak mówiłam, Mówca doskonały może być podręcznikiem, źródłem inspiracji w przypadku braku weny lub po prostu kompendium dobrych praktyk, które w nagłej potrzebie można łatwo znaleźć.

Więcej recenzji na: www.przeczytana.com

Zbyt skrótowa. A poza tym kilkukrotne odesłania w treści na kursy NLP prowadzone przez autorów nie wzbudza mojego zaufania ;)

Krótki i praktyczny przewodnik o tym jak występować publicznie i ciekawie mówić. Z przedstawionych tu sposobów wystąpień, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Pomocna i przystępna.

Książka nie jest dobra ani rewelacyjna. Książka jest możliwa do zaliczenia do kategorii literatury obowiązkowej w zakresie wystąpień publicznych.

Podręcznik jest dla każdego. Ci bardziej zaawansowani nie dowiedzą się niczego odkrywczego, co zmieni ich styl. Natomiast będą mogli wyciągnąć pewne smaczki, jak i odświeżyć wiedzę.

Natomiast mówiąc o początkujących, to ta książka jest jedną z najlepszych na początek kariery nie tylko w zakresie wystąpień publicznych, lecz w zakresie szeroko pojętej skutecznej komunikacji.

Natomiast mówiąc o początkujących, to ta...

Dość krótka książka, rzekłbym na jeden- 2 razy, jednak bardzo interesująca. Niewątpliwie trzymając się rad autorów znacznie można podnieść jakość swoich wystąpień, a więc zdaje książka egzamin :)
Sam często występuje publicznie, prowadzę prezentacje i w związku z tym zainteresowałem się tematem. Na podstawie tej i innych książek, kursów video i własnego doświadczenia na moim blogu możecie znaleźć moje własne artykuły z poradami dotyczącymi przemawiania, serdecznie zapraszam :)

O tym jak zaczynać i kończyć, jak się przygotowywać i na co zwracać uwagę w trakcie przemówienia. Liczne przykłady. Na początek bardzo polecam - systematyzuje i układa wiedzę.

Na półkach: , , , ,

Ciekawa książka o występach publicznych. Choć duża część informacji może się wydawać oczywista, to ich przypomnienie w niczym nie zaszkodzi, a wręcz może pomóc w zrozumieniu wielu mechanizmów.

Z pewnością po lekturze jestem bogatszy o wskazówki i rady jak zadbać o dobry początek, dobre zakończenie spotkania. Mam też pogląd czego unikać i jak nie "strzelać sobie w stopę". Książka sama z siebie nie da nam umiejętności przemawiania, ale będzie dobrą wskazówką w drodze do doskonałości. Polecam

Moim zdaniem na poczatek kariery mówcy publicznego ta książka może być dobrym materiałem by od czegoś zacząć. Ja ze względu na to, że mam spore doświadczenie jedynie dowiedziałem się pary ciekawostek. Są konkretne style, które są raczej łatwe do załapania i można te stle mówców zastosować natychmiast.

Bardzo dobre studium publicznych wystąpień. Książka godna polecenia nie tylko dla notabli, ale także dla szarego obywatela, bowiem gdy ten chce się wypowiedzieć często nie potrafi zrobić tego poprawnie.

Dodaj cytat z książki Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce