Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie

Okładka książki Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie Noble Smith
Okładka książki Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie
Noble Smith Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: Imaginatio [SQN] publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Imaginatio [SQN]
The Wisdom of the Shire: A Short Guide to a Long and Happy Life
Sine Qua Non
2012-11-07
2012-11-07
Bartosz Czartoryski
Shire hobbici mądrości

Kilka lat temu przeczytałam tę książkę i pozwoliła mi ona lepiej zrozumieć świat wykreowany przez Tolkiena. Teraz, kiedy jestem już starsza i dojrzalsza, doceniam tę książkę jako poradnik.
Życie hobbitów - jakże proste - jest warte naśladowania. Bo tak naprawdę niewiele nam do szczęścia potrzeba, by móc godnie zagospodarować czas, jaki został nam dany.
Jeżeli nawet nie jesteście zainteresowani (bo nie należycie do zwariowanych fanów Tolkiena) to styl życia, opisany w tym poradniku, wpisuje się w ogólnoświatowe trendy slow life. Myślę, że warto przeczytać tę książkę - może właśnie zmienicie coś w sobie. Ja pod wpływem jej treści przyrzekłam sobie powrócić do nauki gry na ukulele :)

Jeżeli nawet nie...

Sięgając po tę książkę, a raczej książeczkę, nie miałam wielkich oczekiwań, zostałam jednak mile zaskoczona. Czyta się ją naprawdę przyjemnie i szybko, a z każdą stroną jeszcze bardziej kocha się Śródziemie. Można z niej wyciągnąć trochę ciekawych informacji na temat książek Tolkiena, ponieważ autor w niesamowity sposób interpretuje różne wydarzenia, jak i postacie. Pozycja ta jest bardzo lekka, napisana swobodnym językiem, czasem bywa nawet całkiem zabawna. Polecam wszystkim fanom Hobbitów i nie tylko ;)

Bardzo przyjemna lektura, podczas której cały czas czujemy się, jakbyśmy znajdowali się w Shire pośród dobrze znanych nam niziołków. Zdecydowanie na plus - osoby mniej obeznane ze Śródziemiem poznają znaczenie niektórych nazw pojawiających się w "Hobbicie" czy we "Władcy Pierścieni", jak i poznają szerzej kilku bohaterów (choć oczywiście polecam samodzielne przeczytanie "Silmarillion'u" oraz pozostałych pozycji, niestety mniej znanych szerszemu gronu, jak np. "Niedokończone Opowieści".
Autor w bardzo przyjemny sposób pokazuje, jak niewielkich rozmiarów Hobbity (pomijając ich duże i owłosione stopy) mogą uzmysłowić nam, jak faktycznie "lepiej żyć". Pozycja zdecydowanie godna uwagi, zwłaszcza dla fanów twórczości Arcymistrza J.R.R. Tolkiena, zarówno dla tych młodszych, jak i nieco starszych.

Niewielka książeczka, która w lekki sposób nawiązuje do dzieł Tolkiena, poruszając jednocześnie tajemnicę jednego z najbardziej zaskakujących ludów, tj. hobbitów. Nawiązania do współczesności są ciekawe, przydatne, a niekiedy również skłaniają nas do dalszego drążenia tematu. Wyraźna fascynacja autora tym, o czym pisze, dodatkowo dodaje smaku tej lekkiej lekturze.

"Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie" to, jak nietrudno się domyślić, zbiór porad, opierających się na dziełach Tolkiena, takich jak "Hobbit" czy "Władca Pierścieni", i zinterpretowanych przez Noble'a Smitha. Książka podzielona jest na rozdziały, z czego każdy rozdział traktuje o czymś innym - o jedzeniu, o odwadze czy o uprawianiu ogródka. Całość jest w bardzo przyjemnej oprawie graficznej, generalnie jestem zdania, iż wydawnictwo Sine Qua Non wydaje przepiękne książki. Tekst również jest bardzo ciekawy i niesamowicie pomocny. Pozwolił mi znowu wybrać się w fantastyczny świat Śródziemia wykreowany przez Tolkiena. Jego porady naprawdę uczyniły mnie szczęśliwszą i mam zamiar je wcielić w życie. Przestałam również gardzić hobbitami. xD Żałuję tylko tego, że to poradnik krótki! Zdanie autora na temat tego, w jaką stronę zmierza dzisiejszy świat jest typowy, czyli taki, jaki możemy usłyszeć niemal co chwila na każdej stacji w telewizji, więc to niczego do mojego życia nie wniosło, jednakże jest to pozycja, którą polecam każdemu, nie tylko fanom samego Tolkiena, czy znającym to uniwersum z filmów Petera Jacksona, ale każdemu. Ludzie, którzy mają chwilowe załamanie, jakiś dołek - gwarantuję, że po tej lekturze się uśmiechną i będą patrzeć inaczej na świat. A i ja, uwielbiająca ponure i mroczne klimaty Skandynawii, nie potrafię się nie ucieszyć z nadchodzących upałów i wiosny.

PO ROZUM DO SHIRE

Powieści o Śródziemiu, bo nie sam „Hobbit” i „Władca Pierścieni” tylko, to istny światowy fenomen, który trwa nieprzerwanie od długo ponad pół wieku i trwać będzie chyba do końca świata. Dlatego oprócz ekranizacji doczekały się także niezliczonej ilości hołdów, naśladownictw czy dodatków we wszystkich możliwych mediach, z niepowstrzymaną łatwością adaptując się na każdy nowy grunt. „Mądrości z Shire” to jedna z takich właśnie książek, książek-hołdów, napisana przez człowieka niepowtarzalnym światem wykreowanym przez Tolkiena urzeczonego. I choć wygląda niepozornie, szybko okazuje się naprawdę ciekawą i udaną pozycją, którą fani angielskiego mistrza (ojca!) Fantasy powinni zdecydowanie poznać.

Noble Smith wpadł na pomysł żeby napisać poradnik inspirowany życiem i poglądami na świat i egzystencję literackich postaci. Niby nic odkrywczego, wielu robiło to wcześniej, wielu zrobi też potem, nikt jednak przed nim nie wpadł na pomysł by wykorzystać do tego hobbicką brać. A przecież kto, jak nie małe wzrostem, lecz wielkie sercem istoty zamieszkujące Shire, dla których jedzenie to sposób bycia, które tak niechętne są do wszelkich zmian, a jednak zmieniają cały świat, doskonale się do tego nadają? Właśnie! A jeśli podać to jeszcze z lekkością i humorem, zabawa jest zdecydowanie świetna.

Poradnik to jednak tylko jedna strona tego medalu, drugą jest zdecydowanie własna analiza „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”, łącząca się oczywiście ze streszczeniem poszczególnych, ściśle powiązanych z poradnikową treścią, fragmentów obu dzieł. Jest też i trzecia strona, a mianowicie – fakty i ciekawostki. Bo choć znam życie Tolkiena dość dobrze, a przynajmniej tak myślałem, Smith potrafił nieraz mnie zaskoczyć, a także pogłębić wiedzę już posiadaną. Na koniec zaś dla rozprężenia, serwuje nam autor test czy jesteś Hobbitem, test zabawny i przywołujący miły uśmiech.

I chociaż zdawało się, że to dodatek tylko, „Mądrości Shire” obudziły we mnie jakąś tęskną nutę i przypomniały co czułem, kiedy pierwszy raz czytałem dzieła Tolkiena. Sprawiły także, że nabrałem ochoty ponownie do nich zajrzeć i znów zagłębić się w świat wielkich przygód, podróży, która zmienia świat i ideałów, jakie zdaje się dawno uciekły z naszych serc. Kto więc lubi Hobbitów, kto choć raz dał się uwieść wizji J.R.R., niech bez wahania sięgnie po tą książeczkę. Warto.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/10/14/madrosci-shire-krotki-poradnik-jak-zyc-dlugo-i-szczesliwie-noble-smith/

PO ROZUM DO SHIRE

Piwo, jedzenie i przyjaciele - trzy rzeczy, które dla hobbita są najważniejsze. Nie skarby. Nie przygody. Ale bezpieczne życie, w schludnej chatce, to klucze do sukcesu wg. tych niewielkich istot. (Chyba) największy fan J.R.R.Tolkiena,

„Niewielcy rolnicy (oczywiście chodzi mi o rozmiar ich gospodarstw, a nie wzrost) […]”
Noble Smith opisuje jak żyć długo i szczęśliwie w Hobitonie. W rozdziale o ogrodzie dowiemy się jak zachować wśród warzyw równowagę. Dowiemy się co jeść, co znaczy pić jak Tuk, czy każdy ma własnego Golluma. Facet jest na prawdę zdrowo świrnięty :).

„Mądrość Shire brzmi… Noś swój Pierścień Zagłady tak długo, jak uważasz za konieczne. Kiedy nadejdzie czas, wrzuć go do ognia i pozbądź się ciężaru.”
Dedykuję tę książkę przede wszystkim miłośnikom "Władcy Pierścieni". To jest dla was gratka. Ale i dla tych co ledwo "Hobbita" przeżyli (takich jak ja),nie będzie to nudna lektura.

A poradnik do tego jest pięknie wydany.

Noble Smith opisuje jak żyć długo i szczęśliwie w...

Miłośników J. R.R. Tolkiena przybywało wraz z kolejnymi ekranizacjami jego książek, w równym tempie narastała ilość publikacji odnoszących się do stworzonego przez autora „Hobbita" uniwersum. Pojawiały się opracowania książek, czy filmów, przyszła też pora na poradnik. Na szczęście recenzowana książka jest nie tylko poradnikiem a również rozprawką na temat hobbitów i tego, co to znaczy być jednym z nich.

Książka składa się z dwudziestu rozdziałów a każdy z nich rozprawia się z inną mądrością wyniesioną z Shire. Począwszy od analizy utworów Tolkiena, poprzez wydobycie przesłania, autor w końcu przybliża czytelnikowi złote myśli rządzące życiem hobbitów. Większość z nich sprowadza się, do afirmacji zwyczajnej egzystencji. Zamiłowania do dobrego, naturalnego jedzenia, prostej rozrywki a przede wszystkim życia w z zgodzie z naturą i co najważniejsze z samym sobą. Kluczem do hobbickiego szczęścia jest kufel pełen Ale, przyjaciele u boku, smaczne jedzenie i spokój. Czyż taka wizja nie jest kusząca?

Sporą wartością tej książki jest wnikliwa analiza twórczości Tolkiena. Autor skupił się na wszystkich jego dziełach, nie ograniczając się jedynie do „Hobbita" i „Władcy pierścieni". Z każdej strony wyłania się fascynacja, jaką autor obdarzył najsłynniejszego pisarza fantastyki. Można odnieść wrażenie, ze lektura jego książek miała duży a przede wszystkim pozytywny wpływ na życie Noble'a Smitha. Mądrościami, które wyniósł z prozy Tolkiena postanowił się podzielić z czytelnikami, sugerując, że życie na sposób niziołków jest kluczem do szczęśliwości. Nie można odmówić mu racji, jednak jego poglądy nie są aż tak uniwersalne, jak to sobie wyobraża.

Nie lubię poradników, psychologicznych tym bardziej, uważam, że do wielu rzeczy lepiej dojść samemu na skutek analizy własnego życia, bo któż, jak nie my, zna nas najlepiej? Dużą nieufnością traktuję książki, które mówią mi, jak żyć, by być szczęśliwym, albo wyczuwam w nich manipulację, albo nie odkrywam absolutnie niczego nowego, co sprawia, że lektura była tylko stratą czasu. Tak też było z tym poradnikiem. Mądrości Shire nie są odkrywcze i większość rozsądnych ludzi, sama potrafi je odkryć, a to stawia pod znakiem zapytania sens czytania takiej książki. Nie mogę jednak stwierdzić, bym zmarnowała czas przy lekturze. Z przyjemnością odświeżyłam sobie świat stworzony przez Tolkiena, zwłaszcza, że jego książki czytałam bardzo dawno temu. Nie mogę jednak stwierdzić, bym spojrzała na hobbitów inaczej, niż patrzyłam do tej pory.

Książka napisana jest bardzo przystępnie i jedyne co mnie irytowało to przypisy. Wrzucone są bez ładu i składu, często nie w tym miejscu co trzeba, a często odnoszą się, do czegoś, co w ogóle nie było wspomniane. Ciekawy jest załączony na samym końcu test na to ile w czytelniku hobbita, oraz instrukcja założenia własnego przydomowego ogródka.

Komu mogę więc polecić tę pozycję? Na pewno fanom Tolkiena i wszystkim, którzy choć trochę czują się mieszkańcami Shire. Może nie znajdą w niej nic nowego, ale lektura z pewnością upłynie przyjemnie. Zwłaszcza, że nie jest to książka napisana tylko z potrzeby zysku, co jest, niestety, dość częstym zjawiskiem, gdy coś odnosi sukces. Nie żałuję czasu spędzonego przy tej książce, jednak z pewnością do niej nie wrócę.

1989

Może zacznijmy o tym, że strasznie nie lubię Tolkiena. Może nie. Wróćmy. Strasznie nie lubię jego dzieł, do niego nic nie mam. Lubię to, jak jest przedstawiony w kronikach Imaginarium Geographica. Jednak jego twórczość mnie przerasta. Za dużo opisów. Za dużo... wszystkiego. Kiedyś próbowałam przebrnąć przez Władcę Pierścieni, jednak padłam na siedemdziesiątej stronie. A nie było to moje jedyne podejście. Jedyne, co udało mi się przeczytać Tolkiena, to Dzieci Hurina. Jednak z tego co wiem, dokończył ją i zredagował jego syn, więc się nie liczy. Pewnie dlatego jest taka krótka...

Po co ten wstęp ujawniający moje podejście do tego pisarza? Bo w Mądrościach Shire głównie o niego chodzi - a raczej o jego świat przedstawiony we Władcy Pierścieni właśnie. Więc co mnie skłoniło do tej książki? Chyba opis wydawcy.

Piwo, jedzenie i przyjaciele - trzy rzeczy, które każdy szanujący się hobbit wymieni jako najbliższe swojemu sercu
(prawdopodobnie właśnie w tej kolejności)

Książka jest jednym wielkim gadaniem autora o hobbitach i właśnie o J.R.R. Tolkienie. Wplecione są też historie z życia Noble'a Smith'a. Po każdym rozdziale pojawia się tytułowa Mądrość Shire. To chyba w tej książce najbardziej mi się podobało.

Przyznam szczerze, że nie jestem zachwycona tą pozycją. Spodziewałam się po niej więcej. Nużyło mnie to, że autor najprawdopodobniej chciał nam streścić całą historię, zawartą w Władcy Pierścieni. Starałam się nie zwracać na to uwagi i po prostu czerpać przyjemność z lektury. Trochę mi się nie udało. Gdy autor nawiązywał do swojego życia, było już lepiej. Z ciekawością czytałam jego historie. Może powinien napisać autobiografie?

Mądrość Shire brzmi...
Prawdziwej miłości trzeba strzec z męstwem
godnym rycerza i dbać o nią
z zapałem cierpliwego ogrodnika.

Mimo wszystko hobbici to bardzo ciekawe postacie. I są pewnie niższe ode mnie, co działa na ich korzyść - trudno teraz o kogoś niższego od moich 157 cm. No i te niziołki lubią jeść. Zaczęłam podejrzewać, że należę do ich gatunku, jednak rozwiązując test na końcu książki wyszło mi, że jestem orkiem. To pewnie przez to, że nie mam włosów na stopach.

Jestem pewna, że każdy fan Tolkiena będzie zachwycony. Zastanawiam się, czy kiedyś wrócę do Mądrości Shire. Zależy to pewnie od tego, czy w końcu uda mi się przebrnąć przez Władcę Pierścieni. Byłabym z siebie wtedy bardzo dumna. Fakt, że udało mi się skończyć ten poradnik już mnie cieszy. Gdyby nie fakt, że irytowało mnie nawiązanie do Trylogii stwierdziłabym pewnie, że nagle stałam się fanką twórczości J.R.R.

Wydanie książeczki jest świetne. Okładka jest świetna. Nie przepadam za książkami w twardych oprawach, jednak tutaj to pasuje. Nie wyobrażam sobie jej w miękkiej. Ładnie się prezentuje na stosie książek. Nie mogę powiedzieć, że na półce, gdyż tam już nie ma miejsca. Ani trochę. Ogólnie z Mądrości Shire jestem średnio zadowolona. Spodziewałam się, że autor w jakiś sposób pozwoli mi zapomnieć, że to dzięki fantazji Tolkiena powstał poradnik. Jednak on chyba się uparł, by co rozdział o tym mówić.

Nawet czytanie mi się dłużyło. Cztery godzinny na tak cienką książkę to już przesada, naprawdę. Nie czuję się, jakbym zmarnowała czas. Jednak nie jestem też nie wiadomo jak szczęśliwa z lektury. No, może trochę z tego, że już ją skończyłam.

To nie jest zła książka - to nie jest książka dla mnie.

Mądrość Shire brzmi...
Niech łaska elfów będzie z wami
i niech nauczy was uprzejmości, szacunku
do nauki, spokoju i akceptacji.

Piwo jedzenie i przyjaciele - trzy rzeczy, które każdy szanujący się hobbit wymieni jako najbliższe swojemu sercu (prawdopodobnie w tej właśnie kolejności)

Hobbit - istota wymyślona przez J.R.R. Tolkiena, który tak ją opisał: "Hobbici są (...) małymi ludźmi, mniejszymi od krasnoludów (...),lecz znacznie większymi od liliputów *). Każdy z nas zna chyba przygody Bilba, a następnie Froda Bagginsów. A czy wy marzyliście kiedyś, aby takim hobbitem zostać? Mieszkać spokojnie wśród przyrody, pielęgnować ogródki, a wieczorami spotykać się z przyjaciółmi przy kuflu dobrego piwa. Noble Smith -, autor "Mądrości Shire", sam żyć próbował jak hobbit. Napisał więc poradnik, jak taką istotą "się stać". Skupia się tu na rzeczach ważnych dla niziołków. Tolkien stworzył niezwykłą rasę, a o jej cechach charakterystycznych pisze Smith. Zapraszam! Shire stoi przed nami otworem!

Nawet najmniejsza osoba może być równie mężna, co Jeździec Rohanu.

Do książki podchodziłem dość sceptycznie. Zniechęciło mnie to, że została ona napisana przez fana twórczości Tolkiena. Z doświadczenia wiem, że takie osoby nie radzą sobie ze sztuką pisarstwa. Po części miałem rację, ale jednak uważam, że książka jest dobrą lekturą. Smith przedstawia wiele spraw istotnych dla hobbitów, ich zachowanie. Porównuje ich do dzisiejszej społeczności. Dostarcza nam też porcję świeżych ciekawostek dotyczących książek Tolkiena i powstawania filmowej adaptacji Trylogii. Książka to pewnego rodzaju skarbnica wiedzy o Śródziemiu i hobbitach. Powieść jest nazwana poradnikiem, lecz nie takim jakie kojarzymy. Dzięki niej sam zacząłem chodzić jak hobbit (czyt. zacząłem więcej spacerować i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu). Dowiedziałem się również jak radzić sobie z ciężarem mojego "Pierścienia", czyli trudności, które staną mi na drodze życia.

"Noś swój Pierścień Zagłady tak długo, jak uważasz za konieczne. Kiedy nadejdzie czas, wrzuć go do ognia i pozbądź się ciężaru."

Autor napisał książkę z dużym rozmachem, dbał też o szczegóły, co sprawia, że powieść staje się niezłą gratką dla fanów twórczości Tolkiena. Dlaczego więc autor obrał istotę hobbita jako motyw przewodni? On sam piszę do nas - czytelników takie słowa: "Odkryłem Tolkiena, kiedy byłem jescze hobbitem. Miałem dwanaście lat i byłem dość niski jak na swój wiek, ale tęskniłem za przygodą." oraz "Wynika to z niezwykłego charakteru hobbitów; mają w sobie coś, co sprawia, że żyją w nas jeszcze długo po lekturze.". Hobbici to świetny wzór do naśladowania. Tworząc swoją małą, lecz silną społeczność, postanowili żyć w zgodzie z przyrodą. Każdy z nich ma swój, nawet mały ogródek (co sprawia, że każdy ma coś albo swojego, albo od sąsiada). Potrafią żuć w zgodzie i cieszyć się z tego co mają. Sam wielki czarodziej - Gandalf, podziwiał niziołków i stał się tam częstym gościem. Odczuwał również pewnego rodzaju słabość do nich. To on zaproponował, aby Bilbo przyłączył się do wyprawy krasnoludów i tym samym zagwarantował mu największą przygodę w życiu.

"Niech Shire żyje wiecznie niezmącone!"

Noble Smith jest dramatopisarzem, który pracuje jako scenarzysta gier video, producent filmów dokumentalnych i media director w międzynarodowej organizacji praw człowieka. Mieszka razem z żoną i dziećmi w Pacific Northwest. Książka spodobała mi się pod wieloma względami. Dużym plusem jest tu wiedza, jaką nam dostarcza. Dobrej jest też to, że autor nie skupia się na jednej rzeczy, tylko stara się przekazać nam jak najwięcej. Minusem jest to, że to wszystko czasami nie trzyma się razem, autor odchodzi od tego co rozpoczął i zaczyna opowiadać o czymś zupełnie innym. Sądzę jednak, że to dobra książka i jest warta przeczytania przez fanów Tolkienowskiego świata. Pani Smith, dobra robota!

• Tolkienistyka

Noble Smith Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie Zobacz więcej