Rozmowy z Erichem Kochem. Próbowałem zmienić świat

Okładka książki Rozmowy z Erichem Kochem. Próbowałem zmienić świat Mieczysław Siemieński
Okładka książki Rozmowy z Erichem Kochem. Próbowałem zmienić świat
Mieczysław Siemieński Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf historia
historia
Wydawnictwo Poligraf
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7856-016-6
Koch zbrodniarz hitlerowiec II wojna

Książka będąca zapisem telewizyjnego wywiadu z Erichem Kochem - dożywającym swoich dni w mazurskim zakładzie karnym hitlerowskim zbrodniarzem.

Zwierzenia Kocha są dość przewidywalne dla każdego, kto choćby pobieżnie interesuje się historią II WŚ. Niemiec swoje czyny opisuje na zasadzie "co złego to nie ja", o zbrodniach nazistów nie wiedział, jak mordowali to on akurat był gdzie indziej itp.

W tym kontekście zastanawiająca jest postawa przeprowadzającego wywiad Mieczysława Siemieńskiego. Balansuje on między koniecznością zachowania dziennikarskiego obiektywizmu a pragnieniem wyżycia się na Kochu za własne doświadczenia wojenne. Przez ten "rozkrok" na tle charyzmatycznego Niemca wypada blado, zwłaszcza pod kątem przygotowania merytorycznego.

Z "Rozmów z Erichem Kochem" nie dowiadujemy się też dlaczego skazany na śmierć przez sąd PRL nazistowski zbrodniarz uniknął stryczka i przeżył spokojnie prawie 30 lat na koszt polskiego państwa. (Zainteresowanych odsyłam do Wikipedii, autor książki w ogóle nie porusza pewnego dość istotnego faktu). Słowem, niewykorzystany potencjał. Przeczytać można, ale czy warto?

Choć ta rozmowa została spisana dawno temu warto ją przeczytać i dziś i za 10, 20 lat. Pewne mechanizmy się nie zmieniają.
Bez zagłębiania się, przyznam tylko że wbił mi się w pamięć fragment gdy rozmowa zeszła na temat ówczesnej polski i pytań o jej przyszłoś. Przyszło m do głowy ... Prawie jak by czytał przyszłość...

Wywiad z człowiekiem, który stworzył własną, wybielającą go legendę, i sam w nią uwierzył. W rozmowie z roku 1985 "bohater" błyska kilkoma celnymi i aktualnymi dzisiaj analizami.
Tej pozycji nie przyznaje gwiazdek, bo jak ocenić rozmowę z katem: wysoko? To jakby popierać jego działania. Nisko? To obniżyć wartość rozmowy ciekawej i ważnej, bo poznajemy meandry nazistowskiej polityki. Bardzo ciekawe są także wypowiedzi od autorskie Pana Mieczysława Siemińskiego, pozwalają zrozumieć mniej obeznanemu z tematem czytelnikowi tło wynurzeń Ericha Kocha Gaulaitera Prus Wschodnich.
Poszukiwacze Bursztynowej komnaty w monologu hitlerowca nie znajdą odpowiedzi gdzie jest ukryty skarb

• II wojna światowa
  • Ludzie