Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta

Okładka książki Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta Konrad Kokurewicz
Okładka książki Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta
Konrad Kokurewicz Wydawnictwo: EscapeMagazine.pl zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
EscapeMagazine.pl
2010-01-01
2010-01-01
refluks

Opis choroby całkiem do rzeczy, natomiast część z jadłospisem to dla mnie jakaś porażka. W zasadzie większość podanych składników raczej nie jest zalecana przy refluksie np. surowe warzywa i owoce, cebula, tłuste mleko i śmietana, papryka surowa i papryka konserwowa...

Autor podaje 2 czynniki nadmiaru kwasu w żołądku: kwasotwórcza dieta i negatywne emocje. Następnie w całej książce poświęca tylko 2 strony na temat równowagi kwasowo-zasadowej. Owszem na końcu książki znajdują się przepisy, ale zabrakło informacji na temat komponowania posiłków i wpływu poszczególnych składników na refluks. Książka opisuje objawy, diagnostykę, powikłania i leczenie, ale poświęca bardzo mało uwagi tematowi - jak jeść, żeby nie odczuwać objawów refluksu. Jest to dobra lektura dla kogoś kto poszukuje podstawowej wiedzy na temat choroby refluksowej. Książka napisana przez lekarza i może też dlatego oczekiwałam więcej fachowej treści. Zawiodłam się jej poziomem.

Krótko i, niestety, po łebkach. Temat opisany bardzo pobieżnie przez lekarza medycyny rodzinnej, a nie specjalistę. Jedz mniej, nie denerwuj się i obserwuj co ci szkodzi. Mniej mięsa, więcej warzyw. Trochę się zawiodłam. Pan doktor wypisuje główne produkty kwasotwórcze i wszystkie są uwzględnione w proponowanej diecie. No nie...

Jest to wydanie pierwsze, obecnie niedostępne w sprzedaży. W tym starym wydaniu nie ma zbyt wiele o diecie i brak jest jadłospisów, a jedynie o samej chorobie.

Wydanie drugie (obecnie w sprzedaży) jest dużo lepsze pod tym względem, zawiera dużo informacji, które zostały opracowane przez dietetyka i Pana Doktora, autora książki.

To zdanie mojej mamy :)

To zdanie mojej mamy :)

Z książki korzystała moja mama i posiada dwa wydania tej książki. Wiem od niej, że wydanie drugie lepsze niż pierwsze (obecnie niedostępne w sprzedaży),bo poszerzono i dodano nowe informacje. Duży plus za dietę, która działa, a której nie było w wydaniu pierwszym.

Przeczytałam w jedno popołudnie. Polecam każdemu kto ma problemy z refluksem. Zastosowałam się do zasad z tej książki, zmieniłam dietę i już po miesiącu jest ogromna poprawa. A walczę z tym od kilku lat.

• Poradniki
  • 2017