Urodzić razem i naturalnie

Okładka książki Urodzić razem i naturalnie Irena Chołuj
Okładka książki Urodzić razem i naturalnie
Irena Chołuj Wydawnictwo: Fundacja Źródła Życia poradniki
poradniki
Fundacja Źródła Życia
2008-01-01
2008-01-01

Okładka książki Dziecko – aktywny uczestnik porodu Irena Chołuj, Jerzy Dzierżanowski, Ewa Janiuk, Emilia Lichtenberg-kokoszka
Dziecko – akty... Irena Chołuj, Jerzy...

Bardzo dobra i treściwa książka. Może już trochę przestarzała i jak dla mnie miejscami trochę cię ciągnie. Nie mniej jednak wiedza nie do zastąpienia!

Książka fenomenalnie merytoryczna i inspirująca. To spisany bagaż doświadczeń zasłużonej poloznej i kompendium wiedzy zarówno dla innych położnych jak i wchodzącej w świat macierzyństwa pary rodziców. Listy które stanowią obszerna część książki - swoisty wzruszający pamiętnik i dowod, że temat porodów domowych powinien być rozpowszechniany i brany pod uwagę przez przyszłych rodziców. Polecam!

Żałuję, że trafiłam na tę książkę dopiero przed drugim porodem, aczkolwiek przed pierwszym mogłabym tego wszystkiego tak nie przyswoić z racji braku doświadczenia. Bardzo polecam tę książkę (zwłaszcza jej pierwszą część, jeśli kogoś nie interesują doświadczenia porodu domowego) każdej przyszłej mamie i tacie! Wszystko jest dokładnie opisane przystępnym językiem, cały proces porodu. Jest to świetna baza do przygotowań i zrozumienia jak nasza aktywność i nastawienie mają wpływ na przebieg porodu.
Mam nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże mi lepiej przeżyć narodziny kolejnego dziecka.

Dzięki tej książce bardzo miło wspominam mój poród. Pomogła mi świadomie wybrać szpital.
Na początku autorka przedstawia fizjologię porodu, wyjaśnia patologie położnicze takie jak nadużywanie cesarskiego cięcia, syntetycznej oksytocyny, nacinania krocza, zmuszanie pacjentek do rodzenia w pozycji leżącej na plecach. Tłumaczy przebieg poszczególnych faz do tego stopnia, że wiedziałam, jakie myśli i uczucia powinny mi towarzyszyć przy kolejnych centymetrach rozwarcia (kryzys siódmego centymetra i myśl: umieram, nie dam rady!). W ostatniej części zostały zamieszczone relacje rodziców. Bardzo różne. Wśród nich znalazłam relację Joanny Sarneckiej, która publikuje m.in. na portalu Edukacja: można inaczej, a jej męża poznałam jako autora "Hospicjum Zaolzie". To było bardzo miłe zaskoczenie.

Piękna książka, rzeczowo opisany przebieg porodu, wspaniałe historie porodowe :)

Lektura obowiązkowa przed porodem! Doskonała! Konkretna! Opisująca piękno porodu i dająca siłę!

Przeczytałam część pierwszą, drugą i trzecią, bez części o porodzie w domu. Książka niewątpliwie jest warta polecenia wszystkim rodzicom, którzy w świadomy sposób chcą przygotować się do jak najbardziej naturalnego porodu. Forma przekazu treści przez autorkę jest lekko archaiczna i należy ją traktować z przymrużeniem oka. Jeśli ktoś potrafi zdystansować się do nieopowiadających mu fragmentów książki oraz do pozostawiających wiele do życzenia zdjęć, wyciągnie z tej lektury wartościowe treści. Książka otworzyła mi oczy na to jak może wyglądać poród oraz jakich praw i jakiego traktowania mogę domagać się w szpitalu. Większa wiedza o samym procesie przebiegu porodu zabrała lęk przed porodem z mojej głowy.

Wyjątkowa książka napisana przez legendę położnictwa i domowych porodów. Wiele cennych wskazówek dla osób, którym zależy na możliwie najbardziej naturalnym porodzie. Daje dużo wiary we własne siły oraz moc ciała kobiety. Ostrzegam - osoby które mają bezgraniczne zaufanie do szpitali i lekarzy mogą mieć po niej pewien kryzys, ale patrząc na historię położnictwa w Polsce lepiej porządnie się przygotować na różne ewentualności.

Profesjonalna i dobrze napisana książka. Czyta się dobrze i szybko, choć nie jest to lektura na jeden wieczór.
To chyba pierwsza taka książka na temat porodów, szczególnie domowych. Niestety większość z nas może jedynie o takich porodach pomarzyć.
A wielka szkoda.

A wielka szkoda.