Okładka książki Jeśli powiesz mi, bym przyszedł, rzucę wszystko i przyjdę... Ale musisz mnie poprosić Albert Espinosa
Albert Espinosa Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
Si tú me dices ven lo dejo todo... pero dime ven
Albatros
2014-04-01
2014-04-01
2013-03-01
Jerzy Żebrowski
powieść hiszpańska

Już na samym początku czytania zainteresował mnie fragment z cytatem z tytułu. Fabuła pochłonęła mnie od razu, przez co całą książkę wciągnęłam w jeden wieczór. Jest to jedna z lepszych książek jaką kiedykolwiek przeczytałam w całym swoim życiu. Główny bohater Dani opowiada o swoim życiu bezpośrednio i szczerze, co moim zdaniem wyszło obłędnie! Momentami nawet byłam na skraju do wzruszenia się. Jest to piękna historia z cudownymi opisami. Gorąco polecam do zapoznania się z tym tytułem. Jestem niemalże pewna, że nikt z Was się na niej nie zawiedzie!

Książka absolutnie wyjątkowa. Główny bohater w dużym skrócie opowiada ważniejsze historie ze swojego życia, a jego sposób narracji: szczery, bezpośredni i pełen znaczeń. Nie ma tam zbędnych słów, opisów czy postaci - została sama esencja tego co najważniejsze, która pozwala inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Jest to jedna z ważniejszych książek do przeczytania, choćby ze względu na lekkość pióra autora, a każdy czytelnik jest w stanie wynieść z niej coś innego za każdym przeczytaniem (gdyż jest to pozycja warta przeczytania wielokrotnie). Zachwycają nie tylko świetnie wykreowane postaci czy zdarzenia, ale również myśli skłaniające do przemyślenia wartości i celów w życiu.

Niewielka objętościowo, a jakże piękna książka. Do przeczytania, przemyślenia, powtórnego przeczytania, zaznaczania fragmentów i dzielenia się nimi. Polecam.

Dobra książka, łatwo i szybko się czyta. Praktycznie można ją pochłonąć. przy jednym dobrym podejściu. Skłania do refleksji.

Opowieść Espinosy utkana jest tak naprawdę z okruchów kilku historii rozgrywających się na różnych płaszczyznach temporalnych, przenikających się i wzajemnie dopełniajacych. Są one jak wspomnienia. Powracają niespodziewanie rozjaśniając sutuację, w ktorej znajduje się główny bohater. Bo bez minionych wydarzeń nie byłby on zapewne w miejscu, w którym go poznajemy. Bohater będący jedną z tych nieszablonowych literackich kreacji. I cała opowieść taka jest. Pełna magii, nieco baśniowa, może nieprawdopodobna, ale mądra i bliska sercu. I co ważne, naprawdę dobrze opowiedziana.

Czytałem z zachwytem. Powieść jest spleciona, w przyjemnie drażniący sposób, z kilku planów czasowych, z których każdy zawiera coś nadzwyczajnego, a skrupulatnie licząc to nawet więcej niż jedno coś. Zdjęcia morskich latarni, czerwony worek do boksowania, szafki nocne, filmowy dialog czy sposób na flakon perfum – takie samołówki, potraktowane przez autora z precyzyjnie wydozowanym szacunkiem, nie po łebkach, ale i nie jak silnik, stają się kamieniami milowymi nie tej swojej jednej historii, lecz całego mojego książkoholizmu. Jako znaleziska są dla mnie nieporównanie cenniejsze niż zdania typu „To, co lubimy, nie wytycza naszej drogi, podobnie jak to, czego nie lubimy”, zazwyczaj będące pretekstem, by w materiałach reklamowych obiecać filozoficzne rozważania o życiu. Na moje szczęście te ostatnie nie zdominowały przekazu, ot, pojawiają się od czasu do czasu. Kto lubi, będzie zachwycony tym. Ja tamtym.

Książki nie zdominowała też mroczność jak z francuskich seriali kryminalnych, choć: „Dani zajmuje się poszukiwaniem zaginionych dzieci” – informuje skrzydełko. To też, ale clou leży pośrodku.

Tak więc Dani snuje swoją opowieść na wyrywki, czasem zmienia temat, informując, że na tamten, przed chwilą bieżący, dopowie, dopowie, z tym że nie teraz, bo: jeszcze nie jest gotowy, samolot wystartował, teraz musi zająć się czymś lub kimś, ale ta odręcznie usprawiedliwiana przeskakiwanka tak naprawdę sprytnie narzuca nam najbardziej magiczny porządek nowin. Wiem, że chcecie wiedzieć, czy... ale najpierw musimy wrócić do... Taki kod.

Powieść jest niewiele dłuższa od swego tytułu. Z dwustu stron wydania, z rzadka liczących „aż” całe 27 wersów, sześćdziesiąt w całości poszło na nadszeroko pojęte wyodrębnienie tytułów rozdziałów. Ale to, co uchowało się między wakatami, wystarczy, by zaaplikować sobie tyle subtelności i kunsztowności, że ochłonąć się da chyba tylko przy jakimś postapo.

Kiedy sądzisz, że znasz już wszystkie
odpowiedzi, zjawia się wszechświat
i zmienia ci wszystkie pytania...
- Jorge Francisco Pinto, nauczyciel

Ta króciutka książka, to cudowny, otulający balsam dla duszy!!! Wspaniała literatura. Literacki majstersztyk. Ileż jest w tej prozie esencji prawd życiowych. Niesamowita. Refleksyjna. Mądra. Trochę magiczna, o poszukiwaniu siebie, odnajdywaniu szczęścia, bycia sobą - zawsze pomimo trudności. Bycia wielkim, pomimo małości. O poszukiwaniu pereł, o zatrzymywaniu świata.
Do tego świetna narracja, gdzie autor snuje opowieści, by zaraz w najciekawszych momentach, przepełnionych ogromnymi emocjami - przerwać je i wrócić do innych wspomnień. Czyta się niesamowicie szybko i lekko, a treść i przemyślenia zostaną z czytelnikiem na bardzo długo.

Kiedy sądzisz, że znasz już wszystkie
odpowiedzi, zjawia się wszechświat
i zmienia ci wszystkie pytania...
- Jorge Francisco Pinto, nauczyciel

"Jeśli powiesz mi, bym przyszedł, rzucę wszystko i przyjdę... ale musisz mnie poprosić" nie jest książką, w której akcja goni akcję, fabuła spędza nam sen z powiek i zmusza do przewracania kartek w zastraszającym tempie. Co to to nie.
Jest za to piękną, dojrzałą i mądrą książką, zmuszającą do refleksji. Opowieść o podróży, o poszukiwaniu samego siebie, oraz o zrozumieniu, życiu, miłości. Ta historia uczy, że warto się rozglądać, warto zwracać uwagę na drobiazgi i je doceniać, oraz, że nic nie dzieje się przypadkiem.
Piękna powieść. Polecam

Obyśmy zawsze próbowali zrozumieć innych, zanim ich osądzimy. I oby ludzie umieli opowiadać nam szczerze o sobie, abyśmy mogli ocenić ich ze zrozumieniem."
Polecam ! To niewielka książka, na jeden wieczór. Bardzo lekka i refleksyjna, zawiera mnóstwo życiowych nauk dotyczących miłości, szczęścia, przyjaźni itp.-choć nic odkrywczego :) Ale czyta się naprawdę fajnie, ma w sobie trochę takiego magicznego klimatu. Książka napisana jest bardzo łatwym językiem ale zawiera wiele ciekawych myśli wspomnień głównego bohatera całość pięknie się ze sobą splata :) Czegoś mi zabrakło w tej książce ale warto ją przeczytać.

• Do zdobycia

Albert Espinosa Jeśli powiesz mi, bym przyszedł, rzucę wszystko i przyjdę... Ale musisz mnie poprosić Zobacz więcej