Dezintegracja pozytywna

Kazimierz Dąbrowski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Positive disintegration
Państwowy Instytut Wydawniczy
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Positive disintegration
Biblioteka Myśli Współczesnej

Krótka rozprawa na temat roli dezintegracji osobowości w rozwoju człowieka. Interesujące, aczkolwiek nie jest to porywająca lektura.

"Według mojej opinii większość nerwic, jak i psychonerwic nie są chorobami, lecz są niezbędnym warunkiem wyraźnego, wszechstronnego rozwoju i stanowią jeden z podstawowych warunków nie choroby psychicznej, a zdrowia psychicznego.
Sądzę, że (...) nerwice czy psychonerwice nie stanowią decydującego czynnika pozwalającego stwierdzić, że dana osoba nie jest zdrowa psychicznie....

Książka ta pozwala na nowo rozbudzić nadzieję tym, którym wydaje się, że nigdy nie uda im się wydostać ze szponów choroby psychicznej i że zawsze jest ona czymś z gruntu destrukcyjnym. Kazimierz Dąbrowski patrzy na sprawę z innego punktu widzenia: choroby mają swoją dynamikę i pewne epizody procesu chorobowego owszem, wprowadzają w stagnację czy nieraz regres, ale jak to...

• Psychologia
  • Chcę w prezencie