Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie

2011-01-01
2011-01-01
978-83-7660-001-7
Boże Narodzenie Cecylka opowiadania gotowanie dziecko dzieci przepisy

Calkiem przyjemna opowiastka na czas Swiat Bozego Narodzenia. Myslalam jednak, ze to beda przede wszystkim opowiadania a tu niespodzianka i tylko jedna historyjka a potem przepisy na rozne smakolyki.

W Starym Knedelkowie trwały przygotowania do Wigilii, barszczyk bulgotał w garnku, a drzewka zamieniały się w strojne choinki. W wyniku drobnego nieporozumienia z Cecylką gąska Waleria w wigilijne popołudnie wyruszyła na poszukiwanie drzewka. Wiadomo przecież, że "Święta bez choinki to jak gąska bez piór!", a tak właśnie miało być u nich w domu.
Odwiedziła wielu sąsiadów pełna nadziei, że ktoś ma zbędną choinkę, którą chętnie się podzieli. Niestety wszyscy mieli tylko jedną, lecz bardzo współczuli Walerce, że u nich choinki nie będzie. Zagubiona gąska zajrzała nawet do kawiarni, sklepu "Mydło i powidło", księgarni, a nawet krawcowej, jednak w żadnym z tych miejsc nie mogła dostać wymarzonego drzewka.

Jak potoczyła się historia naszych bohaterek? Czy Walerka znalazła odpowiednie miejsce do kupna choinki? A może tym razem święta odbyły się bez drzewka i prezentów?
To bardzo ciepła, zaskakująca i zabawna opowieść o przygodach gąski i jej przyjaciółki Cecylki. Ukazuje, jak ważne w tym świątecznym okresie jest wsparcie innych w każdej sytuacji.

Zaskoczył mnie w tej książce fakt, że właściwie podzielona została na dwie części. W pierwszej znajdziemy przyjemną czytankę, a w drugiej przepisy. Tak! Znajdziecie tu pomysły na różne świąteczno-zimowe smakołyki np. piernikowe muffinki, drożdżowe bałwanki, pomarańczową tartę oraz witrażową choinkę. Co prawda jeszcze nie próbowaliśmy żadnego przepisu, ale brzmi świetnie, prawda?

Ciekawa pozycja idealna na grudzień, więc pamiętajcie o niej!

Odwiedziła wielu sąsiadów...

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Starym Knedelkowie przygotowania są w toku, również Cecylka Knedelek i gąska Waleria biorą w nich udział. Dookoła czuć cudowne zapachy, widać kolorowe światełka i nic nie zapowiada kłopotów, które czyhają tuż za rogiem. Co się stanie?

Historia ciekawa i wciągająca, ze Świąteczną atmosferą w tle. Doskonale sprawdzi się do poczytania przed niebawem zaczynającym się okresem przedświątecznym (chociaż można już stwierdzić, że się on zaczął, a przynajmniej w na sklepowych półkach).

Wizualnie książka jest ładna. Znajdziemy w niej duże, w żywych kolorach ilustracje, które przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

Okładka w książce jest twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się szybko.

Moim zdaniem książka pt.: „Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie” to ciekawa świąteczna propozycja dla dzieci. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/11/wydawnictwo-jednosc-ksiazka-pt-cecylka.html

Na półkach: , , , , , ,

Obowiązkowa lektura przed każdą wigilią.
Przynajmniej w naszym domu. :)

Tym razem, dzięki gąsce Walerii wędrującej od domu do domu, możemy prześledzić ważne w naszej bożonarodzeniowej tradycji elementy i symbole, bowiem "święta bez choinki " dla każdego są "brakiem" innej wartości.

Bardzo podoba mi się pomysł poprowadzenia tej opowiastki i fabularny, i językowy. Trochę jak w "Rzepce" Tuwima. ;)

No i przepisy na świąteczne smakołyki.
Kilka już przetestowaliśmy.
Największą furorę zrobiła witrażowa choinka.

Polecam przed świętami BN.

Obowiązkowa lektura przed każdą wigilią.
Przynajmniej w naszym domu. :)

Joanna Krzyżanek, Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie, il. Zenon Wiewiurka, Kielce „Jedność” 2018
Święta to czas niezwykły. Można, by powiedzieć, że magiczny i wymagający odpowiedniej oprawy. Wie o tym nawet gąska Walerka z wielkim zaangażowaniem przygotowująca się do tego ważnego święta. Jej humor psuje informacja, że w tym roku choinki nie będzie, a przecież bez niej świąt nie może być. Bo niby jak. Gąska Walerka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić wszystko, aby zapewnić odpowiednią oprawę i nastrój. Oczywiście nie zaczekała, aż jej opiekunka powie, że żartowała tylko popędzi do wszystkich znajomych i poprosi o choinkę. Dziwnym trafem nikt nie może jej pomóc, ale kiedy wraca do domu nie tylko ona jest zaskoczona. Ku radości gąski te święta będą obfitowały w świąteczne drzewka, które trzeba przystroić. Aby to zrobić należy upiec wspaniałe słodkości, na które przepisy znajdziecie oczywiście w książce.
Joanna Krzyżanek po raz kolejny zabiera nas w świat dwóch kochających się bohaterek. Mamy tu związek niczym matki z dzieckiem: odpowiedzialna dziewczynka lepiej znająca świat i jej niecierpliwa (można rzec, że w gorącej wodzie kąpana) podopieczna z masą zwariowanych pomysłów, ale też z umiejętnością troszczenia się o innych. Ze względu na słabą znajomość świata oraz pośpiech te starania nie zawsze wychodzą jej na dobre. Tak było i tym razem, kiedy gąska starała się załatwić choinkę do domu, ale nie przewidziała, że może mieć tak wielu życzliwych znajomych pragnących, aby mogła poczuć świąteczną atmosferę.
Pisarka za pomocą pomysłowej i czasami nieporadnej bohaterki bardzo umiejętnie opisuje dziecięce spojrzenie na świat. W świecie bohaterek Joanny Krzyżanek nie zabraknie również eksperymentów w salonie fryzjerskim, przebieranek, malowanek, a nawet wysypek, ukąszeń, pokłóć, bolesnych prób latania, pieczenia niejadalnych tortów. Opowieści z serii o Cecylce Knedelek tak idealnie wpisują się w dziecięce zabawy, że zapominamy o tym, że mamy do czynienia z dwiema niezwykłymi bohaterkami: dziewczynką i gąską, a nie matką i córką.
Cecylka Knedelek i gąska Walerka mieszkają w Starym Knedelkowie przy ulicy Naleśnikowej 5 i doczekały się wielu opowieści o swoich przygodach. Razem z bardzo pomysłowym zwierzątkiem mającym dziecięce cechy poznajemy dobre maniery, przeżywamy święta, gotujemy, uprawiamy truskawki, przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, a także uczymy się udzielać pierwszej pomocy. Opowieści o psotnej gąsce Walerce i jej opiekunce przeplatają cenne informacje na temat tego, w jaki sposób zachować się w razie różnych wypadków oraz co można zrobić, aby ich unikać. Każda książka to inna, ważna tematyka pozwalająca przygotować dzieci na różne sytuacje.
Joanna Krzyżanek tworzy ciepłe opowieści o więzi łączącej bohaterki. Jedna z nich jest starsza, rozsądniejsza, posiada już sporą wiedzę o świecie, a druga nieco naiwna i jeszcze musi się wiele nauczyć. W opowieści o Bożym Narodzeniu naiwność tę doskonale widać, kiedy gąska wszystko, co powie Cecylka traktuje bardzo poważnie. To prowadzi do małego zamieszania, a nam dorosłym pozwala uświadomić sobie, że i nasze pociechy czasami zbyt dosłownie odbierają nasze słowa.
Całość wzbogacono interesującymi ilustracjami Zenona Wiewiurki, który doskonale oddaje klimat gęsich przygód. Prosta kreska, ciepła kolorystyka, minimalizm i subtelność rysunków sprawiają, że mają one w sobie coś z dziecięcych prac, ale są bardziej dopracowane. Do tego zawierają spory ładunek emocji, dużą dawkę humoru, dzięki czemu dzieci chętnie przeglądają książkę. Dużym plusem jest tu również duża czcionka, niedługie rozdziały, mądrze rozmieszczony tekst, co zachęca dzieci zarówno do słuchania, jak i samodzielnego czytania. Śliskie strony bardzo dobrze zszyto i oprawiono w solidną kartonową oprawę, dzięki czemu lektura jest trwała i estetyczna. Sporą atrakcją dla młodych czytelników będzie zbiór świątecznych przepisów, które niekoniecznie trzeba wykorzystać tylko w święta. Zdecydowanie polecam!

„Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie" to nie jest tylko książka do czytania, z niej możemy dużo się nauczyć. W środku znajdziemy bowiem dużo przepisów kulinarnych. Nie musimy zaglądać do internetu, aby znaleźć przepis np. na pierniki, drożdżowe bałwanki czy piernikowe mufinki mniam pycha :)
Historyjka zawarta w książce opowiada historię, która wydarzyła się w Knedelkowie. Wszyscy oprócz Pana mleczarza uwielbiają Boże Narodzenie. Tak jak ja kochają klimat taki rodzinny i przyjazny. Pan mleczarz wzburzony zbliżającymi się świętami wywiesił na drzwiach napis, w którym mowa o zakazie dla Mikołaja oraz choinek i wszystkiemu, co jest związane ze świętami. Natomiast Gąska Waleria już nie może doczekać się swojej choinki i wypytuje wszystkich dookoła, kiedy nadejdzie ten czas, aby kupić i ubrać drzewko. Gąska Waleria wszędzie szukała i nikt nie potrafił jej pomóc. Czy uda się Walerii znaleźć Wigilijne drzewko, czy jej święta będą prawdziwe i rodzinne? Tego wszystkiego musicie się dowiedzieć sięgając po daną lekturę 😉
Próbuję wraz z dziećmi wczuć się, chociaż troszkę w ten świąteczny klimat. Wiadomo, pogoda wcale nie jest świąteczna i klimatu trzeba szukać w innych inspiracjach. Postanowiłam, że grudzień jest miesiącem, gdzie z dziećmi sięgamy tylko po książeczki o tematyce świątecznej. „Cecylka Knedelek” To świetna lektura, która wprowadza w klimat Bożonarodzeniowy i co najważniejsze opowieść kończy się pozytywnie. Gorąco polecam!!!

Bardzo ciekawa książka, chociaż motywy powtarzanych tekstów co stronę nie jest frajdą. Frajdą za to jest niespodzianka od strony 28 bo są tam zamieszczone przepisy. Ale nie byle jakie przepisy a oryginalne i smaczne i do tego z wizualizacją zdjęciową - aż ślinka pociekła. Mniam... warto było przeczytać książkę - choćby dla samych przepisów np na makowe oponki, czyli ulubione ciasta Świętego Mikołaja lub na marchewkowe babeczki, czyli ciasteczka nie tylko dla reniferów a największym wow było... uwaga
piernikowe mufinki, czyli dodatek do świątecznej herbaty... mmmm... palce lizać. Polecam!

1946

Książeczkę otrzymaliśmy tuż przed świętami, moja Groszek usiadła i ją po prostu przeczytała, ja z Misiem i Lalką zasiadłam do niej znacznie później, ponieważ czasu na czytanie nie miałam w tym świątecznym okresie zbyt wiele.
Mamy tu opowieść o poszukiwaniu choinki, ponieważ gąska Waleria i Cecylia Knedelek jej jeszcze nie mają, a wieczór wigilijny coraz bliżej! Gąska uważa, że "Święta bez choinki to jak gąska bez piór!" i zarówno ja, jak też moje dzieci myślimy podobnie. Gdzie niby Mikołaj miałby położyć prezenty? Choinka musi być i nie ma dyskusji! U mnie ubierają ją moje Miśki, co prawda w tym roku Lalka chodziła i wszystkie bombki ściągała, ale mamy tylko plastikowe, więc nie martwiłam się tym zbytnio. Wracając do naszej gąski biegała biedna od jednego sąsiada do drugiego, pytając czy nie ma drugiej choinki, którą mógłby jej sprezentować. Niestety nikt przecież nie posiada zapasowego drzewka, choć wszyscy zgodnie mówili, że bez choinki święta są jak "barszcz bez buraków" na przykład, bądź jak "samochód bez kół", czy też "zima bez śniegu!".
Jeżeli jesteście ciekawi, jak skończyła się ta historyjka sięgnijcie po tę książeczkę, w której są też smakowite świąteczne przepisy!

Cecylka Knedelek to sympatyczna dziewczynka, która bardzo lubi gotować. Ma mnóstwo przyjaciół i przeżywa wiele ciekawych przygód.

Tym razem była to przygoda bożonarodzeniowa... ale szczegółów nie będę zdradzać. Dodam jednak, że książka jest pisana w ciekawy i bardzo zabawny sposób. Do tego przepiękne ilustracje do tekstu są bardzo kolorowa i wesołe. Z wielką przyjemnością czyta się tą książeczkę, a moje dziecko wręcz nie może się od niej oderwać :)

A co ciekawsze, na końcu książki są wspaniałe przepisy kulinarne. Wszystkie są bardzo proste i bardzo fajnie opisane. To rarytas dla każdej mamy.

Znajdziemy tam przepis na piernikowe renifery, czyli korzenne zwierzęta Świętego Mikołaja lub choinki z kiwi, czyli ciasteczka dla świątecznych łasuchów.

Ja jestem zachwycona. Już zacieram ręce by z kilku przepisów skorzystać już tego roku. Alicja będzie mi dzielnie asystować, więc szykuje się naprawdę świetna zabawa.

Książka jest naprawdę fantastyczna i gorąco ją wszystkim polecam :)

Dodaj cytat z książki Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie