Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie

2011-01-01
2011-01-01
978-83-7660-001-7
Boże Narodzenie Cecylka opowiadania gotowanie dziecko dzieci przepisy

Czy mogą istnieć święta bez choinki? Według Cecylki Knedelek oraz jej gąski Walerii absolutnie nie!
_

Jednak już wigilia a w salonie nie ma żadnego drzewka. Cecylka w żartach mówi gąsce, że nie wie czy w ogóle się pojawi...ta jednak nie czeka na wytłumaczenie, rozumie to opacznie i rusza w drogę, w poszukiwaniu choinki. Odwiedza sąsiadów i przyjaciół ale żadne z nich nie ma drugiej zapasowej do oddania. W końcu trafia na sprzedawcę i zabiera drzewko do domu a tam...cały las choinek! Każda odwiedzona wcześniej osoba podarowała drzewko wraz z życzeniami. Ostatecznie mają ich aż 7!

To bardzo prosta i krótka historia o poszukiwaniach świątecznego drzewka a także o wielkiej dobroci innych ludzi.
Muszę jednak szczerze napisać, że mnie zaskoczyła nagłym zakończeniem, liczyłam na coś więcej, choćby dalszy ciąg wigilijnego wieczoru.

Druga część książki to smaczne przepisy głównie na słodkości (i pieróg z kapustą). Wykonane ciasteczka można zawiesić jako ozdoby choinkowe.

_

Zima choć chłodna z natury niesie ze sobą ogromne pokłady ciepła, radości i życzliwości. Oprósza świat nie tylko płatkami śniegu, ale i świąteczną magią. Kilka szczypt tej ostatniej wpadło też to pełnej uroku opowieści Joanny Krzyżanek o Cecylce Knedelek i jej gąsce Walerii.

„Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie” to nieco przewrotna historia pewnego nieporozumienia, a właściwie nieudanego żartu, który przerodził się w las życzliwości. Gdy Cecylka nieopatrznie mówi, że w tym roku nie będą miały świątecznego drzewka gąska w te pędy goni do sąsiadów by zapytać czy nie mają przypadkiem choinki, którą mogliby się podzielić. Potem próbuje ją kupić, ale żadna nie jest odpowiednia, a gdy ostatecznie trafia na prawdziwe drzewko i wraca z nim do domu okazuje się, że… Sami sprawdźcie! 😉

To przyjemna i pełna zabawnych omyłek opowieść z uroczym, pełnym życzliwości zakończeniem. W dodatku ślicznie ilustrowana obłą kreską Zenona Wiewiurki, w której również skrywa się miły dla oka dowcip. Lecz to nie wszystko – ta książka to również zbiór apetycznych przepisów na świąteczne słodkości.

Ciekawa, lekka i przyjemna. Idealna na przedświąteczne chwile z książką. Chociaż nieco razi fakt, że gąska nieustannie myśli o prezentach… Dzieci tak mają, ale ja wierzę w siłę perswazji, że im więcej będziemy mówić (i czytać) o innych, ważniejszych aspektach świąt, tym łatwiej dzieciom będzie oderwać myśli od prezentów. Jednak z odpowiednim komentarzem, jak najbardziej Cecylkę i Walerkę polecam. Sami zamierzamy do niej wracać.

Bardzo sympatyczna historia napisana z poczuciem humoru. Zabrakło mi jednak jakiegoś konkretnego zakończenia tej historii, bo po przewróceniu strony, miałam takie: ale jak to? Już koniec?!

Przeurocza gąska skradła moje serducho!

W książce znajdziecie także liczne przepisy na świąteczne smakołyki.

Przeurocza gąska skradła moje serducho!

W książce znajdziecie także liczne przepisy na świąteczne smakołyki.

Czy potrafisz sobie wyobrazić święta bez zielonego drzewka?🤔
Bez blasku ozdób świątecznych, bez światła lampek?🎄
Bez prezentów?🤭

Gąska Waleria, bohaterka książki "Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie " w wigilię właśnie tego obawia się najbardziej!
Jeśli wcześniej mieliście do czynienia z serią autorstwa Joanny Krzyżanek w duecie z utalentowanym ilustratorem, Zenonem Wiewiurka, napewno już wiecie ile uroku kryje w sobie ta seria!😊

W tej części trwaja prawdziwe przygotowania świąteczne!
W powietrzu unosi się zapach przyprawy korzennej a w garnku bulgocze już barszcz czerwony.🤭
Jednak Waleria... cóż.
"Smutek wypełniał ją po sam dziób."
To wszystko za sprawą słów Cecylki, które gąska wzięła bardzo na poważnie!

Chwytając pod ramię swoje rozczarowanie i nadzieję, ruszyła do okolicznych sąsiadów aby znaleźć u nich choinkę dla siebie.
Niefortunnie, każdy z odwiedzonych miał tylko jedną, własną i nie mógł oddać jej gąsce w obawie o utracenie ducha świąt.

Narracja autorki jest fantastyczna.
Dynamiczna, pełna wyliczeń, bogata w dialogi, a dodatkowo korzystnie przeplata się z ilustracjami tworząc całość która zaciekawia, a nie nudzi!
Tekst jest odpowiedni już dla kilkulatka.❤️
Mamy szansę odkryć razem z dzieckiem co jest ważne dla każdego z sąsiadów a przy tym poznać kolejne tradycje wynikające ze świat Bożego Narodzenia.

A co ją wyróżnia?
Niewielki format, nowoczesna konstrukcja rozlokowania tekstu oraz bardzo proste przepisy, które przedstawione są przy końcu książki razem z realistycznymi zdjęciami.
Przepisy są bajecznie proste, idealne do wspólnego pieczenia!🤩

Bo kto by nie chciał stworzyć własnych kolorowych bombek, albo przepysznych makowych oponek! Na dokładkę można jeszcze stworzyć pyszne, drożdżowe bałwanki!

Publikacja opowiadająca perypetie gąska to miła odmiana na rynku wydawniczym, bo posiada w sobie prawdziwą unikatowość. ;)

Czy potrafisz sobie wyobrazić święta bez zielonego drzewka?🤔
Bez blasku ozdób świątecznych, bez światła lampek?🎄
Bez prezentów?🤭

Grudzień to dla wielu z nas wyjątkowy miesiąc. Jednak to dzieci zawsze najbardziej czekają na świąteczny czas i prezenty.

Z dorosłymi jest różnie. Jedni lubią inni nienawidzą, zupełnie jak w Starym Knedelkowie z książki:
Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie- Joanny Krzyżanek

Przepeiknienzilustrowana książka o świętach i świątecznych marzeniach. Twarda oprawa na pewno pozwoli utrzymać książkę przez długie lata w dobrej formie. A warto do niej zaglądać nie tylko ze względu na samą historię, ale o tym zaraz.
Co do opowieści autorka pokazuje młodym czytelnikom jak ważne jest spełnianie własnych marzeń, nawet w dzień wigilii. Uczy, że warto byc nieugiętym, a dążenie do celu czasem przynosi dużo lepsze efekty niż się tego możemy spodziewać.
A teraz wisienka na torcie i powód dla którego książka zostanie z Wami na każde kolejne święta. Po zakończeniu historii, ksaizka wcale się nie kończy. Znajdziecie tu również pyszne przepisy na świąteczne przysmaki. Niektóre z nich będą nawet siwetna dekoracją na choinkę do podjadania na bieżąco 🤣

Gąska Waleria kochała świata. W dzień wigilię nie mogła myśleć już o niczym innym jak o Świętym Mikołaju, choince i prezentach. Jakie było zdziwienie gąski, gdy Cecylka oznajmila jej, że chinki w tym roku nie będzie. Gąska nie mogła na to pozwolić. Postanowiła odwiedzić sąsiadkę w poszukiwaniu choinki. Jednak po odwiedzeniu i sąsiadów i znajomych takiej choinki niek nie miła na zbyciu. Gdy się już prawie poddała, spotkała pana, który sprzedał jej choinkę, jednak nie przypominała ona niczym tej wymarzonej. W tym czasie również Cecylka wyruszyła na poszukiwania. A szukała oczywiście swojej gąski. Gdy ja znalazła i obie wróciły do domu czekała na nie niespodzianka. Ciekawi jaka?
Zapraszam do czytania😍

Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie- Joanny Krzyżanek

Kolejna fajna książka o przygodach Cecylki. Jest to dziewczynka, która mieszka w Starym Knedelkowie wraz z rodziną oraz gąską Walerią. To właśnie ta gąska jest troszkę zwariowana i narobi małych kłopotów w wieczór Wigilijny. Biedna, myśli, że bez choinki święta będą nieudane... Szuka pomocy u przyjaciół, niestety nikt nie ma zapasowej choinki. Nie wszystko jednak stracone bo gąsce udaje się kupić ostatnią malutką choinkę i wrócić do domu. A tam? Okazuje się, że przyjaźń to wielka siła i przyjaciele nigdy nie zawiodą. Dodatkowo książka obfituje w sporą ilość przepisów na pyszne wypieki. Nie byle jakie... ale takie, które można wykonać z dziećmi. Już kilka zaznaczyłam i sama będę je wykonywać razem z córką podczas adwentu. Polecam książeczkę:) @z_mama_na_ty

W Starym Knedelkowie trwały przygotowania do Wigilii, barszczyk bulgotał w garnku, a drzewka zamieniały się w strojne choinki. W wyniku drobnego nieporozumienia z Cecylką gąska Waleria w wigilijne popołudnie wyruszyła na poszukiwanie drzewka. Wiadomo przecież, że "Święta bez choinki to jak gąska bez piór!", a tak właśnie miało być u nich w domu.
Odwiedziła wielu sąsiadów pełna nadziei, że ktoś ma zbędną choinkę, którą chętnie się podzieli. Niestety wszyscy mieli tylko jedną, lecz bardzo współczuli Walerce, że u nich choinki nie będzie. Zagubiona gąska zajrzała nawet do kawiarni, sklepu "Mydło i powidło", księgarni, a nawet krawcowej, jednak w żadnym z tych miejsc nie mogła dostać wymarzonego drzewka.

Jak potoczyła się historia naszych bohaterek? Czy Walerka znalazła odpowiednie miejsce do kupna choinki? A może tym razem święta odbyły się bez drzewka i prezentów?
To bardzo ciepła, zaskakująca i zabawna opowieść o przygodach gąski i jej przyjaciółki Cecylki. Ukazuje, jak ważne w tym świątecznym okresie jest wsparcie innych w każdej sytuacji.

Zaskoczył mnie w tej książce fakt, że właściwie podzielona została na dwie części. W pierwszej znajdziemy przyjemną czytankę, a w drugiej przepisy. Tak! Znajdziecie tu pomysły na różne świąteczno-zimowe smakołyki np. piernikowe muffinki, drożdżowe bałwanki, pomarańczową tartę oraz witrażową choinkę. Co prawda jeszcze nie próbowaliśmy żadnego przepisu, ale brzmi świetnie, prawda?

Ciekawa pozycja idealna na grudzień, więc pamiętajcie o niej!

Odwiedziła wielu sąsiadów...

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Starym Knedelkowie przygotowania są w toku, również Cecylka Knedelek i gąska Waleria biorą w nich udział. Dookoła czuć cudowne zapachy, widać kolorowe światełka i nic nie zapowiada kłopotów, które czyhają tuż za rogiem. Co się stanie?

Historia ciekawa i wciągająca, ze Świąteczną atmosferą w tle. Doskonale sprawdzi się do poczytania przed niebawem zaczynającym się okresem przedświątecznym (chociaż można już stwierdzić, że się on zaczął, a przynajmniej w na sklepowych półkach).

Wizualnie książka jest ładna. Znajdziemy w niej duże, w żywych kolorach ilustracje, które przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

Okładka w książce jest twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się szybko.

Moim zdaniem książka pt.: „Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie” to ciekawa świąteczna propozycja dla dzieci. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/11/wydawnictwo-jednosc-ksiazka-pt-cecylka.html

Na półkach: , , , , , , ,

Obowiązkowa lektura przed każdą wigilią.
Przynajmniej w naszym domu. :)

Tym razem, dzięki gąsce Walerii wędrującej od domu do domu, możemy prześledzić ważne w naszej bożonarodzeniowej tradycji elementy i symbole, bowiem "święta bez choinki " dla każdego są "brakiem" innej wartości.

Bardzo podoba mi się pomysł poprowadzenia tej opowiastki i fabularny, i językowy. Trochę jak w "Rzepce" Tuwima. ;)

No i przepisy na świąteczne smakołyki.
Kilka już przetestowaliśmy.
Największą furorę zrobiła witrażowa choinka.

Polecam przed świętami BN.

Obowiązkowa lektura przed każdą wigilią.
Przynajmniej w naszym domu. :)

Calkiem przyjemna opowiastka na czas Swiat Bozego Narodzenia. Myslalam jednak, ze to beda przede wszystkim opowiadania a tu niespodzianka i tylko jedna historyjka a potem przepisy na rozne smakolyki.

• Dla dzieci
  • Biblioteka