rozwiń zwiń

Burza po opowiadaniu Jacka Komudy w „Nowej Fantastyce”. Wydawcy pisma przepraszają

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.07.2020

W ostatnim numerze „Nowej Fantastyki” pojawiło się opowiadanie Jacka Komudy, zatytułowane „Dalian, będziesz poćwiartowany”. Tekst został przez wielu czytelników odebrany jako homofobiczny. Głos w sprawie zabrali także inni pisarze oraz sama redakcja pisma, która wydała specjalne oświadczenie z przeprosinami. Zapowiedziała również numer poświęcony LGBT+.

Burza po opowiadaniu Jacka Komudy w „Nowej Fantastyce”. Wydawcy pisma przepraszają

Opowiadanie „Dalian, będziesz poćwiartowany” Jacka Komudy ukazało się w najnowszym, lipcowym numerze „Nowej Fantastyki” i od razu po premierze wywołał liczne komentarze. Wielu czytających wskazywało na homofobiczną i obraźliwą dla środowisk LGBT wymowę tekstu.

„Dalian, będziesz poćwiartowany” jest pastiszem?

Fabuła opowiadania dotyczy tytułowego bohatera, który, będąc homoseksualistą, pragnie uciec z krainy zwanej Lendią do Taurydyki. Przedstawionego jako plugawego odmieńca Daliana ściga grupa mężnych wojów, która po zabiciu jego kochanka dopada bohatera na statku. Udaje mu się zbiec, ale lędziccy wojownicy odkrywają ładunek statku – dzieci, które zostały porwane by służyć kapłanom-pedofilom z Taurydyki.

Skrótu treści opowiadania podjął się Piotr Tarczyński, tłumacz, historyk i amerykanista, autor wraz z Jackiem Dehnelem, książek Maryli Szymiczkowej o profesorowej Szczupaczyńskiej

Wielu czytelników „Nowej Fantastyki” wskazuje, że w tekście Komudy powielane są krzywdzące stereotypy (dotyczące między innymi rzekomej deprawacji dzieci) i pochwała przemocy wobec społeczności LGBT. W ostrych słowach opowiadanie skrytykowali także Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński.

(…) jeśli Polak jest kradnącym samochody Niemcom alkoholikiem, Żyd jest oszustem, knującym jak przejąć kontrolę nad światem zgodnie z protokołami Mędrców Syjonu, gej jest rozpasanym pedofilem, a czarny niepotrafiącym opanować żądzy tępym gwałcicielem białych niewiast - a redaktorowi nie dzwoni dzwoneczek, to może niech przerzuci się na inny zawód – pisze Jacek Dehnel.

Jacek Komuda utrzymuje, że stworzone przez niego opowiadanie zostało źle zinterpretowane.

„Opowiadanie jest pastiszem sytuacji w obecnej Polsce. Jeśli ktoś przyjmuje je jednostronnie (...) to znaczy, że sam jest ideologicznie zmanipulowany”, utrzymuje autor.

Pisarz dodaje, że „tytułowego bohatera ścigają kibice przybrani w nazwy klubów piłkarskich z Podkarpacia i Lubelszczyzny, zaś obelgi i przekonania postaci to autentyczne słowa przedstawicieli zarówno środowiska LGBT, jak i ich przeciwników'”.

Wiadomości o opowiadaniu trafiły także zagranicę. Na Twitterze odniósł się do nich Jeff VanderMeer, amerykański pisarz fantastyczny, finalista nagrody Hugo, laureat m.in. nagrody Nebula, British Fantasy Award i World Fantasy. Zaznaczył, że choć w przeszłości jego teksty ukazywały się na łamach „Nowej Fantastyki”, obecnie nie wyrazi już na to zgody. Sprawę skomentował jako „absolutnie obrzydliwą”.

Oświadczenie „Nowej Fantastyki”

Redakcja pisma odniosła się do zarzuty związane z publikacją opowiadania i wystosowała specjalne oświadczenie. Oficjalną reakcję redakcji opublikowano na portalu Facebook oraz na stronie pisma.

Przez ostatnie lata na łamach „Nowej Fantastyki” stale podkreślaliśmy znaczenie wzajemnego szacunku, tolerancji i różnorodności. Dbaliśmy i dbamy o to, żeby nasz magazyn był neutralną i życzliwą przestrzenią wymiany idei i poglądów, umożliwiającą czytelnikom spojrzenie na świat z różnych perspektyw, lepsze zrozumienie jego mechanizmów. Przestrzegaliśmy przed totalitaryzmami, fanatyzmem, podziałami i nienawiścią. Nie przewidzieliśmy tylko, że są one w społeczeństwie aż tak silne.

Tekst Jacka Komudy odebraliśmy jako wyeksponowanie właśnie tych wszystkich nienawiści zatruwających ludzi, które są w stanie skazić każdego w swoim zasięgu, bez względu na stronę. Niestety, został odczytany inaczej, uznany za atak na homoseksualistów i propagowanie kłamliwych stereotypów na ich temat - czytamy w oświadczeniu.

Autorzy oświadczenia podkreślają, że niefortunnemu odczytaniu tekstu sprzyja czas kampanii wyborczej, podczas której trwa nagonka na mniejszości seksualne i antygejowska propaganda.

Wskazując na braki w zakresie edukacji i niewiedzę dotyczącą środowiska LGBT+, redaktorzy pisma zapowiedzieli qeerowy numer numer „Nowej Fantastyki”.

Tęczowa „Nowa Fantastyka”

Autorzy oświadczenia podkreślają, że są otwarci „aby stać się głosem słabszych, wykluczonych i dyskryminowanych”. Strony jednego z kolejnych numerów magazynu zostaną więc poświęcone tematom mniejszości seksualnych i osób nieheteronormatywnych by udowodnić, że fantastyka jest nurtem, który nie dzieli i wyklucza, lecz wręcz przeciwnie – łączy pomimo różnic.

Zaproponowaliśmy twórcom ze środowisk queerowych wspólne przygotowanie numeru naszego miesięcznika, w którym znajdą się teksty literackie i publicystyczne pisane przez autorów LGBT+ lub poświęcone tej tematyce. Mamy nadzieję, że pozwoli on miłośnikom fantastyki spojrzeć na świat – ten nasz i ten fantastyczny ‒ z innej perspektywy. Lepiej zrozumieć punkt widzenia osób nieheteronormatywnych ‒ ich potrzeby, nadzieje, obawy. Docenić ich pasje i pomysły. Na łamach „Nowej Fantastyki” już i tak regularnie ukazują się takie teksty, jednak najwyraźniej nadszedł moment, żeby zaakcentować to jeszcze mocniej i przeciwstawić się falom hejtu i ignorancji. Będą też ukazywały się w przyszłości, ponieważ jesteśmy stale otwarci, aby stać się głosem słabszych, wykluczonych i dyskryminowanych. Oni przecież też są częścią fandomu, bez względu na orientację seksualną, płeć, rasę, wyznanie, sprawność fizyczną, etc. Pora podkreślić, że fantastyka ‒ i „Nowa Fantastyka” ‒ powinna być przestrzenią, która łączy ludzi i prowadzi świat ku lepszemu. Szczególnie w sytuacji, kiedy zbiorowo jako polskie społeczeństwo i na skalę globalną coraz szybciej zmierzamy ku najczarniejszym dystopijnym wizjom. Tylko wspólnie możemy to powstrzymać.

Oświadczenie kończą słowa o tym, że planowany numer będzie „pierwszym krokiem ku wzajemnemu zrozumieniu w fandomie, ku większej tolerancji, empatii i życzliwości”.

Czytelnicy podzieleni

Pod oświadczeniem „Nowej Fantastyki” można znaleźć ponad 1,2 tys. komentarzy. Niektóre chwalą redakcję za przyznanie się do błędu, choć wiele wskazuje na cenzurę i polityczną poprawność. Część czytelników jest zdania, że przeprosić powinien również autor tekstu, inni bronią wolności słowa i możliwości, jakie niesie fikcja literacka.

[ec]


komentarze [677]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Brzezmic 05.09.2020 09:31
Czytelnik

Pretensje do opowiadania/autora i tutaj wypisywanie komentarze tego typu to jakiś absurd. To jest opowiadanie! Jak będzie traktować o wymyślonym świecie bazującym na tym wskazanym w "seksmisji" to będą krzyki o nietolerancje i obrazę mężczyzn? Powtórzę, to OPOWIADANIE? To nie "Nergal" drący Biblię na scenie, który i tak jest broniony, to wymyślona historia na papierze...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Miś_koralgol 07.08.2020 20:44
Czytelnik

O jeju.
Jak czytam hasła takie jak "Pora podkreślić, że fantastyka ‒ i „Nowa Fantastyka” ‒ powinna być przestrzenią, która łączy ludzi i prowadzi świat ku lepszemu" - to jest waszą misją? Zalatuje mi to religią niestety, tam gdzie nikt o nią nie prosił.
Zaś gdy czytam "planowany numer będzie „pierwszym krokiem ku wzajemnemu zrozumieniu w fandomie, ku większej tolerancji,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
PawelM 13.07.2020 21:16
Bibliotekarz

Moje zdanie:
https://seczytam.blogspot.com/2020/07/komudagate-czyli-gownoburza-w-szklance.html

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 12.07.2020 21:48
Czytelnik

Z mojej strony padło wiele,nie potrzebnych słów.Wiele osób mogło poczuć się urażonych.
Moim celem nie był atak ,na osoby homoseksualne.Ktore ,na pewno są dobrymi ludźmi.
Jak wszyscy,mamy poglądy.Ja je przekazałem w złych emocjach
. Dlatego Przepraszam Tych Ludzi.
Których uraziłem swym zachowaniem
💞💞💞💞💞☺️☺️

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
nordvargr 12.07.2020 00:54
Czytelnik

Ciekawych czasów dożyłem... Wiecznie wrzaskliwe środowisko LGBT+ i sympatyków terroryzuje najlepsze polskie pismo SF/Fantasy z tradycjami w imię tolerancji... Zaznaczam, środowisko LGBT - nie normalni geje i lesbijki, którzy zdaje się takich samozwańczych "obrońców" i innych "zasłużonych działaczy" ma głęboko w poważaniu i raczej na swoich reprezentantów nie wybierali....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 12.07.2020 12:34
Czytelnik

Tak, pomysł z oddaniem numeru LGBT jest żenujący. Bo brzmi to mniej więcej tak - sprzedaliśmy wam liścia w twarz a teraz macie po cukierku i siedźcie cicho.

Nazywanie tekstu Komudy "polemicznym" jest przejawem albo ignorancji albo głupoty.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zoltar 12.07.2020 13:12
Bibliotekarz

Pomysł sam w sobie nie jest zły - ale kontekst, w jakim doszło do tej propozycji ze strony redakcji NF jest znamienny dla całej dyskusji. Czasopismo "wtopiło" i wiosłuje teraz na gwałt w odwrotnym kierunku, aby nie otrzymać od środowiska LGTB+ homofobicznej łatki. I tym samym automatycznie podpada niektórym czytelnikom, którzy nie lubią instrumentalizowania ulubionego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr 02.09.2020 23:06
Czytelnik

@Fidel-F2 Zdaje się, że to Ty "sprzedałeś mi liścia", z pozycji jak wiadomo jedynie słusznych, nazywając mnie głupcem i ignorantem cyt: "Nazywanie tekstu Komudy "polemicznym" jest przejawem albo ignorancji albo głupoty." Jakbyś nie rozumiał - numer z polemizującymi ZE SOBĄ, PRZECIWSTAWNYMI SOBIE NAWZAJEM tekstami.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 03.09.2020 00:21
Czytelnik

Napisałeś co napisałeś, pretensje możesz mieć tylko do siebie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
nordvargr 03.09.2020 20:47
Czytelnik

Ja właśnie napisałem jasno, ale ludzi którzy nie przeczytali ze zrozumieniem nie nazywam kretynami ani innym jaskrawym ozdobnikiem. To jest właśnie ta buta, to przekonanie, że "mój punkt widzenia" jest słuszny a wszyscy inni są winni. Zamiast napisać - no sorry stary, zagalopowałem się z tym wyjazdem osobistym - dostaje odpowiedź która tylko potwierdza tego "liścia"....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 03.09.2020 20:52
Czytelnik

Chyba nie bardzo rozumiesz co piszesz. Tym bardziej pretensje tylko do siebie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Leśny_ludek 11.07.2020 23:40
Czytelniczka

Czytając komentarze tutaj i streszczenie opowiadania można łatwo dojść do wniosku, że to o was. Przynajmniej o większości. Nie chcę odpowiedzi na mój komentarz, naprawdę, ale przemyślcie to sobie. Jak widzicie to opowiadanie a w jakim świetle stawiacie siebie pisząc te obrzydliwe rzeczy. Wstyd, naprawdę wstyd, że na takim portalu jest taki poziom!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Carmel 11.07.2020 16:42
Bibliotekarz

Co łączy C/2020 F3 z LGBT? Niewiele poza tym, że to też ciąg znaków. Ponieważ boję się zabierać głos w temacie, a mam wiele do powiedzenia w innym, który swoją efemerycznością staje się atrakcyjny, a do tego tu jest kilka osób, to się odważę.

C/2020 F3 to nazwa kodowa komety. Bardzo rzadko możemy 'gołym okiem' obserwować komety z Ziemi. Raz na 10-20 lat. W najbliższych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
asymon 11.07.2020 23:13
Bibliotekarz

Niestety pogoda nie ułatwia, moze dziś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Carmel 12.07.2020 10:59
Bibliotekarz

Mimo, że mieszkam w kilkusettysięcznym mieście, ostatniej nocy się udało znaleźć kawałek nieba z horyzontem, gdzie światła w miarę mniej. Zrobiłem kilka zdjęć. Tylko dobrze mieć statyw.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis 10.07.2020 15:07
Bibliotekarz

Kupiłem wersje elektroniczna i przeczytałem. Moim zdaniem słabe opowiadanie, nie w moich klimatach. Cała afera... jak zwykle z igły widły.

Moim zdaniem to jest satyra. wiele na to wskazuje. Już na stronie 17 czytamy: "Jaksy i wojskiego - wąsatego i grubego, jak nakazywała waga urzędu.". Słowa samego Daliana: "(...)Z rąk wąsatych Jakuszów i Grzysław, fanatycznego i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
asymon 10.07.2020 18:02
Bibliotekarz

Przeczytałeś posty Piotra Tarczyńskiego w ogóle? Też uważam że to słaby pastisz, ale nie o tym jest ten artykuł i cała dyskusja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 10.07.2020 19:17
Bibliotekarz

Oczywiście, że czytałem projekcje pana Tarczyńskiego. Nie wiem gdzie on w opowiadaniu czytał:

"W parasłowiańskiej krainie Lendii grupa dzielnych wojów - silnych, odważnych, męskich -"

1. Nigdzie nie wspomina się, że to "praslowianie"
2. "dzielni wojowie, silni, odważni i męscy"?? Przecież Komuda drwi z nich wprost: wąsaci, z brzuchem, kłótliwi i skłonni do przemocy opoje....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 10.07.2020 20:48
Czytelnik

śmiechłem, ale pierdoły, a to z tym wykropkowaniem to szczyt idiotyzmu, tekst jest tak ustawiony, że nie możesz w "wykropkowne" wstawić czegokolwiek bo straci sens, myśl człowieku, to nie boli, nie wymyślaj usprawiedliwień na siłę

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 10.07.2020 22:21
Bibliotekarz

LOL, mi każesz myśleć... a sam tego nie robisz. Czy rozumiesz czym jest "argumentum ad absurdum"? Najwyraźniej nie. Nie wiem ile masz lat (zaraz mnie oskarżą o ageizm) ale po sposobie i formie wypowiedzi, zgaduję, że jesteś młody.Nic w tym złego. Też byłem :) Młodzi ludzie działają pod wpływem emocji, często bez głębszej refleksji. Brak zajęć z logiki czy retoryki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 10.07.2020 23:00
Czytelnik

Błędnie zastosowałeś "argumentum ad absurdum". Wymyśl jak to zrobić poprawnie. Przemyśl zanim coś napiszesz. I odpuść sobie ten wiek, jest bardzo duża szansa, że jesteś młodszy. Ta dyskusja wchodzi w naprawdę śmieszne rejony.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sheri 11.07.2020 12:00
Czytelniczka

@sulibrat Ja też czytałam "Deliana". Dla mnie to niezbyt udana satyra i przeciętne opowiadanie fantasy. Redakcja NF powinna oddać je do poprawki. Tak jak wspominałam we poprzednich komentarzach niezręczny dowcip nikogo nie śmieszy, może za to komuś zaszkodzić albo rozgniewać towarzystwo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 11.07.2020 13:14
Bibliotekarz

@Sheri: mi się to opowiadanie wcale nie podoba a przeczytałem jedynie by wiedzieć o co cały ten "kałszkwał" (świetne słowo :D). Gdyby nie to nigdy bym go nie przeczytał.

Redakcja powinna wziąć pod uwagę... że obecnie czytelnicy słabiej chwytają aluzję a satyrę odbierają dosłownie. Z drugiej strony: czy nie byłaby to właśnie cenzura jeśli rozważano by "a może to kogoś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Sheri 16.07.2020 23:43
Czytelniczka

@sulibrat Czytasz tekst zanim cokolwiek o nim powiesz? Kurcze, ożeń się ze mną albo zostań chociaż moim bratem ;)
Tak, trochę w tym prawdy, że niektórzy czytelnicy słabiej wychwytują aluzję lub satyrę. Trzeba im serwować jak najwięcej kabaretów czy czegoś podobnego ;) Problem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 17.07.2020 01:52
Bibliotekarz

LOL <spuszczam skromnie oczy... i puszczam 'oko'> zawsze czytam by przejść pierwsze sito pytania "a czytałeś w ogóle"? Potem to już tylko maczugi (jak widać na tym tutaj pobojowisku).

Chętnie przyjmę twoją propozycję, pierwszą lub drugą (pierwszą kiedy w Polsce zaakceptują wielożeństwo, drugą, o ile braterstwo krwi wchodzi w rachubę) :D Tak czy inaczej milo mi Ciebie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 10.07.2020 13:56
Czytelnik

Przed chwilą,uczestniczyłem .W rozmowie,na temat gejów.Ludzie kobiety i mężczyźni.W wieku od 28 -do 52 lat.Mowili co sądzą ogejach.
To nienormalne jest.
To było łagodne, resztę nie powiem.Zbyt ostro.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 10.07.2020 14:15
Czytelniczka

Ale po co to napisałeś? Miałeś się już podobno nie odzywać w tym temacie. Za chwilę będziesz krzyczeć, że wszyscy Cię nienawidzą. Skoro Ty nienawidzisz innych ludzi to jakiej reakcji się spodziewasz?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 10.07.2020 16:35
Bibliotekarz

Nienawiść – bardzo silne uczucie niechęci wobec kogoś lub czegoś, często połączone z pragnieniem, by obiekt nienawiści spotkało coś złego.

@vandenesse - wskaż proszę które wypowiedzi kolegi są nienawiścią?

Czy jeśli nie jem mięsa i uważam jego jedzenie za obrzydliwe... to czy już to jest nienawiść?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 10.07.2020 16:53
Czytelniczka

Ależ to sam czytamcałyczas rozpoczął histeryczne oskarżenia wobec kilku rozmówców, że wszyscy go nienawidzą. Nasze przegadywanki rozpoczęły się dużo wcześniej jak Ci się chce to sobie poszukaj - tylko są w wielu różnych miejscach. Moja wypowiedź ma wydźwięk lekko ironiczny.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 10.07.2020 16:58
Czytelnik

Tak z tym,że ja jako jedyny.Nie moge nic napisać.Przecie LGBT.Jak wszyscy są nimi zachwyceni.To ja nie muszę.Moj system wartości.Jest inni.Lepszy czy gorszy mój własny.
Dla mnie małżeństwo to kobieta i mężczyzna.Chlop z chłopem to najwyżej para.Nie małżeństwo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 10.07.2020 17:40
Czytelniczka

Możesz mieć poglądy jakie chcesz, pod warunkiem, że nikogo nie obrażasz albo nie zabraniasz komuś prawa do normalnego życia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 10.07.2020 17:56
Czytelnik

A w czym obraziłem jaśnie państwa z LGBT .Tym,że mam konserwatywne obyczajowo poglądy ?
Choć katolikem nie jestem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 10.07.2020 18:35
Czytelnik

A kto ci dał prawo narzucać ten swój system wartości innym? Czy ktoś cie zmusza do małżeństwa z innym chłopem? Albo zakazuje małżeństwa z kobietą? Jedyne czego się od ciebie wymaga, żebyś się odpierniczył od innych.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 10.07.2020 19:23
Bibliotekarz

Ale chwila. "narzucać swój system wartości innym":

IMHO narzucanie to ingerowanie w życie poprzez nakazy i zakazy z konsekwencjami (prawnymi, lub społecznymi) i przymusem, nawet bezpośrednim.

Czy widziałeś by kolega "narzucał swój system wartości innym"?

Dlaczego ma się "odpierniczyć od innych"? Jeżeli ktoś publicznie wyraża swoje poglądy, upodobania czy postawy,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse 10.07.2020 19:46
Czytelniczka

@sulibrat
próbujesz wprowadzać "filozofowanie" tam, gdzie naprawdę to nie jest konieczne w wyniku czego mam wrażenie, że sprowadzasz tę rozmowę do absurdu. Logiczne argumenty nie przemówiły jeszcze do czytamcałyczas ani razu więc nie dziw się, że nasza rozmowa z nim jest na "dziwnym" poziomie. Może i niegrzecznym ale według mnie niegrzeczność w pełni zasłużona.
Jak masz coś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 10.07.2020 20:02
Bibliotekarz

@vandenesse, Ewa, nie wiem czy masz swoje dzieci ale przypomina mi to "nie filozofuj" rzucone do dziecka kiedy nie ma się argumentów lub nie chce się z nim dyskutować.

Zwracam uwagę na znaczenie słów. Kiedy dyskutujesz i używasz słów czy zwrotów - one coś znaczą. Jeśli to nie ma znaczenia... po co dyskutować.

"Dodatkowe prężenie piórek" mnie rozbawiło. Za stary jestem by...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ChristinaL 10.07.2020 20:11
Bibliotekarz

Bardzo prosze sprecyzować gdzie odbyła się ta rozmowa 'ludzi, kobiet i mężczyzn o gejach' ? Rozumiem, że uczestniczący w tej rozmowie wywnioskował, że gej to nie człowiek, kobieta lub mężczyzna ? DLACZEGO PYTANO ludzi, kobiety i mężczyzn O ICH OPINIE O GEJACH ?????
W jakim celu ???

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 10.07.2020 20:14
Czytelnik

Powiem tyle,że w pewniej altance.Padl temat.Jak mówiłem,w realnym życiu.
Jest wolność słowa .I nikt nie musi być zmuszany.Do akceptacji LGBT

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 10.07.2020 20:15
Czytelniczka

@sulibrat
masz rację - dlatego też "filozofowanie" było w cudzysłowie i tak masz rację - nie chce mi się z Tobą dyskutować, ponieważ doskonale wiem, że jesteś przeciwko zapewnieniu LGBT wszystkich praw a przecież do tego sprowadziła się większość dyskusji pod tym artykułem.

co do prężenia piórek - naprawdę... nikt nie oczekuje podchwycenia tematu, wręcz przeciwnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 10.07.2020 20:18
Czytelnik

Czyli Lubimy Czytać,przestało istnieć.To od Dziś Tuba Jednym Tęczowych Poglądów.
.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 10.07.2020 20:32
Czytelnik

Zasłaniając się swoim "systemem wartości" odmawia pewnej grupie sposobu życia prze nich wybranego. Nie mówi - mam system wartości, który zabrania mi zawrzeć małżeństwo homoseksualne i takiego nie zamierzam zawrzeć. Kolega mówi - mam system wartości i zgodnie z nim zabraniam INNYM zawierać takie małżeństwo.

Jeżeli to nie jest narzucanie, to nie wiem co nim jest.

Różnica...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 10.07.2020 20:33
Czytelnik

czytamcałyczas

Nie, to tuba takich wrzaskliwych homofobów jak ty..

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 10.07.2020 22:08
Bibliotekarz

@vandenesse Cz-cz-czekaj. Ty DOSKONALE WIESZ "że jestem przeciwko zapewnieniu LGBT wszystkich praw". Ty WIESZ? A znasz może jeszcze mój PESEL? Nigdzie nie prezentowałem swoich poglądu a już na pewno nie w tej dyskusji. Są bardziej złożone niż "jesteś przeciwko zapewnieniu LGBT wszystkich praw". Jednocześnie deklarujesz "nie chce mi się z Tobą dyskutować". Niezła strategia....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas 10.07.2020 22:28
Czytelnik

Wiele osób, mnie rozczarowało.Coz się okazuje,,że tylko Oni.Moga mieć poglądy
.Tylko Oni mają monopol.Na prawdę.Pisza o mówię nienawiści,a sami.Ja stosują.

Ich retoryka jest taka.Nawet nie tykać się LGBT.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 10.07.2020 22:38
Bibliotekarz

@czytamcałyczas: wiesz, życie nie jest czarno-białe. To co obserwujemy to zwyczajne procesy społeczne, walki grup społecznych, walki o przywileje i rozpoznanie. Nihil novi sub sole.

Takie postawy prezentują zarówno zwolennicy ideologii LGBT (bo akronim ten określa zarówno grupę ludzi jak ich poglądy/ideologię) jak i np. członkowie Klubów Gazety Polskiej czy Rodziny Radia...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas 10.07.2020 22:43
Czytelnik

Ty umiesz,to powiedzieć miło i kulturalny sposób.
Reszta pan na F i pani na V już nie potrafią.
Ktoś tu się za bardzo zdenerwował.I to nie ja
. Pozdrawiam serdecznie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 10.07.2020 22:51
Czytelnik

Serio nie chce mi się już wałkować w kółko tego samego. Kto powiedział, że osoby homoseksualne domagają się jakiegoś uprzywilejowania? Skąd wy to bierzecie? Co do małżeństwa to związek kobiety i mężczyzny jest uprzywilejowaniem. Ma więcej praw niż inni. Środowiska LGbt domagają się jedynie zrównania praw. Kiedyś kobiety nie miały prawa głosu, prawa do własności, do nauki,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 10.07.2020 22:53
Czytelnik

Czytamcalyczas, mógłbyś już przestać wcinać się w każdą dyskusję ze swoimi bezwartościowymi tekstami. Twoje wypowiedzi to zwyczaje śmieci.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 10.07.2020 22:56
Czytelniczka

@sulibrat
ależ oczywiście, że prezentowałeś już swoje poglądy, dawno temu rozmawialiśmy pod artykułem pod tym strasznym feministycznym filmem :)) było o feministkach, homo, wykluczeniach... Wiesz dlaczego nie chce mi się dyskutować? Bo robię to od kilku dni i już jestem zmęczona, bo cały czas piszę to samo – jak chcesz poznać moje poglądy to możesz poczytać moje poprzednie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 10.07.2020 23:17
Czytelnik

Mam tak samo. Już mi się nie chce wchodzicie w piętrowe dyskusję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 10.07.2020 23:34
Bibliotekarz

To mogę jedynie życzyć miłej nocy. Z mojej strony zgodnie z życzeniem EOT... w tym wątku... wypadałoby odpowiedzieć jeszcze Fidelowi w kwestii uprzywilejowania, ale szanuję brak woli dalszej dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 10.07.2020 23:45
Czytelnik

To ile masz lat? :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Verbal 11.07.2020 10:21
Czytelnik

Jacyś ludzie, o bliżej nieznanych kwalifikacjach zawodowych i intelektualnych gdzieś się spotkali i mówili co sądzą o gejach.
Czuję się ubogacony tą informacją.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rudzielec 11.07.2020 10:44
Czytelniczka

@sulibrat

To czytamcałyczas używa argumentów "Durny jesteś i tyle." To jest dosłowny cytat z innej dyskusji pod tym artykułem. On się ciągle obraża, bulwersuje i wypisuje bezsensowne komentarze, których na prawdę nie da się zrozumieć. Bo co to znaczy: "A jak kobieta nie czyni się dyskryminowana"? A to jedyne zdanie w tym jego komentarzu. Do tego gdy tylko zostanie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 11.07.2020 13:05
Bibliotekarz

@Rudzielec: nie mogę odpowiadać za poglądy i sposób ich formowania przez innych (truizm). Ale w reakcji na jego wpisy ludzie piszą "ciekawe rzeczy"... jasne, można pocisnąć, można spokojnie tłumaczyć. Mnie ciekawi: gdybyśmy się spotkali na żywo, człowiek w człowiekiem, zobaczyli siebie, nieco poznali w dyskusji w której przekaz niewerbalny staje się istotny... to czy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse 11.07.2020 13:16
Czytelniczka

dobra, wyspałam się, zrobiłam co miałam zrobić to do pracy rodacy ;)

to najpierw do czytamcałyczas:

miło, że nagle zechciałeś wziąć udział w dyskusji i odnosić się do wypowiedzi innych, bo do tej pory, w prawie każdej dyskusji, jak ktoś Ci przedstawił jakieś kontrargumenty, to albo się obrażałeś i twierdziłeś, że tylko Ty nic nie możesz powiedzieć, albo w ogóle się nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Rudzielec 11.07.2020 13:44
Czytelniczka

@sulibrat
Na żywo rozmowa wyglądałaby zapewne troszkę inaczej... przynajmniej na początku. Ludzka cierpliwość ma swoje granice. A na pewno moja je ma. Zgoda, że może to jest dyskusja z ograniczonym przekazem, ale jednocześnie daje czas do namysłu i sformułowania w miarę jasnej wypowiedzi. W rozmowie na żywo wymiana poglądów może czasami być nawet bardziej... dynamiczna,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas 11.07.2020 14:16
Czytelnik

Jest tu taki jeden , każdemu dobrze znany.Ktory jest agresywny, chyba się mści za swoje problemy osobiste
.Nie da się rozmawiać z kimś takim.I dla mnie problem LGBT jest mało ważny.Gdybym był gejem.Ale nie jestem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 11.07.2020 14:46
Bibliotekarz

@vandenesse IMHO NIKT nie powinien zawierać małżeństw... a przynajmniej w takiej formie jak obecnie. Dlatego pisałem "małżeństwa dla nikogo". To może brzmieć absurdalnie ale oddaje doskonale sens :) Dzieci rodzą się niezależnie od tego czy jest małżeństwo czy nie ma. Powinno się zlikwidować wspólne rozliczanie małżonków, zmniejszyć podatki i podnieść kwotę wolną od podatku....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse 11.07.2020 15:18
Czytelniczka

Ok, Twój pomysł jest bardzo ciekawy ale chyba się zgodzisz, że zupełnie nierealny – zgodzę się, że byłoby to bardziej akceptowalne niż „małżeństwa” homoseksualne ale dopóki religia będzie rządzić to rozwiązanie raczej niemożliwe. Nie interesowałam się do tej pory takim rozwiązaniem i jestem ciekawa, czy którykolwiek rządzący w ogóle brałby pod uwagę brak małżeństw. Tak czy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Rudzielec 11.07.2020 16:11
Czytelniczka

@sulibrat
Miałam na myśli bardziej użycie szerokiego zasobu słownictwa z kategorii "Epitety i wulgaryzmy" dla podkreślenia wagi swej wypowiedzi ;)

@czytamcałyczas
Znowu rzucasz ogólniki i nie odnosisz się do argumentów innych uczestników rozmowy. Kto to jest "taki jeden"? Bo dla mnie to ten opis pasuje do Ciebie.
Jak na kogoś uważającego problem za mało ważny to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 11.07.2020 17:51
Bibliotekarz

@vandenesse: tak, dzisiaj nierealny. W przyszłości? Któż wie? Kiedy Tove Jansson przechodziła na "stronę duchów" ("drogę duchów"? nie pamiętam dokładnie... kiedy decydowała się na związek homoseksualny) też pewnie nie sądziła, że małżeństwa homoseksualne będą możliwe w Finlandii. Dzisiaj okazuje się, że Finlandia ma jedne z najbardziej postępowych praw.

Zatem wyjaśnienia...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse 11.07.2020 18:25
Czytelniczka

osoby żyjące w konkubinacie mogą korzystać z tych przywilejów biorąc ślub, mają wybór, osoby LGBT nie. Oczywiście konkubinaty powinny mieć takie same prawa – jestem jak najbardziej za, jak tylko się potoczy dyskusja to będę aktywna ;) Ale mają przynajmniej wybór. Tylko błagam, nie pisz, że osoba homo może poślubić kogoś hetero i też będzie mieć takie prawa - to cwaniakowaty...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 12.07.2020 12:59
Bibliotekarz

Jak już pisałem, głoszę hasło " związki małżeńskie dla nikogo". Tak, osoby w konkubinacie mają wybór... by skorzystać z przywilejów :) Czyli zgadzasz się, że małżeństwo obdarzone jest przywilejami? :)

Ale inna historia. Poznaj pana Zygmunta (75) i Czesława (72). Obaj wdowcy, przyjaciele od lat. Postanawiają zamieszkać razem (obaj są hetero ale w ich wieku z męskich...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse 12.07.2020 13:56
Czytelniczka

ach, wybacz, nie ujęłam słowa „przywileje” w cudzysłów – używam go tylko po to, żeby było nam łatwiej dyskutować :)
jak już ustaliliśmy, przyszłość bez małżeństw jest utopijna. Moim zdaniem bardziej utopijna niż zrównanie praw LGBT jeżeli chodzi o małżeństwo. Dlaczego więc, póki nie nastanie ta utopijna przyszłość, po drodze nie zrównać by prawa przynajmniej LGBT, co jest...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 12.07.2020 22:53
Bibliotekarz

Jak już wspominałem, pewnie dla Tove Jansson utopijne było, że Finlandia się tak zliberalizuje. Widzisz, to tylko moje spojrzenie na sprawę - zdaję sobie sprawę, że to samotny żagiel.

Co do opisanej przeze mnie sytuacji... wiesz, że był pewien pan który powiedział powodzianom, że "powinni byli się ubezpieczyć"... nie warto do niego dołączać.

Zrównanie praw wyborczych i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse 13.07.2020 08:41
Czytelniczka

No nikt nie napisze na transparencie takiego hasła - mówię o tym, że nie wiesz co się dzieje w głowie człowieka, dla niektórych ważna jest legalizacja - w każdej orientacji, ileż ludzi zrywa stosunki gdy dowiaduje się, że partner nie chce zalegalizować związku (najczęściej kobiety ;) wiem ze upraszczam chodzi mi tylko o możliwość wyboru. Co do naszych panów, ja akurat...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 15.07.2020 23:11
Bibliotekarz

@vandenesse: dziękuję za dotychczasową rozmowę. Dyskusja jak widać mogła się toczyć na poziomie, bez zbędnych, negatywnych emocji i wspólnym szacunku. Dyskusja przygasa, emocje opadły :)

Notka na boku: warto przeczytać artykuł Jacka Komudy w "Do Rzeczy": https://dorzeczy.pl/kraj/146671/jak-zostalem-homofobem.html ... kto chce oczywiście.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 16.07.2020 07:41
Czytelnik

Czytanie "Do Rzeczy" jest jak przenoszenie dyskusji z salonu do chlewu. Niby można, ale niewielu to czyni.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 16.07.2020 14:19
Bibliotekarz

@Fidel: jestem pewien, że znajdziemy ludzi, którzy powiedzą to niemal o każdej gazecie jaka wychodzi w Polsce... chociaż byłby to "Działkowiec" (który, z reszta, prenumeruję :P) Ergo czytanie jakiejkolwiek gazety będzie "przeniesieniem dyskusji do chlewu".

PS. Pochodzę ze wsi (wiem nie ma się czym chwalić) Chlewnie utrzymane są w czystości jakiej brakuje toaletom...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 16.07.2020 14:23
Czytelnik

Znajdziesz ludzi na każdy aspekt, ale jakie to ma znaczenie?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 16.07.2020 18:13
Bibliotekarz

Ano taki, że nie warto pisać tego co napisałeś wcześniej. Nie wnikam jakie gazety uznajesz za wartościowe... ale rozumiesz, że Twoja osobista opinia o danej gazecie nie świadczy o wartości treści tam publikowanych i przytoczeniu ich w dyskusji? Cóż, Komuda postanowił wypowiedzieć się w DoRzeczy. Ja jedynie wspomniałem, że taki artykuł się ukazał. Sięgnie ten co chce :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 16.07.2020 19:40
Czytelnik

Nie zgadzam się z twoim poglądem. Do Rzeczy to chlew, to kloaka obrzydliwych wyziewów. Nie ma znaczenia jak to zrelatywizujesz. To, że znajdziesz kogoś komu to się będzie podobalo i będzie miał inne zdanie jest bez znaczenia. To tylko jak najgorzej świadczy o nim ale wartości Do Rzeczy nie zmienia..

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 16.07.2020 21:05
Czytelniczka

wszystko pięknie ładnie ale no cóż... użycie przykładu tego „pisma” no jakby sprawia, że ja nie mam słów.
Ja już podziękuję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 17.07.2020 01:44
Bibliotekarz

LOL... dopisuję sobie do listy czym straszyć ludzi: "Bo ci zaprenumeruję 'DoRzeczy' a jak mi szczególnie podpadniesz to dostaniesz 'wSieci' i 'Gazetę Polską'". Ha ha!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 17.07.2020 13:53
Czytelnik

I ten ironiczny śmieszek ma niby czego dowodzić? Że akceptujesz nędzę moralną tych środowisk? Czy, że w nią nie wierzysz? A może nawet uznajesz, że to ludzie uczciwi i szlachetni? No, w to ostatnie raczej nie uwierzę. Ale kto wie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 17.07.2020 14:30
Bibliotekarz

Ironia nie służy dowodzeniu lecz określeniu stosunku. Jeśli już miałbym czegoś dowodzić to, że "nędza moralna tych środowisk" jest proporcjonalna do "nędzy moralnej" środowisk im przeciwstawnych. Dowodziłbym również, że niezależnie od posiadanych poglądów warto jest wiedzieć jak widzi świat "druga strona" by moc z nimi polemizować. Ale przecież nie o polemikę chodzi, tak?...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 17.07.2020 16:38
Czytelnik

Próbujesz ustawić ich w roli równorzędnych partnerów. Odpowiem po twojemu. LOL

Ze swołoczą się nie dyskutuje. Najpierw musieliby przyjąć cywilizowane standardy. Co jest, jak się wydaje, warunkiem dla nich nie do przyjęcia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 17.07.2020 21:02
Bibliotekarz

"Ze swołoczą się nie dyskutuje" Czyż nie tak mówili członkowie NSDAP? PNF? SDPRR(b)? FET y JONS? CPK? FARC? AUC? Jak się nie dyskutuje co co się robi? Czy nie dostrzegasz, że wypowiadasz się w identycznym tonie co niektórzy zwolennicy partii posiadającej większość parlamentarną. Pani wymierzająca "patriotycznego liścia" też twierdziła, że "ze swołoczą się nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 17.07.2020 22:59
Czytelnik

No to masz problem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Rudzielec 10.07.2020 12:35
Czytelniczka

Opowiadania nie czytałam, bo płacić za to nie będę. Ale...
Czy z tego artykułu nie wynika, że osoby hetero zostały w nim przedstawione jako okrutne istoty o ciasnych, nietolerancyjnych umysłach? Protestuję. Nie wątpię w obecną w naszym kraju homofobię, ale też nie rozciągajmy stereotypów w drugą stronę. Nie wszyscy spoza LGBT+ jesteśmy tacy. Moim zdaniem obie strony zostały...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej