Burza po opowiadaniu Jacka Komudy w „Nowej Fantastyce”. Wydawcy pisma przepraszają

LubimyCzytać
06.07.2020

W ostatnim numerze „Nowej Fantastyki” pojawiło się opowiadanie Jacka Komudy, zatytułowane „Dalian, będziesz poćwiartowany”. Tekst został przez wielu czytelników odebrany jako homofobiczny. Głos w sprawie zabrali także inni pisarze oraz sama redakcja pisma, która wydała specjalne oświadczenie z przeprosinami. Zapowiedziała również numer poświęcony LGBT+.

Burza po opowiadaniu Jacka Komudy w „Nowej Fantastyce”. Wydawcy pisma przepraszają
Reklama

Opowiadanie „Dalian, będziesz poćwiartowany” Jacka Komudy ukazało się w najnowszym, lipcowym numerze „Nowej Fantastyki” i od razu po premierze wywołał liczne komentarze. Wielu czytających wskazywało na homofobiczną i obraźliwą dla środowisk LGBT wymowę tekstu.

„Dalian, będziesz poćwiartowany” jest pastiszem?

Fabuła opowiadania dotyczy tytułowego bohatera, który, będąc homoseksualistą, pragnie uciec z krainy zwanej Lendią do Taurydyki. Przedstawionego jako plugawego odmieńca Daliana ściga grupa mężnych wojów, która po zabiciu jego kochanka dopada bohatera na statku. Udaje mu się zbiec, ale lędziccy wojownicy odkrywają ładunek statku – dzieci, które zostały porwane by służyć kapłanom-pedofilom z Taurydyki.

Skrótu treści opowiadania podjął się Piotr Tarczyński, tłumacz, historyk i amerykanista, autor wraz z Jackiem Dehnelem, książek Maryli Szymiczkowej o profesorowej Szczupaczyńskiej

Wielu czytelników „Nowej Fantastyki” wskazuje, że w tekście Komudy powielane są krzywdzące stereotypy (dotyczące między innymi rzekomej deprawacji dzieci) i pochwała przemocy wobec społeczności LGBT. W ostrych słowach opowiadanie skrytykowali także Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński.

(…) jeśli Polak jest kradnącym samochody Niemcom alkoholikiem, Żyd jest oszustem, knującym jak przejąć kontrolę nad światem zgodnie z protokołami Mędrców Syjonu, gej jest rozpasanym pedofilem, a czarny niepotrafiącym opanować żądzy tępym gwałcicielem białych niewiast - a redaktorowi nie dzwoni dzwoneczek, to może niech przerzuci się na inny zawód – pisze Jacek Dehnel.

Jacek Komuda utrzymuje, że stworzone przez niego opowiadanie zostało źle zinterpretowane.

„Opowiadanie jest pastiszem sytuacji w obecnej Polsce. Jeśli ktoś przyjmuje je jednostronnie (...) to znaczy, że sam jest ideologicznie zmanipulowany”, utrzymuje autor.

Pisarz dodaje, że „tytułowego bohatera ścigają kibice przybrani w nazwy klubów piłkarskich z Podkarpacia i Lubelszczyzny, zaś obelgi i przekonania postaci to autentyczne słowa przedstawicieli zarówno środowiska LGBT, jak i ich przeciwników'”.

Wiadomości o opowiadaniu trafiły także zagranicę. Na Twitterze odniósł się do nich Jeff VanderMeer, amerykański pisarz fantastyczny, finalista nagrody Hugo, laureat m.in. nagrody Nebula, British Fantasy Award i World Fantasy. Zaznaczył, że choć w przeszłości jego teksty ukazywały się na łamach „Nowej Fantastyki”, obecnie nie wyrazi już na to zgody. Sprawę skomentował jako „absolutnie obrzydliwą”.

Oświadczenie „Nowej Fantastyki”

Redakcja pisma odniosła się do zarzuty związane z publikacją opowiadania i wystosowała specjalne oświadczenie. Oficjalną reakcję redakcji opublikowano na portalu Facebook oraz na stronie pisma.

Przez ostatnie lata na łamach „Nowej Fantastyki” stale podkreślaliśmy znaczenie wzajemnego szacunku, tolerancji i różnorodności. Dbaliśmy i dbamy o to, żeby nasz magazyn był neutralną i życzliwą przestrzenią wymiany idei i poglądów, umożliwiającą czytelnikom spojrzenie na świat z różnych perspektyw, lepsze zrozumienie jego mechanizmów. Przestrzegaliśmy przed totalitaryzmami, fanatyzmem, podziałami i nienawiścią. Nie przewidzieliśmy tylko, że są one w społeczeństwie aż tak silne.

Tekst Jacka Komudy odebraliśmy jako wyeksponowanie właśnie tych wszystkich nienawiści zatruwających ludzi, które są w stanie skazić każdego w swoim zasięgu, bez względu na stronę. Niestety, został odczytany inaczej, uznany za atak na homoseksualistów i propagowanie kłamliwych stereotypów na ich temat - czytamy w oświadczeniu.

Reklama

Autorzy oświadczenia podkreślają, że niefortunnemu odczytaniu tekstu sprzyja czas kampanii wyborczej, podczas której trwa nagonka na mniejszości seksualne i antygejowska propaganda.

Wskazując na braki w zakresie edukacji i niewiedzę dotyczącą środowiska LGBT+, redaktorzy pisma zapowiedzieli qeerowy numer numer „Nowej Fantastyki”.

Tęczowa „Nowa Fantastyka”

Autorzy oświadczenia podkreślają, że są otwarci „aby stać się głosem słabszych, wykluczonych i dyskryminowanych”. Strony jednego z kolejnych numerów magazynu zostaną więc poświęcone tematom mniejszości seksualnych i osób nieheteronormatywnych by udowodnić, że fantastyka jest nurtem, który nie dzieli i wyklucza, lecz wręcz przeciwnie – łączy pomimo różnic.

Zaproponowaliśmy twórcom ze środowisk queerowych wspólne przygotowanie numeru naszego miesięcznika, w którym znajdą się teksty literackie i publicystyczne pisane przez autorów LGBT+ lub poświęcone tej tematyce. Mamy nadzieję, że pozwoli on miłośnikom fantastyki spojrzeć na świat – ten nasz i ten fantastyczny ‒ z innej perspektywy. Lepiej zrozumieć punkt widzenia osób nieheteronormatywnych ‒ ich potrzeby, nadzieje, obawy. Docenić ich pasje i pomysły. Na łamach „Nowej Fantastyki” już i tak regularnie ukazują się takie teksty, jednak najwyraźniej nadszedł moment, żeby zaakcentować to jeszcze mocniej i przeciwstawić się falom hejtu i ignorancji. Będą też ukazywały się w przyszłości, ponieważ jesteśmy stale otwarci, aby stać się głosem słabszych, wykluczonych i dyskryminowanych. Oni przecież też są częścią fandomu, bez względu na orientację seksualną, płeć, rasę, wyznanie, sprawność fizyczną, etc. Pora podkreślić, że fantastyka ‒ i „Nowa Fantastyka” ‒ powinna być przestrzenią, która łączy ludzi i prowadzi świat ku lepszemu. Szczególnie w sytuacji, kiedy zbiorowo jako polskie społeczeństwo i na skalę globalną coraz szybciej zmierzamy ku najczarniejszym dystopijnym wizjom. Tylko wspólnie możemy to powstrzymać.

Oświadczenie kończą słowa o tym, że planowany numer będzie „pierwszym krokiem ku wzajemnemu zrozumieniu w fandomie, ku większej tolerancji, empatii i życzliwości”.

Czytelnicy podzieleni

Pod oświadczeniem „Nowej Fantastyki” można znaleźć ponad 1,2 tys. komentarzy. Niektóre chwalą redakcję za przyznanie się do błędu, choć wiele wskazuje na cenzurę i polityczną poprawność. Część czytelników jest zdania, że przeprosić powinien również autor tekstu, inni bronią wolności słowa i możliwości, jakie niesie fikcja literacka.

[ec]

Reklama

komentarze [660]

Sortuj:
217
168
13.07.2020 21:16

Moje zdanie:
https://seczytam.blogspot.com/2020/07/komudagate-czyli-gownoburza-w-szklance.html


3959
3719
12.07.2020 21:48

Z mojej strony padło wiele,nie potrzebnych słów.Wiele osób mogło poczuć się urażonych.
Moim celem nie był atak ,na osoby homoseksualne.Ktore ,na pewno są dobrymi ludźmi.
Jak wszyscy,mamy poglądy.Ja je przekazałem w złych emocjach
. Dlatego Przepraszam Tych Ludzi.
Których uraziłem swym zachowaniem
💞💞💞💞💞☺️☺️


255
0
12.07.2020 00:54

Ciekawych czasów dożyłem... Wiecznie wrzaskliwe środowisko LGBT+ i sympatyków terroryzuje najlepsze polskie pismo SF/Fantasy z tradycjami w imię tolerancji... Zaznaczam, środowisko LGBT - nie normalni geje i lesbijki, którzy zdaje się takich samozwańczych "obrońców" i innych "zasłużonych działaczy" ma głęboko w poważaniu i raczej na swoich reprezentantów nie wybierali....

więcej

6396
536
12.07.2020 12:34

Tak, pomysł z oddaniem numeru LGBT jest żenujący. Bo brzmi to mniej więcej tak - sprzedaliśmy wam liścia w twarz a teraz macie po cukierku i siedźcie cicho.

Nazywanie tekstu Komudy "polemicznym" jest przejawem albo ignorancji albo głupoty.


1496
406
12.07.2020 13:12

Pomysł sam w sobie nie jest zły - ale kontekst, w jakim doszło do tej propozycji ze strony redakcji NF jest znamienny dla całej dyskusji. Czasopismo "wtopiło" i wiosłuje teraz na gwałt w odwrotnym kierunku, aby nie otrzymać od środowiska LGTB+ homofobicznej łatki. I tym samym automatycznie podpada niektórym czytelnikom, którzy nie lubią instrumentalizowania ulubionego...

więcej

995
166
11.07.2020 23:40

Czytając komentarze tutaj i streszczenie opowiadania można łatwo dojść do wniosku, że to o was. Przynajmniej o większości. Nie chcę odpowiedzi na mój komentarz, naprawdę, ale przemyślcie to sobie. Jak widzicie to opowiadanie a w jakim świetle stawiacie siebie pisząc te obrzydliwe rzeczy. Wstyd, naprawdę wstyd, że na takim portalu jest taki poziom!


460
369
11.07.2020 16:42

Co łączy C/2020 F3 z LGBT? Niewiele poza tym, że to też ciąg znaków. Ponieważ boję się zabierać głos w temacie, a mam wiele do powiedzenia w innym, który swoją efemerycznością staje się atrakcyjny, a do tego tu jest kilka osób, to się odważę.

C/2020 F3 to nazwa kodowa komety. Bardzo rzadko możemy 'gołym okiem' obserwować komety z Ziemi. Raz na 10-20 lat. W najbliższych...

więcej

1444
286
11.07.2020 23:13

Niestety pogoda nie ułatwia, moze dziś...


460
369
12.07.2020 10:59

Mimo, że mieszkam w kilkusettysięcznym mieście, ostatniej nocy się udało znaleźć kawałek nieba z horyzontem, gdzie światła w miarę mniej. Zrobiłem kilka zdjęć. Tylko dobrze mieć statyw.


3407
178
10.07.2020 15:07

Kupiłem wersje elektroniczna i przeczytałem. Moim zdaniem słabe opowiadanie, nie w moich klimatach. Cała afera... jak zwykle z igły widły.

Moim zdaniem to jest satyra. wiele na to wskazuje. Już na stronie 17 czytamy: "Jaksy i wojskiego - wąsatego i grubego, jak nakazywała waga urzędu.". Słowa samego Daliana: "(...)Z rąk wąsatych Jakuszów i Grzysław, fanatycznego i...

więcej

1444
286
10.07.2020 18:02

Przeczytałeś posty Piotra Tarczyńskiego w ogóle? Też uważam że to słaby pastisz, ale nie o tym jest ten artykuł i cała dyskusja.


3407
178
10.07.2020 19:17

Oczywiście, że czytałem projekcje pana Tarczyńskiego. Nie wiem gdzie on w opowiadaniu czytał:

"W parasłowiańskiej krainie Lendii grupa dzielnych wojów - silnych, odważnych, męskich -"

1. Nigdzie nie wspomina się, że to "praslowianie"
2. "dzielni wojowie, silni, odważni i męscy"?? Przecież Komuda drwi z nich wprost: wąsaci, z brzuchem, kłótliwi i skłonni do przemocy opoje....

więcej

6396
536
10.07.2020 20:48

śmiechłem, ale pierdoły, a to z tym wykropkowaniem to szczyt idiotyzmu, tekst jest tak ustawiony, że nie możesz w "wykropkowne" wstawić czegokolwiek bo straci sens, myśl człowieku, to nie boli, nie wymyślaj usprawiedliwień na siłę


3407
178
10.07.2020 22:21

LOL, mi każesz myśleć... a sam tego nie robisz. Czy rozumiesz czym jest "argumentum ad absurdum"? Najwyraźniej nie. Nie wiem ile masz lat (zaraz mnie oskarżą o ageizm) ale po sposobie i formie wypowiedzi, zgaduję, że jesteś młody.Nic w tym złego. Też byłem :) Młodzi ludzie działają pod wpływem emocji, często bez głębszej refleksji. Brak zajęć z logiki czy retoryki...

więcej

6396
536
10.07.2020 23:00

Błędnie zastosowałeś "argumentum ad absurdum". Wymyśl jak to zrobić poprawnie. Przemyśl zanim coś napiszesz. I odpuść sobie ten wiek, jest bardzo duża szansa, że jesteś młodszy. Ta dyskusja wchodzi w naprawdę śmieszne rejony.


328
48
11.07.2020 12:00

@sulibrat Ja też czytałam "Deliana". Dla mnie to niezbyt udana satyra i przeciętne opowiadanie fantasy. Redakcja NF powinna oddać je do poprawki. Tak jak wspominałam we poprzednich komentarzach niezręczny dowcip nikogo nie śmieszy, może za to komuś zaszkodzić albo rozgniewać towarzystwo.


3407
178
11.07.2020 13:14

@Sheri: mi się to opowiadanie wcale nie podoba a przeczytałem jedynie by wiedzieć o co cały ten "kałszkwał" (świetne słowo :D). Gdyby nie to nigdy bym go nie przeczytał.

Redakcja powinna wziąć pod uwagę... że obecnie czytelnicy słabiej chwytają aluzję a satyrę odbierają dosłownie. Z drugiej strony: czy nie byłaby to właśnie cenzura jeśli rozważano by "a może to kogoś...

więcej

328
48
16.07.2020 23:43

@sulibrat Czytasz tekst zanim cokolwiek o nim powiesz? Kurcze, ożeń się ze mną albo zostań chociaż moim bratem ;)
Tak, trochę w tym prawdy, że niektórzy czytelnicy słabiej wychwytują aluzję lub satyrę. Trzeba im serwować jak najwięcej kabaretów czy czegoś podobnego ;) Problem...

więcej

3407
178
17.07.2020 01:52

LOL <spuszczam skromnie oczy... i puszczam 'oko'> zawsze czytam by przejść pierwsze sito pytania "a czytałeś w ogóle"? Potem to już tylko maczugi (jak widać na tym tutaj pobojowisku).

Chętnie przyjmę twoją propozycję, pierwszą lub drugą (pierwszą kiedy w Polsce zaakceptują wielożeństwo, drugą, o ile braterstwo krwi wchodzi w rachubę) :D Tak czy inaczej milo mi Ciebie...

więcej

3959
3719
10.07.2020 13:56

Przed chwilą,uczestniczyłem .W rozmowie,na temat gejów.Ludzie kobiety i mężczyźni.W wieku od 28 -do 52 lat.Mowili co sądzą ogejach.
To nienormalne jest.
To było łagodne, resztę nie powiem.Zbyt ostro.


1621
302
10.07.2020 14:15

Ale po co to napisałeś? Miałeś się już podobno nie odzywać w tym temacie. Za chwilę będziesz krzyczeć, że wszyscy Cię nienawidzą. Skoro Ty nienawidzisz innych ludzi to jakiej reakcji się spodziewasz?


3407
178
10.07.2020 16:35

Nienawiść – bardzo silne uczucie niechęci wobec kogoś lub czegoś, często połączone z pragnieniem, by obiekt nienawiści spotkało coś złego.

@vandenesse - wskaż proszę które wypowiedzi kolegi są nienawiścią?

Czy jeśli nie jem mięsa i uważam jego jedzenie za obrzydliwe... to czy już to jest nienawiść?


1621
302
10.07.2020 16:53

Ależ to sam czytamcałyczas rozpoczął histeryczne oskarżenia wobec kilku rozmówców, że wszyscy go nienawidzą. Nasze przegadywanki rozpoczęły się dużo wcześniej jak Ci się chce to sobie poszukaj - tylko są w wielu różnych miejscach. Moja wypowiedź ma wydźwięk lekko ironiczny.


3959
3719
10.07.2020 16:58

Tak z tym,że ja jako jedyny.Nie moge nic napisać.Przecie LGBT.Jak wszyscy są nimi zachwyceni.To ja nie muszę.Moj system wartości.Jest inni.Lepszy czy gorszy mój własny.
Dla mnie małżeństwo to kobieta i mężczyzna.Chlop z chłopem to najwyżej para.Nie małżeństwo.


1621
302
10.07.2020 17:40

Możesz mieć poglądy jakie chcesz, pod warunkiem, że nikogo nie obrażasz albo nie zabraniasz komuś prawa do normalnego życia.


3959
3719
10.07.2020 17:56

A w czym obraziłem jaśnie państwa z LGBT .Tym,że mam konserwatywne obyczajowo poglądy ?
Choć katolikem nie jestem.


6396
536
10.07.2020 18:35

A kto ci dał prawo narzucać ten swój system wartości innym? Czy ktoś cie zmusza do małżeństwa z innym chłopem? Albo zakazuje małżeństwa z kobietą? Jedyne czego się od ciebie wymaga, żebyś się odpierniczył od innych.


3407
178
10.07.2020 19:23

Ale chwila. "narzucać swój system wartości innym":

IMHO narzucanie to ingerowanie w życie poprzez nakazy i zakazy z konsekwencjami (prawnymi, lub społecznymi) i przymusem, nawet bezpośrednim.

Czy widziałeś by kolega "narzucał swój system wartości innym"?

Dlaczego ma się "odpierniczyć od innych"? Jeżeli ktoś publicznie wyraża swoje poglądy, upodobania czy postawy,...

więcej

1621
302
10.07.2020 19:46

@sulibrat
próbujesz wprowadzać "filozofowanie" tam, gdzie naprawdę to nie jest konieczne w wyniku czego mam wrażenie, że sprowadzasz tę rozmowę do absurdu. Logiczne argumenty nie przemówiły jeszcze do czytamcałyczas ani razu więc nie dziw się, że nasza rozmowa z nim jest na "dziwnym" poziomie. Może i niegrzecznym ale według mnie niegrzeczność w pełni zasłużona.
Jak masz coś...

więcej

3407
178
10.07.2020 20:02

@vandenesse, Ewa, nie wiem czy masz swoje dzieci ale przypomina mi to "nie filozofuj" rzucone do dziecka kiedy nie ma się argumentów lub nie chce się z nim dyskutować.

Zwracam uwagę na znaczenie słów. Kiedy dyskutujesz i używasz słów czy zwrotów - one coś znaczą. Jeśli to nie ma znaczenia... po co dyskutować.

"Dodatkowe prężenie piórek" mnie rozbawiło. Za stary jestem by...

więcej

302
252
10.07.2020 20:11

Bardzo prosze sprecyzować gdzie odbyła się ta rozmowa 'ludzi, kobiet i mężczyzn o gejach' ? Rozumiem, że uczestniczący w tej rozmowie wywnioskował, że gej to nie człowiek, kobieta lub mężczyzna ? DLACZEGO PYTANO ludzi, kobiety i mężczyzn O ICH OPINIE O GEJACH ?????
W jakim celu ???


3959
3719
10.07.2020 20:14

Powiem tyle,że w pewniej altance.Padl temat.Jak mówiłem,w realnym życiu.
Jest wolność słowa .I nikt nie musi być zmuszany.Do akceptacji LGBT


1621
302
10.07.2020 20:15

@sulibrat
masz rację - dlatego też "filozofowanie" było w cudzysłowie i tak masz rację - nie chce mi się z Tobą dyskutować, ponieważ doskonale wiem, że jesteś przeciwko zapewnieniu LGBT wszystkich praw a przecież do tego sprowadziła się większość dyskusji pod tym artykułem.

co do prężenia piórek - naprawdę... nikt nie oczekuje podchwycenia tematu, wręcz przeciwnie.


3959
3719
10.07.2020 20:18

Czyli Lubimy Czytać,przestało istnieć.To od Dziś Tuba Jednym Tęczowych Poglądów.
.


6396
536
10.07.2020 20:32

Zasłaniając się swoim "systemem wartości" odmawia pewnej grupie sposobu życia prze nich wybranego. Nie mówi - mam system wartości, który zabrania mi zawrzeć małżeństwo homoseksualne i takiego nie zamierzam zawrzeć. Kolega mówi - mam system wartości i zgodnie z nim zabraniam INNYM zawierać takie małżeństwo.

Jeżeli to nie jest narzucanie, to nie wiem co nim jest.

Różnica...

więcej

6396
536
10.07.2020 20:33

czytamcałyczas

Nie, to tuba takich wrzaskliwych homofobów jak ty..


3407
178
10.07.2020 22:08

@vandenesse Cz-cz-czekaj. Ty DOSKONALE WIESZ "że jestem przeciwko zapewnieniu LGBT wszystkich praw". Ty WIESZ? A znasz może jeszcze mój PESEL? Nigdzie nie prezentowałem swoich poglądu a już na pewno nie w tej dyskusji. Są bardziej złożone niż "jesteś przeciwko zapewnieniu LGBT wszystkich praw". Jednocześnie deklarujesz "nie chce mi się z Tobą dyskutować". Niezła strategia....

więcej

3959
3719
10.07.2020 22:28

Wiele osób, mnie rozczarowało.Coz się okazuje,,że tylko Oni.Moga mieć poglądy
.Tylko Oni mają monopol.Na prawdę.Pisza o mówię nienawiści,a sami.Ja stosują.

Ich retoryka jest taka.Nawet nie tykać się LGBT.


3407
178
10.07.2020 22:38

@czytamcałyczas: wiesz, życie nie jest czarno-białe. To co obserwujemy to zwyczajne procesy społeczne, walki grup społecznych, walki o przywileje i rozpoznanie. Nihil novi sub sole.

Takie postawy prezentują zarówno zwolennicy ideologii LGBT (bo akronim ten określa zarówno grupę ludzi jak ich poglądy/ideologię) jak i np. członkowie Klubów Gazety Polskiej czy Rodziny Radia...

więcej

3959
3719
10.07.2020 22:43

Ty umiesz,to powiedzieć miło i kulturalny sposób.
Reszta pan na F i pani na V już nie potrafią.
Ktoś tu się za bardzo zdenerwował.I to nie ja
. Pozdrawiam serdecznie.


6396
536
10.07.2020 22:51

Serio nie chce mi się już wałkować w kółko tego samego. Kto powiedział, że osoby homoseksualne domagają się jakiegoś uprzywilejowania? Skąd wy to bierzecie? Co do małżeństwa to związek kobiety i mężczyzny jest uprzywilejowaniem. Ma więcej praw niż inni. Środowiska LGbt domagają się jedynie zrównania praw. Kiedyś kobiety nie miały prawa głosu, prawa do własności, do nauki,...

więcej

6396
536
10.07.2020 22:53

Czytamcalyczas, mógłbyś już przestać wcinać się w każdą dyskusję ze swoimi bezwartościowymi tekstami. Twoje wypowiedzi to zwyczaje śmieci.


1621
302
10.07.2020 22:56

@sulibrat
ależ oczywiście, że prezentowałeś już swoje poglądy, dawno temu rozmawialiśmy pod artykułem pod tym strasznym feministycznym filmem :)) było o feministkach, homo, wykluczeniach... Wiesz dlaczego nie chce mi się dyskutować? Bo robię to od kilku dni i już jestem zmęczona, bo cały czas piszę to samo – jak chcesz poznać moje poglądy to możesz poczytać moje poprzednie...

więcej

6396
536
10.07.2020 23:17

Mam tak samo. Już mi się nie chce wchodzicie w piętrowe dyskusję.


3407
178
10.07.2020 23:34

To mogę jedynie życzyć miłej nocy. Z mojej strony zgodnie z życzeniem EOT... w tym wątku... wypadałoby odpowiedzieć jeszcze Fidelowi w kwestii uprzywilejowania, ale szanuję brak woli dalszej dyskusji.


6396
536
10.07.2020 23:45

To ile masz lat? :)


72
72
11.07.2020 10:21

Jacyś ludzie, o bliżej nieznanych kwalifikacjach zawodowych i intelektualnych gdzieś się spotkali i mówili co sądzą o gejach.
Czuję się ubogacony tą informacją.


1620
43
11.07.2020 10:44

@sulibrat

To czytamcałyczas używa argumentów "Durny jesteś i tyle." To jest dosłowny cytat z innej dyskusji pod tym artykułem. On się ciągle obraża, bulwersuje i wypisuje bezsensowne komentarze, których na prawdę nie da się zrozumieć. Bo co to znaczy: "A jak kobieta nie czyni się dyskryminowana"? A to jedyne zdanie w tym jego komentarzu. Do tego gdy tylko zostanie...

więcej

3407
178
11.07.2020 13:05

@Rudzielec: nie mogę odpowiadać za poglądy i sposób ich formowania przez innych (truizm). Ale w reakcji na jego wpisy ludzie piszą "ciekawe rzeczy"... jasne, można pocisnąć, można spokojnie tłumaczyć. Mnie ciekawi: gdybyśmy się spotkali na żywo, człowiek w człowiekiem, zobaczyli siebie, nieco poznali w dyskusji w której przekaz niewerbalny staje się istotny... to czy...

więcej

1621
302
11.07.2020 13:16

dobra, wyspałam się, zrobiłam co miałam zrobić to do pracy rodacy ;)

to najpierw do czytamcałyczas:

miło, że nagle zechciałeś wziąć udział w dyskusji i odnosić się do wypowiedzi innych, bo do tej pory, w prawie każdej dyskusji, jak ktoś Ci przedstawił jakieś kontrargumenty, to albo się obrażałeś i twierdziłeś, że tylko Ty nic nie możesz powiedzieć, albo w ogóle się nie...

więcej

1620
43
11.07.2020 13:44

@sulibrat
Na żywo rozmowa wyglądałaby zapewne troszkę inaczej... przynajmniej na początku. Ludzka cierpliwość ma swoje granice. A na pewno moja je ma. Zgoda, że może to jest dyskusja z ograniczonym przekazem, ale jednocześnie daje czas do namysłu i sformułowania w miarę jasnej wypowiedzi. W rozmowie na żywo wymiana poglądów może czasami być nawet bardziej... dynamiczna,...

więcej

3959
3719
11.07.2020 14:16

Jest tu taki jeden , każdemu dobrze znany.Ktory jest agresywny, chyba się mści za swoje problemy osobiste
.Nie da się rozmawiać z kimś takim.I dla mnie problem LGBT jest mało ważny.Gdybym był gejem.Ale nie jestem.


3407
178
11.07.2020 14:46

@vandenesse IMHO NIKT nie powinien zawierać małżeństw... a przynajmniej w takiej formie jak obecnie. Dlatego pisałem "małżeństwa dla nikogo". To może brzmieć absurdalnie ale oddaje doskonale sens :) Dzieci rodzą się niezależnie od tego czy jest małżeństwo czy nie ma. Powinno się zlikwidować wspólne rozliczanie małżonków, zmniejszyć podatki i podnieść kwotę wolną od podatku....

więcej

1621
302
11.07.2020 15:18

Ok, Twój pomysł jest bardzo ciekawy ale chyba się zgodzisz, że zupełnie nierealny – zgodzę się, że byłoby to bardziej akceptowalne niż „małżeństwa” homoseksualne ale dopóki religia będzie rządzić to rozwiązanie raczej niemożliwe. Nie interesowałam się do tej pory takim rozwiązaniem i jestem ciekawa, czy którykolwiek rządzący w ogóle brałby pod uwagę brak małżeństw. Tak czy...

więcej

1620
43
11.07.2020 16:11

@sulibrat
Miałam na myśli bardziej użycie szerokiego zasobu słownictwa z kategorii "Epitety i wulgaryzmy" dla podkreślenia wagi swej wypowiedzi ;)

@czytamcałyczas
Znowu rzucasz ogólniki i nie odnosisz się do argumentów innych uczestników rozmowy. Kto to jest "taki jeden"? Bo dla mnie to ten opis pasuje do Ciebie.
Jak na kogoś uważającego problem za mało ważny to...

więcej

3407
178
11.07.2020 17:51

@vandenesse: tak, dzisiaj nierealny. W przyszłości? Któż wie? Kiedy Tove Jansson przechodziła na "stronę duchów" ("drogę duchów"? nie pamiętam dokładnie... kiedy decydowała się na związek homoseksualny) też pewnie nie sądziła, że małżeństwa homoseksualne będą możliwe w Finlandii. Dzisiaj okazuje się, że Finlandia ma jedne z najbardziej postępowych praw.

Zatem wyjaśnienia...

więcej

1621
302
11.07.2020 18:25

osoby żyjące w konkubinacie mogą korzystać z tych przywilejów biorąc ślub, mają wybór, osoby LGBT nie. Oczywiście konkubinaty powinny mieć takie same prawa – jestem jak najbardziej za, jak tylko się potoczy dyskusja to będę aktywna ;) Ale mają przynajmniej wybór. Tylko błagam, nie pisz, że osoba homo może poślubić kogoś hetero i też będzie mieć takie prawa - to cwaniakowaty...

więcej

3407
178
12.07.2020 12:59

Jak już pisałem, głoszę hasło " związki małżeńskie dla nikogo". Tak, osoby w konkubinacie mają wybór... by skorzystać z przywilejów :) Czyli zgadzasz się, że małżeństwo obdarzone jest przywilejami? :)

Ale inna historia. Poznaj pana Zygmunta (75) i Czesława (72). Obaj wdowcy, przyjaciele od lat. Postanawiają zamieszkać razem (obaj są hetero ale w ich wieku z męskich...

więcej

1621
302
12.07.2020 13:56

ach, wybacz, nie ujęłam słowa „przywileje” w cudzysłów – używam go tylko po to, żeby było nam łatwiej dyskutować :)
jak już ustaliliśmy, przyszłość bez małżeństw jest utopijna. Moim zdaniem bardziej utopijna niż zrównanie praw LGBT jeżeli chodzi o małżeństwo. Dlaczego więc, póki nie nastanie ta utopijna przyszłość, po drodze nie zrównać by prawa przynajmniej LGBT, co jest...

więcej

3407
178
12.07.2020 22:53

Jak już wspominałem, pewnie dla Tove Jansson utopijne było, że Finlandia się tak zliberalizuje. Widzisz, to tylko moje spojrzenie na sprawę - zdaję sobie sprawę, że to samotny żagiel.

Co do opisanej przeze mnie sytuacji... wiesz, że był pewien pan który powiedział powodzianom, że "powinni byli się ubezpieczyć"... nie warto do niego dołączać.

Zrównanie praw wyborczych i...

więcej

1621
302
13.07.2020 08:41

No nikt nie napisze na transparencie takiego hasła - mówię o tym, że nie wiesz co się dzieje w głowie człowieka, dla niektórych ważna jest legalizacja - w każdej orientacji, ileż ludzi zrywa stosunki gdy dowiaduje się, że partner nie chce zalegalizować związku (najczęściej kobiety ;) wiem ze upraszczam chodzi mi tylko o możliwość wyboru. Co do naszych panów, ja akurat...

więcej

3407
178
15.07.2020 23:11

@vandenesse: dziękuję za dotychczasową rozmowę. Dyskusja jak widać mogła się toczyć na poziomie, bez zbędnych, negatywnych emocji i wspólnym szacunku. Dyskusja przygasa, emocje opadły :)

Notka na boku: warto przeczytać artykuł Jacka Komudy w "Do Rzeczy": https://dorzeczy.pl/kraj/146671/jak-zostalem-homofobem.html ... kto chce oczywiście.


6396
536
16.07.2020 07:41

Czytanie "Do Rzeczy" jest jak przenoszenie dyskusji z salonu do chlewu. Niby można, ale niewielu to czyni.


3407
178
16.07.2020 14:19

@Fidel: jestem pewien, że znajdziemy ludzi, którzy powiedzą to niemal o każdej gazecie jaka wychodzi w Polsce... chociaż byłby to "Działkowiec" (który, z reszta, prenumeruję :P) Ergo czytanie jakiejkolwiek gazety będzie "przeniesieniem dyskusji do chlewu".

PS. Pochodzę ze wsi (wiem nie ma się czym chwalić) Chlewnie utrzymane są w czystości jakiej brakuje toaletom...

więcej

6396
536
16.07.2020 14:23

Znajdziesz ludzi na każdy aspekt, ale jakie to ma znaczenie?


3407
178
16.07.2020 18:13

Ano taki, że nie warto pisać tego co napisałeś wcześniej. Nie wnikam jakie gazety uznajesz za wartościowe... ale rozumiesz, że Twoja osobista opinia o danej gazecie nie świadczy o wartości treści tam publikowanych i przytoczeniu ich w dyskusji? Cóż, Komuda postanowił wypowiedzieć się w DoRzeczy. Ja jedynie wspomniałem, że taki artykuł się ukazał. Sięgnie ten co chce :)


6396
536
16.07.2020 19:40

Nie zgadzam się z twoim poglądem. Do Rzeczy to chlew, to kloaka obrzydliwych wyziewów. Nie ma znaczenia jak to zrelatywizujesz. To, że znajdziesz kogoś komu to się będzie podobalo i będzie miał inne zdanie jest bez znaczenia. To tylko jak najgorzej świadczy o nim ale wartości Do Rzeczy nie zmienia..


1621
302
16.07.2020 21:05

wszystko pięknie ładnie ale no cóż... użycie przykładu tego „pisma” no jakby sprawia, że ja nie mam słów.
Ja już podziękuję.


3407
178
17.07.2020 01:44

LOL... dopisuję sobie do listy czym straszyć ludzi: "Bo ci zaprenumeruję 'DoRzeczy' a jak mi szczególnie podpadniesz to dostaniesz 'wSieci' i 'Gazetę Polską'". Ha ha!


6396
536
17.07.2020 13:53

I ten ironiczny śmieszek ma niby czego dowodzić? Że akceptujesz nędzę moralną tych środowisk? Czy, że w nią nie wierzysz? A może nawet uznajesz, że to ludzie uczciwi i szlachetni? No, w to ostatnie raczej nie uwierzę. Ale kto wie.


3407
178
17.07.2020 14:30

Ironia nie służy dowodzeniu lecz określeniu stosunku. Jeśli już miałbym czegoś dowodzić to, że "nędza moralna tych środowisk" jest proporcjonalna do "nędzy moralnej" środowisk im przeciwstawnych. Dowodziłbym również, że niezależnie od posiadanych poglądów warto jest wiedzieć jak widzi świat "druga strona" by moc z nimi polemizować. Ale przecież nie o polemikę chodzi, tak?...

więcej

6396
536
17.07.2020 16:38

Próbujesz ustawić ich w roli równorzędnych partnerów. Odpowiem po twojemu. LOL

Ze swołoczą się nie dyskutuje. Najpierw musieliby przyjąć cywilizowane standardy. Co jest, jak się wydaje, warunkiem dla nich nie do przyjęcia.


3407
178
17.07.2020 21:02

"Ze swołoczą się nie dyskutuje" Czyż nie tak mówili członkowie NSDAP? PNF? SDPRR(b)? FET y JONS? CPK? FARC? AUC? Jak się nie dyskutuje co co się robi? Czy nie dostrzegasz, że wypowiadasz się w identycznym tonie co niektórzy zwolennicy partii posiadającej większość parlamentarną. Pani wymierzająca "patriotycznego liścia" też twierdziła, że "ze swołoczą się nie...

więcej

6396
536
17.07.2020 22:59

No to masz problem.


1620
43
10.07.2020 12:35

Opowiadania nie czytałam, bo płacić za to nie będę. Ale...
Czy z tego artykułu nie wynika, że osoby hetero zostały w nim przedstawione jako okrutne istoty o ciasnych, nietolerancyjnych umysłach? Protestuję. Nie wątpię w obecną w naszym kraju homofobię, ale też nie rozciągajmy stereotypów w drugą stronę. Nie wszyscy spoza LGBT+ jesteśmy tacy. Moim zdaniem obie strony zostały...

więcej

99
9
10.07.2020 10:02

Wciąż tylko "lewactwo" to "lewactwo" tamto, nic tylko lewactwo lewactwo lewactwo... jesteś inteligentny, otwarty na ludzi, traktujesz wszystkich na równi, szanujesz odmienność, nie masz problemu z kolorem skóry, jesteś za wolnością wypowiedzi ale nie obrażającą konkretnych osób, szanujesz odmienne poglądy innych, jesteś za prawami kobiet, szanujesz tradycję i kulturę i...

więcej

366
191
10.07.2020 12:11

Pan nie jest lewakiem, tylko lewicowcem :).


99
9
10.07.2020 17:22

Czy ja wiem... natomiast obawiam się, iż w Polsce większość i tak nie dostrzega różnicy...powiem więcej, nawet prawicowiec, nie o fanatycznych poglądach a bardziej "otwarty" (liberalny?) może uchodzić za lewaka... lecz z pewnością jest prawakiem ;) Pozdrawiam


99
9
10.07.2020 17:44

Myślę, że Panu nie muszę tłumaczyć co miałem na myśli pisząc tamten długi komentarz. Po prostu mam dość sprowadzania wszystkiego do lewactwa. Ktoś jest osobą LGBT - lewak, komuś nie przeszkadza osoba LGBT - też lewak. Ktoś nie chodzi do kościoła - lewak, inny chodzi (katolik), ale domaga się ukarania księży pedofilów i/lub opodatkowania kościoła - lewak. Przykłady można...

więcej

366
191
10.07.2020 19:02

Zgadzam się z Panem. Sprawiedliwość musi być :).


9392
115
18.07.2020 08:44

Nie musisz tworzyć nowych negatywnych nazw dla "prawaków", gdyż już takie funkcjonują - choćby "mohery" (choć niektórzy mówią po prostu "bydło").

Cała Twa wypowiedź jest niestety oparta na fałszywych przesłankach - lewacy sami proszą się o wyraźną kwalifikację, wygłaszając bardzo kategoryczny sposób poglądy mocno radykalne... Krzyczą o tolerancji i otwartości, ale sami...

więcej

99
9
18.07.2020 15:38

Cieszyłem się na konkretną merytoryczną odpowiedź, i poniekąd taką jest poza tym, że moją wypowiedź uważasz za "opartą na fałszywych przesłankach", a to niby dlaczego? Skoro lewakiem już staje się każdy o poglądach innych niż prawicowe, czy skrajnie narodowe? Co złego jest w otwartości i akceptacji? Czy to nie jest jeden z warunków bycia dobrym człowiekiem, katolikiem? To...

więcej

366
191
18.07.2020 18:16

Wyjdę nieco poza dyskutowany temat, za co z góry przepraszam, ale wydaje mi się to jednak sensowne. Otóż zgadzam się z wieloma tezami @Miceliusa, osobiście 1. rozróżniam osoby LGBT+ i ideologię LGBT+ (osobę, które mnie wyzwie od faszystów itd. pozwę!), 2. samą ideologię za radykalnie szkodliwą mutację marksizmu, prowadzącą do ustroju przynajmniej autorytarnego. Jednakże...

więcej

9392
115
19.07.2020 12:18

Och, to by było na dłuuugą dyskusję. Jednak piszesz kulturalnie i chyba szczerze, za co dziękuję – poczuwam się do udzielenia poważnej odpowiedzi... Spróbuję , w punktach...

1) "Lewakiem staje się każdy o poglądach innych, niż prawicowe, czy skrajnie narodowe" - Erm... "staje się" według kogo? Właśnie w tym rzecz, że o "zbrodniczych faszystach" krzyczy dużo więcej...

więcej

366
191
19.07.2020 13:19

1. Serdecznie dziękuję za obszerną odpowiedź. 2. Myślę, że właśnie na portalu o książce może być miejsce na poważne dyskusje, i to sine ira et studio. 3. "Poparłem" Pana wypowiedź:). O tym z czym się jednak nie zgadzam napiszę jutro.


366
191
21.07.2020 18:33

1. Najpierw dopowiedzenie. Przez "zgadzam się z MaGiem" rozumiem postawę otwarcia i stosowania rozróżnień, a nie konkretne postulaty czy analizy. Np. argument za prawem kobiety do podejmowania decyzji o ewentualnej aborcji należy odrzucić, ponieważ opiera się na założeniu że nienarodzone dziecko jest częścią ciała kobiety. Jest mi o o wiele bliżej do Pana, jeśli chodzi o...

więcej

9392
115
25.07.2020 10:41

Dziękuję za pozdrowienia, nawzajem! Choć szczerze nie mam poczucia, że dla mnie "wszystko jest czarno-białe". - Może tak to wyglądało w polemice; dostrzegam wiele wad i po "mojej stronie"; ogólnie ludzie mają podobne problemy niezależnie od sympatii... Protestuję tylko przeciw totalnej relatywizacji i życiowej postawie w stylu "wszyscy politycy są tacy sami" - no bo czy...

więcej

366
191
25.07.2020 11:28

Ja bym dołożył wszystkie ranki. Czyli zostaliśmy kulturalnym dyskutantami (mniejszość!, możemy poprosić Bestię Europejską o wsparcie LOL), szkoda że tylko online, a nie przy kawie czy befsztyku.
Mnie z kolei nie należy uważać za uosobienie łagodności, im jestem starszy, tym bardziej cięty, na głupotę w szczególności, a głupotę w formie ideologii - zwlaszcza! Tym bardziej,...

więcej

9392
115
25.07.2020 12:07

Tak, Ruch Dyskusji Kulturalnej to by było coś pysznego... Tylko, że zaraz narzucono by nam jakieś reguły opracowane przez niepodważalne autorytety, zażądano dopuszczenia mniejszości, oraz zlustrowano pod kątem poprawności politycznej - czy aby pod płaszczykiem kultury nie przemycamy "tolerancji dla nietolerancji", albo zgoła faszyzmu...

Metodologia nauki? O jejciu, to...

więcej

9392
115
10.07.2020 09:35

Erm... po pierwsze, statystycznie dużo więcej pedofilii jest w środowiskach LGBT+ Dodatkowo niektórzy przedstawiciele tego ruchu, nawet z tytułami profesorskimi, wypowiadają się w obronie relacji seksualnych z dziećmi... To fakty.

Po drugie, każda opowieść powiela jakieś stereotypy - i każdą można oskarżyć o szerzenie nienawiści. - Tymczasem to organizatorzy nagonki są de...

więcej

2002
6
11.07.2020 23:07

To chyba najwięcej statystycznie pedofilii jest w środowiskach LGBT+ w sutannach (chociaż L tam nie ma, za to G w nadmiarze). Niektórzy wysoko postawieni przedstawiciele kościoła katolickiego wypowiadają się w obronie relacji księży z dziećmi, mówiąc, że to dzieci same lgną do tych księży. Kapłani z Taurydyki nie wzięli się znikąd.


9392
115
14.07.2020 09:26

Cóż, przynajmniej w Polsce pedofili w sutannach jest znikomy odsetek - zresztą bodaj wszystkie dotąd zgłoszone przypadki dotyczą tych księży, którzy byli wcześniej konfidentami SB (co stanowi ciekawy przyczynek do dyskusji nt lustracji). Np. wśród nauczycieli szkolnych odsetek pedofili jest dosłownie 10 razy wyższy...
Wielu przedstawicieli LGBT, także z tytułami...

więcej

zgłoś błąd