Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać251Artykuły
Nagroda Bookera 2023. Poznaliśmy krótką listę nominowanychAnna Sierant2Artykuły
Przeczytaj fragment najnowszej książki Aleksandry Troszczyńskiej – „Miasto grzechu“LubimyCzytać1Artykuły
Mole książkowe, czyli co pożera nasze książki. Uwaga! ZdjęciaAnna Sierant11
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jean Tulard

Źródło: zdj. G.Garitan - Praca własna
3
7,9/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Urodzony: 22.12.1933
Najwybitniejszy współczesny znawca epoki napoleońskiej we Francji, autor ponad dwudziestu książek, członek Instytutu Francuskiego i profesor Sorbony.
7,9/10średnia ocena książek autora
36 przeczytało książki autora
74 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraNajnowsze opinie o książkach autora
Murat Jean Tulard 
7,7

Najsłabsza książka jaką miałem w ręku o epoce napoleońskiej. Aż dziw bierze, że wyszła spod pióra Jeana Tularda - największego francuskiego autorytetu w tematyce napoleońskiej. Nie dowiem się z te książki niczego poza tym, że Murat był królem Neapolu i jak chciał się uniezależnić od swojego szwagra Napoleona. Nic nie ma o jego dokonaniach na polu bitwy jako kawalerzysty. Wielkie rozczarowanie nad tą książką
Joseph Fouché Jean Tulard 
7,7

Książka trudna do oceny. Jako biografia - znacznie poniżej oczekiwań; jako historia policji politycznej okresu Napoleona - bardzo dobra. Należy chyba zacząć od tego, że nie powinna ona się ukazać pod szyldem BSL. Autor zupełnie rozjechał się z konwencją. Wiadomości stricte biograficznych Josepha Fouche znajdziemy w książce na 1/5 jej treści. Nie ratuje tego nawet większe skupienie się na osobie głównego bohatera w okresie po definitywnym upadku Napoleona w 1815 roku. Jeśli więc ktoś liczy (tak jak ja liczyłem),że poszerzy swoją wiedzę o tej niezmiernie ciekawej postaci poza to czego dowiedział się dotychczas (ewentualnie po lekturze świetnej pracy Stefana Zweiga na ten sam temat),to może srogo się rozczarować. Książka de facto traktuje o spiskach, intrygach, zamachach (mniej lub bardziej udanych) oraz walce z nimi ministerstwa policji kierowanego przez Fouche w okresie napoleońskim. Niestety z uwagi na powyższe nie mogę polecić tej pracy miłośnikom serii BSL.