Zmarł Robert D. Gamble – wydawca Harry’ego Pottera

LubimyCzytać
18.11.2020

To dzięki niemu miliony czytelników w całej Polsce mogły poznać przygody Harry’ego Pottera. Robert D. Gamble, założyciel wydawnictwa Media Rodzina i pastor Kościoła Episkopalnego, od trzydziestu lat mieszkał w Polsce, aktywnie działał na rzecz Poznania. Zmarł w wieku 83 lat.

Zmarł Robert D. Gamble – wydawca Harry’ego Pottera Media Rodzina
Reklama

Zmarł Robert D. Gamble, właściciel Wydawnictwa Media Rodzina

Robert D. Gamble urodził się 9 marca 1937 roku. Wychowywał się w Bostonie z rodzicami i czworgiem rodzeństwa. Jego pradziadkiem był James Gamble, współtwórca (wraz z Williamem Procterem) przedsiębiorstwa Procter & Gamble. Robert Gamble studiował literaturę na Uniwersytecie Harvarda, służył w amerykańskiej marynarce, podjął także studia teologiczne – służył jako duszpasterz w bostońskiej parafii, był też kapelanem bostońskiego szpitala.

Pierwszy raz przyjechał do Polski w 1958 roku i od tego czasu interesował się naszym krajem. W latach 80. wspierał walkę z alkoholizmem i współpracował z wieloma polskimi grupami AA. W 1992 roku zdecydował się sponsorować pierwsze w Polsce talk-radio, działające w stylu amerykańskim: Radio Obywatelskie. W tym samym roku postanowił wydać w przekładzie na język polski książkę „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały”. Dało to początek wydawnictwu Media Rodzina.

Droga Harry'ego Pottera do Polski

O jednym z największych sukcesów Media Rodziny, czyli publikacji serii o Harrym Potterze, można przeczytać w aktualności, która ukazała się na łamach lubimyczytać.pl w czerwcu 2020 roku. „Było to na początku 1999 roku, gdy Robert Gamble przyniósł do wydawnictwa już przeczytany egzemplarz książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, który przysłał mu brat. Długo nie trwało, a zaczęliśmy zabiegać o jego wydanie. Ustaliliśmy, że złożymy agentowi ofertę od razu na wszystkie trzy dostępne już na rynku angielskim tomy i dodamy 2000 dolarów ekstra za tom pierwszy” – wspominał Bronisław Kledzik, wieloletni dyrektor i redaktor naczelny wydawnictwa Media Rodzina.

Reklama

Media Rodzina rozpoczęła w Polsce prawdziwą potteromanię, lecz wydawnictwo znane jest nie tylko z książek pióra J.K. Rowling, lecz także takich autorów, jak Suzanne Collins („Igrzyska śmierci”), Clive Staples Lewis („Opowieści z Narnii”), Kerstin Gier („Trylogia Czasu”) czy Ransom Riggs („Osobliwy dom pani Peregrine”). Prezeską wydawnictwa Media Rodzina od stycznia 2020 jest Justyna Kardasz.

Robert Gamble aktywnie działał na rzecz Poznania – pod wpływem lektury książki „Noelka” Małgorzaty Musierowicz organizował wigilijne spotkania, odbywające się pod Rondem Kaponiera. Prezydent RP w 1999 roku odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Robert Gamble otrzymał również w 2015 roku Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2016 odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Poznania”.

O śmierci Roberta Gamble’a poinformowało Wydawnictwo Media Rodzina w specjalnym wpisie mediach społecznościowych:

(...) Choć mieszkał w Poznaniu przez prawie trzydzieści lat, zawsze powtarzał, że jest Amerykaninem szkocko-irlandzkiego pochodzenia. Mieszkał w Polsce, bo tu był jego drugi dom. Nie chciał mieć podwójnego obywatelstwa, bo jak twierdził, wystarcza mu odpowiedzialności za jeden kraj. Głosował w Ameryce. Jego bohaterem był Barack Obama, którego autobiografię wydał w Polsce, jeszcze zanim ten został prezydentem. W swoich ostatnich dniach, już w szpitalu, Bob martwił się o losy wyborów w Stanach, ale wierzył w Joe Bidena, którego autobiografię Obiecaj mi, tato opublikował w Polsce kilka miesięcy wcześniej. Miał nadzieję, że powtórzy się scenariusz z roku 2008, kiedy okazało się, że wydał książkę przyszłego prezydenta.

Bob zdążył ucieszyć się z wygranej Bidena. Odszedł dwa tygodnie po wyborach.

Rodzinie i znajomym Roberta Gamble'a i pracownikom wydawnictwa Media Rodzina składamy wyrazy współczucia.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2838
4
18.11.2020 10:01

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd