Kobieta w bieli

Tłumaczenie: Aldona Szpakowska
Wydawnictwo: Czytelnik
The Woman in White

Inne wydania

"Wilkie Collins (1842-89), syn znanego pejzażysty, ukończył prawo, lecz jako zawód obrał literaturę. Od 1859 r. współpracuje z Dickensem w jego periodykach "Household Words" i "All the Year Round". W tym drugim piśmie drukuje w odcinkach w r. 1860 "Kobietę w bieli", dzięki której miał zyskać miano ojca angielskiej powieści kryminalnej. Oprócz zwartej konstrukcji, doskonałej charakterystyki postaci, bardzo plastycznego obrazu ówczesnej obyczajowości, "Kobietę w bieli" cechuje zręczne poprowadzenie wątku sensacyjnego, trzymającego czytelnika w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. Zapewnia to powodzenie powieści po dziś dzień, czego dowodem są współczesne adaptacje telewizyjne. Collins jest autorem kilkunastu powieści, z których poza wznawianą obecnie "Kobietą w bieli" ukazał się w Polsce "Kamień księżycowy". "

Dominka1 | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Uwielbiam powieści angielskie z XIX wieku. Ta książka ma klimat starej Anglii , jest pełna zagadek i intryg.Powieść epistolarna , bardziej dla miłośników delektowania się klimatem , analizowania każdej sytuacji i szczegółu.Język powieści przystępny mimo,że charakterystyczny dla epoki w której powstał. Na pewno nie ma w niej grozy,na którą po cichu liczyłam.
Narrator powieści to młody nauczyciel Walter , zakochany w bogatej Laurze Fairlie. Na szczęście perypetie zakochanych nie są tematem głównym utworu.Momentami narrator swoimi komentarzami zdradza czytelnikowi , w którą stronę podąży fabuła.

Świetnie skonstruowane postaci hrabiego Fosco -wyjątkowo barwny bohater i pana Fairlie,który wywołuje uśmiech swym przesadnym egoizmem i zapatrzeniem w siebie.Niezwykle plastyczny opis pożaru
Pierwsza część książki lepsza,pełna tajemnic .Druga moim zdaniem gorsza,traci bez niedopowiedzeń i atmosfery nadchodzącego dramatu. Zagadki rozwiązane nie okazują się aż tak intrygujące.Fabuła miała w...

Tomek | 2014-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Kilka dni temu byłem w bibliotece i w moje ręce trafiała „Kobieta w bieli”. Postanowiłem wtedy sprawdzić jak często ta stara powieść jest wypożyczana? Czy obecnie ktoś jeszcze pamięta o takich pozycjach książkowych? Zapytałem więc o to miłej Pani bibliotekarki, która po sprawdzeniu w bibliotecznym systemie poinformowała mnie, że w ciągu ostatnich pięciu lat, książka ta była zdejmowana z półki jedynie sześć!! razy. Zdumiony byłem tym stwierdzenie, bo stan ksiązki mógłby dowodzić czegoś innego, jednak Pani bibliotekarka nie miała celu, aby wprowadzać mnie w błąd. Cieszyłem się też, że przyczyniłem się do tego, aby książka ta ruszyła się ze swojego miejsca i wreszcie ktoś, a będę nim oczywiście ja, będzie przewracał jej pożółkłe stronice.
Teraz, kiedy jestem już po lekturze, z całą stanowczością mogę powiedzieć:
Ludziska kochani, jeśli w dostępnych Wam zbiorach spotkacie kiedyś „Kobietę w bieli”, niechaj stanie się szybko Waszą lekturą. Zapewniam, że kiedy tylko zagłębicie się w...

Po przeczytaniu znakomitego "Kamienia Księżycowego" postanowiłam zapoznać się również z pozostałymi dziełami Wilkiego Collinsa. Pisarz, który był bardzo bliskim przyjacielem Charlesa Dickensa napisał w ciągu swego życia aż 30 powieści, z czego w Polsce wydanych zostało jedynie 3! Collins, który był jednym z najbardziej znanych, najbardziej lubianych, a przez pewien czas nawet najlepiej opłacanych wiktoriańskich beletrystów, teraz wydaje się być pogrążony w mroku zapomnienia. Niestety, jak już wcześniej wspomniałam u nas w kraju zdobyć można tylko 3 książki tego autora - "Kamień Księżycowy" (świetna powieść kryminalna w starym stylu), "Tajemnicę pałacu w Wenecji", która ma niecałe 200 stron i przypomina bardziej przerośnięte opowiadanie, niż powieść z prawdziwego zdarzenia oraz w końcu "Kobietę w bieli", którą po usilnych staraniach również udało mi się zdobyć.

Akcja utworu toczy się w połowie XIX wieku. Młody nauczyciel rysunku, Walter Hartright, zostaje zatrudniony w roli...

Angielska powieść kryminalna z XIX w. Uwielbiam te klimaty. Wciągająca.

Marta | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Moja rada dla potencjalnych czytelników: "Kobieta w bieli" to książka dla osób, które mają czas, żeby usiąść i czytać. Ja nie miałam i dlatego męczyłam ją tak długo. Codziennie kilka stron, które bardziej mnie nudziły i męczyły niż zachęcały do dalszej lektury. Dopiero ostatnie kilka stron, które przeczytałam za jednym podejściem sprawiły, że powieść mnie wciągnęła. Teraz bardzo żałuję, że to już koniec.
Podsumowując, "Kobieta w bieli", to świetna książka, chociaż sięgając po nią spodziewałam się czegoś mroczniejszego i bardziej przesiąkniętego grozą. Mimo tego nie rozczarowuje.

EwaK1973 | 2013-01-09
Na półkach: Teraz czytam

Czytałam tą książkę wiele lat temu. Przez przypadek usłyszałam fragment czytany w radio. Tak bardzo mnie zainteresował, że książkę wypożyczyłam w bibliotece. Teraz, po latach, wróciłam do lektury. Warto było.

Bobby | 2013-09-20

Lubiłam czytać tego rodzaju książki, kiedy byłam nastolatką: przygody damy w opałach opisane staroświeckim językiem. Trochę suspensu i tajemincy sprawiają, że "Kobieta w bieli" jest dobrą lekturą na zimowe wieczory. Pomimo, że książka jest dosyć długa, dobrze się ją czyta.

Zdecydowanie nie jest to jedna z tych powieści, które mogą zmienić czyjeś życie. Ja potraktowałam ją jak przyjemną rozrywkę i się nie zawiodłam.

Lukrecja | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Bardzo dobra książka. Wciąga i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Świetny kryminał z XIX Anglii. Ciekawy sposób narracji. Czyta się lekko i szybko.

koninianka | 2015-03-17

Uwielbiany przez XIX wiecznych pisarzy kryminałów motyw wiejskiej rezydencji, bogatej rodziny, zagadki. Zagadka jest dość nietypowa, gdyż nie chodzi tu o morderstwo. Historia opowiadana jest przez kilku narratorów, którzy opisują swój pogląd na sprawę oraz zdarzenia, które były ich osobistym udziałem.

Opowieść rozpoczyna Walter Hartright, młody nauczyciel rysunku, który udał się do rezydencji Fairlie,ów, by uczyć dwie młode kobiety malarstwa. Jest on dżentelmenem, człowiekiem prawym i odpowiedzialnym, jednak nie zauważa, że jego uczucia żywione do panny Fairlie zaczynają nabierać nieprofesjonalnego wymiaru. Opisuje on swoją miłość do dziewczyny i żal, że nie jest dla niej odpowiednim partnerem. Wpada w rozpacz na wieść o jej zaręczynach. Gdybym nie wiedziała nic o autorze książki, sądziłabym, że jest nim kobieta. Opisy uczuć pana Hartrighta, jego głębokie przemyślenia, romantyczne wizje i przywiązywanie wagi do szczegółów ( jak np. materiał z jakiego jest uszyta sukienka...

aniaskl | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Polowałam na tą książkę przez wiele lat i w końcu udało mi się przeczytać białego kruka z mojej listy takich pozycji. I może dlatego trudno jest mi teraz pisać zachwycający komentarz.
Czyta się bardzo wolno, ale nie jest to zarzut, a jedynie przestroga dla potencjalnych czytelników. A poza tym historia ciekawa, interesująco narracyjnie napisana, ale gdzieś pod koniec zabrakło momentu kulminacyjnego, spektakularnego zakończenia, takiego efektu wow...
Lubiącym klasykę i powolne czynie polecam, innych zapewne znudzi.

Sensacyjne wiktoriańskie powieści

Nie wiemy jak Wy, ale my od czasu do czasu lubimy spróbować czegoś zupełnie nowego i odpocząć od tego, co dobrze znamy. W niewyjaśniony sposób lato szczególnie sprzyja podejmowaniu tych małych prób – buntu? ucieczek od nudy? Zwał jak zwał. Jako urozmaicenie dla współczesnych powieści sensacyjnych polecamy zestawienie najsłynniejszych sensacji rodem z XIX wieku.

Książkowa podróż z J.K. Rowling

Ekskluzywny wywiad z autorką "Trafnego wyboru". Przy jakiej książce płakała J.K. Rowling, z jakim autorem chciałaby się najchętniej spotkać? Z jaką postacią literacką się utożsamia i jaką książkę jej zdaniem powinien przeczytać Premier?