Dary bogów

Wydawnictwo: audioteka.pl

Czyta: zespół aktorów (superprodukcja) Długość nagrania: 10 godzin 2 minuty Posłuchaj opowieści ze świata słowiańskich bogów! • Pierwsza superprodukcja Audioteki sięgająca do mitologii słowiańskiej • Czternaście niesamowitych opowieści • Mistrzowska narracja Wiktora Zborowskiego Posłuchajcie opowieści starego bajarza... Kiedy bogowie ciskali piorunami, rusałki tańczyły w księżycowym...

Czyta: zespół aktorów (superprodukcja)
Długość nagrania: 10 godzin 2 minuty

Posłuchaj opowieści ze świata słowiańskich bogów!

• Pierwsza superprodukcja Audioteki sięgająca do mitologii słowiańskiej
• Czternaście niesamowitych opowieści
• Mistrzowska narracja Wiktora Zborowskiego

Posłuchajcie opowieści starego bajarza... Kiedy bogowie ciskali piorunami, rusałki tańczyły w księżycowym blasku, a krwiożercze zmory i wilkołaki pustoszyły ludzkie siedliska. Świadkiem owych przedwiecznych zdarzeń nie był żaden śmiertelnik. Nieśmiertelni przekazali opowieści o tych dniach najstarszym ludziom, a dziadowie i ojcowie swoim synom i wnukom. Tak właśnie, powtarzane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, przetrwały do dziś.

Wybierzcie się z nami na błogie łąki Wyraju oraz na jałowe pustkowia tajemniczej i groźnej Krainy Zmarłych, poznawać ich odwieczne tajemnice.

reżyseria: Tomasz Robaczewski

Weles - Przemysław Nikiel
Trojan - Mateusz Kwiecień
Jaga - Anna Sztejner

w pozostałych rolach:

Adam Bauman, Cezary Kwieciński, Krzysztof Cybiński, Bożena Furczyk, Janusz German, Grzegorz Kwiecień, Marta Markowicz, Michał Podsiadło, Kamil Pruban, Szymon Roszak, Janusz Wituch, Anna Wodzyńska, Barbara Zielińska

udźwiękowienie i mix: Szymon Orfin

źródło okładki: https://audioteka.com/pl/audiobook/dary-bogow

Beata | 2019-03-05
Przeczytana: 05 marca 2019

Absolutnie genialne słuchowisko.
Opowiadania przybliżające nam dziedzictwo naszych praprzodków - mitologię słowiańską, to strzał w dziesiątkę. Zawsze bolałam, że więcej wiemy o mitologiach starożytnych Greków, Rzymian, Celtów... niż o wierzeniach przedchrześcijańskich Słowian. Te opowiadania mitologiczne powinny być także w kanonie lektur. A już audiobook jest mistrzostwem świata. Opowieści snute głosem bajarza (w tej roli niesamowity Wiktor Zborowski), przy ognisku, przeplatane dialogami mitycznych istot... Nie sposób określić wspaniałości i niepowtarzalności słuchowiska. Czekałam na nie z utęsknieniem i doczekałam się arcydzieła. Ocena zdecydowanie wysoko ponad skalą!

Cezar Kolcz | 2019-04-20
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Inne
Przeczytana: 20 kwietnia 2019

Kurcze, jak bardzo żałuje, że to nie jest lektura szkolna. Taki kawał historii mitów słowiańskich, tak bardzo dobrze opisanych jest czymś cudownym i niespotykanym.
Wszystkie postacie przedstawione w książce były "po coś", każda postać miała swój wątek i wszystko było zrobione na najwyższym poziomie.
Jedynym mankamentem który się mi wydał rażący w oczy, był tytuł jednego rozdziału (księgi) "Śmierć (tego i tego bohatera)", taki bardzo duży i smutny spoiler.
Czy polecam? Jasne, że tak. Nigdy nie miałem do czynienia z tak dobrze opisanymi historiami bogów słowiańskich.

Wiktoria | 2019-01-07

Na tę książkę czekałam! I nie tylko ja. Była tak bardzo potrzebna! Dobrze napisana, przemyślana, ciekawa! Nie byłam w stanie oderwać się od słuchania! I czekam na wydanie papierowe.
Recenzja - https://slavicbook.pl/dary-bogow-witold-jablonski-recenzja/

unbeliever | 2018-12-25
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Audioteka wykonała kawał dobrej roboty oddając finezyjnie podane w formie słuchowiska opowieści z bardzo dawnych czasów. Z olbrzymią przyjemnością i celowo w okresie Świąt Bożego Narodzenia posłuchałem wersji przed chrześcijańskiej jak powstał świat, bogowie i ludzie. Z barwnych opowiadań wynika spostrzeżenie z jakim wielkim poszanowaniem nasi praprzodkowie odnosili się do sił natury przedstawionych często jako bóstwa. Ówczesne wierzenia wręcz wymagały korzystania z dóbr natury na zasadzie współistnienia. Mam nadzieję na kolejne tomy/audiobooki.

Jagoda | 2019-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Najpierw mity, opowiadane przy ognisku przez bajarza Wiktora Zborowskiego przy współudziale zespołu aktorów w rolach bogów/półbogów/ludzi na końcu zaś komentarz autora dotyczący mitologii słowiańskiej, jej podobieństw z innymi mitologiami europejskimi. Zdecydowanie warto wysłuchać - i dlatego, żeby poznać nasze przedchrześcijańskie korzenie i genezę niektórych świąt czy "chrześcijańskich obrzędów" i dlatego, że produkcja naprawdę profesjonalna.

moll | 2019-02-05
Na półkach: Przeczytane, Audiobook

Wspaniałe słuchowisko, świetnie odtworzone przez zespół aktorów, narracja w wykonaniu Wiktora Zborowskiego to miód i maliny, do tego przygody prasłowiańskich bogów, półbogów i ludzi, czego chcieć więcej? Następnych takich superprodukcji. Jak trwoga to do Swaroga ;-)

sloniatko | 2018-11-07
Przeczytana: 07 października 2018

Najpierw audiobook w formie słuchowiska a dopiero parę miesięcy później książka ... bardzo ciekawe podejście. Jednak w przypadku tej pozycji wręcz mistrzowskie posunięcie. Dlaczego ... ponieważ narracja jest utrzymana w konwencji opowieści bajarza snutej przy ognisku. W ten klimat wprost idealnie wpisuje się głos Wiktora Zborowskiego, gdzie nie gdzie przeplatany dialogami, które dynamizują narrację. A w tle trzaskający ogień ... po prostu mistrzostwo świata.
Przechodząc jednak do esencji, czyli treści. W naszej kulturze o wiele więcej wiemy o mitach starożytnych Greków, Rzymian czy Egipcjan a nawet Celtów a praktycznie nic o wierzeniach naszych słowiańskich przodków ... nie uczyli nas tego w szkole. Słuchając opowieści z prawdziwymi zaskoczeniem odkrywałem, że ja to niemal wszytko znam z dzieciństwa. Przecież niemal wszystkie nasze baśnie to właśnie "przechowane" przez lud dawne wierzenia. Słuchowisko otwiera na to oczy. Naprawdę warto posłuchać aby zapoznać się z tym co stanowi...

Giustina | 2019-03-03
Przeczytana: 03 marca 2019

Cudeńko! Czegoś takiego zdecydowanie brakowało na rynku. Czekam na wydanie papierowe, na pewno zakupię.
Opowieść jest zrealizowana z rozmachem, świetna narracja Zborowskiego. Co do świata wykreowanego, bardziej słowiańsko być nie mogło. Cudowne postaci, plastyczne i zdecydowanie od siebie odmienne. Całość akcji mistrzowsko ze sobą spleciona, i bardzo ciekawie utkana.
Chcę więcej! :)

Go-ha | 2019-02-01
Przeczytana: 04 stycznia 2019

Wspaniałe słuchowisko - polecam wszystkim i małym i dużym

Exigo | 2019-04-14
Przeczytana: 07 kwietnia 2019

Początek był dla mnie "ciężki" (nawet przez chwilę myślałem, że to będzie mój pierwszy audiobook - słuchowisko, którego nie skończę), jednak po przebrnięciu przez pierwsze 1-2 godziny książka staję się naprawdę przyjemna.. zwłaszcza epilog jest wyjątkowo ciekawy.

Ogólnie polecam (choć wcześniej nie miałem do czynienia z mitami i legendami słowiańskimi).