Na glinianych nogach

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 19)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 078
Feet of clay

Inne wydania

Kryminalna zagadka w świecie Dysku. Kto morduje nieszkodliwych staruszków? Kto próbuje otruć Patrycjusza? Kiedy jesienne mgły spowijają Ankh-Morpork, Straż Miejska musi schwytać mordercę, którego nie może zobaczyć. Może golemy coś wiedzą - ale poważni ludzie z gliny, którzy pracują całe dnie i noce, i nigdy nikomu nie wadzą, nagle zaczęli popełniać samobójstwa. Zresztą straż ma także własne...

Kryminalna zagadka w świecie Dysku.
Kto morduje nieszkodliwych staruszków? Kto próbuje otruć Patrycjusza? Kiedy jesienne mgły spowijają Ankh-Morpork, Straż Miejska musi schwytać mordercę, którego nie może zobaczyć. Może golemy coś wiedzą - ale poważni ludzie z gliny, którzy pracują całe dnie i noce, i nigdy nikomu nie wadzą, nagle zaczęli popełniać samobójstwa. Zresztą straż ma także własne problemy. Pewien wilkołak cierpi na syndrom napięcia przedpełniowego.
Kapral Nobbs zaczyna bywać wśród jaśniepaństwa, a u nowego rekruta-krasnoluda można dostrzec pewne bardzo dziwne cechy - zwłaszcza kolczyki i cienie do oczu. Komu można zaufać, kiedy motłoch krąży po ulicach, spiskowcy kryją się w mroku, a wszystkie ślady wskazują niewłaściwy kierunek?
W nocnych ciemnościach komendant straży, sir Samuel Vimes, przekonuje się, że gdzieś tam, być może, wcale nie ma prawdy. Prawda może być wśród słów w jego głowie.

źródło okładki: www.empik.com

"Na glinianych nogach" to bardzo dobry tytuł dla bardzo dobrej powieści Terry'ego Pratchett'a. Mówi nam że jedną z postaci będzie golem. Golem to nieżywa istota która powstała z gliny, ma w głowie chem który jest dla niego jakby instrukcją postępowania. Te istoty nie mówią, ciężko pracują do tego za darmo. I są prawie niezniszczalne, z paroma wyjątkami. Gliniana postać pochodzi z mitologii żydowskiej. I jest bardzo zbliżona do Pratchett'owskiej adaptacji. Tytuł powieści jest dobry także dlatego że ma drugie dno, w czasie trwania akcji truty jest Patrycjusz co jest dla Ankh-Morpork bardzo niebezpieczne.Lord Vetinari gwarantuje swojej monarchii bezpieczeństwo i dobrobyt, gdyby umarł mogłoby się wiele zmienić na gorsze. 19 tom Świata Dysku, jest chyba trzecią częścią podcyklu Straży Miejskiej. O bezpieczeńtwo miasta dba jeszcze więcej funkcjonariuszy, niestety biorąc ilość zadań które na nich przypada jest to wciąż za mało.
Mamy tu zagadkę niewątpliwie trudną, no może nie tak bardzo...

Ola | 2015-06-20
Na półkach: Mam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Opowieść kryminalna, doskonały dowcip i wyłuskanie ludzkich słabości w jednym? Tak - to Pratchett!!! To moje drugie spotkanie z autorem i teraz wiem to na pewno - zdecydowanie nie ostatnie. Fabuła całkiem niezła, ale to nie ona podobała mi się najbardziej. Pratchett uwiódł mnie swoim dowcipem i trafnością w obnażaniu człowieczeństwa. Sprawa niby poważna, a u mnie uśmiech na twarzy, morderstwo - a ja się śmieję. Wielu autorów tak potrafi? Myślę, że nie. Chcę więcej :)

ZjadamSkarpety | 2013-10-30
Przeczytana: 10 września 2013

Muszę przyznać, że przez długi okres czasu nie tykałam nic spod pióra sir Terry'ego Prachetta - może to przesyt, może potrzebowałam czegoś całkiem innego, nie mam pojęcia, lecz tak jakoś całkiem przypadkiem mój dobry znajomy polecił mi tę książkę, a ja z braku zajęcia i innej lektury sięgnęłam po nią. Oczywiście nie muszę wspominać, że był to strzał w dziesiątkę.

Kolejne niesamowite przygody - zagwozdka dotycząca tajemniczej sprawy otrucia Vetinari'ego, wątek dotyczący golemów, a na dodatek okazuje się, że Nobby jest szlachcicem. To wszystko czeka na czytelników kolejnej wspaniale napisanej części cyklu i nie tylko!

Pratchett po raz kolejny udowodnił, że jest w świetnej formie i pomysłów mu nie brakuje na przygody Sama Vimesa i społki. Z czystym sumieniem mogę tę pozycję każdemu polecić.

milla | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Dziewiętnasty tom „Świata Dysku” stanowi jednocześnie trzecią część podcyklu o Straży Miejskiej Ankh-Morpork. Lektura „Na glinianych nogach”, podobnie jak poprzednich części przygód komendanta Vimesa i kapitana Marchewy, dostarczyła mi przedniej rozrywki. Zakochałam się w stylu Pratchetta, w zwariowanych fabułach przesyconych genialną ironią, czarnym humorem i groteską.

W Ankh-Morpork dochodzi do serii dziwnych wydarzeń. Zamordowani zostają kapłan i kustosz prowadzący muzeum krasnoludzkiego chleba bojowego. Golemy zaczynają popełniać samobójstwa. Po mieście krąży niepokojąca plotka o śmierci Patrycjusza. Lord Vetinari wbrew oczekiwaniom przywódców Gildii żyje, nie wiadomo tylko, jak długo ten stan się utrzyma. Przebiegły zamachowiec jest nieuchwytny, a zestresowany Vimes posuwa się do naprawdę ekstremalnych i dziwacznych działań, by nie dopuścić do przedwczesnego zgonu namiestnika.

Straż Miejska ma pełne ręce roboty. Do problemów natury kryminalnej dołączają problemy natury...

Nitager | 2016-06-10

No, proszę, prawdziwy kryminał w Świecie Dysku! Nie dość, że dokonano morderstwa, to jeszcze coś niedobrego dzieje się z Patrycjuszem! Oj, Straż Miejska będzie miała pełne ręce roboty!
A skoro Straż, to już wiadomo, że zabawa będzie przednia. Zwłaszcza, że do wszystkich stworzeń na dysku dołączają następne - golemy. Sztucznie stworzone przed wiekami, przypominają bardziej maszyny. Roboty przemysłowe, które nie czują zmęczenia i wciąż powtarzają zaprogramowane czynności. A co, jeśli znajdzie się ktoś, kto rozbudzi w nich świadomość? Zobaczmy! Na pewno czytelnik nie będzie żałował.

Mateusz | 2016-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Kolejne przygody Straży Nocnej Ankh Morpork i kolejna dawka świetnej zabawy. Nie będę się rozpisywał tylko powtórzę to co zawszę mówię po przeczytaniu kolejnych przygód sir Vimes'a, Marchewy i całej reszty zgrai. Ich przygody należą do najlepszych ze Świata Dysku. Nic tylko brać, czytać, śmiać się i trochę pomyśleć. Polecam :)

Reeven | 2014-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Po przeczytaniu kolejnej książki Pratchetta, zaczynam się zastanawiać czy w którejkolwiek z części ze Świata Dysku, ktoś nie ginie? Nie ważne czy to cykl o straży czy czarownicach, trup ściele się gęsto. Nie inaczej jest w " Na glinianych nogach", choć tu jest ich zdecydowanie mało w porównaniu do takiej "Maskarady".Ktoś podtruwa Vetinarego, w mieście giną staruszkowie, golemy same się rozbijają, a do straży przybywa nowy strażnik, krasnolud. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby powoli nie zaczął się ujawniać ze swoim prawdziwym "ja"- tak pokrótce przedstawia się fabuła. Tym razem jednak nie ma tajemnicy, praktycznie od początku wiemy co się dzieje, kto za tym stoi...jedynie nie są znane motywy i w jaki sposób, ktoś truje Patrycjusza. Nie sprawia to jednak, że książka się nudzi czy odebrane zostaje napięcie i chęć oczekiwania rozwiązania sprawy. Przeciwnie, obserwujemy prace strażników, popisy detektywistycznych umiejętności Marchewy, Vimesa...i Vetinarego. Cieszy mnie, że...

Emma | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

"-Czy wolność jest przerażająca?...
-Mówisz ludziom:zrzućcie łańcuchy. A oni wykuwają dla siebie nowe."
Źle się dzieje w Świecie Dysku, ktoś morduje starszych ludzi, ktoś podnosi nawet rękę na Patrycjusza. Straż ma nowe zadania, z których musi się wywiązać.
Książka ciekawa (jeżeli ,ktoś chce przeczytać, to radzę najpierw zapoznać się z dwiema poprzednimi częściami), opowiada o tym, jak można łatwo manipulować ludźmi grając na ich wygórowanych ambicjach.
Pratchett w usta swoich bohaterów wkłada często ponadczasowe, gorzkie prawdy,z którymi każdy myślący może się zgodzić:"Kiedy ludzki lekarz po licznych puszczaniach krwi i stawianiu baniek odkrywa, że jego pacjent zmarł z czystej desperacji, zawsze może powiedzie:" tak mi przykro, niestety, wola bogów, trzydzieści dolarów się należy" i odejść jako człowiek wolny. Bo istoty ludzkie, formalnie rzecz biorąc, nic nie są warte. A za dobrego konia wyścigowego można dostać nawet dwadzieścia tysięcy dolarów."
Nie będę kolejny raz pisać,...

Betoniarka | 2016-08-03
Na półkach: Przeczytane, Mistrz T.P.
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Jak ktoś mógł próbować otruć Vetinariego? I to prawie skutecznie? Czy golemy żyją? Czy Nobby jest hrabią, a Marchewa królem? Zdaję sobie sprawę, że te pytania niewiele powiedzą tym, którzy Świata Dysku nie znają, ale tych, którzy znają, powinny bardzo zachęcić do przeczytania "Na glinianych nogach". Bardzo dobra część cyklu.

Degamisz | 2014-04-15

Sam Vimes nie należy do moich ulubieńców w Świecie Dysku czego z kolei nie mogę powiedzieć o jego wesołej, pokracznej i nieprzewidywalnej ferajnie zwanej strażą miejską. Uroczy zbiór wszelkiego rodzaju dziwadeł. A do tego tajemnica związana z Golemami. Polecam

Czytamy w weekend

Oczywiście jak słusznie się domyśliliście, nasz cykl nie zmienia nazwy na „Nie czytamy w weekend” - to był żart primaprilisowy, Niespodziewane przyszła do nas wiosna - więc ciężko jest usiedzieć w domu, na szczęście zawsze do plecaka/ torebki można wrzucić książkę lub kindla i ruszyć poczytać na łonie natury - do czego Was gorąca zachęcamy. Zobaczcie, co będziemy ze sobą dźwigać w ten weekend.

Czytamy w Wielkanoc

Przed nami długi weekend! A dla nas (zespołu LC) nawet dłuższy niż większości Polaków, bo mamy również wolne dzisiaj. Od przybytku co prawda głowa nie boli, ale radość z posiadania czterech wolnych dni była przyćmiona paniką: co czytać? co czytać? Jedną książkę czy dwie, czy trzy? Nadrabiać zawodowe zaległości czy czytać książki odkładane ad calendas graecas? Sprawdźcie sami, na co padł nasz wybór.