Na glinianych nogach

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 19)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 193
Feet of clay

Kryminalna zagadka w świecie Dysku. Kto morduje nieszkodliwych staruszków? Kto próbuje otruć Patrycjusza? Kiedy jesienne mgły spowijają Ankh-Morpork, Straż Miejska musi schwytać mordercę, którego nie może zobaczyć. Może golemy coś wiedzą - ale poważni ludzie z gliny, którzy pracują całe dnie i noce, i nigdy nikomu nie wadzą, nagle zaczęli popełniać samobójstwa. Zresztą straż ma także własne...

Kryminalna zagadka w świecie Dysku.
Kto morduje nieszkodliwych staruszków? Kto próbuje otruć Patrycjusza? Kiedy jesienne mgły spowijają Ankh-Morpork, Straż Miejska musi schwytać mordercę, którego nie może zobaczyć. Może golemy coś wiedzą - ale poważni ludzie z gliny, którzy pracują całe dnie i noce, i nigdy nikomu nie wadzą, nagle zaczęli popełniać samobójstwa. Zresztą straż ma także własne problemy. Pewien wilkołak cierpi na syndrom napięcia przedpełniowego.
Kapral Nobbs zaczyna bywać wśród jaśniepaństwa, a u nowego rekruta-krasnoluda można dostrzec pewne bardzo dziwne cechy - zwłaszcza kolczyki i cienie do oczu. Komu można zaufać, kiedy motłoch krąży po ulicach, spiskowcy kryją się w mroku, a wszystkie ślady wskazują niewłaściwy kierunek?
W nocnych ciemnościach komendant straży, sir Samuel Vimes, przekonuje się, że gdzieś tam, być może, wcale nie ma prawdy. Prawda może być wśród słów w jego głowie.

źródło okładki: www.empik.com

Marzena | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Rozwiązać zagadkę kryminalną związaną ze zbrodniami dokonywanymi w Ankh-Morpork, to nie lada wyzwanie!
Ba! To prawdziwa sztuka, albowiem jeżeli chodzi o zamordowanie dwóch staruszków, grono podejrzanych jest raczej wąskie; jednak kiedy chodzi o próbę otrucia Patrycjusza Vetinariego, no, tutaj możliwości jest od groma...A w zasadzie od Gnoma, Golema przez Gargulca, Wampira po Krasnoluda, Trolla, Zombie i wszystkie inne, mniej lub bardziej żywe gatunki.
Podejrzanych nie brakuje, a tymczasem Komendant Straży Miejskiej, Sir Samuel Vimes, zyskując tytuł szlachecki, do swoich codziennych porannnych rytuałów dodał tym samym udaremnianie zamachów na swoje życie - jego noty w Gildii Skrytobójców poszybowały w górę niczym fajerwerki w sylwestrową noc.
Jedni co rano chodzą z psem na spacer, Vimes nie daje się zastrzelić z kuszy...
W Straży też się dzieje - okazuje sie bowiem, że w jej szeregach służą kobiety, ta wiadomości dla niektórych strażników jest bardziej wstrząsająca niż wieści o...

"Na glinianych nogach" to bardzo dobry tytuł dla bardzo dobrej powieści Terry'ego Pratchett'a. Mówi nam że jedną z postaci będzie golem. Golem to nieżywa istota która powstała z gliny, ma w głowie chem który jest dla niego jakby instrukcją postępowania. Te istoty nie mówią, ciężko pracują do tego za darmo. I są prawie niezniszczalne, z paroma wyjątkami. Gliniana postać pochodzi z mitologii żydowskiej. I jest bardzo zbliżona do Pratchett'owskiej adaptacji. Tytuł powieści jest dobry także dlatego że ma drugie dno, w czasie trwania akcji truty jest Patrycjusz co jest dla Ankh-Morpork bardzo niebezpieczne.Lord Vetinari gwarantuje swojej monarchii bezpieczeństwo i dobrobyt, gdyby umarł mogłoby się wiele zmienić na gorsze. 19 tom Świata Dysku, jest chyba trzecią częścią podcyklu Straży Miejskiej. O bezpieczeńtwo miasta dba jeszcze więcej funkcjonariuszy, niestety biorąc ilość zadań które na nich przypada jest to wciąż za mało.
Mamy tu zagadkę niewątpliwie trudną, no może nie tak bardzo...

książek: 1974
Ola | 2015-06-20
Na półkach: Przeczytane, Mam, 2015
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Opowieść kryminalna, doskonały dowcip i wyłuskanie ludzkich słabości w jednym? Tak - to Pratchett!!! To moje drugie spotkanie z autorem i teraz wiem to na pewno - zdecydowanie nie ostatnie. Fabuła całkiem niezła, ale to nie ona podobała mi się najbardziej. Pratchett uwiódł mnie swoim dowcipem i trafnością w obnażaniu człowieczeństwa. Sprawa niby poważna, a u mnie uśmiech na twarzy, morderstwo - a ja się śmieję. Wielu autorów tak potrafi? Myślę, że nie. Chcę więcej :)

ZjadamSkarpety | 2013-10-30
Przeczytana: 10 września 2013

Muszę przyznać, że przez długi okres czasu nie tykałam nic spod pióra sir Terry'ego Prachetta - może to przesyt, może potrzebowałam czegoś całkiem innego, nie mam pojęcia, lecz tak jakoś całkiem przypadkiem mój dobry znajomy polecił mi tę książkę, a ja z braku zajęcia i innej lektury sięgnęłam po nią. Oczywiście nie muszę wspominać, że był to strzał w dziesiątkę.

Kolejne niesamowite przygody - zagwozdka dotycząca tajemniczej sprawy otrucia Vetinari'ego, wątek dotyczący golemów, a na dodatek okazuje się, że Nobby jest szlachcicem. To wszystko czeka na czytelników kolejnej wspaniale napisanej części cyklu i nie tylko!

Pratchett po raz kolejny udowodnił, że jest w świetnej formie i pomysłów mu nie brakuje na przygody Sama Vimesa i społki. Z czystym sumieniem mogę tę pozycję każdemu polecić.

Orodin | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

Kolejna bardzo dobra powieść ze Świata Dysku. Jeżeli ktoś nie zna Pratchetta i jego cyklu poświęconego straży miejskiej, to nie jest to książka od której powinien zaczynać. Czytając często się uśmiechałem, a kilkukrotnie zdarzyło mi również wybuchnąć najszczerszym śmiechem. Nie ma się co rozpisywać. Cenię sobie tą serię za absurdalny humor i rewelacyjnie wykreowanych bohaterów. Ciut Szalony Artur oraz Cudo Tyłeczek to kolejne postacie, które po prostu pasują do zwariowanego miasta jakim jest Ankh-Morpork.

"Idę na służbę - poinformował Nobby - Kapitan Marchewa kazał mi się zająć prewencją przy ulicy Zapiekanki Brzoskiwniowej.
- A jak masz to robić? - zdziwił się Colon.
- Powiedział: Trzymaj się z daleka."

Nitager | 2016-06-10

No, proszę, prawdziwy kryminał w Świecie Dysku! Nie dość, że dokonano morderstwa, to jeszcze coś niedobrego dzieje się z Patrycjuszem! Oj, Straż Miejska będzie miała pełne ręce roboty!
A skoro Straż, to już wiadomo, że zabawa będzie przednia. Zwłaszcza, że do wszystkich stworzeń na dysku dołączają następne - golemy. Sztucznie stworzone przed wiekami, przypominają bardziej maszyny. Roboty przemysłowe, które nie czują zmęczenia i wciąż powtarzają zaprogramowane czynności. A co, jeśli znajdzie się ktoś, kto rozbudzi w nich świadomość? Zobaczmy! Na pewno czytelnik nie będzie żałował.

Degamisz | 2014-04-15

Sam Vimes nie należy do moich ulubieńców w Świecie Dysku czego z kolei nie mogę powiedzieć o jego wesołej, pokracznej i nieprzewidywalnej ferajnie zwanej strażą miejską. Uroczy zbiór wszelkiego rodzaju dziwadeł. A do tego tajemnica związana z Golemami. Polecam

książek: 1997
milla | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Dziewiętnasty tom „Świata Dysku” stanowi jednocześnie trzecią część podcyklu o Straży Miejskiej Ankh-Morpork. Lektura „Na glinianych nogach”, podobnie jak poprzednich części przygód komendanta Vimesa i kapitana Marchewy, dostarczyła mi przedniej rozrywki. Zakochałam się w stylu Pratchetta, w zwariowanych fabułach przesyconych genialną ironią, czarnym humorem i groteską.

W Ankh-Morpork dochodzi do serii dziwnych wydarzeń. Zamordowani zostają kapłan i kustosz prowadzący muzeum krasnoludzkiego chleba bojowego. Golemy zaczynają popełniać samobójstwa. Po mieście krąży niepokojąca plotka o śmierci Patrycjusza. Lord Vetinari wbrew oczekiwaniom przywódców Gildii żyje, nie wiadomo tylko, jak długo ten stan się utrzyma. Przebiegły zamachowiec jest nieuchwytny, a zestresowany Vimes posuwa się do naprawdę ekstremalnych i dziwacznych działań, by nie dopuścić do przedwczesnego zgonu namiestnika.

Straż Miejska ma pełne ręce roboty. Do problemów natury kryminalnej dołączają problemy natury...

Mateusz | 2016-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Kolejne przygody Straży Nocnej Ankh Morpork i kolejna dawka świetnej zabawy. Nie będę się rozpisywał tylko powtórzę to co zawszę mówię po przeczytaniu kolejnych przygód sir Vimes'a, Marchewy i całej reszty zgrai. Ich przygody należą do najlepszych ze Świata Dysku. Nic tylko brać, czytać, śmiać się i trochę pomyśleć. Polecam :)

Bartosz Peruń | 2017-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

To rzeczy w które wierzysz czynią cię człowiekiem.

***

Powieść Na glinianych nogach to trzecia część cyklu o Straży Miejskiej osadzonej w Świecie Dysku (konkretnie miasto Ankh-Morpork) napisanej przez śp. Terry'ego Pratchetta. Sama książka nieco różni się od poprzednich części, nie jest aż tak śmieszna (mamy tu mniej żartów sytuacyjnych) natomiast posiada więcej treści, a sama intryga jest mniej oczywista.

W mieście szaleje morderca, ginie dwóch staruszków, ktoś próbuje otruć Patrycjusza, a Samuel Vimes, teraz już Sir Samuel Vimes, uczy się jak obywać wśród wyższych elit, natomiast do Straży Miejskiej dołącza nowy rekrut.

Po raz kolejny i trzeci z rzędu mamy do czynienia z kryminałem fantasy, tym razem jednak tajemnica jest utrzymywana dłużej. Poszczególni członkowie naszej niezwyciężonej i jakże majestatycznej Straży Miejskiej rozwiązuje poszczególne elementy układanki lecz cały sens intrygi utrzymywany jest w cieniu do samego końca. poznajemy przeszłość Vimesa, która z...