Na glinianych nogach

Okładka książki Na glinianych nogach Terry Pratchett
Okładka książki Na glinianych nogach
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 19) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 19)
Feet of clay
Prószyński i S-ka
2004-05-21
2004-05-21
1997-01-01
Piotr W. Cholewa
Świat dysku Samuel Vimes Patrycjusz

Okładka książki W hołdzie królowi Karen Anderson, Poul Anderson, Peter S. Beagle, Gregory Benford, John Brunner, Emma Bull, Stephen R. Donaldson, Martin H. Greenberg, Karen Haber, Barry N. Malzberg, Dennis L. McKiernan, Patricia A. McKillip, Andre Norton, Terry Pratchett, Mike Resnick, Elizabeth Ann Scarborough, Robert Silverberg, Judith Tarr, Harry Turtledove, Jane Yolen, Charles de Lint
W hołdzie królowi Karen Anderson, Pou...
Okładka książki Folklor Świata Dysku Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Folklor Świata... Terry Pratchett, Ja...
Okładka książki Kot w stanie czystym Gray Jolliffe, Terry Pratchett
Kot w stanie c... Gray Jolliffe, Terr...
Okładka książki Legendy Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Terry Goodkind, Robert Jordan, Stephen King, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Terry Pratchett, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy Orson Scott Card, R...
Okładka książki Obłędni rycerze Woody Allen, John Kendrick Bangs, Lyman Frank Baum, Peter S. Beagle, Robert Bloch, Ray Bradbury, Gilbert Keith Chesterton, Philip K. Dick, Peter Haining, Jerome K. Jerome, Salvatore Albert Lombino, Stan McMurtry, Spike Milligan, Alan Alexander Milne, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Peter Sellers, Tom Sharpe, David L. Stone, James Thurber, Ben Travers, Mark Twain, Orson Welles, Donald E. Westlake, Gene Wolfe
Obłędni rycerze Woody Allen, John K...
Okładka książki Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Douglas Adams, Brian W. Aldiss, F. Anstey, Isaac Asimov, Robert Bloch, Ray Bradbury, Reginald Bretnor, Fredric Brown, James Branch Cabell, Arthur C. Clarke, John Collier, Avram Davidson, Philip K. Dick, Stephen R. Donaldson, Lord Dunsany, Peter Haining, Henry Kuttner, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, C.S. Lewis, Larry Niven, Terry Pratchett, Eric Frank Russell, Kurt Vonnegut, Herbert George Wells
Czarnoksiężnic... Douglas Adams, Bria...

Trzecia część SMAM-u mnie zaskoczyła! Na początku nie wiedziałam co myśleć, co było tu mniej humoru, niż w pierwszych dwóch częściach. W porównaniu ze Zbrojnymi, Na glinianych nogach jest praktycznie smutne. Kwestie człowieczeństwa i wolności mocno ciążą. W pierwszych 2/3 książki szczerze mówiąc trochę mi tego humoru brakuje. Moim zdaniem nie ma go wystarczająco dużo, żeby przebić się przez cynizm bohaterów i powagę tematu przewodniego. Gdyby nie ten brak równowagi, chyba dałabym jej 9 gwiazdek. Mimo to, czyta się ją w wstrzymanym oddechem, bo nawet jeśli wychodzi poważniej, to nie przytłacza i czyta się ją świetnie. Ponadto, w ostatniej części książki odnajduje się i humor, więc rozstajemy się z historią na wysokiej nocie. Jeśli chodzi o historię, zdecydowanie moja ulubiona część jak na razie.

"Na Glinianych nogach" to już trzecia z kolei książka osadzona w Świecie Dysku Terrego Pratchetta, jak i zarówno trzecia z kolei książka przedstawiająca nam historie Straży Miejskiej z Ankh-Morpork.

Motyw kryminalny w tej książce jest zdecydowanie najlepszy spośród poprzednich tomów, niestety odnieść można wrażenie, że ucierpiał przez to humor. Chociaż ten rzecz jasna jest ciągle na bardzo wysokim poziomie!

Znani nam bohaterowie są jak zwykle barwni, a nowi bohaterowie ciut za mało czasu książkowego - nie licząc Cudo!

Natomiast za zupełnie niepotrzebny uważam wątek Anguy w tej książce.

Jak zwykle ciekawy obraz społeczeństwa przykryty płaszczem satyry i jak zwykle świetna zabawa!

Kolejne udane spotkanie z bohaterami ze straży miejskiej „Świata Dysku”.
Jak zwykle zabawa była przednia, mój rechot w wielu miejscach powodował, że „ładniejsza połowa” w małżeństwie patrzyła na mnie z politowaniem.
„Tylko zbrodnie dzieją się w ciemności. Kara musi być wymierzona w pełnym świetle”.
Plusy:
- pierwszoplanowe tematy to wolność i godność człowieka, prawo do pracy, równouprawnienie, tolerancja ale i dyskryminacja, ksenofobia, wyzysk;
- tym razem dostajemy na tacy pełnokrwistą zagadką kryminalną;
- grono przedstawicieli różnych nacji w straży miejskiej powiększa się stopniowo;
- ironiczne uwydatnianie ludzkich słabości, niedoskonałości, przywar;
- w każdym społeczeństwie niższe warstwy są wykorzystywane przez górę;
- autor w inteligentny sposób zmusza nas do refleksji, przemyśleń;
- metody detektywistyczne sierżanta Detrytusa powalają na kolana;
- ja po prostu uwielbiam poczucie humoru TP, celne, trafiające w samo sedno;
- czy nadejdzie międzyrasowe równouprawnienie.
Minusy:
- nie doceniających humoru TP (każdy ma swój gust i prawo do oceny) nie zachęcam do czytania jego książek.
Ogółem książka bardzo dobra.

Kolejne udane spotkanie z bohaterami ze straży miejskiej „Świata Dysku”.
Plusy:
- pierwszoplanowe tematy to wolność i godność człowieka, prawo do...

Tu nic nie zawodzi. Ocenić książki Pratchetta jest bardzo łatwo, albo jest świetna albo nie, może się podobać, lub nie. Opisanie jest bardzo trudne bo jeśli fabułę można jakoś przedstawić, to zupełnie nie wiem jak można opisać całą mnogość wątków, powiązań i odniesień.

Ktoś kupił białego golema. Bardzo tanio.
Patrycjusz Ankh-Morpork niespodziewanie został otruty.
Ktoś zabił piekarza (i kustosza niezwykle ciekawego muzeum).
Ktoś zabił kapłana.
Komendant Vimes musi się dowiedzieć, co łączy albo dzieli te sprawy. Równocześnie niezmiennie się zmaga z byciem jaśniepanem i mężem najbogatszej kobiety w mieście. Kapitan Marchewa i Angua mają coś, co można określić ich własnymi problemami. Do tego wszystkiego dochodzi dziewczyna, która pragnie być bardziej kobietą niż krasnoludem. Przy okazji jest też zdolnym alchemikiem, który rozpoczyna nową karierę. Wszyscy razem próbują powstrzymać chaos w mieście, który na nich naciera z każdej strony. A do tego wszystkiego są jeszcze golemy.

Proza Terry’ego Prachetta zawsze poprawia mi humor, a cykl o straży jest jednym z moich ulubionych. Zwykle nawiązują do powieści przygodowych i szpiegowskich, gdzie główną rolę gra spisek prowadzący do usunięcia władcy. Mamy tu też kolorową gamę świetnych bohaterów. Komendant Vimes jest zdecydowanie jedną z najlepszych postaci w całym cyklu o Świecie Dysku. Wątek Marchewy i Angui, który wielu może drażnić, mi się podoba ze względu na konwencję, subtelność i niewypowiedzenie. A w tle jest tylu kolorowych bohaterów, których nie sposób nie lubić.

Dla zainteresowanych wspomnę tylko, że warto czytać cykl o straży od początku („Straż, straż”, „Zbrojni”). Nie jest to konieczne, ale wówczas będziemy lepiej zaznajomieni z bohaterami i myślę, że odbiór całości będzie pełniejszy. Poza tym ten cykl to najlepsza okazja do poznania najciekawszego miasta na Dysku!

Ktoś kupił białego golema. Bardzo tanio.
Patrycjusz Ankh-Morpork niespodziewanie został otruty.
Ktoś zabił piekarza (i kustosza niezwykle ciekawego muzeum).
Ktoś zabił kapłana.

Poza kryminalną zagadką, a właściwie to dwiema, mamy też ważne i niezwykle życiowe pytanie: kim/czym są golemy?
Czy golem to maszyna wykonująca dokładnie to co się jej każe, więc w rękach mordercy jedynie narzędzie takie jak młotek. A może golem to świadoma istota potrafiąca samodzielnie myśleć, a więc odpowiadająca za własne czyny?

Z jednej strony chciałabym zobaczyć Marchewę jako króla, z drugiej jednak nie wyobrażam sobie straży bez niego. Kolejny tom w Świecie Dysku, tym razem z wątkiem kryminalnym. Ktoś morduje staruszków i truje patrycjusza Ankh-Morpork, a na domiar złego te golemy.. całe z gliny.. gapią się na człowieka cały czas, a nie wiadomo o czym myślą. Straż miejska się rozrasta, przyjmując w swe szeregi przedstawicieli kolejnych mniejszości narodowych.
Bardzo dobry tom, uwielbiam historie o straży, szkoda że serial został tak kiepsko zrobiony. Marzy mi się kiedyś zobaczyć udaną ekranizację Pratchetta. :)

W dziewiętnastej powieści cyklu Świat Dysku, a trzeciej, w której główną rolę odgrywa Straż Miejska, autor wyraźniej już w fabule dotyka istotnych problemów społecznych, jakimi są nierówności społeczne i uprzedzenia na tle rasowym lub płciowym. Jest to równocześnie książka typowo kryminalna, z zagadką tajemniczych morderstw i otrucia Patrycjusza, włodarza Ankh-Morpork. Gdzieś na obrzeżach tych spraw pojawiają się golemy, istoty stworzone do pracy, które stanowią w prozie Pratchetta zawoalowany przykład usankcjonowanego prawnie niewolnictwa, a które współcześnie możemy przyrównać do robotów i sztucznej inteligencji.

Jest to powieść bardzo angażująca, nieodkładalna wręcz ze względu na zagadki, które czekają na rozwiązanie. Autor bawi się z czytelnikiem, wkładając w usta bohaterów (także pozytywnych) kwestie, które wskazują na głęboko zakorzenione uprzedzenia i akceptację niewolnictwa. Daje to dość niepokojące wrażenie, ale też bardzo uczłowiecza znane już postaci – chce się również czytać dalej, żeby zobaczyć, co z tego wyniknie. Fascynująca jest obserwacja, jak stosunki między poszczególnymi bohaterami ewoluują i zmieniają się. Dla mnie osobiście najciekawsza jest relacja Vimesa i Patrycjusza, a ich rozmowy są tak pełne ukrytych kwestii, że zawsze z czytam je z uwagą, żeby wszystko dobrze zrozumieć. Autor jest mistrzem zabawy słowami, a styl, w jakim pisze, niezmiennie sprawia mi ogromną radość podczas lektury. Nigdy nie przestanę polecać jego książek :)

Literatura to kultura.
I tu mamy kolejny przykład książki napisanej językiem kultury a w dodatku z humorem. Co do przygody to jest to kontynuacja historii bohaterów z „Straż! Straż!” i „Zbrojni”.

Literatura to kultura.

Moja ulubiona grupa bohaterów znowu się rozrasta! Tym razem mamy kryminał, z nieodłącznym humorem oraz rozważaniami na temat człowieczeństwa. Świetna pozycja!

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku