Dziewiąty diament

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The ninth stone
978-83-7469-539-8
morderstwo, Anglia, XIX wiek

Londyn, lata 60. XIX wieku. 13-letnia Sara O'Reilly, imigrantka z Irlandii, robi wszystko, by utrzymać przy życiu siebie i o kilka lat młodszą siostrę. Dzięki sprytowi i wrodzonej inteligencji dostaje pracę gońca i pomocnika zecerskiego w redakcji jednej z poczytniejszych gazet. Tam poznaje niezwykłą na owe czasy postać - sufrażystkę, intelektualistkę i błyskotliwą eseistkę, Lily Korechnya. Obie są z przyczyn osobistych zainteresowane serią morderstw, w których tle przewija się tajemniczy indyjski amulet.

Rok 2002. Susana Harris, wykładowca na Uniwersytecie Oxfordzkim, bada twórczość mało znanych literatek wiktoriańskiej ery. Szczególną jej uwagę zwraca Lily Korechnya. Susana, idąc tropem swoich badań, próbuje rozwikłać zagadkę morderstw sprzed prawie 150 lat.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2007

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Dziewiaty_diament-p-29628-.html

Apolly | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Hmm... Dosyć trudno jest mi ocenić tę pozycję. Książkę nabyłam jakieś dwa lata temu, zaczęłam czytać, ale z racji, że nic się w niej nie działo zostawiłam ją po jakichś 50 stronach. W te wakacje uparłam się, że choćby nie wiem co przeczytam tą historię. No i udało się, i muszę przyznać, że nawet było warto. Cała fabuła i postacie, w szczególności Lily Korechnya są bardzo interesujące. Im dalej zagłębiałam się w powieść tym bardziej mnie interesowało co się stało z bohaterkami. Podoba mi się pomysł podziału książki na dwie części: jedna z lat 60-tych XIXw., druga czasy teraźniejsze. Jedyne co mnie denerwowało i przez to porzuciłam wcześniej opowieść, to miejscami zbyt długie opisy miejsc oraz bohaterów, a także dziwny układ wyrazów w zdaniu. Pomimo tego warto przebrnąć przez 400 stron dla ciekawej i niezwykłej fabuły.

wiola | 2014-06-18

jak dla mnie dość dobra czyta się dosyć szybko

basha | 2011-01-10
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niewątpliwym atutem "Dziewiątego diamentu" jest dość realistyczny opis biednych dzielnic Londynu w II poł. XIX w. oraz Benaresu z początku XXI w. Można zgubić się w uliczkach tego świętego miasta razem z bohaterkami. W książce interesujący wydaje się także wątek współczesnego handlu diamentami oraz sposób tworzenia gazety w czasach wiktoriańskich.
Rozwiązanie tajemnicy czerwonego diamentu, który w powieści jest przyczyną kilku morderstw - dość przewidywalne. Podczas czytania irytujące bywały powtórzenia spowodowane narracją kilku osób (pomysł sam w sobie nie jest zły, ale skąd myśl że czytelnik musi mieć coś powtórzone 3 razy, żeby to zapamiętać?), oraz niekiedy niespójna chronologia.
Mimo tych małych mankamentów - po przeczytaniu pozostaje niedosyt i chęć dodania kilkunastu stron w celu przedłużenia przyjemności przebywania z tą książką.

Paulina | 2015-05-30

Książka nie jest zła. Nie porwała mnie tak, że chciałam przeczytać ją w jeden dzień, ale też czytałam ją z przyjemnością.

Evanlynn | 2012-04-13
Przeczytana: 04 grudnia 2011

Książka, zapowiadała się ciekawie. Pełna zapału zabrałam się więc za czytanie. Z natury jestem niestety niecierpliwa, więc lekko zdenerwowało mnie to, że po 40 stronach nic, ale to nic poza poznaniem bohaterów (opisaniem miejsca ich zamieszkania, charakteru, wyglądu) się nie wydarzyło. Być może nie jest to książka dla mnie, gdyż nie przepadam za długimi opisami nie wnoszącymi wiele do fabuły, a już na pewno nie za książkami, w których te opisy zdają się być centrum. Moim błędem było, iż nie dotrwałam do końca (nie wiem, może książka później się rozkręca?). Nie mogę więc w pełni uczciwie ocenić tej pozycji. Dałam jej jednak dwie gwiazdki, za to, że przez 75 stron praktycznie nic się nie wydarzyło. Cóż tą powieść z czystym sumieniem mogę polecić tylko miłośnikom gatunku.

Bosy | 2012-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Musze powiedzieć, że ta książka to duże wyzwanie dla czytających. Jest podzielona na dwie części. Akcja pierwszej dzieje się w XIX wieku natomiast druga w czasach nam współczesnych. Co ciekawe to obie części bardzo są ze sobą związane. Tematem są mroczne morderstwa, diamenty oraz życie w Londynie i w Indiach. Głównymi bohaterkami są cztery kobiety, które dziwnym trafem zostały połączone przez los mimo tego, że żyły w zupełnie różnych epokach. Był taki moment że zawiłość treści, przeplatana listami była ciężka do przebrnięcia. Jednak im dalej zagłębiałam się w akcję tym bardziej rozpalała się we mnie ciekawość jak to się skończy i co łączyło bohaterki. Warto było doczytać do końca. Polecam i nie obiecuję, że książka należy do łatwych i lekkich.

Megan | 2013-02-18
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Zainteresował mnie opis książki, fajnie się zapowiadał. Zaczęłam czytać, ale jakoś mnie nie wciągnęła (w zasadzie przez pół utworu sam opis bohaterów, bardzo nieliczne, drobne i mało znaczące akcje). Zdecydowanie za długo się rozkręca. Może kiedyś ją dokończę, jak będę miała więcej wolnego czasu.

Emilia | 2016-09-30
Na półkach: 52/2015, Przeczytane