Dziewiąty diament

2007-07-19
978-83-7469-539-8
Katarzyna Kasterka
morderstwo Anglia XIX wiek

Historia, która dzieje się w XIX wieku dość ciekawa, szkoda, że w dużej mierze przedstawiona w postaci listów. Świetnie rozpoczęta opowieść o losach Sary nagle zakończona w połowie, rozczarowała mnie. To strata dla powieści. Kontynuacja wątku diamentów w czasach współczesnych już nie tak interesująca, a postaci męskie nieco dziwne:) Zaczęłam czytać, to i skończyłam, ale egzemplarz dołączył do stosu książek, które wyniosę do parkowej czytelni na powietrzu, może znajdzie innego wielbiciela:) A na obronę dodam, że moim zdaniem całkiem przyzwoity język tłumaczenia, niewyszukany, ale bynajmniej nie pospolity, adekwatny do rodzaju tej literatury.

Hmm... Dosyć trudno jest mi ocenić tę pozycję. Książkę nabyłam jakieś dwa lata temu, zaczęłam czytać, ale z racji, że nic się w niej nie działo zostawiłam ją po jakichś 50 stronach. W te wakacje uparłam się, że choćby nie wiem co przeczytam tą historię. No i udało się, i muszę przyznać, że nawet było warto. Cała fabuła i postacie, w szczególności Lily Korechnya są bardzo interesujące. Im dalej zagłębiałam się w powieść tym bardziej mnie interesowało co się stało z bohaterkami. Podoba mi się pomysł podziału książki na dwie części: jedna z lat 60-tych XIXw., druga czasy teraźniejsze. Jedyne co mnie denerwowało i przez to porzuciłam wcześniej opowieść, to miejscami zbyt długie opisy miejsc oraz bohaterów, a także dziwny układ wyrazów w zdaniu. Pomimo tego warto przebrnąć przez 400 stron dla ciekawej i niezwykłej fabuły.

Zainteresował mnie opis książki, fajnie się zapowiadał. Zaczęłam czytać, ale jakoś mnie nie wciągnęła (w zasadzie przez pół utworu sam opis bohaterów, bardzo nieliczne, drobne i mało znaczące akcje). Zdecydowanie za długo się rozkręca. Może kiedyś ją dokończę, jak będę miała więcej wolnego czasu.

Musze powiedzieć, że ta książka to duże wyzwanie dla czytających. Jest podzielona na dwie części. Akcja pierwszej dzieje się w XIX wieku natomiast druga w czasach nam współczesnych. Co ciekawe to obie części bardzo są ze sobą związane. Tematem są mroczne morderstwa, diamenty oraz życie w Londynie i w Indiach. Głównymi bohaterkami są cztery kobiety, które dziwnym trafem zostały połączone przez los mimo tego, że żyły w zupełnie różnych epokach. Był taki moment że zawiłość treści, przeplatana listami była ciężka do przebrnięcia. Jednak im dalej zagłębiałam się w akcję tym bardziej rozpalała się we mnie ciekawość jak to się skończy i co łączyło bohaterki. Warto było doczytać do końca. Polecam i nie obiecuję, że książka należy do łatwych i lekkich.

Książka, zapowiadała się ciekawie. Pełna zapału zabrałam się więc za czytanie. Z natury jestem niestety niecierpliwa, więc lekko zdenerwowało mnie to, że po 40 stronach nic, ale to nic poza poznaniem bohaterów (opisaniem miejsca ich zamieszkania, charakteru, wyglądu) się nie wydarzyło. Być może nie jest to książka dla mnie, gdyż nie przepadam za długimi opisami nie wnoszącymi wiele do fabuły, a już na pewno nie za książkami, w których te opisy zdają się być centrum. Moim błędem było, iż nie dotrwałam do końca (nie wiem, może książka później się rozkręca?). Nie mogę więc w pełni uczciwie ocenić tej pozycji. Dałam jej jednak dwie gwiazdki, za to, że przez 75 stron praktycznie nic się nie wydarzyło. Cóż tą powieść z czystym sumieniem mogę polecić tylko miłośnikom gatunku.

jak dla mnie dość dobra czyta się dosyć szybko

jak dla mnie dość dobra czyta się dosyć szybko

Książka nie jest zła. Nie porwała mnie tak, że chciałam przeczytać ją w jeden dzień, ale też czytałam ją z przyjemnością.

Mam wrażenie, że kiepska, dość niechlujna redakcja polskiego tłumaczenia Dziewiątego diamentu odbija się na ogólnej ocenie książki.

Ciekawy opis zachęcał do sięgnięcia na półkę. Nie jedno życie i całe królestwa upadały z powodu przeklętych diamentów .

Mocno naiwna, naciągana historia.

Mocno naiwna, naciągana historia.

• 52/2015
  • ✿Posiadam- wersja papierowa✿
  • Książki do wypożyczenia ;)
  • TBR my shelf
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Dziewiąty diament