Sekretny wątek

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Tapestry
83-7469-358-4
Sekretny, wątek

Madeleine, młoda wykładowczyni z uniwersytetu w Caen, otrzymuje od mieszkającej w Anglii matki, Lydii, dziwny łaciński tekst. Zaintrygowana, zaczyna go tłumaczyć, ale pracę przerywa nagła śmierć Lydii. Podczas przygotowań do pogrzebu Madeleine dowiaduje się, że przysłany przez matkę fragment pochodzi ze starego pamiętnika, własności sióstr Broder, jej kuzynek. Proponują one Madeleine, aby przełożyła cały rękopis na angielski. Fascynująca opowieść o powstaniu jednego z najsłynniejszych dzieł średniowiecznej Europy, tkaniny z Bayeux, okazuje się zarazem historią przodków tłumaczki, zajmujących się od wieków sztuką haftu, z której słynęła Anglia. Pod wpływem tych przeżyć Madeleine nie tylko otrząsa się ze smutku i żałoby, lecz także znajduje siły, by zamknąć dręczące ją sprawy z przeszłości i znaleźć nową miłość.

Aleksandra | 2015-03-04
Na półkach: 2015 r., Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2015

Dziwna książka. Wszystko w niej na opak. Niby niecałe 300 stron, a masz wrażenie, że ma ponad 600. Wątki, które są nieistotne, opisane są z największą starannością, w najmniejszych detalach, a wątki, które są najciekawsze, są potraktowane po łebkach. Pomysł na książkę fajny, ale realizacja na poziomie amatorskim.

--pisarka-- | 2014-08-07
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Nie podobała mi się ta książka, według mnie nudna, niektóre fragmenty po prostu pomijałam. Poza tym język powinien być prostszy, bo sądzę, że niektóre zdania były źle sformułowane i trudno je zrozumieć. Jedynym plusem jest to, że koniec książki jest lepszy. Tylko tyle moim zdaniem.

a_linq | 2012-02-24
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Książka, która zmusza mnie do rewizji czy uzupełnienia opinii, musi być lepsza, niż mi się to na początku wydawało. Czuję, jakby w duszy pozostała jakaś niewidoczna początkowo nić, która mnie przyciąga do tej historii. Czy jest to piękno postaci królowej, dojrzałej i szlachetnej? Czy jest to baśniowość tej tkaniny, którą można nadal oglądać i zachwycać się subtelnymi i wyszukanymi liniami?
Czy tez odległość w historii owych wydarzeń prowadzących do bitwy pod Hastings (1066)?

Książka sama jest malowidłem, tkaniną splątaną z postaci i wątków. Zawładnęła moja wyobraźnią. Pamiętam o niej.

----------------------------
Moja pierwsza krótka recenzja "Czarująca, choć miejscami mało prawdopodobna. Akcja w historii lepsza niz we współczesności."
----------------------------
I po raz trzeci wracam tu by zrewidować opinię i pododawać gwiazdek. Nie wiem czemu, ale zawładnęła ta książka moja wyobraźnią, oczarowała mnie i chcę ją MIEĆ!

Małgorzata | 2014-08-01
Przeczytana: styczeń 2012

"Sekretny wątek" to piękna książka o poszukiwaniu prawdy – nie tylko tej historycznej. Powieść urzekła mnie przede wszystkim ze względu na połączenie wątku historycznego, osadzonego w średniowiecznej Europie, z losami młodej, inteligentnej kobiety, która, odkrywając karty przeszłości, próbuje jednocześnie zmierzyć się z tym, co sprawiło tak wiele bólu i tym samym zmieniło jej życie.

Zawsze z pewną rezerwą podchodzę do książek kreujących fikcję historyczną, w których autorzy, w przypływie fantazji, zbyt często tworzą kiczowate, przerysowane historie. Tym większą niespodziankę sprawił mi debiut Kylie Fitzpatrick. W przeciwieństwie do grona literackich porażek, do których zaliczyłabym m. in. twórczość Tracy Chevalier, "Sekretny Wątek" napisany jest językiem wysublimowanym, a zakazany romans, chociaż jest obecny, skłania do refleksji nad wyborem między własnym szczęściem a tym, czego od nas oczekuje społeczeństwo.

Margola | 2011-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2011

Chwilami czuć , że nie historyk to pisał. Intrygująca opowieść o zadziwiającym splocie wypadków, prowadzącym do odkrycia przodków sprzed tysiąclecia, a jednocześnie poznania tajemnicy powstania jednej najbardziej znanych tkanin...

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: luty 2009

Nic specjalnego. Bardzo ciężko jest przebrnąć przez tą powieść, być może ze względu na wydanie – literki tekstu są bardzo małe, a być może jest to spowodowane samą treścią. Jedyne co intryguje i interesuje jest ta część przekładająca średniowieczny pamiętnik – losy autorki wciągają. Wątek główny opisujący czasy nam współczesne i główną bohaterkę, jej zabiegi prowadzące do odkrycia prawdy o swoim pochodzeniu i rodzinie nie porywają niestety.

Patty | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Powieść wciąga od pierwszej strony, jednak na końcu pozostaje pewien niedosyt. Cały czas miałam cichą nadzieję na to, że Karl włamie się do jej mieszkania i ukradnie ten pamiętnik, dzięki temu książka miałaby trochę wątku sensacyjnego :P Poza tym jak najbardziej polecam, zwłaszcza jak ktoś lubi, jeśli współczesność jest przepleciona wątkiem historycznym; sam pamiętnik czyta się z ogromną ciekawością :)

ksiazkoholiczka94 | 2013-11-13

książka, mimo ciekawej zapowiedzi niestety mnie rozczarowała. akcja rozwija się bardzo wolno i jest jej niewiele, autorka skupiła się przede wszystkim na głównej bohaterce przez co fabuła stała się jedynie tłem. plus za przyjemny język, jakim jest napisana książka.

kaskak2003 | 2016-08-07
mama | 2016-05-24