Aplikacja
- Kategoria:
- literatura młodzieżowa
- Format:
- papier
- Data wydania:
- 2021-05-24
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-05-24
- Liczba stron:
- 256
- Czas czytania
- 4 godz. 16 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788382070828
Zaprogramowane. Niech działa. Nie ruszać. Nikomu nie wolno mieszać w Aplikacji... Główny Programista zasiadł do klawiatury. „Niech będzie coś” – wystukał i nastąpił Wielki Enter. I powstała Aplikacja. Hulała niczym superszybki światłowód, aż nagle zawył alarm. Ktoś włamał się do serwera? Franek wiódł typowe szesnastoletnie życie: dom, szkoła, dom, zniknięcie... Ej, zniknięcie?! Hotelowy pokój, twarze na ekranie? Dziewczyna z dredami? Zupełnie jakby znalazł się w grze prowadzonej przez niewidzialnych graczy... Co tu się dzieje? Tymczasem do Ziemi zbliża się asteroida 2020 QG Elephant. W sieci krąży legenda o Embo i Ombo, wojownikach, którzy wspólnie mogą uratować świat przed Słoniem. Przepowiednie czy teorie spiskowe? Fake newsy czy ukryta prawda? Kim jest Pierwszy i kto jest jego drugą połówką? I co to wszystko ma wspólnego z Frankiem...?
Kup Aplikacja w ulubionej księgarni
W naszej porównywarce znajdziesz książki, e-booki i audiobooki z najpopularniejszych księgarń internetowych. Niektórzy partnerzy przygotowują dla użytkowników naszego serwisu specjalne rabaty, dlatego warto kupować książki przez lubimyczytać.pl. Oferty są prezentowane w trzech kategoriach: „Oferta dnia” (promocje partnerów), „Polecane księgarnie” (sprawdzeni partnerzy handlowi, z którymi współpracujemy na podstawie umów) oraz „Pozostałe”. W każdej kategorii kolejność prezentacji zależy od ceny produktu przekazanej przez księgarnie lub dostawcę porównywarki. Lubimyczytać.pl nie prowadzi sprzedaży i nie uczestniczy w procesie zakupowym po przekierowaniu na stronę sklepu. Mimo że dokładamy starań, aby wszystkie linki i informacje były aktualne, nie mamy wpływu na ewentualne nieścisłości cenowe, błędne przekierowania lub zmiany w ofertach księgarni. Jeśli zauważysz nieprawidłowość, prosimy o zgłoszenie jej na adres: admin@lubimyczytac.pl. Dzięki Twojej informacji możemy jeszcze lepiej dbać o jakość działania naszej porównywarki.
Wyróżniona opinia
Aplikacja
Nagłe zniknięcie nastolatka, uwięzienie w odosobnionym pokoju i torturowanie wielogodzinnymi sesjami, polegającymi na przeglądaniu zdjęć obcych twarzy, a gdzieś w tle rozmowy o potędze tajemniczej Aplikacji, a nawet nadchodzącej zagładzie świata! Brzmi intrygująco? Dodajmy do tego niebywale lekkie i przyjemne pióro utalentowanego autora, wyróżniającego się wybitną wyobraźnią i otrzymujemy nietuzinkową, oryginalną fabułę, od której po prostu nie sposób się oderwać, bez względu na wiek czy płeć. Nieoczywista, nieprzewidywalna i nieodkładalna! Właśnie taka jest najnowsza książka Pawła Beręsewicza. Nie sposób przewidzieć, dokąd właściwie to wszystko zmierza, ani czym za chwilę zaskoczy nas autor. Właśnie ta niepewność, a także doskonałe, nietypowe połączenie tematyki współczesnej wręcz nowoczesnej z dawnymi mitologiami czy wierzeniami tworzy razem porywającą całość, jaką pochłania się z zapartym tchem. Ta powieść miesza w głowie, pozostawia po sobie niedosyt, ale i mętlik, całkowitą dezorientację. Czytelnik z każdą kolejną stroną zaczyna zadawać coraz więcej pytań, a co istotne, nie na każde z nich otrzyma odpowiedź. Autor poprowadził tę misternie nakreśloną fabułę w mistrzowski sposób, tak, by lektura dostarczyła czytającemu całą lawinę obezwładniających emocji, przed którymi nie uchroni ani wiek, ani płeć. Tak, to jedna z tych książek młodzieżowych, która zafascynuje nawet dorosłego, szczególnie, jeśli wszelkie gry komputerowe nie są mu obce! "Aplikacja" to nieszablonowa, nieprzewidywalna i pomysłowa historia, od której naprawdę niełatwo się oderwać! Ciekawa, niebanalna fabuła, dobrze nakreślone postacie i zaskakujące tło, które stopniowo nabiera mocy, po to, by w końcu całkowicie wbić w fotel. Bezsprzecznie, Autorowi można pogratulować wyjątkowej wyobraźni i pomysłowości. Pozycja godna uwagi, nie tylko dla informatycznych fanatyków!
Oceny książki Aplikacja
Poznaj innych czytelników
86 użytkowników ma tytuł Aplikacja na półkach głównych- Chcę przeczytać 58
- Przeczytane 28
- Posiadam 3
- Samodzielne 2
- Dla młodzieży 2
- Dobre polskie 1
- Audiobook 2023 1
- Dla młodzieży (16+) 1
- Biblioteka Bielany 1
- Pod naszym patronatem 1
Czytelnicy tej książki przeczytali również
Cytaty z książki Aplikacja
Główny Programista zasiadł do klawiatury. Rozgrzał palce, chrupnął piątym kręgiem szyjnym i zaczął. Niech będzie coś – zaprogramował. Coś i już więcej nic. Niech to będzie wszystko. Niech się rusza i zmienia. To było i tak dużo jak na pierwszy dzień programowania.
Opinia
Główny Programista zasiadł do klawiatury. Myślał, stukał, klikał aż powstała Aplikacja. Wtedy Główny Programista powiedział: „Zaprogramowane. Niech działa. Nie ruszać". Drzwi do głównego komputera były zawsze zamknięte, a czujnik ochroniarze pilnowali, by nikt nie mieszał w Aplikacji. Aż nastąpiło włamanie. Dwaj ochroniarze muszą wejść do Aplikacji, by dopilnować jej porządku.
Franek to zwyczajny nastolatek. Do czasu, gdy zostaje porwany. Więziony w luksusowych warunkach ma jedno zadanie: oglądać tysiące twarzy. Po co? Tego nie wie, ale z czasem zaczyna się domyślać, że ma pomóc kogoś znaleźć. Tylko kogo i dlatego?
Po raz kolejny sięgam po serię "plus minus 16" i okazuje się, że mogę się świetnie bawić przy książce skierowanej do dużo młodszych czytelników.
Fabuła chwilami jest zagmatwana. Mamy tu niejako trzy wątki: Franka i jego dziwne porwanie, mężczyzn, którzy mają za zadanie go pilnować oraz ostatnie samej aplikacji, oraz świata, który został przy jej pomocy, stworzony. Aplikacja to jakby drugi świat, taki jak nasz. Ale to zagubienie jest chwilowe, bo autor przedstawia swój świat klarownie i niezwykle ciekawie. Większość akcji obserwujemy z perspektywy Franka i podzielamy jego zagubienie i wątpliwości. Perspektywa ochroniarzy wprowadza inny punkt widzenia, ale też wątpliwości. To wszystko łączy się w opowieść, od której trudno się oderwać.
Jako dorosły czytelnik, nie pogardziłabym bardziej rozbudowanymi opisami tu czy tam, jednak jest książka skierowana do nastolatków i dla nich będzie idealna. Obserwujemy lęk i zagubienie bohaterów, ich wyścig z czasem, starania, by przełamać ograniczenia, oraz poszukiwanie prawdy w świecie pełnym manipulacji. Nic w tej historii nie jest jasne ani oczywiste. A pod ciekawą fabułą refleksja na temat dezinformacji. Jedna plotka, która niesie się przez cały świat. Ziarno prawdy skryte pod warstwą narastających kłamstw.
Idealna dla młodych miłośników akcji i science fiction, w której dominują motywy komputerów oraz tajemniczego świata Aplikacji. Zdumiewająca, mądra i wciągająca aż do ostatniej strony.
Główny Programista zasiadł do klawiatury. Myślał, stukał, klikał aż powstała Aplikacja. Wtedy Główny Programista powiedział: „Zaprogramowane. Niech działa. Nie ruszać". Drzwi do głównego komputera były zawsze zamknięte, a czujnik ochroniarze pilnowali, by nikt nie mieszał w Aplikacji. Aż nastąpiło włamanie. Dwaj ochroniarze muszą wejść do Aplikacji, by dopilnować jej...
więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to