Kuchnia polska. Potrawy regionalne

2010-01-01
2004-01-01
978-83-247-1860-3
Tradycyjna kuchnia polska przepisy

Ogromna księga z potrawami kuchni polskiej,podzielona pod względem rejonów. Przepisy różne od prostych po wymyślne. Ładnie wydana i godna polecenia.

1976

Prawdziwe kompendium narodowej kuchni. Wspaniałe przepisy, i te znane i te nieco mniej. Podróż po regionach, szczegółowe przepisy, bogactwo smaków, wszystko w jednej książce. Szalenie apetyczna, napisana prosto, rzeczowo, tradycyjne, ale niezwykle kusząco. Każdy miłośnik tradycyjnych smaków powinien ją mieć.

Bardzo lubię książki kucharskie Pani Szymanderskiej. Wystarczy sięgnąć po jakąkolwiek, żeby odnaleźć w niej miłość i pasję do gotowania. Autorka z pewnością ma niesamowitą wiedzę, zbieraną nie tylko z innych książek, ale w jej przepisach czuć rękę naszych babć i prababć.

Kuchnia polska jest podzielona na regiony. Sporo osób pewnie będzie zaskoczonych jakimi frykasami kiedyś się zajadano. Mnie osobiście trochę boli, że w dzisiejszych czasach tak trudno o przepyszne raki, które kiedyś nie były przecież rzadkością.
Przepisy są krótkie i zwięzłe, to nie jest książka z przepisami dla początkujących, trzeba podstawową wiedzę posiadać. Owszem jest też sporo przepisów, z którymi każdy sobie poradzi, jednak do sporej części będzie wymagana od nas pewna wprawa w gotowaniu.
Książka jest pięknie i porządnie wydania, z pewnością posłuży również następnemu pokoleniu, zwłaszcza, że w moim egzemplarzu już pojawiły się dopiski i notatki :)

W książce zachwyciło mnie przede wszystkim bogactwo przepisów, które pokazują, że nie samym schabowym Polska kuchnia stoi. Cudowne jest to, że można z nią ugotować barszcz na 10 różnych sposobów. Odpowiadają mi także dość zwięzłe i intuicyjne opisy przygotowania dań, które zostawiają miejsce dla własnej fantazji. Niestety jednocześnie z tego powodu nie polecałabym jej dla początkujących kulinarnych żołnierzy.

Od dawna poszukiwałam dobrej książki z tradycyjnymi przepisami polskimi i cieszę się, że ją znalazłam. W "Potrawach Regionalnych" znajdziemy mnóstwo prostych i smacznych przepisów z każdego zakątka kraju – dla każdego coś dobrego.

Spodobał mi się pomysł z podziałem tradycji kuchennych na regiony oraz zamieszczenie krótkich opisów (dotyczących pochodzenia danej kuchni i krótko opisujących dany region) na początku każdego z nich.
Warto przypomnieć sobie co jadali nasi rodzice gdy nie było dostępu do hipermarketów i egzotycznych produktów;) Warto również przekonać się, że polska kuchnia nie jest kuchnią nudną i jednolitą i regionalizm odgrywa dużą rolę.

Dodatkowym atutem jest przepiękne i "solidne" wydanie! Uważam , że pozycja idealnie sprawdzi się jako prezent

Polska kuchnia jest wspaniała, dzięki tej książce odkryłam nowe smaki.Książka jest pięknie wydana,a przepisy inspirują! Polecam

Pięknie wydana książka kucharska z rewelacyjnymi przepisami. Śmiało mogę polecić.Bardzo podoba mi się pomysł, by przepisy posegregować regionalnie.

Jak dla mnie te przepisy są odrobinę za bardzo wymyślne...
Ale to tylko moje skromne zdanie ;-)

Jak dla mnie te przepisy są odrobinę za bardzo wymyślne...
Ale to tylko moje skromne zdanie ;-)

Polecam jako wegetarianka :) Wśród tysiąca przepisów można znaleźć wystarczająco dużo dań kuchni i roślinnej i to często zaskakujących. Te potrawy zupełnie nie są znane, zachwycamy się wege kuchnią światową, a sami mamy się czym pochwalić! :-)

• Kulinaria
  • Kuchnia