Salony artystyczno-literackie w Warszawie 1832-1860

Okładka książki Salony artystyczno-literackie w Warszawie 1832-1860 Helena Michałowska
Okładka książki Salony artystyczno-literackie w Warszawie 1832-1860
Helena Michałowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Varsaviana historia
historia
Varsaviana
Wydawnictwo Naukowe PWN
1974-01-01
1974-01-01

Okładka książki Henryk Albin Tomaszewski Paweł Banaś, Helena Michałowska
Henryk Albin T... Paweł Banaś, Helena...
Okładka książki Warszawa XIX wieku: 1795-1918 Jerzy Wojciech Borejsza, Krzysztof Dunin-Wąsowicz, Michał Hanecki, Irena Kosim, Jan Kosim, Jerzy Maternicki, Helena Michałowska, Zofia Podgórska-Klawe, Andrzej Ryszkiewicz, Eugeniusz Szwankowski
Warszawa XIX w... Jerzy Wojciech Bore...

Książka zawiera chyba wszystko, co najistotniejsze w materii salonów artystyczno-literackich w międzypowstaniowej Warszawie XIX wieku. Autorka zgromadziła naprawdę imponującą bazę źródłową i wyciągnięte z niej informacje przedstawiła w stosunkowo skompresowanej formie. Dziś być może dałoby się jeszcze wyskrobać trochę dodatkowych informacji z dawnej prasy, ale znacząco chyba by to nie wzbogaciło opracowania.

Książka nie czyta się jednak gładko. Pierwszych 50-60 stron świetnie odrysowuje ówczesną Warszawę, jej rytm, blaski i cienie życia, modę oraz próby zachowania tożsamości narodowej. Oczywiście jest to wiedza wycinkowa i pobieżna ze względu na skromną objętość rozdziału, ale w zaprezentowanej formie doskonale oddaje ducha miasta.

Później autorka przechodzi do zbiorczego opisywania salonów (ogólna organizacja, gospodarze, goście) i - niestety - robi to już trochę w rodzaju suchej, chwilami mocno nużącej wyliczanki, która wraz z biegiem stron wręcz przyspiesza. Czytelnik zostaje zasypany nazwiskami, które przelatują w rozmaitych konfiguracjach, jakby odhaczane po kolei z notatnika. Owszem, wiedzy jest tu sporo, ale o potoczystości lektury nie ma mowy.

Natomiast zamykający opracowanie kilkustronicowy rozdział o roli salonów jest rozczarowująco nijakim, machniętym na szybko szkicem, który w żadnym razie nie wieńczy dzieła.

Nadal jednak - lektura obowiązkowa dla osób interesujących się warszawskim życiem i kulturą XIX wieku.

• Varsaviana

Dodaj cytat z książki Salony artystyczno-literackie w Warszawie 1832-1860